Geomeun jib

Horor / Thriller

Jižní Korea, 2007, 104 min

Tae-ra Sin

Young-jong Lee

Jako první musím poznamenat, že film by se dal rozdělit takřka na dva a oba by měly něco do sebe. První polovina probíhá jako mysteriózní detektivka s takovou tou atmosférou, která obyčejně provází duchařské filmy. Od vyzrazení zápletky přibližně v polovině se to celé přehoupne do typického thrilleru/slasheru. Musím říct, že ono některými kritizované vyzrazení zápletky mi ani tak nevadilo. Jednak se ona zápletka dala uhodnout poměrně záhy, tudíž se na ní člověk tak trochu připravil, a druhak to dalo prostor k tomu, aby došlo i na nějakou akci, kterou si obvykle filmy se zápletkou posunutou ve stopáži dále nechávají až úplně na konec. Kdybych měla hodnotit film jako celek, tak první polovina je velice dobrá. Druhá část nejdřív vypadala, že bude slabší, ovšem později hodně přituhlo na atmosféře a člověk jenom seděl s otevřenou hubou a říkal si "týbrďo". Jediná škoda je, že film neusekli tak deset minut před koncem, bohatě by to stačilo a všechen ten patos na úplném konci bych vidět nemusela. Na druhou stranu jsem si na konce stylu "ještě nás to baví, tak to na konci pořádně rozpliznem" v korejské produkci docela zvykla. (Btw, to s tím hasičákem mělo být co, proboha?)(3.7.2015)

Priznám to, na Black House som sa dosť tešil. Sľuboval totiž hutnú dávku psychoteroru, teda niečo iné než sme u štandartných kórejských copy&paste hororoch zvyknutí. Až po prvý zvrat niekde do polovice filmu to vcelku fungovalo, potom sa však všetko zvrtlo na klasický slasher. A to ten typ, kde killerovi nevadí niekoľko bodnutí, popáleniny, vypichnutie oka a napriek problémom s pohyblivosťou sa dokáže doslova teleportovať. Herecký ansámbl tiež neni bez problémov. Zatiaľ čo Jeong-min Hwang v hlavnej úlohe zakríknutého poisťováka exceluje, s jeho náprotivkom je to horšie. Vďaka svojej malej výške a sploštenému ksichtu je Shin-il Kang takmer výhradne obsadzovaný do úloh blbečkov pitvoriacich sa pred kamerou. Jeho výkon je nanešťastie podobný aj v Black House, preto som ani chvíľu neveril jeho postave buranského maniaka. Nenudil som sa, sklamanie bolo však značné.(30.12.2007)

Perfektní thriller, který se z původně uhlazené zápletky ohledně životní pojistky mění rychle v čistě hororové drama, napětí stoupá exponenciální mírou a celá třetina poslední fáze filmu je drsná řezničina ve špíně, hnusu a blátě ... Když už nic jiného, film alespoň přesně vystihuje kdo, nebo spíše "co" je to "psychopat" (neplést s psychózou!!) ... a nehledě na pár pochybných detailů, perfektní výtvarné, kamerové a atmosférické ztvárnění diváka jistě zaujme. Jen naprosto hloupý debil nebo úplně blbá kráva může dát tomuto filmu "odpad" ...(25.9.2010)

Solidní jihokorejský thriller. Výtky bych tak jako někteří další hodnotící směřoval k jeho druhé polovině, která sice oplývá tou zmiňovanou Saw-like špinavou atmosférou, ale dějově nijak nepřekvapuje a celý v zárodku zajímavě se jevící příběh tak kvůli ní v podstatě vyšumí do ztracena. PS: Onen v polovině stopáže odhalený zvrat přišel tak strašlivě průhledný jenom mně? Od jistého momentu bych na něj vsadil snad všechno, co mám.(16.12.2013)

• Chejpao

Je mi líto, ale bez !!!SPOILERŮ!!! se tentokrát neobejdu. Tohle je přesně ten případ, kdy je film natolik špatný, až je nechtěně komický. Pajdavá ženská se kymácí se sekerou v ruce (neviděl autor Studnu?) a dva zdraví lidé, z toho jeden muž, se klepou strachy pod stolem či kde, místo aby ji nakopli a utekli - scéna, při které opravdu napětím nedýcháte. Zbytek filmu nevypadal o moc lépe, pro mě těžké béčko.(10.1.2009)