so zohanom (pardon - scrappy cocom) z izra . . . chaustrálie si naozaj netreba začínať (jedine, ak chcete zapôsobiť na svojich blízkych očarujúcou vlasovou kreáciou avalon), nielen preto, že okrem toho, že jeho piraňovzdorné ohanbie sa nezastaví pred ničím, preclíky pletie jedine z ľudských ingrediencií a zvláda naraz grilovať, tancovať a hrať bedminton, ale predovšetkým preto, že s razanciou, akou likviduje palestínskych teroristov, útočí na bránicu diváka, ktorý vie, že od dvojice Dugan/Sandler nemá čakať nič viac, ako kryštalickú nenáročnú zábavu. Sympatický sandálový Sandler so svojim chakcentom je síce nezastieranou židovskou kópiou Cohenovho Borata, ale človek je schopný toto poloplagiátorstvo odpustiť, ak ho výsledok dokáže pobaviť - a veruže dokáže; dokonca aj vtipy, ktoré sú pomerne zaužívanou výbavou amerických bláznivých komédií dokáže sandler podať v novom svetle a dotiahnutím ich pointy na hranicu bizarnosti (občas u niekoho možno blízko k hranici nevkusu) ich resuscituje a robí ich znova vtipnými (zohanov špeciálny kop, jeho sexuálny apetít); vzťah palestína - izrael vo svojej odľahčenej komediálnej a do ameriky prenesenej roviny poskytuje priestor na príležitostnú a zľahka umiernenú politickú nekorektnosť a ponúka priestor na záverečné americké "moralizovanie", ktoré je však tiež v znesiteľnej miere umiernené, takže človeka nevyruší; doplnené výborným soundtrackom (odporúčam mať vo vašom hudobnom archíve) a ťahané ústrednou dvojicou Sandler/Turturro s čerešničkou na torte v podobe krásnej Emmanuelle Chiriqui je Zohan, chutiaci Fuzzy Bublachom, humusom, muchentuchenom a sprejom na vlasy, veľmi zábavná a svižná komédia;(12.10.2008)

Sandler byl považován za nejslabšího ze stand-up komiků, kteří se etablovali do komediálních rolí v celovečerních filmech ze slavné Saturday Night Live. Bořil tabu a nebál se být politicky nekorektní a sarkastický, což pro jeho pozdější tvorbu - tu filmovou - potom už neplatilo, dokud nepřišel se ZOHANEM. Ten měl našlápnuto k tomu, alespoň podle první čtyřicetiminutovky, stát se "komedií roku", ale svižné tempo spolu s nekorektním humorem poukazujícím na rasovou segregaci jde zvlášť v poslední třetině do Talibanu a KRYCÍ JMÉNO KADEŘNÍK se stává schématickou a politicky korektní podívanou (ani ten heterosexuální pár na konci a mravní ponaučení nebude chybět). Což je škoda, velká škoda, protože Sandler zde prvně nehraje vyloženě hloupou postavu, a tak i humor je o něco inteligentnější, Schneider je snad poprvé snesitelný a ústřední postava je - na rozdíl od Myersova LOVE GURU - dostatečně nosná na celovečerní film. Ale stále platí, že herci ze SNL by si měli podřizovat film, ne on je, na což ZOHAN dojíždí. Ale stojí za to se nechat ostříhat a osouložit tímhle "Kangaroo" v kině.(31.7.2008)

Sandler byl v pohodě jako vždy, i když tentokráte to přeci jen nebylo úplně ono. Kdo se mu však poprvé vyrovnal a zahrál si zde doposud svou nejlepší roli - Rob Schneider, kterého už jsem dávno po druhém striptérovi odepsal. Po herecké stránce je tedy film v pořádku, s tím problémy nemám. Já se ale většině vtipů nesmál, což je u komedie škoda, obzvlášť když jde o Sandlerovku, a navíc se scénářem Judda Apatowa. Vtipy se stále opakují a já byl nucen sledovat ty samé nechutné věci (sex s bábami s jednou nohou v hrobě), ano, párkrát byla parodující scénka geniální (kuřata, Turturro mlátící plameny), většinou jsem ale zklamaně kroutil hlavou a zkoušel přijít na to, kde se stala chyba. Pod scénářem podepsán Sandler s Apatowem, před kamerou Sandler a božský Schneider, že by byl problém za kamerou? Každopádně jsem už viděl nespočet lepších čtyřhvězdičkových komedií, tudíž průměr.(9.4.2009)

Čím dál tím víc si uvědomuji, že u filmu hodně záleží na rozpoložení. Když jsem Zohana rozkoukával, tak jsem se chlámal nad každou blbostí, ač zcela střízliv. Dívaje se pak na něj znovu, když má první projekce byla přerušena nepřízní osudu, už to nějak nebylo ono. U záběrů, které jsem již viděl, jsem nostalgicky vzpomínal na to, jak zábavné mi onehdá přišly. U druhé půlky filmu jsem se divil, jak to, že je o tolik nudnější a trapnější než ta první. Nebyla. Už to prostě z hlediska nálady nebylo ono... Celkově vzato je Zohan ideální pártyfilm, jen musí být člověk naladěn na jeho vlnu humoru a semtam přimhouřit oko či dvě nad nějakými těmi nechutnostmi, které bývají nedílnou součástí filmů tohoto ražení... Jinak ten satirický pohled filmu na izraelsko-palestinské spory se mi líbíl. Může se zdát, že se tak ožehavé téma nehodí pro tak dementní film, ale ta nadsázka, tryskající z každého okamžiku filmu, je osvěžující... 80%(6.7.2010)

Tohle mi připomnělo starýho dobrýho a zasloužilýho Zoolandera, fakt výborná komedie/parodie na tajnýho agenta. Krom toho je tady zarostlej (všude) Sandler ve vynikající formě, hlavně teda v první půlce, stejnětak John Torturro jako palestinec, ten byl snad ještě hustější než sám Sandler a v roli dalšího arabáka výbornej Rob Schneider. Škoda ale trochu slabší druhý půlky, která už neni tak kulervoucí, ale stejně jsem se skvěle bavil a hodně nasmál a to rolovací kombo fakt miluju, to chci taky umět(26.7.2008)

• - Ve filmu se krátce objeví i Madonnin manažer Guy Oseary. (PitBitch)

• - Nápad na stvorenie Zohana, drsného izraelského vojaka, ktorý sa vzdá boja s terorizmom, aby si mohol splniť sen stať sa kaderníkom, dostal Adam Sandler už pred rokmi. Pri písaní scenára si prizval k spolupráci dvoch dobrých kamarátov: svojho kolegu zo Saturday Night Live (a pôvodného hlavného scenáristu pre Conana O'Briena a autora seriálov Triumph the Insult Comic Dog a TV Funhouse) Roberta Smigela a svojho bývalého spolubývajúceho (a súčasného kráľa komediálneho žánru) Judda Apatowa. (PeterJon)

• - Arabský text na Fantomově čelence se hláskuje SH-B-H nebo 'Shabbah'. (c.tucker)