• Francie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller

Velká Británie / Francie / Česko, 2009, 100 min

Námořník: Pane, je tu ďábel! Cítím ho! (Solomon ho zastřelí.) Solomon Kane: Jediný ďábel jsem tu já...... Príjemne drsná heroic fantasy. Jedna z mála. Naozaj frajerský a charizmatický hlavný hrdina. Technická stránka však už tak skvelá nie je a malý rozpočet veľmi vidno. Okrem hlavného predstaviteľa sú tí ostatní zanedbateľní a hudba mohla byť podstatne viac burcujúca. Je to však pekná spomienka na staré časy. Sympatická spomienka na Barbara Conana (1982).(23.8.2011)

• choze

Na jedné straně krásně drsný a bezútěšný fantasy svět, na straně druhé otravný hamletovský heroj (přitom s parádními zpomalenými nástupy a sympatickým představitelem), z dálky průhledný děj, k uzoufání utahané tempo a nijak zázračná akce. Na velkorozpočtovém poli dostává Bassett od Marshalla na prdel.(7.7.2010)

• tron

„Jeho telo som uzdravila.“ – „A aká je jeho budúcnosť?“ – „Povedie vás do krvi a temnoty.“ Vôbec to nebolo také dobré, ako sa vás tu niektorí snažia presvedčiť. Nie je to BARBAR CONAN, ale našťastie to nie je ani KULL DOBYVATEĽ (či ČERVENÁ SONJA). Bassett je talentovaný hororový režisér (MŔTVA HLIADKA, PUSTINA), SOLOMON KANE bohužiaľ nie je horor, ale pochmúrna fantasy s hŕstkou hororových scén, nápadov a postavičiek. Snímke jednoznačne ubližuje neoriginálny scenár (naozaj niekoho v tomto oceáne klišé niečo prekvapí?), priemerný Purefoy v hlavnej úlohe (najlepší je v úvode, kedy má bradu, ktorá z neho robí lepšieho herca, po oholení to ide dole vodou) a vtieravý pocit, že to mohlo byť lepšie. Len čo sa atmosféra troška prehĺbi, len čo herci nebodaj začnú podávať niečo ako „herecký výkon“, len čo sa akčné scény zafarbia krvou a bolesťou nešťastných obetí, tak len čo sa niečo z toho začne diať, je to urýchlene utnuté a prichádza nuda.(27.5.2011)

Je škoda, že mi James Purefoy zase tolik neseděl ve svý roli nepřemožitelnýho řezníka, ale to neznamená, že bych si Solomona neužil, čekal jsem na něj dlouho a i když jsem od toho čekal ještě víc, tak mě rozhodně nezklamal, jelikož bitvy skvěle drsný, příběh bohatě dostačující a usekaných končetin je i na můj vkus dostatek, navíc hudba řadě scén dodává ten správnej drsnej a pompéznější rozměr a nebýt krapet odfláklýho konce, tak bych dal i plnej počet, nicméně oceňuju, že i v takovýmhle filmu jsou solidní CGI triky, který film nedegradujou(28.5.2010)

Knihu četl před třemi lety, vznik filmu sledoval a těšil se na něj minimálně rok. Tvůrce (R.I.P.) Solomona, a tedy i Conana, je v mých očích zdaleka nejlepším fantasy povídkářem, co kdy kráčel po planetě Zemi. A jak dopadnul snímek? Chybělo mi jen o něco více hororových prvků a vypilovanější akční scény (moc jich také nebylo). A už na první pohled se to moc okatě tváří jako příliš velké béčko. Jinak maximální spokojenost. Filmový Solomon Kane je něčím, jako Ridleyho Robin Hood v porovnání s jejich knižními předlohami, neboť i zde sledujeme samotný zrod legendy a pohnutky, které vedly postavu k tomu, čím se nakonec v psané podobě stala a jak ji znají čtenáři a fanoušci. Je to ryzí sword & sorcery fantasy, kterou tak miluji: je to temné, drsné, plné bitek, dechberoucí atmosféry (boží soundtrack), je tu výrazný (anti)hrdina, nehezké obludy... a v tom filmu pořád prší! No prostě cool.(10.7.2010)

• - Při natáčení v Čechách se osm komparzistů zranilo. Vězeňský povoz tažený koňmi, ve kterém byli uvězněni komparzisté, se kvůli závadě materiálu odpojil od spřežení a sjel neovladatelně dolů z kopce. (EMMY)

• - Ve filmu nebyla použita scéna, kde Solomon Kane (James Purefoy) bojuje v jeskyni proti banditům a následně jednoho z nich vyslýchá. (Beckett51)

• - V Čechách proběhlo celkem 60 z 62 natáčecích dnů. Zbylé dva dny se pak natáčelo ve Velké Británii. (POMO)