• Francie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller

Velká Británie / Francie / Česko, 2009, 100 min

Toto krvavé fantasy dobrodružstvo mi vážne urobilo radosť. Nie žeby to bola dokonalosť sama, ale od Pána prsteňov mnoho kvalitných fantasy príbehov vyrozprávaných nebolo. Narnia, Zlatý kompas ani Harry Potter mi žiadnu veľkú radosť neurobili. Tu to pekelnou atmosférov doslova žije. Hlavný hrdina ma zaujímavú minulosť - chamtivý zabiják, smutnú prítomnosť - bezmajetný dobrák a budúcnosť, v ktorej sa pokúsi spasiť svoju dušu. Všetky súboje vo filme sú krvavé a vždy, keď hlavný hrdina vytiahne meč, čakajte masaker. Klaus Badelt zložil výborný hudobný doprovod a vo vedľajších úlohách sa objavia zaujímavé tváre , ako už nebohý Pete Postlethwaite alebo v ešte menšej Marek Vašut, ktorý v jednej scéne vytrúsi:" It´s cool!"...Ja iba potvrdzujem a každý kto nečaká fantasy zázrak, nebude sklamaný. 80%.(22.7.2011)

Ľutujem zaváhanie pri možnosti návštavy kina. Toto bol skutočný chlapský fantasy počin, ktorý mávnutím ruky zmaže všetky zaškatulkovania, ktoré tomuto žánru priniesli posledné roky, nesúce sa v znamení zženštelých hrdinov a ich metrosexuálnych protivníkov. Je to celé síce taký malý gýčik, ale u mňa smerujúci ku kultu už po pár zhliadnutiach. Krv sa liala po premoknutých bojiskách ako voda po záplavách, tvorcovia nemali problém s tvrdými gore scénami, ktorými síce na oko zaliepali diery v scenári, ale čert to ber, keď niečo takéto znova uvidím možno až v ďalšej dekáde. 85%.(24.11.2010)

„If I kill you, I am bound for hell. It is a price I shall gladly pay.“ Shakespeare? Ale kdeže.. To jen Kapitán Kane, služebník boží, odhazuje svou poutnickou hůl v dáli a začíná peklo na Zemi.. Hřešení mečem, pokání sekerou, vykoupení olovem aneb křesťanský Van Helsing pro ty, kterým již nalejou v baru. Rychlé občerstvení v podobě brakové veky namazané bahnem a obložené krví, deštěm a krucifixem, co nejdříve chutná, ale s blížícím se koncem už svou chatrností roste v puse.(21.6.2010)

Poctivá středověká řezba bez zbytečných triků (až na působivý závěr), která vsadila na déšť, bláto a krev, a výsledkem je nekompromisní nášup, jemuž vadí snad je lehká dějová odhadnutelnost. Protentokrát to ale až tak nevadí, jelikož hlavní trumf Bassettova filmu tkví v Jamesi Purefoyovi. Že je to charismatický bastard ví každý, kdo kdy koukal na Řím, a i zde nezůstává své pověsti nic dlužen. Je radost sledovat hrdinu, který i při pronášení patetických frází nepůsobí směšně, ale naopak rozechvívá divákovu signální soustavu příjemným mrazením. O chvílích, kdy vezme do ruky meč (a ještě lépe, dva), ani nemluvit. Palec nahoru. PS: Distribuci tradičně nechápu.(24.5.2010)

• tron

„Jeho telo som uzdravila.“ – „A aká je jeho budúcnosť?“ – „Povedie vás do krvi a temnoty.“ Vôbec to nebolo také dobré, ako sa vás tu niektorí snažia presvedčiť. Nie je to BARBAR CONAN, ale našťastie to nie je ani KULL DOBYVATEĽ (či ČERVENÁ SONJA). Bassett je talentovaný hororový režisér (MŔTVA HLIADKA, PUSTINA), SOLOMON KANE bohužiaľ nie je horor, ale pochmúrna fantasy s hŕstkou hororových scén, nápadov a postavičiek. Snímke jednoznačne ubližuje neoriginálny scenár (naozaj niekoho v tomto oceáne klišé niečo prekvapí?), priemerný Purefoy v hlavnej úlohe (najlepší je v úvode, kedy má bradu, ktorá z neho robí lepšieho herca, po oholení to ide dole vodou) a vtieravý pocit, že to mohlo byť lepšie. Len čo sa atmosféra troška prehĺbi, len čo herci nebodaj začnú podávať niečo ako „herecký výkon“, len čo sa akčné scény zafarbia krvou a bolesťou nešťastných obetí, tak len čo sa niečo z toho začne diať, je to urýchlene utnuté a prichádza nuda.(27.5.2011)

• - Přípravu herců na bojové scény vedl Čech Petr Nůsek, který se podílel například i na filmech Hellboy (2004) nebo Johanka z Arku (1999). (Beckett51)

• - Natáčelo se v teplotách až - 15 stupňů Celsia, kdy hercům doslova kostýmy přimrzaly k tělu. (Olík)

• - V Čechách proběhlo celkem 60 z 62 natáčecích dnů. Zbylé dva dny se pak natáčelo ve Velké Británii. (POMO)