Doctissima Růženka

všechny plakáty
? %
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2004, 32 min

Profesorka klasické archeologie a historička umění Růžena Vacková patří mezi osobnosti, které se tvrdě střetly s totalitními režimy. Poprvé byla vězněna za odbojovou činnost proti nacismu. Po válce působila jako univerzitní profesorka. Studenti, kteří ji obdivovali, ji oslovovali doctissima. V tomto poválečném období R. Vacková prošla silně prožitou a filosoficky promýšlenou konverzí ke katolictví. V roce 1952 byla odsouzena k 22 letům žaláře za " špionáž ve prospěch Vatikánu". Ve vězení, kde strávila 14 let, pomáhala spoluvězeňkyním obstát v krutých podmínkách. Patřila mezi signatáře Charty 1977. V těžkém období před smrtí v roce 1982 nemohla v důsledku nemoci mluvit, ale přesto písemnými vzkazy vydávala svědectví o intenzivním duchovním životě. (oficiální text distributora)

• K natočení filmu přivedl režisérku soubor vězeňských přednášek profesorky Vackové, který se jí dostal do ruky několik let před tím. „Zjistila jsem, že jsou na takové odborné úrovni, že jim na první přečtení vůbec nerozumím. Byla jsem fascinovaná, čeho bylo možné v podmínkách komunistického vězení dosáhnout..“ (Zdroj: Boskovice Festival)