Juno: Nezrelá na dieťa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2007, 96 min

So this was supposed to be like totally cool, like indie kind of cool, right? Tahleta indie vlna nás v Česku celkem úspěšně míjí, ale teď už chápu, proč řada lidí na západě kroutí očima nad podobně frikulínovskými filmečky, kde se protagonisté seznamují skrz The Smiths nebo White Stripes, nosí tašku přes rameno s odznáčky, mají polepené školní skříňky a chtějí bydlet v loftech. A konkrétně tohle je fakt až nechutně milé.(17.1.2010)

Nevěřil bych, že mi z takovéhle ódy na chápavost rodičů, maloměstskou pohodu a zodpovědnost úplně všech, nebude na blití. Ale ono zkrátka nebylo, a kdo ví jestli to byla víc zásluha neskutečně dětské a přitom "tak nějak jinak dospělé" Juno, neuvěřitelně lidských manželů Loringových se všemi jejich ve filmu vyobrazenými charakterovými vadami nebo nevyzrálostmi, nebo těch narážek a satirismů a cynismů, kterými je ta překvapivě (v tom nejlepším slova smyslu) dlouhá hodina a půl protkaná. Jo, taky to mohly být ty kytarové odrhovačky, co se tak porůznu ozývají, a které jsou pro svou chytlavost naprosto zakázáníhodné:) Každopádně tahle "komedie" je kolekcí vynikajících hereckých výkonů - Ellen Page zajisté promine, času má ještě spoustu - ale hlavně na Jennifer Garner a její scénu v obchoďáku nezapomenu asi nikdy. Tohle bylo něco naprosto jiného, než co jsme od ní zatím mohli vidět, a bylo to úžasné a nádherné, jen slzu zamáčknout. Jason Reitman nebo Cody Diablo nebo třeba oba, to máte fuk, tak nebo tak s divákem mávají jak se jim zachce, pohled na některé postavy se mění tak jako život sám. A tohleto prostě nic jiného není, je to život - SKORO. Nemůžu v tuhle chvíli nevzpomenout na famózní britské Cold Feet, což byl ovšem seriál, a tak bylo toho prostoru daleko víc, ale Juno prostě dokonalá není;) Ale čert to vem, 90% to vynese i tak.(4.1.2009)

Ellen Page je fajn. Avšak Juno mi už tak moc fajn nepřišla. Nadávat na hodiny sexuální výchovy, v kterých se mluví o bezpečném sexu a hned na to se vyspat s "vysněným sportovcem" a otěhotnět to chce opravdu dávku ...ignorance. Ona pro mě od počátku nebyla příjemnou postavou a nedokázal jsem ji věřit. Už tomu hloupému Michaelu Cerovi jsem věřil jeho pohnutky a myšlenky mnohem více. Její zmoudření ani obdiv k hororům Daria Argenta jsem ji nedokázal věřit. Tohle pro mě není to typické americké děvče, vlastně vůbec žádné americké děvče. Scénář byl dost jednoduchý a skoro až primitivní a nebýt úsměvu Jennifer Garner a občasných sympatických pohledů Ellen Page, šel bych ještě o dost níže s hodnocením, protože nic víc v tomhle snímku není.(17.4.2008)

Vynikající svébytná komedie s fantastickou Ellen Page, prvotřídním nápadem přetaveným do výborného scénáře a s citem natočené Reitmanovou zkušenou rukou, obohacená o skvěle zvolený soudtrack. Ne každý rok se objeví alespoň jedno podobné citlivé drama, které se dokáže alespoň částečně oprostit od zavedených klišé, či je patřičně skrýt, a to víc je Juno cennější kousek, který pobaví a přitom vás zahřeje u srdíčka...90%(19.5.2014)

Tak tohle se vážně povedlo, bylo to milé, vtipné, vyloženě pohlazení po duši. Ta malá střelená Juno, která hledá sama sebe a přes všechny ty trable a překážky se jí to nakonec daří, její úžasní rodiče, ten kluk, co se jí líbí, mladý pár, co touží po dítěti, všechno jsou to bezvadně napsané postavy a nikdo vám není ukradený a to se u filmu vidí málokdy.(26.1.2008)

• - Všechna telefonní čísla ve filmu začínají 55501, jenom číslo Juno začíná 5555 (v amerických filmech se používá fiktivní předvolba 555, aby se zaručilo, že nezazní něčí skutečné telefonní číslo). (HappySmile)

• - Jako režisér se měl původně představit Brad Silberling. (Cheeker)

• - Scénář k filmu byl v roce 2005 druhý nejlepší, resp. nejvíce zmiňovaný scénář dle „Černé listiny“ Franklina Leonarda (seznamu scénářů zamítnutých filmovými studii). (kriplozoik)