Po přečtení spalte

Burn After Reading

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2008, 92 min

• Djkoma

Geniální Brad Pitt a Ti ostatní ... Herci podle jmen jsou výborní, o tom nejsou pochyby, bohužel vzhledem k totálně ulítlému ději, který si hraje na "tohle se může stát každému", je to k ničemu. Ať je to přetvařující se George Clooney, který se opět potkal s Tildou Swinton (předtím se setkali ve filmu Michael Clayton), nebo stále podivnější John Malkovich, který pomalu utíká ze škatulky "dobrý herec" do škatulky "ten je mimo". Herci jsou svým rolím poměrně vděční, i když nikdo nemá na Brada Pitta. Jeho tupý stylový hošik na kole nemá naprostou chybu a je svým způsobem i parodií na "všechny hloupé hezouny", za což Bradovi lze pouze tleskat. Obsahově nic. Děj mě nerozesmál, stejně jako většina hlášek nebo vtipů... vlastně mě rozesmál jen Brad Pitt. Možná jsou pro někoho bratři Coenovi skvělí, ale tentokrát šlápli vedle, i když nepochybuji, že se opět a jako vždy najdou tací, kteří budou jejich nové dílo milovat a obdivovat za geniální promyšlenost a hloubku cynismu. Já ne.(20.2.2009)

Černý humor s mrazivým podtónem, až divadelně absurdními výstupy a trierovskou krutostí na straně jedné, komediální screwball s mimickými exhibicemi slabomyslného Brada Pitta a osobitou poetikou se satirickými šťouchanci na adresu CIA, internetového seznamování i Hollywoodu na straně druhé. To množství adjektiv se tu nesešlo náhodou, bratři jak se patří se tentokrát pokusili o eklektické spojení fargovského existencialismu a dudeovského cynismu- a světe. div se, klaplo to na první klapku. V ošumělém aranžmá a kamerových pronásledovacích jízd pracují Coeni s nejistotou diváka a svůj film představují coby organizovaný chaos-prudce se zahýbá do dějových zákrut, postavy končí svůj pozemský život komicky arbitrárně a není možno odhadnout, co se děje a kam to spěje. Tahle anarchie je celých 96 minut především díky přesně obsazeným hercům a kořením v podobě J.K. Simmonse, třeskutě zábavná a když mě zaskočily závěrečné titulky a publikum se zvedalo ze sedaček, napadlo mě, jak by si asi Coeni poradili na Broadwayi. Snad by si nespálili prsty.:-) 75%(5.10.2008)

"A dejte vědět, až... až to začne dávat smysl." Briefingy v CIA mi zvedly náladu. Coeni navíc dodrželi pravidlo, že když se mluví o zbrani, mělo by se z ní vystřelit, i kdyby to mělo bejt do tupýho rozzářenýho úsměvu Brada frikulína s kolou a brčkem Pitta. Vůbec Bradovy etudy byly kapitola sama pro sebe a jeho Chad by si snad zasloužil vlastní film. "A jaké z toho plyne ponaučení? Už to víckrát nedělat. Jen kdybych kurva věděl co."(26.9.2011)

Coenovci hlasí návrat do cynických vod. To je jednoznačně dobrá zpráva. Ta špatná je, že se vrací do vod, ve kterých se již nespočtukrát smočili. Tentokrát navíc se scénářem, který z té vody vaří tak, že ani neví jak. Ovšem herecky je to velká H2O na mlýn mého vkusu. A paradoxně je to o to lepší, že všichni hrají jak o život, ač vlastně nemají co by hráli. Bizarní.(2.11.2008)

Harcovníci Coeni natočili film, který bych spíše než v žánru protřelým profíkům připisoval neohrabaným začátečníkům, jejichž černohumorná krimi groteska je i přes pár skutečně vtipných a originálních momentů značně rozháraná a v několika ohledech silně nedotažená. Pocit absence zásadního děje a nijaké invence ze strany Coenů smyly nakonec jen libově zkažené a bizarní figury, navíc v podání výborných herců, naprosto užívajících si své volnosti.(25.12.2008)