300 Sparťanů

(TV film)
  • Česko 300: Poslední vzdor (více)
všechny plakáty
Dokumentární
USA, 2007, 91 min

Na vrcholu řecko-perských válek vedl král Persie Xerxes největší armádu, jaká kdy byla sestavena po dobu dobývání Řecka. Leonidas - spartský král, spolu se třemi stovkami bojovníků a několika tisíci Řeků čekal na jeho vojska, která čítala přes 300 tisíc mužů, v úžině u Thermopyl. Sparťané a jejich spojenci čekali na svého nepřítele v úzkém průsmyku sedm dní a nocí. Těžce vyzbrojená perská armáda nebyla schopna na tak malém prostoru vůbec manévrovat. Sparťané a jejich spojenci bojovali, dokud nebyl poslední nepřítel mrtvý. Hrdinství těch, kteří bojovali a nakonec zemřeli, pomohlo určit směr západní civilizace a dalo řeckým městským státům čas sestavit armádu schopnou vzdorovat Peršanům. Jejich taktika je dodnes vyučována na vojenských akademiích po celém světě. Je uváděna jako dokonalý příklad správně zvolené strategie, která zabezpečila vítězství nad nesrovnatelně silnějším protivníkem. (oficiální text distributora)

Vavča

Sympatický dokument, který přináší reálně vypadají Peršany, říká i něco zajímavého o jejich říši, nevěnuje se pouze Sparťanům, široké rozpětí hostů od beletristů po historiky. Dokument sráží ani ne tak délka, jako spíše nekvalita informací na úplný závěr, občasné chyby a ne úplně šťastně zvolené tempo a řazení událostí. ()

Morholt

Výbornně ztvárněný dokument bitvy u Thermopyl i událostí, které k ní vedly. Dokument se zabývá jak spartskou společností, tak králem Xerxem, dotkne se bitvy u marathonu, situace mezi řeskými městskými státy a samozřejmě největší prostor nechává samotné bitvě v Thermopylské soutěsce. Potěší i důležitá role athénského vojevůdce Thémistokla, který u Thermopyl hrál velmi důležitou roli, na což se často zapomíná. povedené jsou hrané sekvence a animace. Jediný problém jsem měl s neustále se opakujícími sekvencemi, které měly jediný úkol a to celý dokument natáhnout. Ale to vem čert. Kdyby se podobná péče věnovala dalším velkým bitvám, byl bych víc než spokojený. 90% ()

FFilipCZ

Skvěle se hodí jako doplněk k filmu "300: Bitva u Thermopyl". Krásně si to všechno dáte dohromady, jak to všechno bylo. Zjistíte, jak se dějiny opravdu psaly, jak to tehdy fungovalo a také si uvědomíte, že u filmu je dost věcí hodně nadsazených (počty jednotek, možná i druhy - protože zde se mluví jen o pěchotě a jízdě, sloni atd. zmíněni nejsou). Jen škoda té příšerné digitální animace, kterou jsme po celou dobu provázeni. S tou si teda mohli pohrát trošku více, je to hodně rušivé a nekvalitně provedené. Proto dávám tak nízké hodnocení, jelikož tento dokument byl bohužel pastvou pouze pro mozek a ne pro oči. ()

Z0oMb3E

Kua len 5*? 300 Sparťanov dáva nový rozmer slovám: "keď je maximum málo". Výborný dokument, ktorý nejednému fanúšikovi histórie navodí orgazmické stavy. Nádherné rozpracovanie starovekej bitky. Nádherná štúdia taktiky a podrobné rozdiferencovanie výzbroje či hlavných protagonistov oboch strán posúva dokument na filmový Olymp. Tak ako filmových 300 ani táto dokumentačná verzia v ničom nezaostáva ani čo sa tíka digitálnej stránky. Pre mňa vcelku nové informácie zasadené do historického kontextu ohromili hlavne jednoduchým a zrozumiteľným podaním. Žiadne suché vymenovanie faktov. Jemné domnienky či predpoklady dokresľujú svetoznámy príbeh. Ešte raz, výborný snímok, ktorý mi vyrazil dych a nieje určený len na jednorázovú projekciu. Pre mňa klenot! ()

Shakers

Dosť dobrý dokument a po filme 300 rozhodne odporúčam. Ja som si to pozrel, aby som vedel niečo bližšie o bitke pri Thermopyl a tento dokument, to všetko pekne a zrozumiteľne nie len vysvetlí, ale aj ukáže. Divák dostane pohlaď nie len na miesta boja a Leonidasovú tristovku bojovnívníkou, ale aj na taktiku dobývania a okrem toho je tu znázornená aj námorná bitka u Artemisia. 90% - 5* ()