Okamžik vzkříšení

Ein Leben für ein Leben Adam Resurrected

(festivalový název)

Drama / Válečný

Německo / USA / Izrael, 2008, 106 min

"Zdravý rozum je příjemný a klidný. Ale není tu žádná velikost, žádná opravdová radost, ani děsivý smutek, který se zařezává do srdce" – říká hlavní hrdina příběhu, kterého zachránil německý velitel koncentračního tábora tím, že z něj udělal psa pro svou potěchu. Člověk je nejen stavěn na prožití různých emocí, ale dokonce si na ně zvyká, takže se mu pak život bez emocí zdá být fádní. To znamená, že silnější emoce a větší rozpětí mezi pozitivními a negativními emocemi posouvají práh citlivosti, takže se člověk pak stává více netečným nebo naopak více neurotikem. Rozum a racionalita nejen působí jako filtr, tlumič a usměrňovač emocí, čímž zvyšují necitlivost, ba dokonce bezcitnost, ale dokonce napomáhají člověku odůvodnit a ospravedlnit cokoliv. Zcela jak napsal neuropatolog, spisovatel a publicista František Koukolík o lidském intelektu: "Zcela obecný výskyt stupidity, oné vlastnosti, která není nevědomostí, omylem ani klinickou hloupostí - čím vyšší IQ a podíl na moci, tím je stupidita efektivnější, - a která umožňuje jedincům i skupinám více než dvaceti dosud objevenými způsoby, třeba sebeklamem, zkreslováním, propagandou a poslušností zastírat nepříjemné skutečnosti, dokonale se odříznout od reality a stavět virtuální světy." Přesně tato vlastnost zachránila život hrdiny tohoto filmu, i když nezachránila jeho duševní zdraví – to zas navrátila obyčejná lidská emoce, a to sympatie ze spřízněnosti muže-psa s dítětem-psem. ___ Příliš inteligentní film na to, aby zapůsobil na úrovni hollywoodských filmů na stejné téma. Dějiny židovského národa ho dovedly ke schopnosti přežit to, co nepřežijí méně pokorní. Nevím, jestli to je skutečně dobrá schopnost.(20.9.2013)

Příběh je velice silný a má náboj. Bohužel je odvyprávěn bez velkých emocí a nemohla jsem se do něj hluboko ponořit.( Kdoví jestli to ale není dobře, protože pak by mohl působit prvoplánově.) Přesto má spoustu úžasných momentů: scény s vyvoláním nemocí, scény z koncentráku, závěrečný monolog či vztah Adam-David. Jen je to nějak ledabyle poskládané. Jeff Goldblum je úžasný a i když ho znám většinou z malých rolí, tady si mě naprosto získal!(21.4.2012)

Jaké druhy tragédií jste mohli za války zažít? Úplně všechny, ale tahle zvrácenost, kdy si z vás velitel tábora, po odtržení od vaší rodiny udělá židovského psa, ktetý na vodítku leze po čtyřech, žere s ovčákem z misky a spí s ním v kotci, ta by mě ve snu nenapadla. Pokud je velitelem Willem Dafoe a psem Jeff Goldlum, buďte si jisti, že vás srazí na kolena a budete brečet. Náročný film, který vás rozdeptá, nahlodá a po jehož skončení ve vás zbyde pachuť z lidstva jako celku, ale v koutku zabliká malý plamínek, který vám ukáže cestu jít dál.Pokud čekáte dramatické scény z války a lágru, nedívejte se, nejsou tam. Ale vynikající Goldblum, který v ústavu v šedesátých letech najde chlapce, který je také pes....dokáží se vzájemně zachránit?(26.5.2013)

No zaujímavé. Film tak nenápadný a tak zaujímavý. Bohužiaľ nie moc dobrý. Zachraňuje to výkon hl. herca, a pár silných scén. Ináč sa človek len stratí v spletitom príbehu a v psychologických hrátkach tvorcu. Neviem ako iným, ale mne sa film páčil, akurát som ho nepochopil. Nechápem čo týmto chcel tvorca povedať. 63%(24.10.2009)

Hodně divnej kousek. Scénáristovi museli buď mimozemšťani do hlavy namontovat nějakou sondu, nebo možná do řiti, jak Cartmanovi, nebo je to mentálně ujetej člověk, nebo si často hraje se svým přirozením, nebo je prostě dobrej. Zjistíte, co to znamená, když se řekne, že život je pes. Uvidíte klauna, jehož představení jsou podle mě spíš depresivní než veselé. A psychiatrickou kliniku kdesi v poušti, která by na mě následky spíš zanechala, než vyléčila. Nevim, jestli tohle mám někomu doporučovat, protože ani nevim, jestli se mi to víc líbilo nebo nelíbilo. Goldblum je ale výbornej a jeho německé vsuvky dokonalé. Zjistil jsem, že ještě pořád je to herec.(11.10.2009)

• - Moni Mošonov byl obsazen do role Arthura, ale kvůli rozvrhové kolizi byl nahrazen Idanem Altermanem. (Elwanelyn)