300 Sparťanů (TV film)

Last Stand of the 300

Dokumentární

USA, 2007, 91 min

David Padrusch

Komentáře uživatelů k TV filmu (43)

Ze začátku mi trochu vadilo,že mi tu o tom přednášejí američani,ale nikdo jiný na to asi nemá prachy a čas,tak co.Protože mám hrozně rád oslavnou adaptaci komiksu,tak mě tohle zajímalo a nenudil sem se ani vteřinu.Dozvěděl sem se o všem co předcházelo a následovalo a jaký význam tenhle odpor u Thermopyl měl pro svět.Upravíme si počty(což je stejně fuk,protože jít proti přesile 50:1 je prostě hardcore),zjistíme,že Leonidas nebyl jediný řecký hrdina,a že Xerxes taky nebyl žádný ocas.Bavilo.(18.1.2011)

aj keď to ide cez veľa dohadov, aj tak určite strhujúci dokument podfarbený vykonštruovanými zaujímavými scénami, teda Grécky hrdinovia jednoznačne vládnu akýmkoľvek hrdinským mýtusom(9.3.2014)

Perfektní dokument o jedné z největších starověkých bitev s hranými sekvencemi, historickými daty, objasněním válečného myšlení a technickým rozborem zbraní, map i taktik, které jsou prezentovány z řad historických odborníků podrobnou a pochopitelnou formou.(3.4.2012)

Dosť dobrý dokument a po filme 300 rozhodne odporúčam. Ja som si to pozrel, aby som vedel niečo bližšie o bitke pri Thermopyl a tento dokument, to všetko pekne a zrozumiteľne nie len vysvetlí, ale aj ukáže. Divák dostane pohlaď nie len na miesta boja a Leonidasovú tristovku bojovnívníkou, ale aj na taktiku dobývania a okrem toho je tu znázornená aj námorná bitka u Artemisia. 90% - 5*(29.6.2012)

Sympatický dokument, který přináší reálně vypadají Peršany, říká i něco zajímavého o jejich říši, nevěnuje se pouze Sparťanům, široké rozpětí hostů od beletristů po historiky. Dokument sráží ani ne tak délka, jako spíše nekvalita informací na úplný závěr, občasné chyby a ne úplně šťastně zvolené tempo a řazení událostí.(13.5.2016)

Kua len 5*? 300 Sparťanov dáva nový rozmer slovám: "keď je maximum málo". Výborný dokument, ktorý nejednému fanúšikovi histórie navodí orgazmické stavy. Nádherné rozpracovanie starovekej bitky. Nádherná štúdia taktiky a podrobné rozdiferencovanie výzbroje či hlavných protagonistov oboch strán posúva dokument na filmový Olymp. Tak ako filmových 300 ani táto dokumentačná verzia v ničom nezaostáva ani čo sa tíka digitálnej stránky. Pre mňa vcelku nové informácie zasadené do historického kontextu ohromili hlavne jednoduchým a zrozumiteľným podaním. Žiadne suché vymenovanie faktov. Jemné domnienky či predpoklady dokresľujú svetoznámy príbeh. Ešte raz, výborný snímok, ktorý mi vyrazil dych a nieje určený len na jednorázovú projekciu. Pre mňa klenot!(21.11.2011)

Skvěle rozebráná bitva vysvětlena do posledního detailu! Snad jen animace, vypadá tak nějak...(27.6.2013)

Skvěle se hodí jako doplněk k filmu "300: Bitva u Thermopyl". Krásně si to všechno dáte dohromady, jak to všechno bylo. Zjistíte, jak se dějiny opravdu psaly, jak to tehdy fungovalo a také si uvědomíte, že u filmu je dost věcí hodně nadsazených (počty jednotek, možná i druhy - protože zde se mluví jen o pěchotě a jízdě, sloni atd. zmíněni nejsou). Jen škoda té příšerné digitální animace, kterou jsme po celou dobu provázeni. S tou si teda mohli pohrát trošku více, je to hodně rušivé a nekvalitně provedené. Proto dávám tak nízké hodnocení, jelikož tento dokument byl bohužel pastvou pouze pro mozek a ne pro oči.(8.7.2013)

Výbornně ztvárněný dokument bitvy u Thermopyl i událostí, které k ní vedly. Dokument se zabývá jak spartskou společností, tak králem Xerxem, dotkne se bitvy u marathonu, situace mezi řeskými městskými státy a samozřejmě největší prostor nechává samotné bitvě v Thermopylské soutěsce. Potěší i důležitá role athénského vojevůdce Thémistokla, který u Thermopyl hrál velmi důležitou roli, na což se často zapomíná. povedené jsou hrané sekvence a animace. Jediný problém jsem měl s neustále se opakujícími sekvencemi, které měly jediný úkol a to celý dokument natáhnout. Ale to vem čert. Kdyby se podobná péče věnovala dalším velkým bitvám, byl bych víc než spokojený. 90%(18.12.2013)

Ďalší americký dokument s neustálym otravným sumarizovaním. Pritom v dokumente viackrát pripomínajú, že na strane Grékov nebojovalo len tých 300 slávnych Sparťanov, o minútu je to zas len o 300 bojovníkoch (asi aby tvorcovia dostali do údivu divákov a dali svojmu dielu ohromujúci efekt). Tento štýl fakt nemusím.(23.1.2011)

Pre všetkých, čo myslia, že pri Termopylách sa stretlo 300 Sparťanov proti miliónu Peržanov. Teda aj pre mňa. Asi pozerám veľa amerických filmov...(7.3.2014)

Pravděpodobně nejlepší dokument o starověkém tématu jaký jsem viděl. Vyprávěno je to moc hezky a tak nějak zábavnou formou. Akorát mi někdy moc nesedělo to "předvádění" některých událostí, ale to je asi vše a většina byla přeci jen dobrá. Doporučuji pokud máte rádi dějepis na toto téma.(4.3.2014)

Povinnost pro všechny fanoušky Snyderovi Třístovky a celkově kdo má rád a zajímá se řecko-perské války. Dokument ukazuje naprosto vše: Spartská minulost, jak cvičili od mala své vojáky, perská minulost, je zmíněn král Dareios, rozbor všech zbraní, bitvy u Thermopyl, Artemisie a mnoho dalšího..(31.3.2012)

Zajímavý dokument hlavně bych doporučil těm, co viděli 300. Zde nám totiž ukazají, že se stalo více událostí a za odvrácením útoku peršanů nestál pouze jeden hrdina svalovec Leonidas. Taky každého milovníka válečných filmů určitě potěší detailní rozbor použitých zbraní, zbroje, lodí a taktik.(5.5.2011)

• farmnf

Zásadní dokument na velice zajímavé téma, typicky po americku zkurvený. David Padrusch snad na objednávku, snad ze zkušenosti, že americký divák je především nevzdělaný debil do dokumentu frkne akční scénu, animaci. To bohužel není vše. Z mě nepochopitelného důvodu se komentáře opakují a opakují, aby se snad i ten pitomý američan nezapomněl a vzhledem k helmám sparťanů si nemyslel, že jde o bejsbol mezi Chicagem a Kansas City. Nám obyčejným chudým evropanům by pouze stačilo, kdyby Padrush zařídil, aby bylo jasno, co tedy činila armáda 7000 mužů spojených států Řecka v oblasti Thermopyl. Jak je možné, že nikdo nechránil kozí stezku a jak je možné, že o tom Leoniídas nevěděl. Mě to spíš smrdí intrikami, než neschopností válečníků. No a pan Padrusch na to neodpovídá, zato animace poskytuje. jak typické pro americké dokumenty.(16.1.2012)

Tento dokument rozhodně řadím mezi ty kvalitnější. Je tu perfektně vysvětleno, jak se vojáci od dětských let vychovávali, co samotnému střetu předcházelo, srozumitelně je tu vysvětlena vojenská taktika, výzbroj a charaktery nejdůležitějších postav. K tomu jsou k dispozici přehledné mapy s nezbytnými animacemi, kde si uděláte celkový přehled o bojové taktice. Pro mě je větším přínosem tento dokument, než tolik vychvalovaný film 300: Bitva u Thermopyl. Proto také dávám maximální hodnocení.(15.1.2012)

Parádně vystavěný dokument s podstatnými daty, taktikou a rozbory. Zpracovaní na výbornou.(12.2.2013)

Takhle nějak by měl vypadat "správný" dokument. Vše je tu srozumitelně vysvětleno, předvedeno a pěkně zanimováno. Divák se s tímto dokumentem může přít ohledně několika zmíněných historických "faktů" či mu vyčítat, že nejde v některých důležitých pasážích dosti do hloubky, nebo být znuděn vyprávěním, jež se nese ve stylu "začneme úplně od začátku a po lopatě", ale na to, s prominutím, sere pes. Přenesení bitvy do širších souvislostí kvituji.(6.4.2012)

Dokument ktorý nám ukazuje, že viac (možno rovnako odvážnych ako sám Leonidas) ľudí stálo za zadržaním Perzského vojska.(29.12.2009)

Obsah zajímavej, zpracování mi přišlo podivný.(23.3.2014)

O dob kdy jsem viděl Snyderuv film mě tahle část historie velmy zajímá.Tohle je velice povedený dokument.Který nám říká snad vše co je známo o téhle slavné bitvě,Např.ukazuje že Leonidas byl až druhým největším hrdinou bitvy.Ukazuje jakou váhu na sobě museli Sparťané nosit a jak se vlastně svičili a ukazuje že Nesmrtelní nebyli zas takový řízci jak by to mohlo z jejich jména vypadat.Pro mě jeden z nejlepších(ne-li nejlepší)dokumentů co jsem viděl.(16.9.2010)

<< předchozí 1 2 3