Oprávněné vraždy

Právo na vraždu

Righteous Kill

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2008, 97 min

Scénář: Russell Gewirtz .. Šach mat, pánové. _ Předpokládal jsem o dost větší sračku, ale tuctové kriminální dílo je Righteous Kill v každém případě. Russell Gewirtz opět fabuluje a twistuje rutinní námět a tak je snad každému jasné, že se příběh nebude odvíjet tak průhledně, jak je nám od jeho úvodu předkládáno. Vizuálně má film takový teplý nádech, ale nic zázračného se v technickém směru neodehrává a Jon Avnet ani tentokrát nezvládá nějakou větší režijní přidanou hodnotu. Na druhou stranu mi snímek vcelku příjemně (a hlavně bez nějakých vyloženě nasíracích momentů) utekl, Al Pacino a (zvláště) Robert De Niro svým slavným včerejškům již déle nestačí, přesto je osvěžující na tyto důchodce ve společné akci znovu pohledět. Na tu (procentuální) šedesátku ještě celkově dostatečné. ___ Jen doufám, že až se někdo konečně vynoří se scénářem na tělo pro jiné dvě herecké legendy - Michael Caine & Sean Connery - bude se při vymýšlení vhodné a pokud možno originální zápletky více snažit. 55%.(2.10.2008)

• Isherwood

Dexter se svědomím a setkání starých pardálů po letech mohli vydat na další významný zápis do filmové historie, ale Gewirtzův scénář bez jediného zvratu a pevnější logiky završila neskutečně rutinérská Avnetova režie. Ten chlap chvilku vypráví v klasickém francouzském stylu, po chvíli jde do kamerových zrychlovaček a celek zaštiťuje vykrádáním Mannova opusu. Levná béčková kriminálka, která by měla dostat doživotí natvrdo v nejzapadlejší poličce videopůjčovny.(28.10.2008)

Dlho som film odkladal. Odradili ma zlé recenzie i nízke hodnotenie a musím dať za pravdu. Keď sa stretli velikáni DeNiro a Pacino vo filme Heat, bola to udalosť, ktorá vošla do dejín kinematografie. Od tohto filmu boli očakávania veľké, ale meno J.Avnet ani scenár žiaden sviatok nezaručovali, a tak sa aj stalo. Asi najviac sa čudujem Pacinovi, ktorý s Avnetom spolupracoval tesne pred týmto projektom na priemernom filme 88 minút. Zmysel mi to dáva jedine tak, že prikývol skôr, ako videl scenár. Kde sú tie časy, keď bol takmer každý film s De Nirom a Pacinom zaručený hit? Dnes, čo film - to prepadák. Najhoršie na tom je, že sa na tomto filme aj herecky prezentovali skôr priemerne, vôbec som nemal pocit, že toto sú dvaja najuznávanejší herci na svete. Na vine sú viacerí. Scenárista, režisér, ale aj Pacino s De Nirom. S takým menom si musím presadiť aj niečo svoje. Záver filmu je úplne nelogický a ťažko uveriteľný. Neverím, že parťák odpíše parťáka, s ktorým pracuje celý život behom jednej minúty... Odbachol si grázlov? Dobre si zrobil, choď s pánom bohom. Ja poviem, že si mi ušiel... Lepšie nie? Slabý priemer. 50%.(7.8.2012)

• Kaka

Základní dějová kostra není tak špatná - ze začátku skutečně není jasné kdo že je vlastně vrah. Nicméně sled nešikovných střihů a kiksů ve scénáři dost hatí zbytek filmu. A jestli měla být spolupráce De Nira s Pacinem pocta Heatu a návrat slavných drsňáků, nepovedlo se ani jedno. Závěrečná scéna je jako přes kopírák (nasvícení, zvuk) akorát místo přistávajících letadel tu máme projíždějící vlaky. Asi ne největší chyba, ovšem zdaleka největší nedostatek v mých očích. Navíc na Pacinovi je vidět už příliš mnoho vrásek a De Niro to sám "neufuckuje" ani náhodou. Jeho detektiv je dost nezajímavá a plochá postava. Righteous Kill se tak zařazuje přesně tam kam se čekalo. Na pulty videopůjčoven. Béčko jak hrom a renesance žádná.(10.10.2008)

Neskutečně dobře obsazený „Dexter-movie“ s herci, jejichž filmy zabírají podstatnou část nejužší špičky. S děravým scénářem a pod Avnetovou taktovkou to i při sebevětší snaze všech nedopadá jinak, než urputnou nudou. Aspoň že rozzuzlení není úplně jalové, takže 60% je asi tak akorát. A když už tady, k mému úžasu, nikdo z komentujících nechrochtá blahem ani nad osudem půldolara, je to na místě :-)(21.2.2012)