Juno: Nezrelá na dieťa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2007, 96 min

Ťažká nechápačka ohľadne tých nominácií snímku na najlepší film, réžiu, herečku a scenár. Veď to je čistý priemer. Všetko je brané s takým nadhľadom ako by to bolo strašne fajn byť v 17tich tehotnou. Je pekné že Juno nešla na potrat a že našla pre svoje dieťa dobrých rodičov (ehm) ale bola mi totálne nesympatická ako to brala ľahkovážne. A jej vzťah s jej chalanom bol tiež o ničom. Najsympatickejší mi prišli však jej rodičia.(16.2.2008)

Rozporuplný film. Rodiče příjmuli těhotenství své dcery ve stylu, ale jo, to nějak dopadne. Jenže právě ono těhotenství má být tím držákem, tím zdrojem silných scén a to pro mě rozhodně nebylo. Možná i kvůli tomu, že znám tak 5 holek, které do toho vlítly ještě na střední, takže mě to nějak nebere, ale je mi jasný, že za mořem je to šok pro celé město. Z Ellen Page jsem na větvi teda taky nebyl. Za vzhled sice nemůže, ale já tyhle holky od rány fakt nemusím. Pokusy o cool hlášky šly úplně mimo mě. S hodnocením však níž nepůjdu. Film pohodově plynul, rozhodně jsem se nenudil a nějaké taháky se přeci jen našly. Občas vykouknul blb Cera a typický vztah dnešní doby v podání dua Bateman a Garner taky pobavil.(11.7.2012)

Být šestnáctiletou dívčinou a po jednom projevu „sexuální aktivity“ zjistit, že jsem na sichr (protože tři těhotenské testy nemůžou být vadné) v tom, asi na místě potratím. Juno však bere situaci s mnohem větším nadhledem, vlastně by se dalo napsat, že si plně neuvědomuje její vážnost, ale proč být pořád vážný. Vážnost je stejně nebezpečná jako kouření, což Jason Reitman názorně předvedl svým debutem, pročež sáhnul po neméně ožehavé látce. Po poloautobiografickém scénáři Diablo Cody, slečny jež se na MySpace prezentuje jako svobodná masturbující katolička blíže neurčené sexuální orientace (a jen tak mimochodem ji pár let živilo svlékání svršků). Juno je vskutku ještě o prenatální nehtík odvážnějším snímkem než Zbouchnutá, kde sice rovněž padlo pár zmínek o potratu, hlavní hrdinka nicméně k celé záležitosti nepřistupovala s chladností arktického ledovce. Stále se však nacházíme na území americké mainstreamové komedie, čili ani ten největší cynik nezůstane cynikem do úplného konce a taky nějaká ta sentimentální slzička ukápne. Rád bych viděl „nekorektní“ verzi filmu, a nechť mi nikdo netvrdí, že neexistuje, neboť osoba Diablina vzezření a ražení prostě nemohla napsat něco tak mírného. Tím zase nechci vzbudit přehnaná očekávání ze strany puritánů – postavy v Juno mluví ne vždy slušně o ne vždy slušných věcech, akorát dokáží výsledek zaobalit, aby vyzněl spíše roztomile než sprostě. To v plném rozsahu platí o každičkém slůvku vygenerovaném ústy úžasné Ellen Page. Dobrých padesát procent výsledných kvalit filmu leží na jejích bedrech, deset zaobstarává poslech od poslechu příjemnější soundtrack a zbytek scénář, režie a ostatní herci. Ač na pár místech usiluje o kulantní prezentaci nějaké všepoplatné myšlenky (poslední, nejposlednější záběr je jednoduše kouzelný), těžko najít pro Juno vhodnější adjektivum než „milá“. Milá komedie o (svým způsobem) milé události a jejích následcích – jelikož jsem nečekal zázrak srovnatelný s neposkvrněným početím, nemám v tuto chvíli důvod nehýřit nadšením. 85% Zajímavé komentáře: DaViD´82, Tommy987, Jordan, Mahalik, tangerine1(16.10.2008)

Roztomilé a úsměvné komediální drama, které prostřednictvím dětí demonstruje dospělý přístup k životu, přičemž i ten dospělý přístup vykresluje zábavně. Snímek do svého vážného tématu nevkládá posměšky, ale řídí se striktně optimistickým přístupem, proto je téměř nemožné si ho neužít, ale proto je také docela těžké si z něj odnést něco do vlastního života... Postava Juno jakožto středobod filmu je opravdu vynikající, zvlášť v hávu Ellen Page funguje každá její rozpustilá, či trefně satirická hláška. Paráda... Prostě "další" věc, kterou na filmu prostě "MUSÍME" mít rádi :) 7/10(23.1.2010)

„Ale jemu to aj tak došlo...“ Mamou v šestnástich ma dojalo viac, ale aj keď na konci začala Juno konečne „riešiť svoje veci“ a keď z dvier vypálil nabalený J.K. Simmons smer nemocnica, mal som slzy na krajíčku. Bohužiaľ, JUNO je jeden z mála filmov, ktorý ma dokázal rozplakať, ale pritom „zvyšok filmu“ nebol žiadny zázrak. Hoci je Jason Reitman diabolský talent (kreslené úvodné titulky som si pozeral štyri razy po sebe), krytý producentom Johnom Malkovichom (!), čakal som čosi lepšie resp. EŠTE lepšie. Neviem, či to bolo spôsobené mojimi veľkými očakávaniami, sterilnými hereckými výkonmi (okrem Simmonsa a jeho Allison Janneyovej, ktorí výborne stvárnili „normálnych rodičov“) alebo protivnou a prehnane sarkastickou ústrednou hrdinkou. Nepochybujem, že na svete sú milióny takýchto potvor a ostatne čo by ste čakali od bláznivej nabúchanej tínedžerky (odpustite slovník, ale Juno by to tak povedala). Ale JUNO nie je dokument a stráviť hodinu a pol v spoločnosti protivného dievčaťa nie je nič milé. Pripomínalo mi to bohužiaľ WRESTLERA: strojený pokus Hollywoodu o „špinavú“ nezávislosť, malo to svoje momenty, ale nie veľa. Chcel som JUNO milovať, ale nechala si to pre Bleekera.(27.5.2011)

• - Sama Ellen Page navrhla, že její postava bude fanynkou zpěvačky Kimyi Dawson a její skupiny The Moldy Peaches. To silně ovlivnilo i soundtrack. (Agoran)

• - Juno byla římská bohyně porodu a manželství. (HappySmile)

• - Písnička, kterou spolu hrají Mark a Juno je "Dill Parts" od skupiny Hole. Další píseň, kterou na konci hrají Bleeker a Juno je "Anyone Else But You" od The Moldy Peaches. (HappySmile)