Snímek Křtiny považuji za českou klasiku. Viděl jsem tento film asi čtyřikrát a vždy mě bavil. Má děj, který nezapomenete. Chválím herce, kteří předvedli, že opravdu umí. Ať už je to bývalá první dáma, nebo pan Kopecký. Jeden z mála filmů, který nemám ve filmotéce. Musím to napravit a porozhlédnout se v prodejně.(20.6.2010)

Solidní situační komedie, ve které se do toho aktéři zamotali tak, že posléze sami nevěděli kudy z toho ven, neboť z nevinné výmluvy se stala akce, na kterou byl potřeba silný kalibr a tím je v tomhle filmu Jiřina Jirásková ve své obvyklé roli, Kopecký též obstál, Veškrnové to sluší, sice je poněkud výstřední ale OK ..škoda nedostatečného využití půvabné Šafránkové, noblesní Bohdanové se dostalo akurátního prostoru .. zbytek byl kompars, včetně Peška ...(19.5.2015)

Křtiny jsou tak výborná komedie, že mě to až překvapilo. Jako vždy přesný Miloš Kopecký, obdobným způsobem vynikající Jiřina Jirásková, Dagmar Veškrnová, která mi ani moc nelezla krkem (což je div), nádherně ztřeštěná zauzlovaná zápletka a postavy "Čirůvka, Ryzec, Hlívová, Koloděj, Kotrč..." pojmenované podle hub. Rozumná stopáž humoru svědčí, nic se zbytečně neopakuje, skoro nic není navíc... Jsem vážně spokojený. Jediné minus je ta hrozná slepičí píseň. Bože.(21.5.2014)

Československou komedii Křtiny z roku 1981 jsem poprvé viděl někdy v období socialismu v mladém věku a tehdy jsem ještě moc věcí a souvislostí z obsahu filmu nechápal. Nicméně jsem si matně pamatoval některé postavy, část děje a taky fakt, že se mi tento filmový počin režiséra Zdeňka Podskalského staršího tenkrát líbil a také si zde střihl malou roli doktora v nemocnici, který pronesl jednu moudrou větu básníka Senecy. Abych napsal zasvěcený komentář a udělil správný počet cípatých, rozhodl jsem se po více než 35 letech podívat na tuto komedii podruhé. Po uplynutí 76 minut jsem svého rozhodnutí nijak nelitoval a docela dobře jsem se u dobrodružství plného zmatků, omylů a překvapení pobavil. Ocenil jsem také fakt, že se povedlo natočit film bez tehdy běžného oslovení soudruhu a také socialistické tlachání zde chybělo, což bylo s podivem, protože se ve filmu objevilo několik náměstků a ředitelů. Hlavní postavou víkendového dobrodružství byl technický náměstek kartografického ústavu inženýr Leoš Čirůvka (Miloš Kopecký). Byl to již usedlý padesátník, nicméně ve své práci to byl odborník na slovo vzatý a slušný člověk, jehož neprůbojné povaze však chyběla potřebná ctižádost. Naštěstí měl svého anděla strážného v podobě své energické sekretářky Karolíny (Jiřina Jirásková), která nemínila čekat až podnikového ředitele odcházejícího do důchodu nahradí sice neschopný, ovšem zdatně podlézavý náměstek Humpl (Vlastimil Brodský). Když do kanceláře náměstka Čirůvky přišla s výkresem kartografka Hlívová (Laďka Kozderková) s velkým výstřihem a on si ničeho než mapy na papíře nevšímal a dokonce odmítl její nabízenou schůzku po pracovní době, jeho sekretářce Karolíně došla trpělivost. Rozhodla se dostat Humpla ze hry o ředitelské křeslo tím, že donutila Čirůvku k tomu, aby se pokusil Humplovi přebrat jeho novou mladou sekretářku Martinu (Dagmar Havlová). Nesmělý náměstek notně postrkován Karolínou pozval dívku na výlet a doma se manželce Vlastičce (Blanka Bohdanová) vymluvil na křtiny svého podřízeného kreslíře Honzy Ryzce (Michal Pešek). V ono páteční dopoledne tedy nasedl s kreslířem do vlastního žigulíku, aby jej odvezl do vesnice, kde se oslava měla konat a cestou se zastavili pro Martinu. Společně pak jeli vstříc křtinám, kdy se najednou Ryzec přiznal, že si akci vymyslel kvůli tomu, aby mohl strávit víkend se svou dívkou zdravotní sestrou Naďou (Libuše Šafránková). Náměstek svému podřízenému nicméně nic nevyčítal odvezl jej do vesnice a pak odjel na svou chatu i s Martinou. Mezitím sekretářka Karolína záměrně rozšířila po podniku zvěsti o odjezdu svého šéfa s atraktivní Martinou, aby mu získala prestiž. Jenže když se dozvěděla naštvaná kartografka Hlívová, okamžitě zatelefonovala paní Čirůvkové, která se ihned vydala ve svém autě FIAT za manželem. Tady mne zaujalo, že již v té době měla jedna rodina, dvě auta, zatímco většina tehdejších obyvatel ani jedno. Paní Čirůvková odjela na hon, který pořádal Humpl pro personálního šéfa (Bedřich Prokoš), aby se mu zavděčil, ale tady manžela nenašla. Humpl obratně zjistil, kde se křtiny měly konat a sdělil to Čirůvkové, která se nejdříve vydala na chatu, ze které stihli mezitím Martina s náměstkem zmizet. Odjeli zpět do vesnice za Ryzcem, po němž požadovali aby zorganizoval skutečné křtiny, neboť věděli, že se zde brzy objeví paní Čirůvková. Mladému kreslíři se to moc nehodilo, neboť očekával příjezd své milé zdravotní sestry, ale přesto zašel za svou známou Marčou Kolodějovou (Kateřina Chárová), která měla zrovna malé dítě. Kamrádka souhlasila, ale nejdříve se musel zeptat svého manžela Franty (Svatopluk Skopal), což byl přízemní a notně žárlivý vesnický balík. Nakonec i ten souhlasil a tak do akce zapojili předsedu MNV Kotrče (Karel Vochoč), který pak skutečně dítě slavnostně v hospodském sále pokřtil. Paní Čirůvková si myslela, že svého manžela podezírala bezdůvodně, takže akt svůj účel splnil, i když jej provázelo plno zmatků. No a právě to bylo na celém filmu to nejkouzelnější a nejzábavnější, když se vše zkomplikovalo a dokonce na závěr dne prasklo. No a na závěr pak přišlo pro některé aktéry křtin nečekané překvapení, které už pochopitelně nebudu prozrazovat. Celkově mne komedie pobavila, takže vlastně splnila svůj účel, byť byla natočena v socialistickém Československu již roku 1981. Nicméně právě proto se v něm objevila řada tehdejších vynikajících herců, přičemž jsem jich spoustu již vyjmenoval. Z dalších rolí bych ještě zmínil kresliče Kuřátka (Jan Kraus), což byl kolega Ryzce, vrátného Voráčka (Jaroslav Vozáb) a babičku Kolodějovou (Vlastimila Vlková). Suma sumárum, komedie Křtiny ode mne získala tři pokřtěné hvězdy ***.(31.12.2019)

• waits

Podskalsky byl poměrně sympatický chlap, ale kromě Bílé paní a samozřejmě Světáků se mi od něho nic doopravdy nelíbilo. U většiny jeho filmů mám prostě pocit deja vu normalizační zábavy, podobně jako třeba u Schulhoffa. Na druhou stranu mě jejich filmy neurážejí, od toho tady byla jiná protěžovaná komunsitická esa viz Sokolovský nebo Steklý .(25.7.2010)

• - Michal Pešek (kreslič Honza) a Dagmar Havlová (sekretářka Martina) sa po natáčaní filmu stali na krátku dobu mileneckou dvojicou. (Raccoon.city)

• - Pro roli si Dagmar Havlová musela pořídit afro účes, kvůli kterému jí padaly vlasy. [Zdroj: nasehvezdy.cz] (Duoscop)

• - Místem natáčení posloužila i administrativní budova na Praze 10 poblíž Edenu. Dnes se tato budova nazývá Palác Kodaňská. V této budově se natáčely veškeré scény odehrávající se v geodetickém podniku. Dále se natáčelo v obci Krhanice. (Langy10)