• Francie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller

Velká Británie / Francie / Česko, 2009, 100 min

Poměrně vhodná volba pro zabití delšího středečního odpoledne, jste-li fanouškem temněji laděné fantasy či Jamese Purefoye (Marka Antonia z Říma, mrk mrk) nebo studentem o zkouškovém období a za prdelí vám hoří termín na zkoušku, na kterou se vám nechce za nic na světě učit. Příběh má velice rychlé až zkratkovité obrátky, Purefoy je docela uvěřitelným způsobem rozpolcený antihrdina, akční scény jsou slušné... Zkuste to. 60%(27.5.2010)

Já dám čtyři hvězdy, ale je vidět, že se to plno lidem nelíbilo. Proč? Prej na tom není nic originálního. To bych ale zase tak úplně netvrdil. Solomon Kane má možná hodně jednoduchý příběh, zato ale přináší velkou porci akce, nejsyrovější atmosféry a faktu, že po dlouhé době se u nás točil film a Barrandovský komplex, který jindy zeje prázdnotou, opět měl co nabídnout. Solomon Kane je totiž opravdu povedený film. On si na nic nehraje, on prostě je velkou akční jízdou, kde důležité jsou kulisy, které se tedy povedly nádherně a také samotný herec. James Purefoy možná na první pohled vypadá jako nesympatický sráč, ale postupem času si na něj člověk zvykne a začne mu fandit. Některé scény dokonce vypiplal k dokonalosti. Jen je škoda, že film samotný tu opět, jako většina dobrých filmů, byl zkritizován tím, že příběhově nemá, co nabídnout. To možná nemá, na druhou stranu má všechno ostatní, od atmosféry počínaje po suprové kulisy konče. Že se najde člověk, kterej hledá fantasy a la Pán Prstenů, to už je druhá věc. Ono celkově fantasy po filmovém zpracování Tolkienova světa tady dostává s hodnocením řádně na prdel. Já se toho nebál, naopak jsem se těšil, a ačkoliv to ze začátku vypadalo dost nudně hlavně neuvěřitelně tmavě a temně, vyklubalo se z toho pro mě originální putování očistcem, které mě bavilo.(4.6.2010)

Rozpočet $45miliónovTržby Celosvetovo $19,089,581║ V podstate ide o samoúčelnú vec, kde už úvod napovie že to nebude mať poriadnu pôdu pod nohami, či už sa jedná o príbeh, triky, vizuál, nehovoriac postavy a pôjde len o predvádzanie sa hlavného neohrozeného hrdinu, ktorý likviduje zloduchov po desiatkach a bez lepšieho opodstatnenia jeho postavy si ani k nemu ako divák nemáme šancu vytvoriť nejakú cestu. Jedinou výhodou je že to nejak zvlášť pre chabý obsah a priamočiarosť nenudí. /40%/(28.11.2010)

Nejlepší dark-fantasy snímek, který jsem měl tu čest vidět. Temný, krvavý, špinavý a neskutečně atmosférický. Přesně jak jsem si to při čtení Puritána představoval. James Purefoy podal jeden z nejlepších hereckých výkonů kinematografie (v žánru fantasy) a na jeho neskutečně přesvědčivé (přerod jeho postavy) a emotivní (scéna na kříži) podání mé nejoblíbenější literární postavy, Solomona Kanea se nedá zapomenout. Nesmím taky opomenout nádhernou hudbu a špičkově natočené šermířské scény. Splněný sen a doufám, modlím se a přeju si, aby se za pár let Bassett ujal i druhého dílu. Až se tak stane, bubu chrochtat blahem a plakat dojetím. "You can tell your master, that I am not yet ready for hell!" (10.3.2010)

Je to dosť dobrý akčný historický fantasy film. Má celkom dobrý príbeh o krutom vojenskom veliteľovi, ktorý má najradšej zabíjanie, kvôli čomu sa najlepšie cíti práve vo vojne, no keď sa stretne s pomocníkom samotného diabla, ktorému len tesne unikne, uvedomí si, že skončí v pekle, čo ho radikálne zmení a tak už chce žiť len slušný život bez násilia. Ale nanešťastie práve v oblasti vyčíňa mocná a veľmi krutá armáda, ktorá vyvraždí rodinu jeho nových priateľov a unesie ich dcéru a tak sa musí bývalý vojenský veliteľ vrátiť k tomu, čo mu ide najlepšie. So spracovaním som nadmieru spokojný, už úvodná fáza pôsobí na pomery žánru až prekvapivo dobre, ale následne sa to ešte vylepší. Dej síce ide približne podľa očakávanej šablóny, ale s tým nemám žiadny problém, hlavne, že je tu skvelý hlavný hrdina, ktorý ma veľmi bavil po celý čas, k tomu môj obľúbený motív záchrany blízkeho, prípadne pomsty pred mnohonásobnou presilou, väčšinu času to má výbornú dynamiku a navyše ešte aj tie pokojnejšie scény sú dostatočne zaujímavé, napríklad časť s farárom. Jedine to finále ma trochu sklamalo, ale tiež nie je zlé, po celý čas sa mi to dosť páčilo. Veľmi spokojný som aj s rozdelením žánrov, fantasy, ktorý moc nemusím tu má len minimum priestoru, hlavne v úvode a závere, ale ešte aj to pôsobí tak temnejšie, takže ani to mi moc neprekáža a prevláda akčný žáner v historickom prostredí, pričom celé to má perfektné surové, špinové prevedenie. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Fantasy prvkov je tu len pár, takže je to hlavne poctivá akcia s reznými zbraňami, ktorá je slušne natočená, poteší množstvo zabitých a celé je to slušne drsné a krvavé. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborný James Purefoy v hlavnej úlohe, potešia aj Pete Postlethwaite a Max von Sydow a k tomu ešte viacero slušných vedľajších postáv, ale až na hlavného hrdinu tu nikto nemá až tak moc priestoru. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, veľmi dobrá vizuálna stránka a tá špinavá atmosféra, ktorú mám v tomto žánri tak rád, tu nemám žiadny problém. Podobné filmy až tak moc nemusím, ale Solomon Kane mi sadol výborne, hlavný hrdina, dej, akcia a surové prevedenie, som veľmi spokojný. 78%(25.1.2014)

• - Ve filmu je použita současná podoba britské vlajky, tzv. Union Jack, ta ale vznikla až v roce 1801. (gjjm)

• - Za vlády Alžběty I. kolem roku 1600 stěží mohl Solomon Kane v Anglii vstoupit do kláštera. Její předchůdce, Jindřich VIII., je totiž do jednoho zrušil (gjjm)

• - Většinu soch pro film (např. sochu podivně se šklebícího anděla, u které se Solomon modlí) vytvořil český sochař Jan Cileček. (gjjm)