Reklama

Reklama

Teorie velkého třesku

(seriál)
  • USA The Big Bang Theory (více)
Trailer
Komedie / Romantický
USA, (2007–2019), 95 h 19 min (Minutáž: 18–25 min)

Hrají:

Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco, Simon Helberg, Kunal Nayyar, Melissa Rauch, Mayim Bialik, Kevin Sussman, Carol Ann Susi, John Ross Bowie, Aarti Mann (více)
(další profese)

Série(12) / Epizody(279)

Leonard a Sheldon jsou dva brilantní fyzici – kouzelníci v laboratoři, ale společensky nemožní mimo ni. Naštěstí mají po ruce krásnou a svobodomyslnou sousedku Penny, která se je snaží naučit pár věcí o reálném životě. Leonard se věčně snaží hledat lásku, zato Sheldon je naprosto spokojený s videochatováním se svou platonickou partnerkou Amy Sarah Fowlerovou. Nebo s hraním startrekových 3D šachů se stále se rozšiřujícím okruhem známých, a to včetně kolegů vědců Koothrappaliho a Wolowitze a roztomilé mikrobioložky Bernadette, Wolowitzovy novomanželky. (TV Prima)

(více)

Recenze uživatele Loki_Six k tomuto seriálu (242)

Teorie velkého třesku (2007) 

"It's very simple. Scissors cuts paper. Paper covers rock. Rock crushes lizard. Lizard poisons Spock. Spock smashes scissors. Scissors decapitates lizard. Lizard eats paper. Paper disproves Spock. Spock vaporizes rock. And as it always has, rock crushes scissors." ()

Série 1 (2007) (S01) 

"In the winter, that seat is close enough to the radiator to remain warm, and yet not so close as to cause perspiration. In the summer, it's directly in the path of a cross-breeze created by opening windows there and there. It faces the television at an angle that is neither direct, thus discouraging conversation, nor so far wide as to create a parallax distortion. I could go on." ()

Pilot (2007) (S01E01) 

"In the winter, that seat is close enough to the radiator to remain warm, and yet not so close as to cause perspiration. In the summer, it's directly in the path of a cross-breeze created by opening windows there and there. It faces the television at an angle that is neither direct, thus discouraging conversation, nor so far wide as to create a parallax distortion. I could go on." ()

Hypotéza otrubové vlákniny (2007) (S01E02) 

"I am truly sorry for what happened last night. I take full responsibility and I hope it won't color your opinion of Leonard, who is not only a wonderful guy but also, I hear, a gentle and thorough lover." ()

Korolár seržanta Sněhulky (2007) (S01E03) 

"Uh, let me ask you this: when I learn that I'm a robot, would I be bound by Asimov's Three Laws of Robotics?" ()

Efekt světélkující rybky (2007) (S01E04) 

"As you know, several weeks ago in our first encounter, we may have gotten off on the wrong foot when I called you an idiot. And I just wanted to say that I was wrong... to point it out." ()

Hamburgerový postulát (2007) (S01E05) 

"Of course I'm listening. "Blah blah, hopeless Penny delusion, blah blah." " ()

Paradigma Pána prstenů (2007) (S01E06) 

"Like Jane Goodall observing the apes, I initially saw their interactions as confusing and unstructured, but patterns emerge, they have their own... language if you will." ()

Knedlíčkový paradox (2007) (S01E07) 

"I'm going to ask him to choose between sex and Halo 3. As far as I know sex has not been upgraded to include high-def graphics and enhanced weapons systems." ()

Koktejlový experiment (2007) (S01E08) 

"This is Doctor Sheldon Cooper. Yeah, I need to cancel my membership to the Planetarium... Well I'm sorry too, but there's just no room for you in my wallet... Yeah, I understand, but it was between you and the Museum of Natural History, and frankly, you don't have dinosaurs... Well I'll miss you too. Bye bye." ()

Cooper-Hofstadterova polarizace (2008) (S01E09) 

"We have to take in nourishment, expel waste and breathe in enough oxygen to keep our cells from dying. Everything else is purely optional." ()

Loobenfeldův rozpad (2008) (S01E10) 

"Riddle me this: assuming all the good Terminators were originally evil Terminators created by Skynet but then reprogrammed by the future John Connor, why would Skynet, an artificial computer intelligence, bother to create a petite, hot, 17-year old killer robot?" ()

Lívancová anomálie (2008) (S01E11) 

"If influenza was only contagious after symptoms appeared, it would have died out thousands of years ago. Somewhere between tool using and cave painting, homo habilis would have figured out to kill the guy with the runny nose." ()

Jeruzalémská dualita (2008) (S01E12) 

"Engineering, where the noble semi-skilled laborers execute the vision of those who think and dream. Hello, Oompa Loompas of science!" ()

Batnádoba a chybný předpoklad (2008) (S01E13) 

"At this point I should inform you, I intend to form my own team and will destroy the molecular bonds that bind your very matter together, and reduce the resulting particular chaos to tears." ()

Zkáza mimoňoráje (2008) (S01E14) 

"You hypocrite! Miss "grown-ups don't play with toys!" If I went into your apartment right now, would I not find Beanie Babies? Are you not an accumulator of Care Bears and My Little Ponies? And just who is that Japanese feline frolicking on your shorts? Hello, Hello Kitty!" ()

Reakce na arašídy (2008) (S01E16) 

"The entire institution of gift giving make no sense. Let's say that I go out, and I spend 50 dollars on you, it's a laborious activity, because I have to imagine what you need, where as you know what you need. Now I could simplify things, just give you the 50 dollars directly, and you could give me 50 dollars on my birthday, and so on, until one of us dies, leaving the other one old and 50 dollars richer. And I ask, is it worth it?" ()

Mandarinkový faktor (2008) (S01E17) 

"I suspect that the people at the Szechuan Palace are passing off orange chicken as tangerine chicken, and I intend to confront them." ()

Série 2 (2008) (S02) 

"I'm not insane, my mother had me tested." ()

Související novinky

HBO Max se mění

HBO Max se mění

12.04.2023

Sbohem HBO Max, seznamte se s Max. Šéf Warner Bros. Discovery David Zaslav si protlačil svoji a streamovací služba HBO Max, jež se v květnu spojí ještě s obsahem právě Discovery+, ponese v Americe od… (více)

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku

02.01.2019

Jak je zvykem i letos došlo na seznam nejpirátěnějších (nelegálně stažených) seriálů za rok 2018 a díky absenci fantasy hitu Hra o trůny od HBO se žebříček tentokrát dočkal několika změn. Poprvé za… (více)

Teorie velkého třesku končí

Teorie velkého třesku končí

23.08.2018

Přestože stanice CBS nedávno naznačovala, že jedná o dalších sériích populárního sitcomu Teorie velkého třesku, nyní se situace změnila. Seriál totiž skončí po aktuální dvanácté sérii. Oznámil to… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

31.12.2017

Hrstka nejoblíbenějších uživatelů ČSFD.cz tradičně vybrala osobní trojku nej filmů, uvedených do české a slovenské distribuce nebo na filmových festivalech v roce 2017. A někteří dali hlasy taky svým… (více)

Reklama

Reklama