Hodně problematický film. Natočen je poměrně dobře a navíc ukazuje událost, na kterou se už dávno zapomnělo. Přesto však mi tento film připadá jako neskutečná snůška žvástů. Připadalo mi, že z nás tvůrci dělají v první polovině blbce, že nevíme jak to doopravdy bylo s Katyní, a proto onu slavnou scénu vytasí na závěr jako šokující konec. Bohužel zapomněli, že za těch předchozích 100 minut už dávno nemám myšlenky na to, jak to dopadne, ale na to, za jak dlouho to už skončí. Příběh žen důstojníků je taky originalita jako hrom. Prakticky od chvíle, kdy se dozvědí, že důstojníci jsou mrtví, tak hned všechny vědí, že to spáchali Rusové. Takže nějakou šokující vypjatou scénu s ukázáním pravdy zde nečekejte. Polská kinematografie má jeden hodně velký kaz a tím je jejich národní naivita. Prakticky ve všech historických filmech jsou Poláci ti utlačovaní, ti ukřivdění a ti, kteří mají vždycky pravdu. Tím nechci zpochymňovat onen masakr, ale spíš děj filmu, kdy třeba Rusové jim tam začnou pouštět lživý dokument, přičemž všichni začnou skandovat, že to je lež, což není reálné a to mě právě u Poláků sere.(28.6.2010)

• tron

„Životopis má každý len jeden.“ Nebyť strhujúcej záverečnej štvrťhodiny, tak 20%. Do neba volajúca poľská nuda, ktorá podľa mňa nemá výpovednú hodnotu pre ľudí, ktorí o Katyni nič nevedia (a chcú sa niečo dozvedieť), ani pre divákov, ktorí si „len“ chcú užiť (aj keď to v súvislosti s takou tragédiou asi nie je správne slovo) dobrý film. Otravné, tradične poľsky o ničom (ne)zahrané postavy, malátne dialógy, fádna výprava a samotná tragédia je odsunutá, hoci názov filmu tomu vôbec neodpovedá, na vedľajšiu koľaj. Namiesto toho sledujeme... čo vlastne? Všetci sa tvária, ako tento film uznávajú a ako hrozne rešpektujú mdlú poľskú kinematografiu (ale to je pre tú vec, čo Poliaci nazývajú ´svojou kinematografiou´, troška zveličené). Ja som KATYŇ pretrpel ako mimoriadne nudný a zlý film. Zo všetkého najviac mi pripomínala domácu úlohu „nakrúť za štátne peniaze niečo pekné a silné o našom národe“. Ak by som bol decko a TOTO ma nútia pozerať na hodinách dejepisu, zabijem sa. Neverím, že TOTO získalo oscarovú nomináciu, ale vďakabohu, že ju aspoň nepremenilo na zlato.(18.6.2010)

Za druhé světové války se stalo hodně špatných událostí, kterými se zúčastněné strany moc nechlubí a spousta z nich byla zfilmovaná. Ať už se jednalo o masakry židů nebo o různé bitvy. O katyňském masakru polských vojáků, které provedla sovětská strana se však tolik nemluví. A možná právě proto vznikl tento polský snímek. Jako doplnění historických znalostí funguje film na výbornou a vše do podrobna vysvětluje, což je ale hlavní kámen úrazu. Snímek je příliš rozvleklý, pomalý a postrádá něco co by diváka dokázalo více vtáhnout do děje a přinutilo ho souznit s postavami. I konec mě nechal naprosto chladným a to je u takového silného tématu obrovská chyba.(18.4.2009)

Katyň aneb jak snadno zmrvit skvělý námět hloupoučkým scénářem a křečovitým obsahem, který tak nějak krouží neustále kolem samotné problematiky, ale vlastně nám z ní nic pořádně neukáže (kromě černobílých autentických záběrů) a ta vata, co je nám ukázána nevyvolá žádné výraznější emoce, teda když nepočítám pousmání nad směšnými dialogy. Pro mě docela zklamání. Můj poslední film s tématikou druhé světové války - Habermannův mlýn - sice nemá natolik zajímavé ani silné téma jako Katyň, přesto jako film působí celistvěji, srozumitelněji a tím pádem i emotivněji. 3 hvězdičky dávám za krásně navozenou dobu, za atmosféru, za zajímavý námět a posledních 15 minut. Velká škoda, že tímto pozitiva musí končit... :-((8.4.2011)

Pořád jsem měla z toho masakru vichr a oddalovala to, pak to vyšlo v trafice, tak jsem si řekla, že mi to neuteče...., když ale nad Katyní spadlo to "magické" polské letadlo, tak už nebylo zbytí...kupodivu mě ten samotný masakr tak nezasáhl, spíš pak ty věci kolem, když přišli komunisti k moci a začalo se to tutlat...dost mi to přišlo povědomé....(14.4.2010)

• - Film byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Cenu si ovšem odnesl jiný historický film z dob nacistického Německa - Ďáblova dílna. (toy79)

• - Mezi zavražděnými byl i bratr premiéra polské exilové vlády, generál Franciszek Sikorski. (blackrain)

• - Otec režiséra Andrzeja Wajdu bol jedným z popravených dôstojníkov a on bol nútený vyrastať v tzv. katyňskom klamstve. "Po roku 1945 sa katyňská lož stala základom sovietsko-poľského priateľstva," hovorí. "Sovieti chceli od nás, aby sme verili, že Nemci spáchali tento zločin. Tým klamstvom nás kŕmili v škole, všade ste mohli počuť toto klamstvo," spomína režisér v rozhovore pre BBC. (PeterJon)