Juno: Nezrelá na dieťa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2007, 96 min

Americkou senzaci Juno lze bez dlouhého tápání zařadit někam k oscarovým „malým“ snímků jako bylo Ztraceno v překladu, Bokovka nebo Malá Miss Sunshine. Po pro mne nepřesvědčivé lobbistické satiře Thank You For Smoking přichází syn legendárního komedianta s úsměvným dramatem, kterak jedna dívka (nad Ellen Page bez váhání smekám) neposlouchala rad rodičů. Komplicem tohohle „průšvihu“ je ušlápnutý milovník Tic-Taců a maratónec Paulie. Co teď s tím? Pomůže plakátový páreček adoptivních rodičů? Znamenité dialogy v relativně předpověditelném snímku, který se zásadních témat bohužel jen dotýká, nikam je neposouvá a diváka prakticky nechá chladným. Přesto pokud máte až nad hlavu letních blockbusterů, je to přesně film pro vás!! I když myslím, že na každého bude působit jinak – ostatně tak to má být.(20.2.2008)

Šestnáctiletá holka, která se náhle ocitá v jiném stavu, má jasno: na dítě není připravená. Interupci podstoupit nemůže, protože mimčo má už nehtíky... takže otevře leták Kauflandu a tam najde inzerát na sympatický pár, kterému k idylce chybí už jen to batole. // Hodně zábavná, místy kousavá a docela cynická komedie, v níž zazáří drzá, ale hlavně milá Ellen Page, která se ke všemu staví opravdu svérázným způsobem. Jinak to snad ani ve svérázném scénáři Diablo Cody nejde, což zajistil neméně sarkastický Jason Reitman. A tak tady máme netypickou teen-komedii, která zachycuje nechtěné těhotenství v nově nastaveném zrcadle, jehož odraz nabízí zábavný pohled na onen "problém". // Tohle se podařilo.(13.1.2009)

Nevěřil bych, že mi z takovéhle ódy na chápavost rodičů, maloměstskou pohodu a zodpovědnost úplně všech, nebude na blití. Ale ono zkrátka nebylo, a kdo ví jestli to byla víc zásluha neskutečně dětské a přitom "tak nějak jinak dospělé" Juno, neuvěřitelně lidských manželů Loringových se všemi jejich ve filmu vyobrazenými charakterovými vadami nebo nevyzrálostmi, nebo těch narážek a satirismů a cynismů, kterými je ta překvapivě (v tom nejlepším slova smyslu) dlouhá hodina a půl protkaná. Jo, taky to mohly být ty kytarové odrhovačky, co se tak porůznu ozývají, a které jsou pro svou chytlavost naprosto zakázáníhodné:) Každopádně tahle "komedie" je kolekcí vynikajících hereckých výkonů - Ellen Page zajisté promine, času má ještě spoustu - ale hlavně na Jennifer Garner a její scénu v obchoďáku nezapomenu asi nikdy. Tohle bylo něco naprosto jiného, než co jsme od ní zatím mohli vidět, a bylo to úžasné a nádherné, jen slzu zamáčknout. Jason Reitman nebo Cody Diablo nebo třeba oba, to máte fuk, tak nebo tak s divákem mávají jak se jim zachce, pohled na některé postavy se mění tak jako život sám. A tohleto prostě nic jiného není, je to život - SKORO. Nemůžu v tuhle chvíli nevzpomenout na famózní britské Cold Feet, což byl ovšem seriál, a tak bylo toho prostoru daleko víc, ale Juno prostě dokonalá není;) Ale čert to vem, 90% to vynese i tak.(4.1.2009)

Rozporuplný film. Rodiče příjmuli těhotenství své dcery ve stylu, ale jo, to nějak dopadne. Jenže právě ono těhotenství má být tím držákem, tím zdrojem silných scén a to pro mě rozhodně nebylo. Možná i kvůli tomu, že znám tak 5 holek, které do toho vlítly ještě na střední, takže mě to nějak nebere, ale je mi jasný, že za mořem je to šok pro celé město. Z Ellen Page jsem na větvi teda taky nebyl. Za vzhled sice nemůže, ale já tyhle holky od rány fakt nemusím. Pokusy o cool hlášky šly úplně mimo mě. S hodnocením však níž nepůjdu. Film pohodově plynul, rozhodně jsem se nenudil a nějaké taháky se přeci jen našly. Občas vykouknul blb Cera a typický vztah dnešní doby v podání dua Bateman a Garner taky pobavil.(11.7.2012)

Komedie nominovaná na Oskara. Co to je sakra? Juno ! Tak zní ten paradox, který svým námětem možná dokáže chytnout, a že určitě dokáže. Jenže nedávno jsem měl tu čest vidět také komedii s podobným námětem...Zbouchnutá...a musím tvrdit, že u ní jsem se dokázal bavit lépe. I přesto, že Juno je spíše drama než komedie a když komedie tak inteligentní, nemůžu si zvyknout na hlavní herečku, která svým až chraplavým hlasem vypadá na dost nepříjemnou herečku, krom toho i svým chováním, takže to okamžitě snižuje samotnou kvalitu celého filmu. Celé se to pak odehrává hopem tak neskutečným, že to končí vesměs normálně, takže nominace na Oskara je podle mě dost nepochopitelná. Sice to není žádná legrace, žít život takový jaký nám ho osud napíše, ale řekl bych, že může být napsaný daleko zajímavěji a originálněji než u Juno.(10.6.2008)

• - Komiks "Nejplodnější Yuki", který se ve filmu objevuje, není pravý. Vymyslela si ho scenáristka Diablo Cody. (HappySmile)

• - Michael Cera (Bleeker) zjistil, že nezvládne sozumitelně mluvit s plnou pusou Tic-Taců, takže si dal jednoduše krabičku k ústům, ale žádný bonbon nesnědl. (HappySmile)

• - Scéna, kdy Bleeker otevře poštovní schránku a vypadne na něj spousta krabiček Tic-Taců, se natáčela tak, že je z druhé strany prudce vytlačil štáb ven. (HappySmile)