Krátce po oscarovém úspěchu filmu Tahle země není pro starý (2007) natočili bratři Coenové zdánlivě odlehčenou komedii o lidské hlouposti, v níž se představili přední hollywoodské hvězdy jako George Clooney, Brad Pitt nebo John Malkovich. Snímek Po přečtení spalte ale mnohem spíš představuje mrazivou společenskou satiru, v níž nahodilé události tradičně nabývají absurdních rozměrů. V ději se proplétá několik linií, které se odvíjí od ukradeného rukopisu bývalého špičkového analytika CIA. Ten se rozhodl sepsat zdánlivě výbušné paměti, které se nedopatřením dostanou do rukou dvou potrhlých zaměstnanců fitcentra. Ti nabydou falešného dojmu, že jim získané informace mohou dopomoct k velkým penězům. Nevědomky tak rozehrají absurdní špionážní hru, v níž spí každý s každým a nikdo pořádně nechápe, o co komu jde. (Česká televize)

Trailer 2

Recenze (1 428)

Isherwood

Typická Coenovská absurdita - obyčejný člověk hozený do šíleně vyhrocených situací - dává vzpomenout na to nejlepší, čím si bratři vydobyli reputaci. Promyšlený děj, chytré zvraty, vynikající herci, parádní režijní vedení a odkazy tak trefné, že se Hitchcock v hrobě jistojistě usmívá. Na Oscary jako v minulém roce to sice není, ale tahleta poloha je mi pro ně mnohem sympatičtější. ()

Enšpígl

Zábavnost celýho filmu vidím především v kvalitně napsaných a posléze i zahraných postavách (Brad Pitt a John Malkovich) a závěrečné pointové řeči šéfa CIA. Nicméně po celý čas si film vybíral poměrně dlouhé nudné a pasáže, dění kolem George Clooneyho, vůbec jeho vážná postava byla dost v kontrastu s parodickýma postavama Brada a Johna a právě díky tomu měl film dvě barvy (vážnou a zábavnou), které k sobě nešly. To, že film dělali Coeni je možná pro některý zdejší tetičky a strejdy důvod pálit vysoký hodnocení film nefilm, ale takhle to opravdu nelze pojímat. ()

Malarkey

Tenhle film je z minutu na minutu předvídatelnej asi jako Novozélandskej fotbal. Vždyť snad ani jedna scéna tam není normální a všecko se to sbíhá tak nějak v okamžiku. Člověk si jednu chvíli na nic nestěžuje, je mu fajn, a během vteřiny se mu obrátí svět vzhůru nohama. Ne, že by to nebylo neobvyklé, ale tolika lidem v jednu chvíli je to až moc šílený. Já vlastně nevím co si o bratrech Coenových mám myslet. Jejich filmy mě jednou baví, podruhý zase ne. Zdá se mi, jako by každý jejich film byl naprosto jiný. Atmosférou, nápadem, zpracováním, zfilmováním. Snad vším. Tenhle film mě ale dokázal dostat jak herci, tak samotně bláznivým příběhem až po konec, který si uždibl velký kus reality. Vždyť lidí je na světě tolik, takže jakmile bude problém, prostě se složka spálí a problém co? Nebude. ()

Cervenak

U mňa asi najslabšia coenovka vôbec. Nezaujímavá zápletka, nezaujímavé postavy, bez humoru, bez napätia, bez gradácie. Scenár akoby napísali nejakí začiatočníci, ktorí sa snažia napodobňovať Coenovcov. Réžia je bez jediného nápadu (možno až na tú nečekanú "lebečnú explóziu"). Malkovich hrá Malkovicha (pri zhruba treťom malkovichovskom záchvate zúrivosti som si vravel, že už stačilo, ale prišlo ich ešte ďalších asi sedem), Tilda Swinton hrá (ako vždy) Tildu Swinton, Clooney je nudný, Pittovi nikto nevysvetlil, že to afektované blbnutie nie je vtipné, ale trápne. Keďže Tahle země... je u mňa dokonalé dielo, o to viac som sklamaný týmto nefungujúcim nepodarkom, ktorý len dokazuje, že židovskí bratia by sa radšej mali venovať svojej vážnejšej línii, pretože v tej odľahčenej už nemajú čo ponúknuť. ()

Matty

Jenom hodně mazaní režiséři dokáží natočit o lidské idiocii komedii, která sama idiotská není. Bratři Coenovi právě takovou upekli pro své fanoušky jako dezert po super vypiplané Zemi, která nebyla pro staré. Krom černého humoru nepoužili jedinou stejnou ingredienci, nicméně konzistenci výsledku si opět pohlídali. Zpočátku to moc nevypadá – fůra postav, které krom nízké inteligence a vysoké abnormálnosti nic moc nespojuje. Ale jak se ukáže, Coenovi mají všechny od prvního špionážně-božího záběru obmotané pevným lanem, které postupně utahují a utahují, aby v bezvadně semknutém finále ze svých obětí vymáčkli pár decilitříků krve. Kvalitou režie, zlověstnými tóny Cartera Burwella a znepokojivě šmíráckou kamerou Emmanuela Lubezkiho je to vlastně naprosto seriózní počin. Akorát ti hrdinové jsou nějací divní. S horším obsazením by spousta scén mohla vyznít úplně opačně, s mnohem horším obsazením bychom nad nešťastnými osudy těch chudáků možná i brečeli. Takto budí všichni, alkoholik podváděný manželkou, opuštěný a nepochopený šéf posilovny, žena ukončující jednu internetovou známost za druhou, smích. Hlasitý, škodolibý, ale přesto kdesi v nitru soucitný. Tak skvělí herci by jednorozměrné tupce, jež jsou vám ve všech ohledech ukradení, ani zahrát nedokázali. Neznalost prý neomlouvá, zde je ovšem vítaná. Čím méně budete obeznámeni s dějem, tím více si vychutnáte jeho – občas šokující – vývoj a buď rozesmátí oceníte, nebo jenom se skřípěním zubů akceptujete, že bratři neslevili ze svého vysokého standardu ani u veskrze neškodného dodatku k Dr. Divnoláskovi. 80% Zajímavé komentáře: Adrian, Flipper, Mahalik, Vitason, ScarPoul, Triple H, ]V[()Rt ()

• Slovo „fuck“ zazní 60x. (HellFire)
  • Budova, která ztvárňuje tělocvičnu Hardbodies, se nachází v Paramus, New Jersey. Svou funkci ztvárnila tak dokonale, že se tam začali lidé ptát na členství. (Pavlínka9)
  • Na Benátském filmovém festivalu bratři Coenovi přiznali, že všechny hlavní role byly psány přímo pro herce, kteří je hrají, vyjma Tildy Swinton. (HellFire)