Po přečtení spalte

Po prečítaní spáľte

• Nizozemsko

Komedie / Krimi / Drama

USA / Velká Británie / Francie, 2008, 92 min

Do zlateho fondu "Best of Coens" si to nezapisem, ale na jedno pozretie slusna zabava, kde bratsky rukopis je jasne citatelny. Panoptikum postav, z ktorych takmer kazda je vysinuta, na prvy pohlad obycajna, az banalna zapletka, ktora so sebou postupne prinasa mnozstvo absurdnych situacii a eskalujuceho cierneho humoru. Coenovci nestracaju cit pre pointy, rovnako divakovi poskytuju i zaujimave dialogy, ovsem po skonceni som si uvedomil, ze to bolo mozno az prilis iba na efekt (efekt pasovej vyroby - diky KarloviR za slovne spojenie, ktore sa na moje pocity z filmu presne hodia) - dve postavy ostali "nedopovedane" a koniec, hoc sa vezie v kvalitach vyssie napisaneho, prisiel mozno az prilis nahle a rychlo. Jo a ten zamer s uzitim hudby kontraproduktivne k prave prebiehajucim scenam, bol miestami az prilis nasilne pretlacany dopredu. _______ 7/10 [Venezia, 2008]. P.S.: Na Darrena sa tesim este ovela viac...(27.8.2008)

Kdo je připraven, není zaskočen, aneb kolik lidí musí zemřít kvůli plastické operaci. Vlastně je to několik zákroků. Dohromady. …. Pomalu rozehrávající se černo humorný příběh s několika postavami, kdy každá je něčím výjimečná a svými jedinečnými nápady nezapomenutelná. Snad nejskvělejším kouskem je Pittův ,,magor“(,ale ti ostatní jsou dobrá konkurence). A pak, když to celé začne dávat smysl, tak to opravdu stojí za to! A já čekal s úsměvem na rtu, jak tahle hra s ,,velkým pytlem sraček“ dopadne! Počet hvězd je jasnej. Buď vás to ohromně pobaví, nebo nenadchne. Prostě Coenovci! PŘÍBĚH***** HUMOR**** AKCE** NAPĚTÍ ***(23.1.2009)

Několik poznámek k příběhové struktuře filmu, která je jedním slovem obdivuhodná: 1, Výjimečnost Coenů spočívá v tom, že svůj film vedou ze zcela přehledné a otřepané expozice (až vás těch prvních 20 minut uráží) do bezmezně zamotaného konce. Zvolna se v tom ztrácíte, a když po skončení filmu přemýšlivě, kde konkrétně jste se ztratili, kde byl ten kritický bod, nemůžete ho za žádnou cenu najít. Zhruba od půle, aniž byste to postřehli, se takzvaně vezete a s vámi se vezou i postavy. Ale Coeni nepotřebují na matení diváka a konstruování zápletky nespolehlivé vypravěče, flashbacky, ani aristotelovské kolize, krize nebo peripetie. Vůbec ne, film vedou v takřka jednoduchém „seriálovém rytmu" (až se tím cítíte ošizeni). 2, Druhou zajímavostí (a sluší se dodat, že v kinematografii raritou) je nevídaná provázanost všeho ze vším. Je to až k neuvěření. Kdykoliv nějaká postava něco řekne, nebo udělá - sic sebetriviálnější úkon to je -, vždy to má návaznost na pozdější události. Coeni jako buldozer odmítají opustit již vyřčená přesvědčení a umanutě před sebou hrnou vše až do konce. Pokud Clooney cosi pronese o reflexu na střelbu, skutečně pak vystřelí; Frances McDormand jde na stejný film a směje se při stejné části; několikrát se zdůrazňuje negativismus šéfa tělocvičny a loser přes inzerát se objevuje na konci znovu a číhá na další kořist (a vystresuje přitom Clooneyho). A právě z tohoto povstává složitost odlehčených filmů bratří Coenů. Tato jejich technika se nazývá Chekhov's gun, tedy objekt v příběhu, který získá význam a důležitost až na konci, přestože se objeví už na začátku. Čili přesný opak techniky MacGuffin, což je naopak nástroj, který popohání charaktery a příběh, přestože žádný význam nemá – kupříkladu kostka v Transformerech. A Coeni mají takových Chekhov's gunů ve filmu doslova desítky. Rovněž oceňuji, že film lze číst buďto jako post-špionážní komický výjev, anebo jako drama se silnými charaktery. A kdybych měl kvalitu poměřovat glamour moronem Bradem Pittem, jdu na pět hvězd.(4.11.2008)

Coenovci jsou mistři ve psaní absurdních příběhů. Ve kterých vůbec nevíte, co se stane v následujících minutách filmu. A jejich rukopis u tohoto filmu je více než jasný. Obyčejné zápletky jsou vyšperkovány absurdními situacemi, které jsou tak nepředvídatelné jako u ostatních příběhů. Herci, kteří hrají tyto filmové postavy jsou právě ti, u kterých by jste to nečekali (Až na Malkoviche, který mi připomínal Malkoviche ve filmu V kůži Johna Malkoviche :-) ). A proto je to příjemným zpestřením při sledování filmu. Brad Pitt byl nejlepší postavou ve filmu a scény s ním si budete vychutnávat vteřinu po vteřině, frame po framu. Jako celek je to dobrý film, ale pokud bych si měl vybrat. Dám radši přednost filmům Fargo nebo Big Lebowski.(6.11.2008)

Boze, to bylo kokotina. Nemyslim to nejak spatne, docela sem se u filmu pobavil, ale fakt to byla takova blbost a od Coenu bych cekal vic. Zapletka je totiz na jednu stranu vymyslena docela dobre, jak se do deje postupne zapojuje cim dal tim vic lidi a zamotava se to, ale na druhou stranu se tady dejou strasny blbosti. Kazdej je nekomu nevernej, do toho se tu particka z fitcentra dohaduje z rusama a agentama o tajny dokumenty, ktery ani tajnejma dokumentama nejsou a vrchol tomu nasadi zaverecnej rozhovor J.K.Simmonse, kterej to vsechno naprosto brutalne shrne. Furt jsem tak nak cekal, kdy se film rozjede, ale on furt jen tak pozvolne plynul a jen obcas se odehrala naka vostra scena. Vetsinou nejaka vtipna, ale dojde i na dve na komedii brutalni. No a co se tyce hercu, Malkovich je jako chlastajici vecne fuckujici bejvalej agent paradni, Brad Pitt jako trener v fitcentru a desny hovado je taky skvelej a skoda, ze po case z deje vypadne. Nastesti ho pak nahradi magorici Clooney. A co se tyce Tildy, ackoliv to je moje oblibena herecka, tady je dost nesympaticka. Celkove nadrpumerna komedie v porovnani s ostatnima, ale na Coeny pouze prumer, i kdyz tu je znatelnej jejich rukopis. Ale stejne to jeste porad da 4*.(3.11.2008)

• - Slovo „fuck“ zazní 60x. (HellFire)

• - Budova, která ztvárňuje tělocvičnu Hardbodies, se nachází v Paramus, New Jersey. Svou funkci ztvárnila tak dokonale, že se tam začali lidé ptát na členství. (Pavlínka9)

• - Film byl již šestou spoluprací bratří Coenů s Frances McDormand a třetí s Georgem  Clooneym. Pro George Clooneyho jde současně o 4. spolupráci s Braddem Pittem. (Chrustyn)