poster

300 Sparťanů (TV film)

 • Česko

  300: Poslední vzdor

 • USA

  Last Stand of the 300

Dokumentární

USA, 2007, 91 min

Režie:

David Padrusch
 • Z0oMb3E
  *****

  Kua len 5*? 300 Sparťanov dáva nový rozmer slovám: "keď je maximum málo". Výborný dokument, ktorý nejednému fanúšikovi histórie navodí orgazmické stavy. Nádherné rozpracovanie starovekej bitky. Nádherná štúdia taktiky a podrobné rozdiferencovanie výzbroje či hlavných protagonistov oboch strán posúva dokument na filmový Olymp. Tak ako filmových 300 ani táto dokumentačná verzia v ničom nezaostáva ani čo sa tíka digitálnej stránky. Pre mňa vcelku nové informácie zasadené do historického kontextu ohromili hlavne jednoduchým a zrozumiteľným podaním. Žiadne suché vymenovanie faktov. Jemné domnienky či predpoklady dokresľujú svetoznámy príbeh. Ešte raz, výborný snímok, ktorý mi vyrazil dych a nieje určený len na jednorázovú projekciu. Pre mňa klenot!(21.11.2011)

 • jenik71
  *****

  Tento dokument rozhodně řadím mezi ty kvalitnější. Je tu perfektně vysvětleno, jak se vojáci od dětských let vychovávali, co samotnému střetu předcházelo, srozumitelně je tu vysvětlena vojenská taktika, výzbroj a charaktery nejdůležitějších postav. K tomu jsou k dispozici přehledné mapy s nezbytnými animacemi, kde si uděláte celkový přehled o bojové taktice. Pro mě je větším přínosem tento dokument, než tolik vychvalovaný film 300: Bitva u Thermopyl. Proto také dávám maximální hodnocení.(15.1.2012)

 • 3n3my
  ***

  Ďalší americký dokument s neustálym otravným sumarizovaním. Pritom v dokumente viackrát pripomínajú, že na strane Grékov nebojovalo len tých 300 slávnych Sparťanov, o minútu je to zas len o 300 bojovníkoch (asi aby tvorcovia dostali do údivu divákov a dali svojmu dielu ohromujúci efekt). Tento štýl fakt nemusím.(23.1.2011)

 • pepa3rd
  ****

  Populární formou podaná historie počátku konce Perské říše, která sama o sobě není nudná. Když se ovšem představí formou částečně hraného dokumentu, kterému by kulisy mohl závidět i leckterý seriál, doslova přiková diváka do křesla a troufám si trvdit, že si zapamatuje více než jen legendu o 300 Sparťanech čelících obří přesile podanou v silně fantasy podobě v 300: Bitva u Thermopyl . 80 %(8.10.2012)

 • FFilipCZ
  ***

  Skvěle se hodí jako doplněk k filmu "300: Bitva u Thermopyl". Krásně si to všechno dáte dohromady, jak to všechno bylo. Zjistíte, jak se dějiny opravdu psaly, jak to tehdy fungovalo a také si uvědomíte, že u filmu je dost věcí hodně nadsazených (počty jednotek, možná i druhy - protože zde se mluví jen o pěchotě a jízdě, sloni atd. zmíněni nejsou). Jen škoda té příšerné digitální animace, kterou jsme po celou dobu provázeni. S tou si teda mohli pohrát trošku více, je to hodně rušivé a nekvalitně provedené. Proto dávám tak nízké hodnocení, jelikož tento dokument byl bohužel pastvou pouze pro mozek a ne pro oči.(8.7.2013)