Marco Polo (TV film)

Marco Polo

Dobrodružný / Drama / Životopisný

USA, 2007, 2x85 min

• blackrain

Slavný cestovatel Marco Polo se narodil roku 1254 v italských Benátkách. Roku 1271 odcestoval se svým otcem Nicolem a strýcem Mateem na východ. Cesta trvala 3 roky. Byl přijat do císařových služeb. Do rodných Benátek se vrátil roku 1295. V bitvě mezi Janovem a Benátkami padl do zajetí Janovanů. Okolnosti jeho věznění jsou zahaleny rouškou tajemství. Ve vězení nadiktoval své vzpomínky z dalekých cest spoluvězni Rusticellovi z Pisy. Trocha historie na začátek nemůže vůbec uškodit. Mám několik drobných výtek, pro mě celkem důležitých. Američané by se neměli pouštět do témat evropské historie, protože si z toho vyberou jenom něco a přetvoří po svém. S postavou Marca Pola šlo pracovat mnohem lépe a vytřískat z příběhu mnohem víc. Film mi připadá jako šitý horkou jehlou. Sice se snaží o jistou výpravnost, ale nějak mu to nejde. Proč obsadili do role císaře herce s evropskými rysy? To mysleli vážně? Možná srovnávám s legendárním seriálem, který v roce 1982 natočili Italové. Jeho kvalit film rozhodně nedosahuje.(7.1.2009)

• mat.ilda

Těžké časy tehdy dolehly na Čínu, to bezesporu - řekne si divák zjišťujíc, že zde vládl otrávený chlápek neasijských rysů (skrývaje tento handicap pomoučenou tváří a šikmo nakresleným obočím), domlouvajíce se se svým italským zaměstnancem stylem Yody z Hvězdných válek (nejspíš nějaký složitý dorozumívací systém).Český divák dostává jako bonus navíc dabingový hlas univerzálního "chraplavce" Schwarze, s kterým Marco Polo zní spíš jako klient odvykací komunity.(13.2.2009)

Je pravda, že moje sympatie si tento film asi získal vďaka hlavnej postave, ktorú získal Ian Somerhalder, ale i tak si myslím, že v kategórií dobrodružných filmov si tento film zaslúži pozornosť. Koniec koncov príbeh Marca Pola je zaujímavý, nech je sfilmovaný akokoľvek. Tento dvojdielny film sa môže pochváliť okrem spomínaného zaujímavého príbehu Marca Pola, predovšetkým nádherným prostredím množstva krajín. V HD verzií vyzerá naozaj skvele, ako som sa mohol presvedčiť, ale to vlastne všetky filmy. 85%(21.8.2011)

Ukázková produkce tv mini série se vším, co k tomu patří. Scénář je ušitý horkou jehlou, děj skáče hodně z místy na místo a logika tomu někdy dostává hodně na frak(například jazykové bariéry zde prakticky neexistují). Herecké výkony jsou solidní, nikdo tu mě opravdi neiritoval, ale ani nikterak nepřesvědčil. A režie je zcela tuctová, na druhou stranu co dělat s nabubřelým egem producentů co mají hluboko do kapsy. Marco Polo nikoho nenadchne, ale ani doopravdy nenaštve. Je určený spíče pro méně vzdělanější diváky, co o historii a tomto kupci vědí houby.(8.2.2010)

To není o Marco Polovi - cestovateli, ale o Marco Polovi - ČLOVĚKU. Neříkám, že zrovna tohle zpracování je nejlepší a nemohu a ani nechci posuzovat, nakolik se liší od skutečnosti - mám silné podezření, že by se Marco Polo VELICE divil - asi by se o sobě leccos dozvěděl. Odlehčený, nenáročný, dobrodružný - poněkud zjednodušený a zromantizovaný film vypráví o muži s touhou po poznávání neznámých světů, který se snažil v rámci daných možností chovat tak, aby neztratil vlastní tvář. Nevím, jestli to bylo úmyslem autorů, ale já jsem dospěla ještě k jednomu závěru: Civilizace, které se považují za velké, mívají sklon k nadutosti, dívají se na ostatní národy svrchu a označují je různými hanlivými přízvisky - "barbaři“ a tak všelijak podobně. Ale přitom se VŽDYCKY - ve větší nebo menší míře a v různých ohledech - samy "barbarsky“ chovají.(6.1.2009)