Hannibal: Nepřítel Říma (TV film)

• český

Hannibal: Postrach Říma

• český

Hannibal

Hannibal

Hannibal: Rome's Worst Nightmare

Dokumentární / Životopisný / Akční / Drama / Válečný / Historický

Velká Británie, 2006, 90 min

Výborný film o veľkom vojnovom stratégovi. BBC dokázala, že pri minimálnej vôli dokáže rozniesť na kopytách všetky hollywoodske blockbustery typu Trója či Alexander Veľký. Dokumentárna a historická korektnosť dáva obrázkom aj náučný a nie len zábavný charakter. Navyše nahliadnutie do taktiky vedenia starovekých vojen a zmýšľania vodcov dokonale ulahodí aj náročnejšiemu divákovi hľadajúcemu v podobných filmoch práve tento jav. Samozrejme, že počitačová grafika nieje pri podobných snímkoch na najvyššej úrovni. Slúži skôr na vytvorenie dojmu masovosti a dokreslenie situácií. Ale i tak sa snímok môže pýšiť veľmi obstojnou výpravou a nie len 15 digitálne rozmnoženými vojakmi. Prekvapilo aj herectvo, ktoré vydalo zo seba viac ako sa od nich očakávalo. Je pravda, že veľký priestor na skazenie dobrého dojmu nemalo. S väčším rozpočtom a produkciou sa z námetu mohol stať kasový trhák. Potenciál na to BBC určite má. Takto sa topia v televíznej a projekčnej anonymite.(21.11.2011)

Zajímavě zpracovaný hraný dokument o jednom z největších vojevůdců světa. Mnoho podobných filmových zpracování tohoto typu historických událostí není k vidění a zdaleka nedosahují takové kvality jako v tomto případě. Ale i zde je vidět nedostatek financí, který v určitých místech kazí celkový dojem. Třeba scény, kdy Hannibal přechází se svým vojskem Alpy vypadají opravdu uměle a nepřirozrně. Celkový dojem je však vcelku kladný. Účelem asi bylo přiblížit obecenstvu bystrý a rafinovaný úsudek velkého vojevůdce, jeho cestu životem, jeho úspěch a nakonec i jeho porážku jak na válečném poli tak i v osobním životě.(27.12.2007)

K tomuto dokumentu jsem se dostala díky dějepisu na základce ... Normálně by mě snad ani nenapadlo se na takový dokument dívat, protože mě z historie zajímá převážně druhá světová válka ... Jak už to u děcek na základce bývá, neměla jsem moc v plánu se na film dívat ... Nakonec mě ale příběh Hannibala zaujal a já sem se do filmu zadívala ... Když zazvonilo, nechtěla jsem se hnout z místa. Už v tak "nízkém" věku mě film úplně pohltil. Okamžitě jsem po škole spěchala do novinového stánku, abych si DVD mohla koupit a ještě ten den se na něj dodívat. Alexander Siddig svou roli zahrál tak skvěle, že jsem se o Hannibala začala intenzivněji zajímat. Nádherně zpracovaný dokument, na který se opravdu ráda dívám.(15.4.2015)

Hraný dokument o jednom z nejslavnějších vojevůdců historie Hannibalovi Barcovi. Jako doplněk k výuce dějepisu je to obstojná záležitost, i když samozřejmě dochází k velkému zjednodušení událostí, zploštění postavy a výprava je odpovídající televiznímu formátu. Vměstnat osudy jednoho vojevůdce a druhé kartaginské války uspokojujícím způsobem do 90 minut stopáže je pochopitelně obrovský problém. Celkový dojem: 55 %.(6.12.2009)

Velmi povedený výborný hraný dokument z dílny HBO, kterému by víc slušely plné kinosály jak TV vysílání, protože jak herecké výkony tak výprava jsou na velmi dobré úrovni a mnohdy převyšují některé "super skvělé" Hollywoodské Stars. Forma hraného dokumentu je pro mě velmi zajímavá a oblíbená. Mohu jen doporučit.(25.4.2015)