Okamžik vzkříšení

Ein Leben für ein Leben Adam Resurrected

(festivalový název)

Drama / Válečný

Německo / USA / Izrael, 2008, 106 min

Zajímavé a z hlediska příběhu originální drama zachycující trauma z koncentračního táboru, kterým se Adam Stein v podání Jeffa Goldbluma doslova proštěkal. Hluboké ponížení, kterému byl v koncentráku vystaven se na něm promítá i řadu let po válce a my se díky nepřehrávajícímu a přesnému Goldblumovi můžeme ponořit do tohoto tragického příběhu. Bohužel režisér Schrader nedá divákovi moc šancí, aby si se Steinem jeho trápení plnohodnotně prožil a některými pasážemi dokonce nudí, v jiných situacích nevolí správnou vypravěčskou strukturu a na film se vlastně dokukáte jen z úcty k hlavnímu hrdinovi. Jedno vám film každopádně opět připomene, a to že peklo a ponížení v koncentrácích zlomilo a usmrtilo desetisíce silných a úžasných lidí, a pro lidský odpad jako komandant Klein neexistuje adekvátní trest. Bezkrevné drama se silným tématem... 50%(13.12.2011)

• gogo76

Príbehy z koncentračných táborov i druhej svetovej vojny môžem kedykoľvek, ale na toto zvláštne filmové dielo by som rád čo najskôr zabudol. Je to ťažký film, pri ktorého sledovaní vás budú mátať zmiešané pocity a do pohody sa pravdepodobne nedostanete. Nechcem zhadzovať herecký výkon Jeffa Goldbluma, práve naopak, je skvelý,ale všetka jeho 100% koncentrácia sa rozsypala v podivne ladenom príbehu. Jeho vystúpenia vyvolávajú skôr smútok ako smiech, v mnohých momentoch je divákovi trápne, mnohé scény sú divné (ako pre koho samozrejme), iné zasa úchylné a divné je hlavne celé poňatie filmu. Najzaujímavejšími ostávajú krátke vsuvky z koncentráku a hlavne všetky scény v ktorých sú Dafoe a Goldblum spolu. Je to ale strašne málo a z výsledku som bol skôr znechutený ako sklamaný, pretože sklamaní pri nepodarených filmoch som už zažil dosť, ale toto pripomína skôr návod ako odštartovať bolesť hlavy a depku. Mohol to byť podstatne lepší film, ale to by chcelo úplne iný prístup. 40%.(25.11.2011)

• josieaddms

Na takovéhle filmy jsem alergická. Děláme už sedmdesát let chudáky z Židů, že za války byli mučeni a zabíjeni. Ano, prošli si hrozný peklem, bylo to strašné a nelidské, ale oni nebyli jediní! V sovětském svazu se děli ještě horší věci, a ještě delší dobu, ale o tom film nikdo nenatočí, protože by to nebylo tak populární. Navíc obsadit Willema Dafoea do role zlého nacisty je opravdu neoriginální a ubohé. Jenom protože je zvláštní, je obsazovaný do zlých a krutých postav. Hrozně ubohé. Navíc naše postava Adama byla v cca čtyřiceti lety zavřena do koncentračního tábora, kde si z něho dozorce udělal na rok psa, a on z toho měl celoživotní trauma. Jako je to otřesné, ponižující, kruté a šílené, ale že by z toho měl dospělý chlap trauma až do konce života? Blbost! Ať nás pořád přestanou vodit za nos. Děli se mnohem a mnohem horší věci, než že tě někdo nutil štěkat. Mě to připadá skoro až směšné s porovnání s tím co se tehdy dělo jiným lidem. Navíc tady Adam byl plus to neskonale talentovaný, vtipný, měl speciální schopnosti, byl neskutečně okouzlující, každý ho měl rád a tak podobě. Sice občas někoho zaškrtil nebo zmlátil, ale jinak to byl skutečný sex-symbol. Bylo fajn že přes to, že tam byli milostné scény, nikdo se tam nesvlékal. Jinak to byla podle mě naprostá slátanina, bez smyslu, směšná a možná že vzhledem ke krutým osudům jiných lidí až urážející. Ani Goldblum a Jacobi i když byl skvělí, to nezachránili.(30.6.2012)

Dost zvlastny, chvilami tazky film, kde som sa nemohol stale koncentrovat, pretoze niektore sceny ma nudili. V tom koncentraku to Goldblum nemal lahke, ale kedze tam musel napodobnovat psa, tak to bola jedina sanca, ako prezit vojnu, ale nasledky to malo aj na jeho neskorsi zivot. Je to drama natocena tak zvlastnym sposobom, ze jej nedokazem dat 4 hviezdicky a nedokazal to zachranit ani moj oblubeny herec Jeff Goldblum, ktory zahral svoju ulohu presvedcivo a skvele... 27.05.2010 _______ Jeff Goldblum - (Adam Stein) +++ Willem Dafoe - (Komandant Klein) +++ Derek Jacobi - (Dr. Nathan Gross) +++ Joachim Krol - (Abe Wolfowitz) +++ Hana Laszlo - (Rachel Schwester) +++ Ayelet Zurer - (Gina Grey) +++ Moritz Bleibtreu - (Joseph Gracci) +++ Hudba: Gabriel Yared +++(27.5.2010)

Když nemáte mír v duši, bezpodmínečnou kapitulací pro vás válka těžko skončí.. Neobvyklý, divácky nepříliš přístupný příběh o mučivé síle pocitu viny. Smutný klaun, psí syn se na klasické téma židovského utrpení snaží dívat z docela netradičních úhlů, škoda jen, že se občas brání účinnější emoční trefě svou zmateností či nepříliš funkčním šibeničním humorem. Normálně na lep sedá moucha, tady jsem já sedl na lep Mouše. Výkon Jeffa Goldbluma je mimořádný..(10.7.2017)

• - Moni Mošonov byl obsazen do role Arthura, ale kvůli rozvrhové kolizi byl nahrazen Idanem Altermanem. (Elwanelyn)