• Francie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller

Velká Británie / Francie / Česko, 2009, 100 min

Poor man's Hugh Jackman seká všechno na kusy, hláškuje jak Constantine a prochází světem tak ponurým, že nezbude než zavzpomínat na starého dobrého Conana. Ten sice Howardově předloze moc věrný není, ale Solomon Kane k němu odkáže... oba filmy prezentují hrdinu stavěného z masa, kostí a žiletek, který se musí pořádně ohánět ve světě, kde dobro definitivně odcouvalo a pomatené ženy a čarodějnice se tu grilují rychleji než burgry v Mekáči. České reálie, šedočerné kamerové filtry a zjizvený Marek Vašut ve své asi největší zápaďácké roli fungují stejně spolehlivě jako chrčák Jamese Purefoye. Bůh se na něj vykašlal, peklo po něm pase jako nadržený pitbull a to samo o sobě je dostatečný hybatel všeho kolem. Trochu se to zadrhne až v samotném závěru, navzdory vychytaným digitálním monstrům a kulisám, protože zauzlení dějových linií nelze jen tak přetnout mečem. Michael J. Bassett z toho přesto vybruslil se ctí a nejen fandové kalené ocele budou slintat po dalším dílu, seriálu, komiksu... knize... na celuloidový přídavek si vzhledem k tržbám musíme nechat zajít chuť. O to víc si těch sto minut v krásně hnusném středověku užijte!(18.5.2010)

Nejlepší dark-fantasy snímek, který jsem měl tu čest vidět. Temný, krvavý, špinavý a neskutečně atmosférický. Přesně jak jsem si to při čtení Puritána představoval. James Purefoy podal jeden z nejlepších hereckých výkonů kinematografie (v žánru fantasy) a na jeho neskutečně přesvědčivé (přerod jeho postavy) a emotivní (scéna na kříži) podání mé nejoblíbenější literární postavy, Solomona Kanea se nedá zapomenout. Nesmím taky opomenout nádhernou hudbu a špičkově natočené šermířské scény. Splněný sen a doufám, modlím se a přeju si, aby se za pár let Bassett ujal i druhého dílu. Až se tak stane, bubu chrochtat blahem a plakat dojetím. "You can tell your master, that I am not yet ready for hell!" (10.3.2010)

Potácím se blátem, hrozně chčije a já doufám, že pokračování příběhů mistra Kanea mě nemine. Přesně takhle má heroická fantasy totiž vypadat. Snad jen ten hlavní záporák měl dostat víc prostoru. Dreadatý borec ze squattu s potetovanou palicí stihl říct jen: Ahoj, rád tě vidim a vzápětí frčel expresním zrcadlem do Pekla. Tak snad příště dostane Kane nějakou pořádnou Nemesis. Určitě si to zaslouží. A co si budeme nalhávat, loupežník Vašut to nezachrání.(8.5.2010)

• choze

Na jedné straně krásně drsný a bezútěšný fantasy svět, na straně druhé otravný hamletovský heroj (přitom s parádními zpomalenými nástupy a sympatickým představitelem), z dálky průhledný děj, k uzoufání utahané tempo a nijak zázračná akce. Na velkorozpočtovém poli dostává Bassett od Marshalla na prdel.(7.7.2010)

V prastarých časech byl svět ponořen do temnoty a chaosu. Byly to dny čarodějnictví a černé magie, časy, kdy se nikdo nestavěl proti zlu..... Tak tohle JE MASO! Super úvodní 10ti minutovka, ve které je vše co nebylo v Harry Potterovi. Středověk v té nejdrsnější podobě, doplněn čarodějnicemi, duchy a ďáblem. BŮH SPASÍ PRAVOVĚRNÉ!!! Žádná stupidita jako třeba Van Helsing. J.Purefoy je dokonalý hrdina na neklidné cestě k vykoupení a Salomon Kane film, který přestože občas zavání kýčem, ukojil moji touhu (alespoň na čas) po historickém filmu. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Protože v kině dlouho takováto historická řežba nebyla. 2.) Zjistím, jestli ďábel odpouští dluhy. 3.) Všichni tvrdí, že je Kane drsnější než Rambo. 4.) Chci mít tělo drsňáka (a nechci brát steroidy). PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(7.6.2010)

• - Malachi, v češtině správně Malachiáš (nikoli Malachaj, jak tvrdí titulky z kina), je jméno biblického proroka. Hebrejské "malach" znamená "anděl, posel Boží", je proto poněkud zvláštní, že ve filmu toto jméno nese démonický černý mág. (gjjm)

• - Přípravu herců na bojové scény vedl Čech Petr Nůsek, který se podílel například i na filmech Hellboy (2004) nebo Johanka z Arku (1999). (Beckett51)

• - Vedle ateliérů Barrandov a haly bývalé továrny TOS Hostivař Solomon Kane vznikal v těchto lokacích: na hradech Točník a Zvíkov, v Průhonicích, v umělých pískovcových jeskyních v Pustých Kostelech, v Ralsku, Jevanech, Horšovském Týně, Ladách v Podještědí a v Bechyni - Zářečí. (POMO)