Kartografický ústav, kam Jaroslav Dietl se Zdeňkem Podskalským umístili příběh situační komedie Křtiny, je typický podnik reálného socialismu. Moc se toho v něm sice neudělá, zato si všichni zaměstnanci od řadového kresliče až po náměstka užijí mnohá povyražení. Kartografka Hlívová kompenzuje nízkou pracovní morálku tělesnými půvaby, kreslič Ryzec vymýšlí rafinovanou lest, jak již v pátek dopoledne odjet na víkend, náměstek Humpl se chlubí novou sexy sekretářkou a pro komisi z generálního ředitelství pořádá hon. Jedině usedlý padesátník Čirůvka se drží stranou. Má rád svůj klid, netouží po vyšších funkcích ani po milostných pletkách. Jeho sekretářka Karolína je ovšem jiného názoru. Vmanipuluje svého šéfa do nerovného souboje o Humplovu „kočku“ a o uvolněné místo ředitele, a vůbec netuší, jaký kolotoč bláznivých dobrodružství tím vlastně spustila… Ztřeštěná komedie z roku 1981 je stále „živá“, kořeněná slovním humorem i skvělými hereckými rolemi, které autoři ušili na míru Jiřině Jiráskové, Miloši Kopeckému, Dagmar Veškrnové a Libuši Šafránkové. (Česká televize)

TV spot

Lucie505

Můj oblíbenec Svatopluk Skopal dostal roli žárlivého manžela, který nejen když se opije, dělá nehoráznou ostudu, a pitomce hlavně ze sebe. Paradoxně sympatická role, protože takového chlapa najdeme na každé vsi. Další výraznou postavou je Karolína, jako na tělo šitá Jiřině Jiráskové. Chytrá, předvídavá sekretářka s nadhledem, která za svého nadřízeného přemýšlí, jedná, a přesto tu stále jsou problémy z kterých ho tahá. Skvěle obsazená komedie s vtipným námětem. ()

Jirkacek

Československou komedii Křtiny z roku 1981 jsem poprvé viděl někdy v období socialismu v mladém věku a tehdy jsem ještě moc věcí a souvislostí z obsahu filmu nechápal. Nicméně jsem si matně pamatoval některé postavy, část děje a taky fakt, že se mi tento filmový počin režiséra Zdeňka Podskalského staršího tenkrát líbil a také si zde střihl malou roli doktora v nemocnici, který pronesl jednu moudrou větu básníka Senecy. Abych napsal zasvěcený komentář a udělil správný počet cípatých, rozhodl jsem se po více než 35 letech podívat na tuto komedii podruhé. Po uplynutí 76 minut jsem svého rozhodnutí nijak nelitoval a docela dobře jsem se u dobrodružství plného zmatků, omylů a překvapení pobavil. Ocenil jsem také fakt, že se povedlo natočit film bez tehdy běžného oslovení soudruhu a také socialistické tlachání zde chybělo, což bylo s podivem, protože se ve filmu objevilo několik náměstků a ředitelů. Hlavní postavou víkendového dobrodružství byl technický náměstek kartografického ústavu inženýr Leoš Čirůvka (Miloš Kopecký). Byl to již usedlý padesátník, nicméně ve své práci to byl odborník na slovo vzatý a slušný člověk, jehož neprůbojné povaze však chyběla potřebná ctižádost. Naštěstí měl svého anděla strážného v podobě své energické sekretářky Karolíny (Jiřina Jirásková), která nemínila čekat až podnikového ředitele odcházejícího do důchodu nahradí sice neschopný, ovšem zdatně podlézavý náměstek Humpl (Vlastimil Brodský). Když do kanceláře náměstka Čirůvky přišla s výkresem kartografka Hlívová (Laďka Kozderková) s velkým výstřihem a on si ničeho než mapy na papíře nevšímal a dokonce odmítl její nabízenou schůzku po pracovní době, jeho sekretářce Karolíně došla trpělivost. Rozhodla se dostat Humpla ze hry o ředitelské křeslo tím, že donutila Čirůvku k tomu, aby se pokusil Humplovi přebrat jeho novou mladou sekretářku Martinu (Dagmar Havlová). Nesmělý náměstek notně postrkován Karolínou pozval dívku na výlet a doma se manželce Vlastičce (Blanka Bohdanová) vymluvil na křtiny svého podřízeného kreslíře Honzy Ryzce (Michal Pešek). V ono páteční dopoledne tedy nasedl s kreslířem do vlastního žigulíku, aby jej odvezl do vesnice, kde se oslava měla konat a cestou se zastavili pro Martinu. Společně pak jeli vstříc křtinám, kdy se najednou Ryzec přiznal, že si akci vymyslel kvůli tomu, aby mohl strávit víkend se svou dívkou zdravotní sestrou Naďou (Libuše Šafránková). Náměstek svému podřízenému nicméně nic nevyčítal odvezl jej do vesnice a pak odjel na svou chatu i s Martinou. Mezitím sekretářka Karolína záměrně rozšířila po podniku zvěsti o odjezdu svého šéfa s atraktivní Martinou, aby mu získala prestiž. Jenže když se dozvěděla naštvaná kartografka Hlívová, okamžitě zatelefonovala paní Čirůvkové, která se ihned vydala ve svém autě FIAT za manželem. Tady mne zaujalo, že již v té době měla jedna rodina, dvě auta, zatímco většina tehdejších obyvatel ani jedno. Paní Čirůvková odjela na hon, který pořádal Humpl pro personálního šéfa (Bedřich Prokoš), aby se mu zavděčil, ale tady manžela nenašla. Humpl obratně zjistil, kde se křtiny měly konat a sdělil to Čirůvkové, která se nejdříve vydala na chatu, ze které stihli mezitím Martina s náměstkem zmizet. Odjeli zpět do vesnice za Ryzcem, po němž požadovali aby zorganizoval skutečné křtiny, neboť věděli, že se zde brzy objeví paní Čirůvková. Mladému kreslíři se to moc nehodilo, neboť očekával příjezd své milé zdravotní sestry, ale přesto zašel za svou známou Marčou Kolodějovou (Kateřina Chárová), která měla zrovna malé dítě. Kamrádka souhlasila, ale nejdříve se musel zeptat svého manžela Franty (Svatopluk Skopal), což byl přízemní a notně žárlivý vesnický balík. Nakonec i ten souhlasil a tak do akce zapojili předsedu MNV Kotrče (Karel Vochoč), který pak skutečně dítě slavnostně v hospodském sále pokřtil. Paní Čirůvková si myslela, že svého manžela podezírala bezdůvodně, takže akt svůj účel splnil, i když jej provázelo plno zmatků. No a právě to bylo na celém filmu to nejkouzelnější a nejzábavnější, když se vše zkomplikovalo a dokonce na závěr dne prasklo. No a na závěr pak přišlo pro některé aktéry křtin nečekané překvapení, které už pochopitelně nebudu prozrazovat. Celkově mne komedie pobavila, takže vlastně splnila svůj účel, byť byla natočena v socialistickém Československu již roku 1981. Nicméně právě proto se v něm objevila řada tehdejších vynikajících herců, přičemž jsem jich spoustu již vyjmenoval. Z dalších rolí bych ještě zmínil kresliče Kuřátka (Jan Kraus), což byl kolega Ryzce, vrátného Voráčka (Jaroslav Vozáb) a babičku Kolodějovou (Vlastimila Vlková). Suma sumárum, komedie Křtiny ode mne získala tři pokřtěné hvězdy ***. () (méně) (více)

D.Moore

Křtiny jsou tak výborná komedie, že mě to až překvapilo. Jako vždy přesný Miloš Kopecký, obdobným způsobem vynikající Jiřina Jirásková, Dagmar Veškrnová, která mi ani moc nelezla krkem (což je div), nádherně ztřeštěná zauzlovaná zápletka a postavy "Čirůvka, Ryzec, Hlívová, Koloděj, Kotrč..." pojmenované podle hub. Rozumná stopáž humoru svědčí, nic se zbytečně neopakuje, skoro nic není navíc... Jsem vážně spokojený. Jediné minus je ta hrozná slepičí píseň. Bože. ()

waits

Podskalsky byl poměrně sympatický chlap, ale kromě Bílé paní a samozřejmě Světáků se mi od něho nic doopravdy nelíbilo. U většiny jeho filmů mám prostě pocit deja vu normalizační zábavy, podobně jako třeba u Schulhoffa. Na druhou stranu mě jejich filmy neurážejí, od toho tady byla jiná protěžovaná komunsitická esa viz Sokolovský nebo Steklý . ()

Pavlosos

Podskalského klasika, sice dějem a prostředím, i co se týče chování postav dosti socialistické(Dietl je cítit na sto honů, naštěstí se snoubí s vtipem režiséra), ovšem díky statutu komedie s notnou dávkou nadsázky a navrch Podskalského vtipnou poznámkou o Anatoli Franci nemohu jít pod 4* a vždy se dosti do sytosti zasměji. ()

• Většina postav má "houbová" jména: Čirůvka, Ryzec, Kotrč, Koloděj, Hlívová, Liška, Klouzek (Mackin)

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová