Okamžik vzkříšení

Ein Leben für ein Leben Adam Resurrected

(festivalový název)

Drama / Válečný

Německo / USA / Izrael, 2008, 106 min

"Zdravý rozum je příjemný a klidný. Ale není tu žádná velikost, žádná opravdová radost, ani děsivý smutek, který se zařezává do srdce" – říká hlavní hrdina příběhu, kterého zachránil německý velitel koncentračního tábora tím, že z něj udělal psa pro svou potěchu. Člověk je nejen stavěn na prožití různých emocí, ale dokonce si na ně zvyká, takže se mu pak život bez emocí zdá být fádní. To znamená, že silnější emoce a větší rozpětí mezi pozitivními a negativními emocemi posouvají práh citlivosti, takže se člověk pak stává více netečným nebo naopak více neurotikem. Rozum a racionalita nejen působí jako filtr, tlumič a usměrňovač emocí, čímž zvyšují necitlivost, ba dokonce bezcitnost, ale dokonce napomáhají člověku odůvodnit a ospravedlnit cokoliv. Zcela jak napsal neuropatolog, spisovatel a publicista František Koukolík o lidském intelektu: "Zcela obecný výskyt stupidity, oné vlastnosti, která není nevědomostí, omylem ani klinickou hloupostí - čím vyšší IQ a podíl na moci, tím je stupidita efektivnější, - a která umožňuje jedincům i skupinám více než dvaceti dosud objevenými způsoby, třeba sebeklamem, zkreslováním, propagandou a poslušností zastírat nepříjemné skutečnosti, dokonale se odříznout od reality a stavět virtuální světy." Přesně tato vlastnost zachránila život hrdiny tohoto filmu, i když nezachránila jeho duševní zdraví – to zas navrátila obyčejná lidská emoce, a to sympatie ze spřízněnosti muže-psa s dítětem-psem. ___ Příliš inteligentní film na to, aby zapůsobil na úrovni hollywoodských filmů na stejné téma. Dějiny židovského národa ho dovedly ke schopnosti přežit to, co nepřežijí méně pokorní. Nevím, jestli to je skutečně dobrá schopnost.(20.9.2013)

Zajímavé a z hlediska příběhu originální drama zachycující trauma z koncentračního táboru, kterým se Adam Stein v podání Jeffa Goldbluma doslova proštěkal. Hluboké ponížení, kterému byl v koncentráku vystaven se na něm promítá i řadu let po válce a my se díky nepřehrávajícímu a přesnému Goldblumovi můžeme ponořit do tohoto tragického příběhu. Bohužel režisér Schrader nedá divákovi moc šancí, aby si se Steinem jeho trápení plnohodnotně prožil a některými pasážemi dokonce nudí, v jiných situacích nevolí správnou vypravěčskou strukturu a na film se vlastně dokukáte jen z úcty k hlavnímu hrdinovi. Jedno vám film každopádně opět připomene, a to že peklo a ponížení v koncentrácích zlomilo a usmrtilo desetisíce silných a úžasných lidí, a pro lidský odpad jako komandant Klein neexistuje adekvátní trest. Bezkrevné drama se silným tématem... 50%(13.12.2011)

Podle mého názoru výborně zpracovaný film se zajímavým tématem. Hlavní postava byla jak výborně napsaná, tak výborně zahraná. Jeff Goldblum dokázal vystihnout rozpolcenost mezi duševní nemocí postavy a mezi mistrovským uměním této postavy manipulovat s druhými lidmi a podmanit si je. Od začátku filmu jsem měla zvláštní pocit, který se mě držel, až do konce filmu. Prostě se mi tento film, nějak dostal pod kůži. To se mi u mnoha filmů nestává.(10.3.2012)

Dost zvlastny, chvilami tazky film, kde som sa nemohol stale koncentrovat, pretoze niektore sceny ma nudili. V tom koncentraku to Goldblum nemal lahke, ale kedze tam musel napodobnovat psa, tak to bola jedina sanca, ako prezit vojnu, ale nasledky to malo aj na jeho neskorsi zivot. Je to drama natocena tak zvlastnym sposobom, ze jej nedokazem dat 4 hviezdicky a nedokazal to zachranit ani moj oblubeny herec Jeff Goldblum, ktory zahral svoju ulohu presvedcivo a skvele... 27.05.2010 _______ Jeff Goldblum - (Adam Stein) +++ Willem Dafoe - (Komandant Klein) +++ Derek Jacobi - (Dr. Nathan Gross) +++ Joachim Krol - (Abe Wolfowitz) +++ Hana Laszlo - (Rachel Schwester) +++ Ayelet Zurer - (Gina Grey) +++ Moritz Bleibtreu - (Joseph Gracci) +++ Hudba: Gabriel Yared +++(27.5.2010)

Silný film, ve kterém najdu jen málo scén, které by nemusely být. Mezi ně patří milostný poměr mezi Adamem a ošetřovatelkou....Naopak, za nejsilnější považuju scénu obvinění Adama jeho zetěm. Ten pocit bezmoci a sebeobviňování, které vyvrcholí do toho, že se neobhajuje. Film, který nepotřebuje dramatickou hudbu, dramatické scény a kruté záběry z koncentráku....a přesto každý divák musí chápat. Film, který vlastně nekončí závěrečnými titulky, ale určitě bude pokračovat v mysli diváka. Kde je hranice pudu sebezáchovy sebe a blízkých, kde je hranice důstojnosti, ..... ale, může vlastně pochopit, kdo neprožil?(9.11.2014)

• - Moni Mošonov byl obsazen do role Arthura, ale kvůli rozvrhové kolizi byl nahrazen Idanem Altermanem. (Elwanelyn)