Příběh '88

Drama / Romantický

Československo, 1989, 88 min

Jako režisérský debut velmi povedené. Nicméně, slabé herecké obsazení udělalo své. Šťastná milenka vs. zoufalá maminka. Nejdříve čeká on, potom ona. Téma, které mi vždy přišlo velmi úsměvné. Milenecký pár si užívá nával chemických látek do mozku i jiných částí těla, a potom se strašně diví důsledkům. Rozhodnutí je na ní. Velmi slušná režie s tuctovým obsazením 80. let a tragickou ženskou konfekcí. Pro Jana Krause je to Musím Tě svést poprvé.(13.8.2014)

Lehce sentimentální vzpomínka na dobu těsně předlistopadovou. Krausová má lahodný hlas a dobře vypadá, některé záběry si ale režisér mohl odpustit (pohled z nadhledu při telefonování, když Honza odejde z bytu). Pobaví eskadra "mladých" herců v čele s Krausem, Holubovou, Suchošem, Stašovou a metro úchylákem Vašutem.(22.10.2011)

„To byla morální facka..“ Projevy metro-obšousta Vašuta či „Bad Boye“ Suchoše to sice poněkud bagatelizují, ale melancholická Richterova hudba, dobové ukotvení se spíše nepřímou společenskou souvislostí a ryze ženský autorský pohled přinášejí do klasického tématu své osobité kouzlo. Scéna s babičkou na lavičce byla jak od Lynche..(26.2.2018)

Manželská nevěra v poměrně sterilním balení. Jana Krausová ale byla v té době opravdu docela pěkná baba a nehrála zde úplně marně, tedy nepředváděla svou jinak obvyklou studii sestry Iny. Nejzajímavější na celém filmu je asi to, že se do své role natolik ponořila, až ji mimo plac ještě před dokončením bijáku uvedla ve skutečnost. Z čehož měl Kraus jistě radost.(30.3.2010)

Dnes jsem film viděl po mnoha letech a musel jsem přidat jednu hvězdičku. Ocenil jsem velmi civilní herectví, dnes málokdy vídané, Zápletka je sice, jak tady píší, mnohokrát viděná, ale to ji přece nijak nedevalvuje. Od Shakespeara tady už na toto téma bylo asi vše. Já naopak ocenil uvěřitelnost všech peripetií a také konec, který je velmi povedený a dnes jsem ho vnímal jinak než před 25 lety. Velmi pškná a výtvarná kamera Petra Hojdy.(13.8.2014)

• - Film je celovečerním debutem režisérky Zuzany Hojdové-Zemanové, která si k němu ve spolupráci s Olgou Hanzlíkovou napsala i scénář. (JARDAHONDA)

• - V dobe natáčania boli hlavní protagonisti, Jana Krausová (Anna) a Jan Kraus (Honza), skutočne manželia. Rovnako tak režisérka Zuzana Zemanová - Hojdová a kameraman Petr Hojda. (Raccoon.city)