And When Did You Last See Your Father?

Drama / Životopisný

Velká Británie / Irsko, 2007, 92 min

Anand Tucker

Předloha:

Blake Morrison (kniha)

David Nicholls

Howard Atherton

Colinu Firthovi umírá otec Jim Broadbent a tak u smrtelné postele vzpomíná na dětství strávené s otcem. A že jeho otec byl lhář, vypravěč přibravující si historky, podvodník, šetřílek, nevěrník a vůbec vždy od svého syna očekával něco víc. Ono to mohlo klidně fungovat jako Burtonova Big Fish, jenže tento snímek se tomu ani neblíží. Celou dobu totiž vidíme otce kritickýma očima syna, tedy jako člověka zlého, nepřejícného, nevěrného vlastní ženě, ulhaného a věčně nespokojeného s tím, co jeho syn dělá. Pak se divák sám sebe ptá, proč by měl takového člověka litovat, že umírá? Proč je jeho syn smutný, že umírá člověk, který mu celý život lezl na nervy (ano, i když to byl jeho otec)? Film se snaží od začátku do konce prosadit myšlenku: Kdy jste naposledy viděli svého otce? - tedy abychom si vážili lidí, co máme kolem sebe, abychom si vážili rodiny a především matky a otce a dávali jim lásku, dokud jsou zde s námi, ale podává to nepřirozeným a nuceným způsobem, takže jim to vážně nežeru.(26.2.2011)

Technicky velmi vydařené zpracování zajímavého, ale sakra špatně napsaného scénáře. Teoreticky mě to mělo donutit k zamyšlení, snad i dojmout - bohužel jsem ale ke konci bojoval se strašnými mikrospánky, protože i přes nijak šílenou stopáž to byla nuda k ukousání. Škoda kamery, škoda hudby, škoda herců a škoda krásných krajinek.(13.7.2008)

Komorní příběh, který se možná nevyznačuje stoprocentním scénářem, možná ani dokonalou stavbou, ale nabízí řadu podnětů k zamyšlení. Některé okatě, jiné nenápadně, ukryté pod povrchem zdánlivě banálních situací v životě jedné rodiny. A stejně jako Arthur svou živelnou povahou strhával na sebe pozornost lidí, jeho představitel Jim Broadbent svým výkonem strhává na sebe veškerou pozornost diváka. Bravurně rozehrává postavu svérázného otce, občas nedůstojného, často ubližujícího svým blízkým, ale současně velkého a celým srdcem milujícího.(8.6.2010)

Citlivě zpracované téma mezilidských vztahů v tomto britském snímku zanechá v divákovi silný emoční zážitek. Jistě především díky hereckému koncertu Colina Firtha a Jima Broadbenta, kteří strhují autetičností příběhu propojujícího minulost se současností v mozaice dvou zdánlivě odlišných světů, jejichž cesty se střetnou v okamžiku pochopení a odpuštění. Další hodnotný britský snímek, který stojí za povšimnutí. Obyčejný film o lidskosti a toleranci...(22.1.2011)

Málokdy se mi filmy na podobné téma líbí. Většinou je to buď přímo city vydírající nebo pojaté jako večerníček před spaním. Když si ale uvědomíte, že to spěje k jedinému možnému konci, čímž se film netají, a dovolíte Firthovi a Broadbentovi, aby vám ho odvyprávěli, dočkáte se příběhu o rodině, která by klidně mohla být vaší - se všemi chybami i přednostmi. Velký dík Juliet Stevenson za malou, ale překrásně zahranou roli.(6.12.2009)