Skyfall

Britská tajná služba MI6 se ocitá v nelehké situaci, ze základny v Turecku byl ukraden harddisk se seznamem agentů. Agent 007 James Bond a jeho kolegyně Eve se pokusili lupiče zadržet, Bond byl však během akce postřelen a zmizel neznámo kam. Šéfce MI6, M, nezbývá nic jiného než prohlásit Bonda za mrtvého. Nový předseda bezpečnostně-zpravodajského výboru Mallory je situací silně znepokojen; nejedná se totiž o první případ krádeže seznamu tajných agentů. Podle něj je načase, aby M odešla do důchodu a byla nahrazena někým schopnějším. M se ale do penze rozhodně nechystá. Cestou z ministerstva M zjistí, že se někdo naboural do systémů v hlavní centrále MI6 a snaží se dešifrovat ukradený seznam. M spěchá zpět do centrály, vtom celá základna MI6 exploduje. Útočník neměl v plánu zabít M, chtěl však, aby viděla zkázu svého úřadu. M je odhodlána viníka najít a potrestat... Když se M vrátí z pohřbu svých kolegů, čeká na ni doma nezvaný host, a to Bond. Využil toho, že je považován za mrtvého, a užíval si svobodného života, nyní však usoudil, že ho tajná služba potřebuje, a rozhodl se přihlásit zpět do služby. Bond se na M zlobí, protože byla ochotná ho kvůli seznamu agentů obětovat. Bond je převezen asistentem M Tannerem do starých tunelů metra, kam byla přemístěna tajná základna MI6. Pokud Bond uspěje v testech, je M ochotná přijmout ho zpět... Tanner Bondovi prozradí, že útočníkem je někdo, s kým se M dostala v minulosti do konfliktu. M však tvrdí, že netuší, kdo seznam ukradl. Ve fyzických i psychologických testech Bond prošel, podle Malloryho však rozhodně není způsobilý vrátit se do terénu. Střela vyjmutá z Bondova těla zavede tajnou službu na stopu agenta Patrice, který má podle zdrojů ze CIA právě namířeno do Šanghaje. Bond obdrží od nového výstrojního důstojníka Q letenky do Šanghaje, pas, rádiovysílač a zbraň, která funguje pouze při identifikaci otisku Bondovy dlaně. Bond si počká na Patrice na letišti a pronásleduje ho uprostřed noci do kancelářské budovy. Tam na Patrice zaútočí, chce získat informace o seznamu, Patrice však umírá, aniž by cokoliv prozradil... Bondův souboj s Patricem sledovala skrz prosklenou stěnu protější budovy záhadná žena. V Patriceových věcech najde Bond žeton do kasina v Macau. Do Macaa přijíždí Eve, aby předala Bondovi zprávu: nový vlastník seznamu udeřil a odhalil identitu pěti tajných agentů. M nařídila agenty okamžitě stáhnout, tři z nich však byli zabiti... (TV Prima)

Radek99

Nejhorší film Sama Mendese. James Bond mu obrazně svázal ruce a s tím se z režisérské stoličky dají těžko dělat nějaká velká umělecká gesta...okovy blockbusteru nezruší ani 13. dodatek americké Ústavy... ()

DaViD´82

Mendes. Sam Mendes. Zkusil skloubit klasickou bondovku se vším co k ní patří v první polovině s naprostým popřením všeho bondovského v té druhé. Zkusil a uspěl v obou polohách. Škoda ovšem, že ty poloviny pospolu zrovna moc neštymují jako jeden soudržný celek. A to jsou samy o sobě skvostné; jedna jako druhá. Ta "nebondovská" dokonce dvojnásob. Pokud jste si však někdy kladli otázku, jak by vypadal Bond pod Nolanem, tak Mendes vám na to dá celkem jasnou odpověď, protože tohle je "noulenovina" jak vyšitá; dějem, postavami (i role pro Cainea by se našla; viz Kincade), akcí, stopáží, staromilskou technickou stránkou... Speciální dík pak patří právě "neviditelnému" duu Deakins Newman, protože co oni předvádí, to se na poli blockbusterů nevídá každý den. ()

Algernons

Tohle je pokračování, které si Casino Royal zasloužilo! Film nezestárl za 10 let ani o den, je naprosto nádherný a uhrane vás už prvním záběrem díky kvalitnímu duu Mendes a Deakins. Propracovaný scénář nabizející motivy jako moderní doby vs. stará škola a věrnost s postradatelností agentů. Záporák v podání Bardema je né jen perfektně napsaný, ale i zahraný, akce je užasná a přehledná. Je to prostě užasně funkčně namazaný stroj, který opět prozkoumá Bonda, tentokrát náhledneme i do jeho minulosti. Jediná věc, co mi brání dát 5 hvězd je, že mi vlastně strašně nezáleží na M. Ta postava mi je ukradená a ikdyž chápu, proč by měla být duležitá pro našeho hrdinu, tak jim to nežeru. Neviděli jsme moc scén, které by nám to prodali. To prostě ubírá sázky finále, což je škoda. Aspoň představit potenciální hrozbu z důsledku její potenciální smrti, by bylo fajn. Kdyby to fugnovalo i na té emocionální úrovni s postavou M a jejich vztahem s Bondem, tak se jedná o perfektní špionážní akčňák! ()

Superpero

Nejklasičtější zápletka v zadumaném artovém podání. Vrcholem pro mě byla Šanghaj a Macao. Málo slov, sledování, souboj ve světlech neonů a pak mlčenlivý příjezd do kasina. Cítil jsem z toho takovou až melancholii. Potom na mě velice zapůsobila scéna se sestřelováním panáku. Nekompromisnost, jak vystřižená, z nějakého westernu od Corbucciho mě nadchla. Bardemův záporák byl výborný, Craig je tradičně kvalitní. Přesto na mě film jako celek nezapůsobil tolik, i když jednotlivé scény výše mají obrovskou sílu. Finále ve Skotsku mi bylo už nějak jedno. Pro mě je nejlepší Bondovka s Craigem stále Quantum of Solace. ()

Shadwell

Otázka, kterou pokládá bondovka Skyfall, je zcela zásadní. Je to vlastně ta úplně nejzásadnější otázka ze všech: potřebuje dnešní svět ještě jedince, jako je James Bond? Odpověď je krutá a nemilosrdná. Nepotřebuje. Jsou k ničemu. Ve světě virtuální reality a digitální revoluce, ve kterém staromódní špióny nahradili hackeři a vojenští operativci, co navádějí bezpilotní letadla ze základny a do bitevního pole nikdy nevstoupí, jsou lidé jako James Bond zbyteční a zoufale přežilí. Přechod z analogu do digitálu tak nezabil jen tištěná média nebo staré dobré na place dělané filmové triky, ale i Bonda. A nejen jeho. Stejně zastarale působí akční hrdinové z osmdesátých let. Vůbec to tedy není tak, že by tu dnes nebyl hlad po pořádném karate nebo přestřelkách, ale o tom, že svět se změnil a doba tyto hrdiny už nepotřebuje. Jistě, možná úplně nevymřou, ale budou působit anachronicky a notně zastarale. Na tom také stojí Bardemův postoj, který se vysmívá Bondové fyzičnosti a staví proti ní svůj programátorský um. To, že ve filmu (-spoiler-) nakonec zvítězí obyčejný nůž nad moderním počítačem, je skutečně spíše dramaturgicko-scenáristickou nutností zaonačit nějak příběh a dalším z pokusů o restart série než něco, co by jakkoliv odpovídalo dnešní realitě. V podstatě se tak dá říct, že existují jenom tři možnosti, kam se můžou bondovky a fousaté akční filmy obecně dále ubírat: za prvé se můžou nimrat v hrdinově minulosti a bolestných traumatech. Jinými slovy jediná možnost, jak dnes udržet Bonda na plátně, je točit filmy o tom, proč Bonda nelze udržet na plátně. Za druhé se nabízí velmi mazané řešení, kdy se Bondovi dá k ruce nějaký ajťák, zde Q, co se vyzná v počítačových technologiích, tudíž na Bonda připadne práce v terénu, zatímco mladičký operativec ho povede z kanclu. Ajťák Q tak bude pomáhat analogovému Bondovi proti kyberteroristům jako je Bardem, podobně jako se tomu dělo ve Smrtonosné pasti 4, odkud Skyfall tematicky čerpal, kde obdobně Justin Long pomáhal Bruce Willisovi proti hackerovi Timothy Olyphantovi. Pak se tu nabízí ještě třetí možnost, že by po Craigově odchodu v MGM naverbovali na roli Bonda někoho mladšího, kdo je světem digitálních technologií alespoň trochu tknutý. Jiná cesta ale asi není. Jedině Bonda úplně odepsat. ____ Možná není také úplně od věci porovnat si Skyfall s Bournem Legacy, protože oba ty filmy jsou zajímavé tím, jak výrazně se odchylují od předchozích dílů svých sérií. Zatímco Bond byl vždycky poněkud bezstarostný a Bourne zase nejistý, ve Skyfall a Legacy se to obrací, protože nejistý je Bond a bezstarostný Bourne. Z Bournea se v Legacy stává terminátor, který ví přesně, čeho a jak chce dosáhnout. Z Bonda zase nečekaně zranitelný a zasmušilý charakter. Oba filmy tak zkoumají, co se stane, když se z heuristiky (zkusmé řešení problémů a blesková analýza situace známá z Bournea 2 a 3) stanou algoritmy (přesné, strojově nastavené řešení problémů nastalé v Legacy) a z algoritmů (důvěrně známý bondovský svět) heuristika (nejistota Bonda v digitální éře). Jak Skyfall, tak Legacy tím ale pouze odhalují to, co zůstávalo dříve akorát skryté, protože Bourne byl vždycky několik tahů před divákem a málokdy se ve svém úsudku mýlil, tudíž udělat z něj terminátora, jak se to stalo v Legacy, znamená si jen upřímně přiznat, že ty jeho bleskový analýzy ze dvojky a trojky byly přece jen trochu falešný. Stejně tak otevřeně poukazovat ve Skyfall na bondovskou tradici a rozebírat celé to universum znamená si jen na rovinu říct, že bondovky před Craigem akorát řetězily opakující se scény a známé motivy a že to bylo hlavně o těch algoritmech. Legacy i Skyfall tudíž nepředstavují ani tak odklon ze sérií, ale jejich zesílení. () (méně) (více)

hirnlego

+ + ... Bond Craig my ass, záporákovi nefandí jen choří, norující metro potěšilo, Můj bratr Tom vyrostl. Čas udělat Bondovi pápá, čas udělat Bondovi pápá, čas udělat Bondovi pápá. ()

Bluntman

Formálně nesmírně opojná, ale významově velmi tradicionalistická - a tudíž homofobní - bondovka, ve které hrozbu společnosti a jejím základním hodnotám představuje inteligentní gay se špatným hudebním vkusem. ()

Fr

,,STAREJ PES, NOVÝ KOUSKY....“ /// Bond. James Bond. To je obchodní značka, která od první minuty řve: ,,chlastej Heineken, smrdíš páč nemáš parfém…“, hodinky, obleky, auta, zbraně…. a teď se ke všem těm nepodstatnejm kravinám přidal i film, jakožto kurevsky vyvoněná reklama na agenta Jejího veličenstva. Vím co píšu, páč pro mě Bond (James Bond) začal existovat až s Craigem (– nebo za to může Martin Campbell?). A jestli je TAHLE ,,bondovka“ důkazem, že starej Bond je mrtvej, tak mě to vůbec nevadí. V paměti mi zůstane dlouho dobrej příběh, parádní akce i nádhernej záporák Bardem. Ten film má (skoro) všechno, jen….jen do úplnýho orgasmu něco chybělo. Prostě Bond. James Bond. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Bond. James Bond. 2.) Javier Bardem. 3.) Sam Mendes, Thomas Newman a Roger Deakins. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE **** NAPĚTÍ * ()

Nathalie

I am your M.other:) Jeden Joker, spousta oidipovských komplexů a Judi Dench coby Bond girl. Spolu s Casinem Royale nejlepší bondovka všech dob. ()

Dever

// Distribútor: Sony, Columbia // Počet premietajúcich kín v USA: 3,526 // Otvárací Víkend USA: $88,364,714 // ()

kiddo

Tím, že Mendes neutíkal před v současnosti již nepřehlédnutelnou vyčpělostí a unaveností bondovského konceptu, ale naopak je v osobě stárnoucího Bonda tematizoval, stvořil něco, co je v sérii ještě o řád revolučnější než Casino royale. Je fascinující, jak právě díky odchylkám od zavedených bondovských atributů dokáže Mendes fakticky i atmosfericky vytvořit právě ten svět, v němž Connery kdysi začínal. Snad tedy nebude následovat další zpátečnická neumětelská srágora typu Quantum of Solace, která tohle všechno rozmetá na kousky. PS: Rusové, Číňani, Severokorejci, Íránci, Muslimské bratrstvo, saláfisti, wahábbisti, Al-Kájda, Tálibán a co jsme se dozvěděli? Že největší hrozbu matce vlasti představují jednotlivci z vlastních řad. Jo a že Assange je svině a pravděpodobně teplouš. ()

EvilPhoEniX

Po příchodu do Kina jsem se ocitl mezi Lidmi 40 +, říkal jsem si, jsem tu správně? Ano i NE..Akce bylo minimum,výtečná Akce na začátku a na Konci,což je Škoda! Během zbylých dvou Hodin se vyšetřovalo, kecalo.. takže akční Nářez nečekat!! Je to Inteligentní Bondovka kde je v čele Daniel Craig Versus Slizká,Oplzlá, Buzerantí HLAVA! Fakt skvělá volba Záporáka! Hvězdu přidávám navíc za Parádní úvodní Song od Adéle, který ihned Stahuji! ()

novoten

Šest let dozadu se 007 restartoval v batmanovsky temnější rovině. A když už to netopýří sousedé dotáhli k uzavřené trilogii, hlásí se k návaznosti tří dílů také parta stojící za mračícím se Jamesem. I tady je to osobní a díky Bardemově Silvovi až překvapivě moc. Právě od jeho zjevení totiž Skyfall konečně zařadí vyšší rychlost, zatímco v první třetině jede téměř až zpátečkou. Ostrov, metro a tím spíš Skotsko ale nedávají sebemenší prostor k nadechnutí a z Craigova tvrdě fyzického herectví dělají zasloužený prostředek k úspěchu. Narozeninová bondovka je tak nakonec spíše vydařená. Lepší a sevřenější než místy dýchavičné Quantum, horší než lahodně zrající Casino, ovšem nad všeobecnou adorací umělecké stránky musím vzhledem k několika logickým kopancům a i napodruhé podivně ospalé úvodní třetině trochu kroutit hlavou. Přesto mi tahle forma pořád sedí, obzvlášť když vím, že může jít ještě o krok výš. ()

Kordus

Craig svého Bonda začal pozvolna. Casino Royale bylo fajn, přineslo víc realismu, parkur a první nástin nového Jamese. Ale celý ten příběh byl takový rozplizlý. V Quantum of Solace se JB konečně rozjel, ale pro změnu akční sekvence byly nastříhány možná víc epilepticky, než by mi bylo příjemné. Ale tenhle komentář nepíšu k prvním dvěma dílům (prvním dvěma dílům s Craigem, než bude náhodný čtenář něco namítat), že ano! Skyfall je pro mne totiž jeden z nejlepších filmů z téhle série. Poprvé jsem ho viděl v kině a byl naprosto unešen, podruhé po osmi letech v televizi a moje nadšení přetrvává. Skvělý příběh, který uzavírá některé staré rány a motivy z předchozích dvaceti dvou dílů, vyzrálý Craig jako James, bizarní, ale schopný blonďák Bardem... A místo obligátní Bond-girl Judi "M" Dench, protože si konečně někdo vzpomněl, že jde o skvělou herečku, a tak jí věnovali třetinu filmu... Plus jako bonus na závěr dokonalá skotská krajina. ()

tron

"Nie je hanbou priznať, že strácate dych. Hanbou by bolo priznať to neskoro." Bomba. Mrazivý ústredný psychopat, skvelé a veľkolepé akčné scény, prekvapivé finále á la Sám doma 4: Opustený Na Škótskej vysočine v akcii a pôsobivá atmosféra zlej a nepokojnej doby plnej neistoty, paranoje a terorizmu. Po Jeden svet nestačí najlepšia bondovka vôbec, ani sa mi k tomu nechce písať viac. Kino Považan NMnV 2012 ()

JFL

Všichni stárneme a nostalgicky se ohlížíme po dobách, kdy věci byli jasnější a přímočařejší. "Polidštění" Bonda nabralo ve "Skyfallu" směr mcclaneovského (přesně řečeno ala "Smrtonosná past 4.0") utahování si z dnešní přesofistikovanosti a velikášského opěvování starých dobrý přímočarých způsobů. Jenže on nestárne pouze Bond, ale i my diváci, a tak můžeme spolu s hrdinou ohrnovat nos nad vyšpekulovaností, za kterou je vydáváno vlezlé permanentní odkazování k bondovskému kánonu. Přiznejme si, že okázalé dokládání, že tvůrci před psaním scénáře strávili hodiny pročítáním příslušné wikie, už dnes není projevem nadstandardní oddanosti či sebereflexivity díla, nýbrž jedním z hlavních schémat nových příspěvků do letitých franšíz. Naštěstí kromě toho a polopatické oidipovské linie (kdyby adoptivní maminka také se záporákem naklusala srovnat se zemí jeho rodný dům protkaný traumaty z dospívání, mohl být klid) také "Skyfall" do postmoderních bondovek navrací campovost klasických dílů, která se projevuje v charismatické vyšinutosti záporáka, směšnosti jeho nesmyslně přetažených plánů, moneyshotové nadreálnosti akčních sekvencí a především pak v celém vyvrcholení, které rovným dílem evokuje "Strašáky", "Sám doma" i "Sightseers". Díky tomu pak spolu s Bondem můžeme sice mrmlat nad chytroprdstvím současných blockbusterů, ale bez ohledu na to (potažmo i díky tomu) si i film prostě divácky užít. ()

Slasher

Jedinečně temná, velmi osobní vize Bonda. Servaný Craig, delikátně homo-psychopatický Bardem, zranitelná M. A nemám co vytknout, jen se mi chce při vzpomínce na CASINO ROYALE... tiše plakat. ()

movie

Hodně sem se těšil na to, že se James Bond vydá stezkou Sama Mendese, ale stal se opak, Sam Mendes se vydal stezkou Jamese Bonda a tak i po přehnaném očekávání James Bond znovu nedostal ten tolik potřebný nový rozměr. Jako akční film dobrý standard, scénář bída, Daniel Craig a Ralph Fiennes super, Javier Bardem lehčí průměr (nesrovnatelný s jeho rolí v NO COUNTRY FOR OLD MAN, ale neobstojí ani ve srovnaní s jinými letošními záporáky). Finále mě příjemně překvapilo, ale bohužel by takhle muselo vypadat i předchozích 110 minut. ()

Lateef

Vám všem, co jste sem vylepili pět nebo čtyři hvězdičky, se jako líbí Bond bez akce?? Bond bez pořádné Bondgirl a Bond s těmi největšími klišé filmového světa?? To se mi má zamlouvat, že záporákovi vychází vše do detailu a snad na sekundu přesně, a že 007 se po fightu v ledové vodě ještě potopí pro nějakou prskavku do hlubin a to vše na jeden nádech?? Né, já chtěl uvěřitelného Bonda, viz Casino Royale. Aby někoho zpráskal, sejmul nebo rozmačkal autem, ale zároveň se u toho ušpinil, zadejchal a stříkal z toho adrenalin a trocha krve. Jo, jasně, Mendes to natočil podle sebe, takže jako ´oldschool´ plný uhlazeností, nelogičností, střídmou dávkou průměrné akce (úvodní scéna ale byla fajn), záporákem, který počítá absolutně se vším, a nudným finále. Sorry, ale mně se to takhle moc nelíbí. Craig zůstává stále numero uno, Bardem bezvadnej. Stylová variace otřepané hlášky ´protřepat, nemíchat´. Souboj ve tmě s neonovými osvícením wtf! Varan wtf! Rozpočet wtf! Výdělek WTF! 200 miliónů dolarů(rozpočet)/1080 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

RHK

Celosvětově divácky úspěšný film. Sam Mendes se s režií vytáhl, je to jeho Britská krása. Skyfall má napětí jak houslová struna. Dokonalá Deakinsova kamera nejprve zabírá honičku na istambulském tržišti, pád do jiskřivých hlubin řeky, poté přejde do vnitřku naleštěných šanghajských mrakodrapů plných zrcadlových efektů v nočním osvětlení, následuje slunečná cesta jachtou s připomínkou scény na přídi Titaniku - ovšem směřujícího do ostrovního nepřátelského města duchů, po nějaké době se objeví v dusných útrobách podzemí pod Londýnem, aby na konec filmu přešla do černobílé noir atmosféry osamělé usedlosti obklopené jen Strašáky uprostřed skotských blat, které osvětlují plameny jak z Apokalypsy ("Vítejte ve Skotsku"). Nejednoznačné jsou i postavy - bezcitná agenty obětující M Judi Denchové, její odpuzující nástupce v MI 6 Ralph Fiennes (bývalý Lord Voldemort), homosexuální blonďatý padouch s umělým chrupem Javiera Bardema i selhávající a o to víc lidský Craigův James Bond, který tentokrát neobstál ani ve fyzických a psychických testech. Můj zatím nejlepší Bond, těsně před Casinem Royale. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=WAs7OpsZ-6c ()

Pokračování Top Gunu slaví miliardu dolarů

Pokračování Top Gunu slaví miliardu dolarů

26.06.2022

Jedním slovem wow. Kdo tvrdí, že ještě před premiérou druhého Top Gunu, sequelu k osmdesátkovému náborového filmu amerického námořnictva s mladým Tomem Cruisem a Valem Kilmerem, čekal pokoření… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Chris Evans ztvární legendárního herce