Po přečtení spalte

• Francie

Po prečítaní spáľte

Komedie / Krimi / Drama

USA / Velká Británie / Francie, 2008, 92 min

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen .. Report back to me when it makes sense. __ Komplikované, absurdně černé, přehnaně sebejisté, komediálně krajně vyčpělé a ... většinou prostě slabé až nudné. Nějakou tu perličku předlouhého dění dodá, mimo několika záblesků v průběhu, až samotný závěr, jenže je to taková zkratka, která stěží zakrývá mnohé tvůrčí rozpaky. S dobrým záměrem napsanou, ovšem pouze průměrně zpracovanou, látku pak nevytrhne ani plejáda hereckých exhibicí, kdy mě zvláště odvázaný Brad Pitt hodně potěšil.(2.11.2008)

Soubor trotlů z tělocvičny, paranoiků, nervních alkoholiků a ledových krav v završení Coenovic Trilogy of Idiots (předchozí Bratříčku, kde jsi? a Nesnesitelná krutost), které celou dobu díky té spoustě hluchých míst a nedostatku pro bratry typického absurdního humoru jako by nevědělo, kterým směrem se vlastně vydat. Já jsem to vzal jako takovou normální každodenní kauzu americké zpravodajské služby, z které je potřeba si vzít ponaučení a po zhlédnutí spálit s vědomím, že sníh minnesotského Farga pod tím žárem jistojistě neroztaje. „Report back to me when it makes sense..“(6.4.2010)

Coenovci jsou mistři ve psaní absurdních příběhů. Ve kterých vůbec nevíte, co se stane v následujících minutách filmu. A jejich rukopis u tohoto filmu je více než jasný. Obyčejné zápletky jsou vyšperkovány absurdními situacemi, které jsou tak nepředvídatelné jako u ostatních příběhů. Herci, kteří hrají tyto filmové postavy jsou právě ti, u kterých by jste to nečekali (Až na Malkoviche, který mi připomínal Malkoviche ve filmu V kůži Johna Malkoviche :-) ). A proto je to příjemným zpestřením při sledování filmu. Brad Pitt byl nejlepší postavou ve filmu a scény s ním si budete vychutnávat vteřinu po vteřině, frame po framu. Jako celek je to dobrý film, ale pokud bych si měl vybrat. Dám radši přednost filmům Fargo nebo Big Lebowski.(6.11.2008)

Kolik lidí musí zemřít, aby mohla Frances McDormand jít na pár plastických operací a konečně si tak mohla najít muže svých snů? Po skončení filmu jsem kupodivu neměl chuť jít podpálit promítárnu. I přesto Coeni moji milí bratři v triku přijďte za mnou až to bude dávat smysl. Dveře mé kanceláře na jedné nejmenované ambasádě vám budou vždy otevřené. 7/10(6.2.2009)

Je to až udivující, jak naprosto dokonalý scénář dovedou bratři Coenové napsat. A to vyznění - antiamerický snímek s kauzálním řetězcem, jehož prvohybatelem jsou tajné služby... Burn After Reading je postmoderní film, který stojí přesně na sémantické hraně (záleží na tom, jak ho budete, či chcete, číst) - tváří se jako odlehčená špionážní (crazy) komedie, ale pod povrchem dřímá existenciálně frustrující drama, v němž cítím silný satirický podtón - tahle země není už ani pro mladý, protože ji staří vykuchali... Podobné filmy: Vrtěti psem, Děkujeme, že kouříte, Obchodník se smrtí, Syriana, Zmatky v Arizoně(1.1.2009)