Po přečtení spalte

• Francie

Po prečítaní spáľte

Komedie / Krimi / Drama

USA / Velká Británie / Francie, 2008, 92 min

Tak tohle byla lahoda. Tento film jsem si náležitě užíval už kvůli výbornému obsazení a bratrům Coenům, jež jejich styl vyprávění mám velice rád i když mě tento jejich počin připadal přeplácaný. Mnoho komických situací u kterých excelovali všichni přítomní, hlavně Brad Pitt alá hodný samaritánec(vůbec mužské obsazení bylo dokonalé) a tak si myslím, že si tento počin 4 hvězdičkové hodnocení jistě zaslouží…(7.11.2008)

Joel a Ethan Coenovi připravili černou komedii s prvky dramatu a absurdní atmosférou. Na jednu stranu to byla prostě "blbost", na stranu druhou to však mělo své typicky coenovské kouzlo: výstižná charakteristika, banalita, dějové (a nečekané) zvraty, stituační skládačka, provokace a temný humor. Krom toho výborné herecké obsazení: zejména Brad Pitt mě překvapil, jak parádně umí žvýkat a rytmicky se hýbat; John Malkovich mě potěšil, jak se umí vztekat, Clooneyho jsem skoro nepoznala a Farnces McDormand mě pobavila. Rozhodovala jsem se mezi 3 a 4, ale když zhodnotím, čemu všemu jsem dala 4* "jen kvůli něčemu", u téhle ztřeštěnosti váhat nemůžu. Co všechno může odstartovat rozvodové řízení, to jsem tedy netušila...(25.11.2008)

Zvláštní, trochu slabší Coenovina. Na jednu stranu propracovaný absurdní scénář o touze po penězích, ztrátě tajných dat a veřejných manželek - napsaný s mnoha dobře navzájem propojenými prvky a perfektními herci. Výtečný John Malkovich coby životem deprivovaný a interesantně sprostý exagent CIA, zábavný Brad Pitt v roli manipulovatelného maníka z posilovny stále v rytmu, Clooney jako suverénní děvkař, který k vlastnímu překvapení ztrácí (nejen) kontrolu nad situací, výborná Frances McDormand posedlá plastickými operacemi a seznámením s muži na internetu. "Jsi součástí ligy blbců." Na druhou stranu to byl humor docela slaboučký, smíchem mne nijak neobtěžoval, i když film nenudil. Pro Coeny typických absurdních situací je zde bohužel jako šafránu. Co mne ale hodně naštvalo, byl neslaný nemastný konec, který film sráží jen na lepší průměr. Trailer: http://www.csfd.cz/film/234142-po-precteni-spalte-burn-after-reading/videa/(12.2.2010)

Coeni začínají být jako Windows. Chvíli jste s nimi spokojení, chvíli vás vytáčí a hned od začátku toužíte po nové verzi, nebo alespoň updatu té stávající. Mně už se tyhle historky s penězmi a postavičkami, které se zamotávají do spletitých klubek "proti své vůli", přejedly. Pitt je boží, Clooney se aspoň culí, ale jinak jen slušné řemeslo bez výraznějšího chuťového ocasu. Čekal jsem víc, mnohem víc. :((4.1.2009)

• Cervenak

U mňa asi najslabšia coenovka vôbec. Nezaujímavá zápletka, nezaujímavé postavy, bez humoru, bez napätia, bez gradácie. Scenár akoby napísali nejakí začiatočníci, ktorí sa snažia napodobňovať Coenovcov. Réžia je bez jediného nápadu (možno až na tú nečekanú "lebečnú explóziu"). Malkovich hrá Malkovicha (pri zhruba treťom malkovichovskom záchvate zúrivosti som si vravel, že už stačilo, ale prišlo ich ešte ďalších asi sedem), Tilda Swinton hrá (ako vždy) Tildu Swinton, Clooney je nudný, Pittovi nikto nevysvetlil, že to afektované blbnutie nie je vtipné, ale trápne. Keďže Tahle země... je u mňa dokonalé dielo, o to viac som sklamaný týmto nefungujúcim nepodarkom, ktorý len dokazuje, že židovskí bratia by sa radšej mali venovať svojej vážnejšej línii, pretože v tej odľahčenej už nemajú čo ponúknuť.(15.2.2009)

• - Natáčení začalo 27. srpna 2007 a skončilo 30. října 2007. (Pattrick)

• - Slovo „fuck“ zazní 60x. (HellFire)

• - Při úvodních titulcích je slyšet zvuk naváděcího skeneru Bowmanova vesmírného modulu z filmu 2001: Vesmírná odysea (1968). (HellFire)