Djkoma

Ve všech směrech komerční "hloupá" oddechovka s velkou snahou přidat do animáku "styl doby". Ať už je to levná snaha o 3D zážitek, krize nebo hudební vložka pana prezidenta. Když se to pak vše sečte, je tu hodně primitivní snímek, který mě mockrát nerozesmál a už vůbec nepřekvapil. Přes jakýsi potenciál, který si autoři asi nechávají na další díl (??) tady osobně nevidím skoro žádný důvod na druhé shlédnutí a přestože byla akce fajn, animáky toho už dokázali nabídnout mnohem více... Ukázkový animák do multiplexů, kde mají rodinky z výběru "krvavý horor", "šílené sci-fi", "romantická slaďárna" a "animák pro rodinu" volbu jasnou ještě než koupí 4x velký popcorn a 4x maxi super coca-colu... ()

choze

3D filmy měly dva vrcholy - poprvé v první polovině 50. let, kdy zahrnovaly mj. právě monster filmy jako IT CAME FROM OUTER SPACE nebo ROBOT MONSTER a podruhé v první polovině 80. let, kdy se v tomto formátě vyrojilo několik převážně hororových béček (sequely AMITYVILLE 3, PÁTEK TŘINÁCTÉHO 3, ČELISTI 3 aj.). Shodou okolností se k nám toto jaro vrací 3D v obou těchto svých podobách - jako pastišový monstr animák a jako remake osmdesátkové béčkové vyvražďovačky (KRVAVÝ VALENTÝN). MONSTRA VS VETŘELCI si utahují i skládají hold klasickým americkým monster filmům 50. let, které se přiznám jsem neviděl, ale mám o nich povědomí. Na film jsem zašel, protože jsem doufal v další ÚŽASŇÁKOVY jen s monstry namísto superhrdinů a i když je akce stejně kvalitní, scénář je výrazně slabší a pomoc v podobě 3D se tak filmu celkem šikne. Zparodování komunikace s mimozemšťany (Faltermayerovou) hudbou jako v BLÍZKÝCH SETKÁNÍCH bylo geniální. "TAK TY NA MĚ TAKHLE? OCHUTNEJ OLOVO! NO NE, JEMU TO VÁŽNĚ CHUTNÁ." ()

honajz

Začal jsem psát, ale pak jsem si všiml, že bych jen opakoval komentář Silence. ----- Původně 3D film se na DVD vydání objevuje v provedení 2D a samozřejmě bez 3D brýlí. V takové chvíli nové technologie ztrácejí svou podporu a důležitější jsou jiné věci.   Se 3D filmy mám jeden problém - většinou jsou dělány jen pro 3D efekty, ale chybí jim příběh, cokoliv, co by ve 2D dokázalo upoutat pozornost na déle než dvacet minut. A že se 3D technologie do našich domovů hned tak nedostane (i když se o to hodně společností snaží, ale je to stále nákladné, drahé a ne tak efektivní jako ve specializovaném kině), to si můžeme být jisti, takže 2D stále rozhoduje.  Řídký příběh je problémem i Monster vs. vetřelců. Když pomineme zavádějící název, protože vlastně vetřelec bude jen jeden, nebude se nakonec ani zachraňovat svět, ale most v San Francisku. Hodně času také pobere chystaná svatba a rosničkové peripetie, které vyústí v očekávanou pointu, ale na to, jaký měly zpočátku prostor, by člověk čekal něco víc.    Příběh vypráví o dívce Susan, která má před svatbou. Spadne na ni však meteorit a ona díky tomu vyroste o nějakých pět metrů do výšky navíc. Vojsko ji zavře ve speciálním "skladišti" pro monstra v Area 51. Pak však přiletí mimozemský talíř a je potřeba zneškodnit ohromnou robotickou sondu, na niž jsou všechna střeliva americké armády krátká. Ale ani pak není vyhráno... Film oplývá jemným humorem a mnoha mrknutími pro zasvěcené, když otevřeně parafrázuje mnoho jiných úspěšných sci-fi filmů, případně na ně alespoň upozorní v obraze (nápis na jaderné raketě "E.T. Go Home!"). Komickou figurkou je zde, nebo má být, americký prezident, jakýsi playboy, a celá jeho rada.    S monstry je to trochu horší, i když Dr. Švába namluvil v originále Hugh Laurie, známý teď spíše jako Dr. House, a položil se do své postavy beze zbytku. Tvoří je sliz bez mozku, chybějící článek (vypadá jako něco mezi rybou a opicí) a hmyzosaurka velikosti několika mrakodrapů - pravděpodobně. Soudě podle některých scén se její velikost sem tam mění. Jenže kromě Dr. Švába se ostatní monstra nemají jak projevit - nejenže vlastně dostanou docela málo prostoru, ale i ten je pro jejich příběh takový nijaký.     Zkrátka - přes dokonalou animaci a hoodně odkazů a vtipů, někdy až parodického charakteru, přes množství 3D akcí, je film příběhově stále jen slabším odvarem např. Toy Story nebo Cars. A navíc - a to důrazně vypichuji - nejde o film pro děti. Soudě podle ohlasu našeho syna, sedmiletého, se u filmu po asi dvaceti minutách hodně nudil, příběh ho nebral, vtipům nerozuměl. A popravdě se mu ani nedivím.  Jak již bylo řečeno v perexu, na DVD je film pouze ve 2D. Jedině na Blu-Ray se objeví krátký 3D film, jinak nic 3D netřeba hledat. Poměrně svižně naběhne menu, kvalita obrazu i zvuku je na mírně nadprůměrné úrovni. Jako bonusy nás čekají komentář tvůrců, film o filmu (17:28), technologie ve filmu (6:18), tři vystřižené scény (5:27), video hrací skříň z různých filmů DreamWorks, pod tlačítkem Nemačkejte v hlavním menu pak jsou ještě minutové upoutávky na různá DVD, seriál a hru. To vše s CZ titulky (včetně komentáře!). Takže jen hnidopišsky jeden zápor - u bonusů chybí možnost časového posunu, tedy skoku. () (méně) (více)

D.Moore

Já vám nevím, zase taková pecka to tedy nebyla. Nejspíš jsem čekal, že tenhle animák bude víc "dospělý", s více narážkami na sci-fi a tak, což jsem ale neměl dělat. Takhle jsem dostal hezky udělanou pohádku s (dalším z řady, bože, už brzděte) morálním ponaučením, která sice utekla rychle, ale moc mi toho z ní v hlavě neutkvělo. Nejsympatičtější postava z týmu "těch hodných" je rozhodně (polo)šílený doktor Šváb, nejvíc z celých Monster vs. Vetřelců mě ovšem stejně pobavili právě vetřelci. Obzvlášť jejich velitel - nádherně slizký, záporný šmejd. Pro děti ideální film, dospělým stačí vidět jednou. Ach jo, proč už nejsem dítě - všechno by bylo tak hezké, barevné, roztomilé a navíc ve 3D! ()

Ainy

Velmi vtipný a ve všech směrech vynikající animák! :-) Chtěla bych vypíchnout okamžiky, u kterých jsem se od srdce pobavila, ale to bych odvyprávěla skoro celý film. Tak jen namátkou co mě odrovnalo byl prezident Spojených států a jeho tlačítko na Laté :-)) nebo jeho úžasné hudební provedení písničky z filmu Policajt z Beverly hills jako dorozumívací prostředek s vetřelcem :-)) Jeho postava a hlášky byly hodně dobře vymakané! :-) Užasná a vtipná byla i naše monstra, chii :-) ()

• Ve scéně v závěrečných titulcích se prezident zeptá, kdo chce zmrazit jeho hlavu. Stephen Colbert, který poskytl svůj hlas prezidentovi, ve své knize „I Am America and So Can You“ detailně popisuje, jak chce ve vzdálené budoucnosti nechat rozmrazit svou hlavu. (HellFire)
  • Klávesy, na které hraje prezident Hathaway (Stephen Colbert) při komunikaci z robotem, jsou Yamaha DX7. (HellFire)