poster

Pražské tajemství

 • Polsko

  Pan Samochodzik i praskie tajemnice

Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

Československo / Polsko, 1988, 86 min

 • zette
  **

  Netroufnu si tipovat, cim by tento filmu zaujal dnesni deti... V dobe vzniku to mohlo byt alespon to auto, no... Strasne nudny film, i kdyz se odehrava na atraktivnich mistech stare Prahy ci Krakova, nicim me nezaujal. Dialogy jsou strasne napsane a nepomaha tomu ani predabovani rady hercu. Jana Nagyova a jeji herecky vykon je zoufaly a vubec se nedivim, ze toto byla vicemene jeji posledni role. Bohuzel jsem si v titulcich nevsiml jmeno rezisera a zde neni uveden, tak pokud by to mohla nejaka dobra duse dopsat, budu rad.(21.9.2013)

 • sator
  *

  Ehm...přidal jsem představitele hlavní role (Marek Wysocki,) i jeho úmrtí...:-.(.. Křižan to nepsal-opraveno. Při sledování UFO pivovarnický dělník (Jan Kuželka ) padá přes pivní sud, a v dalším záběru kamelot v džínách a bundě (Jan Kuželka) prodává noviny. V postsynchronnech byl Karel Houska nadabován Josefem Veldou, Jana Nagyová Ljubou Krbovou. Polský spisovatel Zbigniew Nienacki, podle jehož knihy byl natočen tento film má v Polsku spousty fanoušků, rozebírají obsah jeho knih i natočených filmů, pátrají po podrobnostech,mají k dispozici scénáře.Přesto se ani jim nepodařilo zjistit co je to za létající vůz v tomto filmu, nebo o jakou se jedná přestavbu.Indicie jsou, že se jedná o podvozek  ze škodovky a zbytek je fantazie tvůrců za které označeni scénografové Tadeusz Cielewicz a Jindřich Goetz.(17.5.2020)

 • pytlik...
  ***

  Poláci fakt překvapili, jsem nevěděl, že se Maluch vyráběl i v takovéhle perfektní úpravě... jeho věhlas dosáhl přímo hvězdných výšin, neb jeho dizajn obšlehli i ufouni. Jinak v anotaci je několik chyb, vyšetřovatele ztvárnil ve skutečnosti tenhle herec a scénář napsal David Brown. A ani se nedivím, že tenhle film u nás za totality nevysílali, aby se člen zápaďáckého rosenkruciánského (či jak se kýhošlaka jmenovalo) bratrstva neukázal být na konci padouchem, to mohlo projít jen v liberálním Polsku.(27.9.2013)

 • honajz
  **

  Tohle mě fakt nadzvedlo. Takový potenciál! A zabije to klišoidní scénář, strašně,ale vážně strašně mizerná kamera, zmatený střih a nijaká hudba s pokusy o jazzové (!) prvky. Ale popořadě. Chcete udělat dobrodružný příběh pro děti, který by se odehrával v Praze a Krakově. První, co vás napadne, hodíte do kotle (židovská čtvrť, rabbi Löw, magistr Kelley, Rudolf II., alchymisté, Golem, podzemní chodby, na druhé straně Rynek Glowny, Wavel, drak) a zamícháte. Pak musíte vymyslet, oč se bude hrát, tak spojíte Kelleyho s rabínem, jako že byli kámoši a měli nějaký stůl posetý diamanty, a ten je někde ukrytý a stopy jsou zakódované v knize, jednom obraze (jako z udělání visí v Krakově) a ve dvou destičkách talismanu. Nasadíte dva podezřelé, hromadu nerozlišitelných dětí, jednu holčičku s totálně emancipovanou sestrou v podání Arabely (která si na konec vezme šaty a nalakuje nehty a do uší dá náušnice, považte!) a jedem! Vlastně prr, ještě nám v tom eintopfu chybí roztomilý pejsek. A protože autíčko je trade mark této polské knižní série o panu Autíčkovi, máme to komplet. Udivilo mne, že film vznikl v roce 1988. Triky odpovídají tak konci 70. let a i tehdy Češi uměli líp. Třeba ta televizní Arabela měla triky daleko lepší. Ale tak dejme tomu. Jenže příběh je vyprávěn naprosto zmateně, motivace postav jsou často nejasné, po čem děti pátrají a jaký to má smysl, je často rovněž diskutabilní. A ze všech těch tajemných míst Prahy a Krakova zbyly jen barvotiskové turistické pohlednice bez atmosféry a nálady. Příběh je bez zajímavějšího pozadí a některé scény, které by stálo za to odvyprávět podrobněji a hlouběji, filmem jen proletí (někdy dokonce jen v jedné větě), zato otravných a zbytečných scén je tady hromada, se zbytečně přepálenou stopáží. Povrchní a odbytý produkt, bohužel, s nevěrohodnými dialogy, postavami i snahou o ha ha humor. Pobavila mne snad jen pod Wavelem ve stánku prodávaná Pepsi Cola (v roce 1988). Jo a ten dabing je taky odfláklý a nechápu, proč Ťulda nemluví sám sebe.(11.3.2020)

 • sardon
  *

  Dobrodružné knížky o panu Auťákovi sice nepatří ke klasice světové literatury a jejich logika občas pokulhává, ale svůj půvab mají. Toto zpracování je ovšem tak příšerné a naprosto nelogické, že jen s velkým sebezapřením mohu dát jednu *. V polštině by název měl znít spíše " Pan Samochodzik i zprasienie tajemnice ".(6.7.2019)

 • - Polský spisovatel Zbigniew Nienacki, podle jehož knihy byl natočen tento film, má v Polsku spousty fanoušků, rozebírají obsah jeho knih i natočených filmů, pátrají po podrobnostech, mají k dispozici scénáře. Přesto se ani jim nepodařilo zjistit, co je to za létající vůz v tomto filmu, nebo o jakou se jedná přestavbu. Indicie jsou, že se jedná o podvozek ze škodovky a zbytek je fantazie tvůrců, za které jsou označeni scénografové Tadeusz Cielewicz a Jindřich Goetz. (sator)

 • - V postsynchronnech byl Karel Houska nadabován Josefem Veldou. Jana Nagyová pak Ljubou Krbovou. (sator)

 • - Při sledování UFO pivovarnický dělník (Jan Kuželka) padá přes pivní sud a v dalším záběru kamelot v džínách a bundě (Jan Kuželka) prodává noviny. (sator)