Neúplatní

• slovenský

Nepodplatiteľní

Krimi / Drama / Thriller / Historický

USA, 1987, 119 min

Zážitek z herecky dost nadstandardního filmu mi rušily odbočky z krváku do komedie a zpět. I když někdy se dalo -- nesmrtelná hláška "bring a knife to a gunfight" je dobrá, ale např. neskutečně stupidní žertování o J. Edgarovi (4 roky před vznikem FBI) bylo fakt moc. Celý film je v mile pozitivně Foglarovském (jakože Mirek Dušín) tónu, ale každou chvíli je do vší té milé legrace někdo v krvi hnusně vražděn... No nevím. A parodie s kočárkem na schodech s námořníky vše dokonala. Čímž jsem došel k závěrečnému silnému dojmu, že se jedná o studentský film s velkým rozpočtem a dobrými herci. Ani tímto filmem mi De Palma nepředvedl něco skvělého.(24.9.2012)

Rodák z Neapole Al Capone má nejen chicagské podsvětí v malíku. Kdo není s ním, toho podmázne nebo rovnou odkrouhne. Zákon o prohibici ho nezajímá. Proti organizovanému zločinu se postaví až čtveřice mužů zákona (agent ministerstva financí, ostrostřelec, expert na finance a zkušený polda s tváří Seana Conneryho), která pro ránu nebo vystřílení plného zásobníku nejde daleko. De Palma to neměl snadné, David Mamet (Vrtěti psem, Hoffa, Ronin) nepřišel s žádným zásadním scénářem a po už dost „starém“ Kmotrovi nikdo s pořádnou gangsterskou látkou nepřišel. De Palmovi přesto hraje do karet fakt, že jeho hrdinové jsou sice neúplatní, ale také lidé z masa a kostí, citliví, chybující, zranitelní, cítící zodpovědnost za své blízké. Moderní městský western vyjma slušné atmosféry výborně kombinuje klasické a moderní postupy a zvládá i dramatické (akční) sekvence. Třeba často citovaná scéna na schodišti vlakového nádraží á la legendární Křižník Potěmkin je skvostná. Oproti zmiňovanému Kmotrovi mi navíc tenhle kousek přišel kompaktnější a emočně jistější!!(29.5.2013)

De Palma a gangsterský film je stejným spojením jako Rolls-Royce a osobní automobil. Přesto zůstává otázkou, jak by to dopadlo, kdyby se v Neúplatných tolik nemixovaly žánry (především omezení samoúčelných komických scén a průpovídek). Zkrátka temno někdy zazáří víc než stylizovaný jas. Je mi líto Briane, ale Scarface a Carlito´s Way jsou v tvé tvorbě o pupek Al Caponeho vpředu..(29.8.2008)

Nedotknutelné považuji za mírně přeceňovaný film. Ano, jedná se o velice vydařený kus filmařiny, ale přesto se tam nějaké mouchy najdou. Třeba hudba Ennia Morriconeho je sice krásná, ale řekl bych, že zcela nevhodně použitá. Při přestřelce na kanadsko americké hranici například jsou k slyšení velice sentimentální motivy, to mi však nepřijde moc na místě. A takových nepatřičných hudebních kulis je zde více. Nevím, jestli to měl být nějaký inovativní záměr režiséra, ale moc to nefunguje. Seana Conneryho skutenčně uznávám, ale že by zrovna zde zahrál takový výkon, aby získal Oscara? Vždyť role je napsaná tak, že ani nějaké velké hraní neumožňuje. Zde tedy byla akademi zase pořádně mimo mísu. Ale to není chyba filmu. Brian De Palma každopádně umí skvěle točit přestřelky. Ty v Nedotknutelných jsou stejně bravurně sestříhané a napínavé jako ty c Carlitově cestě. V tomto je tento režisér skutečný mistr.(22.7.2011)

• brit84

Čekal jsem hodně - perfektní režisér, hvězdné obsazení, zajímavý námět. Dostal jsem úlysné klaďáky Kevina a Seana, nedotažené filmové momenty (myslím filmové paradoxy) a hroznou hudbu. Jindy precizní Morricone si musel snad něco šlehnout. Jednoznačně nejvíc mě nasrala scéna s kočárem, to už jsem myslel, že to vypnu.(17.1.2010)

• - Kostyméra dělal Giorgio Armani. (smack)

• - Valentino Cimo, představitel Caponeho (Robert De Niro) bodyguarda Franka Ria, kterému Eliot Ness (Kevin Costner) přerazí nos a kterého později zastřelí během přestřelky na nádraží, si později svou roli zopakoval v seriálu Untouchables (od r. 1993). (Karlos80)

• - Ve scéně, kdy je Malone zabit, Connery nevyprskoval tak, jak by se slušelo na tolik krvavého muže. Vzali jej do nemocnice s mrtvolou a podle ní mu zakrvavili oči. (Kulmon)