Nelítostná válka s gangstery na motivy skutečných událostí. V roce 1920 vstoupil ve Spojených státech v platnost tzv. Volstedův zákon, který zakazoval prodej, výrobu a distribuci alkoholických nápojů. Začala éra tzv. prohibice, která trvala až do roku 1933 a kterou si dodnes spojujeme především s rozmachem zločineckých gangů, jež si z dobře míněného zákazu udělaly výnosný obchod. Asi nejznámější kapitolou amerických dějin té doby je úspěšný boj zvláštního zmocněnce ministerstva financí Eliota Nesse, který ve spolupráci s chicagskou policií učinil přítrž nezákonnému obchodu lihovinami, jenž byl v rukou Al Caponeovy organizace. Známý chicagský dramatik a držitel Pulitzerovy ceny (za drama Konkurenti, známé i u nás) David Mamet (nar. 1947) se nechal inspirovat skutečnými událostmi a také populárním televizním seriálem Neúplatní (1959–63), který se před lety objevil i na našich obrazovkách, a napsal scénář ke stejnojmennému filmu. Jeho režie se ujal Brian De Palma (nar. 1940), jenž svoji zálibu v gangsterské tematice ventiloval předtím např. remakem klasického snímku Zjizvená tvář (1983). De Palma, proslulý okázalým režijním rukopisem a častými odkazy na klasiky světové kinematografie (tady parafrázuje proslulou scénu na oděských schodech z Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin), vytvořil kvalitní podívanou s dobře vystiženým prostředím i dobou. V čele zajímavého hereckého obsazení najdeme tehdy teprve vycházející hvězdu Kevina Costnera (Eliot Ness), ale větší pozornost na sebe poprávu strhává bývalý představitel agenta 007 Sean Connery ve vděčné roli mazaného irského policajta Malonea, za niž byl oceněn Oscarem. Snímek dostal od Americké akademie ještě tři další nominace, za nejlepší výpravu, kostýmy a hudbu (jejím autorem byl Ennio Morricone), ale v přímém oscarovém souboji prohrál v těchto kategoriích s celkovým vítězem roku 1987, Bertolucciho historickým eposem Poslední císař. (Česká televize)

xRoseq

Scarface sa mi pačilo o trochu viac, ale aj toto je insane gangsterka. Robert De Niro ako Al Capone bol vynikajúci, škoda že tam nemal viac scén, keďže tento film sa točí okolo Untouchables! Kevin Costner tu dáva veľmi dobrý herecký výkon a jeho postavu som si veľmi užíval. Sean Connery je výborný a taktiež podal fantastický herecký výkon. No a Charles Martin Smith a Andy Garcia taktiež nezaostávajú a boli super. Príbeh, kde sa policajt Eliot Ness so svojou partiou snaží zničiť Al Caponeho bol skvelý. Akčné scény sú dosť dobre, najviac ma uchytila scéna na mostu. Hudba od Ennio Morricone je bombastická a veľmi sa k filmu hodí. 9/10 ()

golfista

Výborná gangsterka podepřená hereckými výkony skvělého Seana Conneryho a také Kevina Costnera (v jedné z prvních větších rolí). Přestřelka na schodech de stala legendární už jen tím parodováním v Bláznivé střele :) ()

KevSpa

Velice zdařilá gangsterka s výtečnými hereckými výkony a stylovou atmosférou, která je bohužel místy příliš rozvláčná. A hudba Morriconeho mi k tomu většinou vůbec neseděla. ()

Lima

De Palmova exhibice, ve které filmové fandy potěší různými odkazy na slavná díla minulosti (např.Křižník Potěmkin a jiná). Největší hvězdou není oscarový Connery, ale rozsahem nevelká postava Al Caponeho ve fenomenálním podání Roberta De Nira. ()

Gemini

Stručně řečeno - nejlepší gangsterka z dob prohibice jakou jsem kdy viděl (kam se hrabe Dick Tracy:))). Výborná od úvodních titulků (věčná sláva Enniovi Morriconemu) až po ty závěrečné, a kromě toho, že jsem měl to potěšení sledovat perfektní režijní a herecké výkony a poslouchat nádhernou hudbu, jsem konečně pochopil o čem vlastně ten baseball je... ()

Tosim

Stylové, ale IMHO docela vycizelované, takže jsem měl pocit, jako by tam ta krev ani nepatřila. Ovšem za FANTASTICKOU scénu na schodech dávám pátou! MANŽELSTVÍ JE PRIMA, CO? ()

Matty

Vyčítat téhle akční týmovce genderovou nevyváženost (odklizení manželky, k níž se vyprávění už nevrací) by bylo nesmyslné, neboť jde o kompilát hned několika typicky "mužských" žánrů (procedurální krimi, gangsterka, western). Žánrově i stylisticky okázale rozmáchlý film (kromě legendární pocty Ejzenštejnovi se dočkáme i krátké slasherové vsuvky) sjednocuje nezlomné heterosexuální přátelství čtyř chlapů, především Costnera a Conneryho, kteří se k sobě mají jako učitel k žákovi (nebo otec k synovi). Idealismus Eliota a jeho skvadry De Palma navenek nijak neshazuje, nestydí se postavy heroizovat, zároveň ale nijak nekritizuje jejich nekompromisní vyšetřovací metody, čím navazuje na "převrácené" gangsterky z druhé poloviny 30. let, v nichž policajtům nezbývalo, než se chovat jako gangsteři. Stylistické přechody a dobře prokreslené postavy (jen De Niro si karikaturu Caponeho více vychutnává, než aby hrál s nějakou snahou o autenticitu) dělají z Neúplatných jednu z nejpožitkářštějších gangsterek, která nadčasovým způsobem kombinuje klasické a moderní postupy. 90% Zajímavé komentáře: Pohrobek, Malarkey, Pacco, Vitason, Olivier ()

lebowski

Přestřelka na schodech je geniální a celý film velmi dobrý,Oscar pro Conneryho,má to spád a k tomu hudba Morriconiho ()

Radyo

Výborná gangsterka se spoustou velmi dobrých herců se dočkala po právu ocenění Oscarem (Connery), protože nabízí více, než jen standartní náhled do pozadí boje mafiánů s policisty. Příjemným překvapením je výkon Kevina Costnera. ()

Enšpígl

Když se řekne prohibice vybaví se mě Chicago a Al Capone a s tímto jménem se mě vybaví jednoznačně tento film. Na "vinně" je majsrtštyk De Palmy s výbornými hereckými výkony včetně Andyho Garcii. Možná by bylo na čase nějaké neuplatné pozvat do ČR mezi nás úplatné. ()

Malarkey

Po Mafiánech a Kmotrovi konečně další shlédnutý film z mafiánského prostředí a už rovnou mohu tvrdit, že tento se na ně prostě rovnat nemůžu, i když příběhové čerpá z velmi silného tématu a herecky je více než na úrovni. Kombinace vícero žánrů je příjemná, Al Capone a jeho skvadra dokáže zaujmout svým životem a ačkoliv je tento příběh dobra se zlem předem jasný, je stále se na co koukat. Ono koneckonců prakticky v každém filmu z mafiánského prostředí je na co se koukat, jde už jen o to dokázat šokovat, překvapit a tento zdá se mi nesplnoval ani jeden požadavek. Přesto patří do trojky nejlepších mafiánských filmů, které jsem měl možnost kdy vidět. Mimochodem, řekl bych, že film potápí nicneříkající hudba, kterou prostě přejede jakoby nic a druhý den už si na ní nikdo nevzpomene, což je zaručená škoda. --- Tým! Nedojdu nikam, jestli nevyhraje tým! ()

T2

Rozpočet $25miliónovTržby USA $76,270,454Tržby Celosvetovo $106,240,936║ Takáto látka/ téma je pre Briana De Palmu ako vyšitá, film celkom dobre funguje, hlavne čo sa týka hereckého obsadenia a hudby to je prvotriedna robota. Trošku poslabšie je to v prevedení, koncepcia tvorcov nie je zrovna stabilná, lebo film sa chce tváriť miestami až moc drsne a krvavo, čo by nebolo zle ale to by tam do podaktorých scén nemohol De Palma vnucovať mierne odľahčené scénky, či taký voľnejší prejav v príbehu, potom to pôsobí akosi rozhárane taká skackajúce medzi vážnosťou a voľnejším štýlom prejavu, taktiež postava Al Capona v podaní Roberta De Nira nie je až taká výhra, kdež to Costner a Connery sú fantastický vo svojich úlohách. V každom prípade ide o veľmi slušný nadpriemer, kde zažijeme nejaké tie atmosféricky vypäté scénky zdobiace tento film z mafiánskych dôb Al Capona a aspoň tie nechajú zabudnúť na nejaké tie slabšie chvíľky. /80%/ ()

Djkoma

Rozhodně to není 5*, ale těžko se hledá co filmu chybí. Přes úžasné obsazení, tou dobou skvělého režiséra a výbornou hudbou se dostávám k obyčejnosti příběhu, který je trochu pomalejší a postavy mají zvláštní charakter. Být policistou v Chicagu během doby Al Caponeho by nemělo být spojováno s pacifismem, při kterém řeší hezký úsměv víc než hromada vystřílených nábojů z brokovnice. Na několikáté podívání mi Neúplatní přijdou čím dál více přeceňovaní. Po x letech a několika shlédnutí je kvalita a nadčasovost nepopiratelná. De Palma je odlišný a zaslouží si docenění. ()

Marigold

Ze všech "mafiánovek" mám tuhle DePalmovu epopej ze "správné strany" zákona rád nejvíce. Imponuje mi férový fízl Sean Connery i nejistý, ale vždy odhodlaný, Kevin Costner... Tvůrcům se podařilo vytvořit velmi sugestivní atmosféru Chicaga 30. let, ve kterém nebylo příliš jasno, kdo je zákon a u koho vymáhat právo. Příběh čtyř neúplatných, kteří se rozhodnou k bláhové křížové výpravě proti Al Caponemu, je natočen dostatečně svižně, přičemž zbývá i čas na prokreslení figur a vztahů mezi nimi. Některé brutální scény jsou obzvláště působivé a citace Ejzenštejna nemá chybu... Zkrátka fajnové hollywoodské drama se vším všudy. Osobně nemusím kmotrovské glorifikace mafiánských rodin, podvědomě jsem prostě na straně Eliotta Nesse a Jim Malona. ()

gouryella

Jo to byl Costner ještě ve formě. Navíc propracovaný scénář a herecká opora v podobě De Nira a Conneryho = skvělý film. ()

Anthony

Nejlepší film De Palmy. Výborné herecké obsazení. Morricone v plné formě (nejlepší úvodní titulky). Vřele doporučuji! ()

Radek99

Jedno z nejlepší dramat s mafiánskou tématikou vůbec... Skoro až antický rozměr tragického souboje dobra a zla... ()

Související novinky

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Letošní Halloween se pro filmové fanoušky ponese spíše ve velmi smutném duchu, z Velké Británie totiž dorazila zpráva o úmrtí legendárního skotského herce a prvního představitele agenta 007, Sira…

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru

04.05.2017

Brian De Palma byl od 70. do 90. let filmařskou extratřídou, jíž vděčíme za Zjizvenou tvář, Neúplatné nebo Carlitovu cestu. Po Mission: Impossible ale začal trochu strádat a přišel o diváckou…

Greengrass oživí Nesse

Greengrass oživí Nesse

28.03.2017

Legendárního poldu Eliota Nesse určitě znáte z Nedotknutelných, kde si vyšlápnul na samotného Al Capona. Studio Paramount se před pár lety rozhodlo, že by si zasloužil comeback (bohužel bez Kevina…

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

13.07.2015

Quentin Tarantino miluje hudbu Ennia Morriconeho a mnoho let usiluje to, aby slavný italský skladatel ozvučil jeho film. Především westernová legenda, jejíž tvorbu jste slyšeli třeba v Tenkrát na…