• Francie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller

Velká Británie / Francie / Česko, 2009, 100 min

DivX/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +James Purefoy, výborná atmosféra, dobrá akce, potěší Marek Vašut, dobře vytvořené prostředí -hlavně na záčátku není hlavní hrdina moc symatický, má to docela delší rozjezd a některé nudnější pasáže/// Těsně za čtyři, ale nakonec tomu tu čtvrtou dám. Totiž zhruba od drhé třetiny to začalo být hodně zajímavé a po celou dobu je to slušná řežba. Akce je udělaná dobře, takže po této stránce budete spokojeni. Je to fantasy horor a to není úplně moje krevní skupina, ale tentokrát to bylo více než snesitelné a hlavního hrdinu jsem si nakonec oblíbil, přestože typický klaďas to není. Jo a Rachel Hurd-Wood nám pěkně vyrostla./// Celkem 71%///(11.7.2010)

Po téměř dvouhodinové intenzivní masturbaci chvíli zasněně hledím do stropu, lačně potahuji z cigarety a poté lepkavou rukou shrnu důvody, proč tímto odporným filmem tak pohrdám: 1. Nehraje tam PATYZÓN! Ani na malou chviličku! 2. Pan Kane nemá jedinou Bradavici a násadu od smetáku na famfbál asi tak v 10. minutě přerazí o hlavu nějakého posraného démona. 3. Ano, slyšite dobře, DÉMONA, nikoliv EMO vlkodlaka, blonďatého HomoMalfoye či toho, Jehož jméno mám úplně v prdeli! 4. Pan Kane za celou dobu ani jednou romanticky navzplane! A to ani k Vašutovi!! 5. Nemůže tudíž s "rozpolceným výrazem" tklivým monologem objasnit Belle s Hermionou osudové překážky jejich vztahu a proč by měly ony vysát jeho a ne naopak. 6. Pan Purefoy odmítl rozhovor pro Brávíčko na téma "Po čem kluci touží". 6. Čtyřicetiletý špinavý mastňák s nedokonale výrysovaným ABDOMINEM a bez kouzelné hůlky nevypadá dost kůl na stěně pokojíku čtrnáctileté fanynky! 7. Pan Howard nebyl padesátiletá grafomanka, libující si v extrémně dlouhých a tlustých .... pokračováních. 8. Ani jednou zde nezazní Vašutovo legendární a nesmrtelné: "Kurvapiča, kurvapiča...". 9. Film nerežíruje vyhlášený Shitmaker, pan Columbus. 10. Snad kdyby tam Hannah Montana za Soumraku Pottratila Harryho, ale jinak tohle hit NIKDY NEBUDE!!(7.5.2010)

Velmi sympatická "špinavá fantasy", která dojíždí na mizernou choreografii soubojů (ty jsou v celcích odporně neohrabané a mechanické) a především na nedostatek nadsázky, který nechyběl třeba Solomonovu bráškovi Barbaru Conanovi. Kane je vpodstatě variací zkazky o zkroceném divochovi, byť tu namísto erotického jiskření povlává bílé prostěradlo katolické cudnosti a trochu nejapných evokací boží spravedlnosti. Purefoy si naštěstí pokleslost vyloženě vychutnává a obličej Maxe Von Sydow znamená zážitek sám o sobě. S připočtením kvalitní výpravy do českých luhů a hájů, solidní hudby a ucházejících efektů je Solomon Kane vítanou alternativou zuřící fantasy demenci pro neodrostlé děti. Namísto chlupatých tvorečků-šikulků se tu rozlézá hnilobný puch a po schodech sem tam sjede nějaká ta hlava. Maso, krev a "hrdá brakovost", to moderní fantasy chybí. Solomon ale mohl a měl být ještě o chlup obratnější. [65%](17.6.2010)

• Psema

Solomon je sympaťák. Hlavy seká zásadně na třikrát, kabát navléká ve slow-motionu, pistole si umí nadhodit nohama... no a zabije Vašuta, což se obzvlášť cení... jenže zatímco Bassett se snaživým Purefoyem sbírají pozitiva snahou vymlátit z minimálního rozpočtu maximum atmosférického deště a zábavy (repetetivní a samoúčelně prázdný symbolismus raději nepočítám), scénář kydá jednu upachtěnou bejkárnu za druhou s pro mě ubíjející razancí. Nemám rád, když jsem jen o krok před postavami. U Solomona jsem byl nejmíň o pět, což mě po řezanici v lese a následné naháněčce dovedlo k nejuzívanějšímu čumění na plátno a kroucení hlavou za dlouhou dobu. 3/10(16.7.2010)

Toto krvavé fantasy dobrodružstvo mi vážne urobilo radosť. Nie žeby to bola dokonalosť sama, ale od Pána prsteňov mnoho kvalitných fantasy príbehov vyrozprávaných nebolo. Narnia, Zlatý kompas ani Harry Potter mi žiadnu veľkú radosť neurobili. Tu to pekelnou atmosférov doslova žije. Hlavný hrdina ma zaujímavú minulosť - chamtivý zabiják, smutnú prítomnosť - bezmajetný dobrák a budúcnosť, v ktorej sa pokúsi spasiť svoju dušu. Všetky súboje vo filme sú krvavé a vždy, keď hlavný hrdina vytiahne meč, čakajte masaker. Klaus Badelt zložil výborný hudobný doprovod a vo vedľajších úlohách sa objavia zaujímavé tváre , ako už nebohý Pete Postlethwaite alebo v ešte menšej Marek Vašut, ktorý v jednej scéne vytrúsi:" It´s cool!"...Ja iba potvrdzujem a každý kto nečaká fantasy zázrak, nebude sklamaný. 80%.(22.7.2011)

• - James Purefoy si během natáčení zranil koleno a také byl zraněn na čele, což si vyžádalo pár stehů. Stehy musely být následně ze záběrů digitálně vymazány. (Puxina)

• - Některé scény se točily na pobřeží Severního Devonu, který kdysi patřil siru Richardu Grenvillovi (1542-1591), alžbětinskému námořníku, který hraje v Howardových kaneovských povídkách významnou úlohu. (gjjm)

• - Bassett chce o Kaneovi natočit trilogii, která by pokrývala celý jeho osud. Další díl se má odehrávat v Africe a další v koloniální Americe (gjjm)