Okamžik vzkříšení

Ein Leben für ein Leben Adam Resurrected

(festivalový název)

Drama / Válečný

Německo / USA / Izrael, 2008, 106 min

Příběh je velice silný a má náboj. Bohužel je odvyprávěn bez velkých emocí a nemohla jsem se do něj hluboko ponořit.( Kdoví jestli to ale není dobře, protože pak by mohl působit prvoplánově.) Přesto má spoustu úžasných momentů: scény s vyvoláním nemocí, scény z koncentráku, závěrečný monolog či vztah Adam-David. Jen je to nějak ledabyle poskládané. Jeff Goldblum je úžasný a i když ho znám většinou z malých rolí, tady si mě naprosto získal!(21.4.2012)

Zajímavé a z hlediska příběhu originální drama zachycující trauma z koncentračního táboru, kterým se Adam Stein v podání Jeffa Goldbluma doslova proštěkal. Hluboké ponížení, kterému byl v koncentráku vystaven se na něm promítá i řadu let po válce a my se díky nepřehrávajícímu a přesnému Goldblumovi můžeme ponořit do tohoto tragického příběhu. Bohužel režisér Schrader nedá divákovi moc šancí, aby si se Steinem jeho trápení plnohodnotně prožil a některými pasážemi dokonce nudí, v jiných situacích nevolí správnou vypravěčskou strukturu a na film se vlastně dokukáte jen z úcty k hlavnímu hrdinovi. Jedno vám film každopádně opět připomene, a to že peklo a ponížení v koncentrácích zlomilo a usmrtilo desetisíce silných a úžasných lidí, a pro lidský odpad jako komandant Klein neexistuje adekvátní trest. Bezkrevné drama se silným tématem... 50%(13.12.2011)

• gogo76

Príbehy z koncentračných táborov i druhej svetovej vojny môžem kedykoľvek, ale na toto zvláštne filmové dielo by som rád čo najskôr zabudol. Je to ťažký film, pri ktorého sledovaní vás budú mátať zmiešané pocity a do pohody sa pravdepodobne nedostanete. Nechcem zhadzovať herecký výkon Jeffa Goldbluma, práve naopak, je skvelý,ale všetka jeho 100% koncentrácia sa rozsypala v podivne ladenom príbehu. Jeho vystúpenia vyvolávajú skôr smútok ako smiech, v mnohých momentoch je divákovi trápne, mnohé scény sú divné (ako pre koho samozrejme), iné zasa úchylné a divné je hlavne celé poňatie filmu. Najzaujímavejšími ostávajú krátke vsuvky z koncentráku a hlavne všetky scény v ktorých sú Dafoe a Goldblum spolu. Je to ale strašne málo a z výsledku som bol skôr znechutený ako sklamaný, pretože sklamaní pri nepodarených filmoch som už zažil dosť, ale toto pripomína skôr návod ako odštartovať bolesť hlavy a depku. Mohol to byť podstatne lepší film, ale to by chcelo úplne iný prístup. 40%.(25.11.2011)

Hodně divnej kousek. Scénáristovi museli buď mimozemšťani do hlavy namontovat nějakou sondu, nebo možná do řiti, jak Cartmanovi, nebo je to mentálně ujetej člověk, nebo si často hraje se svým přirozením, nebo je prostě dobrej. Zjistíte, co to znamená, když se řekne, že život je pes. Uvidíte klauna, jehož představení jsou podle mě spíš depresivní než veselé. A psychiatrickou kliniku kdesi v poušti, která by na mě následky spíš zanechala, než vyléčila. Nevim, jestli tohle mám někomu doporučovat, protože ani nevim, jestli se mi to víc líbilo nebo nelíbilo. Goldblum je ale výbornej a jeho německé vsuvky dokonalé. Zjistil jsem, že ještě pořád je to herec.(11.10.2009)

Silný film, ve kterém najdu jen málo scén, které by nemusely být. Mezi ně patří milostný poměr mezi Adamem a ošetřovatelkou....Naopak, za nejsilnější považuju scénu obvinění Adama jeho zetěm. Ten pocit bezmoci a sebeobviňování, které vyvrcholí do toho, že se neobhajuje. Film, který nepotřebuje dramatickou hudbu, dramatické scény a kruté záběry z koncentráku....a přesto každý divák musí chápat. Film, který vlastně nekončí závěrečnými titulky, ale určitě bude pokračovat v mysli diváka. Kde je hranice pudu sebezáchovy sebe a blízkých, kde je hranice důstojnosti, ..... ale, může vlastně pochopit, kdo neprožil?(9.11.2014)

• - Moni Mošonov byl obsazen do role Arthura, ale kvůli rozvrhové kolizi byl nahrazen Idanem Altermanem. (Elwanelyn)