Po přečtení spalte

• Francie

Po prečítaní spáľte

Komedie / Krimi / Drama

USA / Velká Británie / Francie, 2008, 92 min

Grandiózní clusterfuck, kde jeden rádoby dobrý nápad na úvod vyústí v neodvratný všeobecný chaos a krveprolití. U Coenů už jsme to viděli v různých podobách - ať už šlo o Zbytečnou krutost, Fargo nebo třeba Muže, který nebyl. Tady se pouštějí do studenoválečného špionážního thrilleru, jehož serióznost shazují skrze demenci některých postav, které se nechovají "podle pravidel". Před léty jsem to úplně nedocenil, dnes jsem byl na vrcholu blaha.(30.12.2018)

Zvláštní, trochu slabší Coenovina. Na jednu stranu propracovaný absurdní scénář o touze po penězích, ztrátě tajných dat a veřejných manželek - napsaný s mnoha dobře navzájem propojenými prvky a perfektními herci. Výtečný John Malkovich coby životem deprivovaný a interesantně sprostý exagent CIA, zábavný Brad Pitt v roli manipulovatelného maníka z posilovny stále v rytmu, Clooney jako suverénní děvkař, který k vlastnímu překvapení ztrácí (nejen) kontrolu nad situací, výborná Frances McDormand posedlá plastickými operacemi a seznámením s muži na internetu. "Jsi součástí ligy blbců." Na druhou stranu to byl humor docela slaboučký, smíchem mne nijak neobtěžoval, i když film nenudil. Pro Coeny typických absurdních situací je zde bohužel jako šafránu. Co mne ale hodně naštvalo, byl neslaný nemastný konec, který film sráží jen na lepší průměr. Trailer: http://www.csfd.cz/film/234142-po-precteni-spalte-burn-after-reading/videa/(12.2.2010)

Naozaj pestré herecké výkony. Veľmi potešilo hlavne trio Clooney (je neskutočný a rozhodne najvtipnejší), Malkovich (keď sa nasral a začal hromžiť tak som z neho nemohol) a Pitt (jeho blbec je skvelý i keď niekedy to jeho hranie vypadá byť príliš okaté a škoda, že na scéne nie je častejšie). Príbeh nie je najzaujímavejší a občasné absurdity som nedokázal prehltnúť. Rozhodne sa však oplatí pozrieť, ale nie je to nič mimoriadne. Na bratov Coenovcov dokonca dosť slabé a nie tak prepracované, ako je v ich prípade zvykom. (v niečom mi to pripomenulo Lupičov pani domácej, tí sú však zábavnejší). 60%(1.4.2009)

Coeni začínají být jako Windows. Chvíli jste s nimi spokojení, chvíli vás vytáčí a hned od začátku toužíte po nové verzi, nebo alespoň updatu té stávající. Mně už se tyhle historky s penězmi a postavičkami, které se zamotávají do spletitých klubek "proti své vůli", přejedly. Pitt je boží, Clooney se aspoň culí, ale jinak jen slušné řemeslo bez výraznějšího chuťového ocasu. Čekal jsem víc, mnohem víc. :((4.1.2009)

Coenovci jsou mistři ve psaní absurdních příběhů. Ve kterých vůbec nevíte, co se stane v následujících minutách filmu. A jejich rukopis u tohoto filmu je více než jasný. Obyčejné zápletky jsou vyšperkovány absurdními situacemi, které jsou tak nepředvídatelné jako u ostatních příběhů. Herci, kteří hrají tyto filmové postavy jsou právě ti, u kterých by jste to nečekali (Až na Malkoviche, který mi připomínal Malkoviche ve filmu V kůži Johna Malkoviche :-) ). A proto je to příjemným zpestřením při sledování filmu. Brad Pitt byl nejlepší postavou ve filmu a scény s ním si budete vychutnávat vteřinu po vteřině, frame po framu. Jako celek je to dobrý film, ale pokud bych si měl vybrat. Dám radši přednost filmům Fargo nebo Big Lebowski.(6.11.2008)