Admirál

• Rusko Admiral (více)

Za čest a lásku! Tragický příběh admirála Kolčaka, jeho velké lásky, bojů s Rudou armádou a ruského zlatého pokladu. (oficiální text distributora)

tahit

Doporučuji každému, kdo se zajímá o ruskou revoluční historii. A jak se podařilo převést osud admirála Kolčaka na filmové plátno? To nechť posoudí každý sám. Toto je můj názor. Celý příběh má velké časové rozpětí a málo času na vysvětlení historických souvislostí. Což způsobuje občas znejasnění celé stavby děje, anebo si to vyžaduje alespoň nutnost znát revoluční dějiny Ruska. Samotný herec Konstantin Chabenskij v postavě admirála odvedl skvělou práci. Myslím si však, že má-li být filmový příběh dostatečně věrohodný, pak je nutno dbát na objektivitu celé pravdy. Také se domnívám, že nedosahuje lepších ruských filmů, jako byl svého času třeba Tichý Don, který byl sice komunisticky tendenční, ale filmově o poznání lepší. ()

T2

Rozpočet $16miliónovTržby Celosvetovo $39,061,830║ Technická stránka filmu veľmi dobrá a za ten rozpočet nadmieru, herci fajn len škoda že príbeh nedokáže viac vtiahnúť do deja, lebo režisér chcel toho povedať za tie určité obdobia a etapy vojny a revolúcie až moc, ale aj tak na Rusov opäť dobrá práca. /70%/ ()

Marze

Ideologii Admirála netřeba složitě rozkrývat. Neschovává se záludně za příběhem, ale prezentuje se jako jeho nedělitelná (jakkoli nutkavá a patologická) součást, což je zřejmě "nejférovější" způsob indoktrinace. Viděli (a oplakali) jsme to už mnohokrát a skutečně, přes celé to "military-akčně-politické" pozlátko pro pánský doprovod je ve výsledném pocitu film určený spíše fanynkám vojenského sestřihu.Soudržnosti celku neprospívá typicky rusky "širokodušný" nápad ukázat v jednom filmu "všechny Naše výdobytky" a být tak exportní. Takže vedle variací na známé scény z hollywoodských blockbusterů posledních dekád si prosvištíme i odkazy na ruskou literární a kinematografickou tradici ve vší rozmanitosti, projedeme se Transsibiřskou magistrálou, a v závěru dokonce přetřeseme i natáčení jednoho slavného sovětského filmu - nechte se překvapit. Navzdory primitivní manipulaci s dějinami i city se Admirál v závěrečné scéně blýskne nezvykle důvtipnou a vlastně hlubokou rozvahou. To když v rámci svého světa, vědomě svázaného a idealizovaného žánrem, neodhalí jednu zcela nežánrově zestárlou tvář. Jde o tvář právě naší vypravěčky a Kolčakovy milé Anny Vasiljevny; tvář, do níž se zřejmě hluboce zaryl stalinský lágr; tvář, kterou milosrdně neuvidíme, aby čistota našeho zážitku zůstala zachována. ()

Anderton

Ja viem, že je to patetické, že to príliš nekorešponduje s historickými faktami, že namiesto historického filmu sme sa dočkali melodrámy, ale musím brať do úvahy, že je to skutočný veľkofilm. Ak by bol presne tak isto natočený v Hollywoode, bol by propagovaný ako Pearl Harbour. A vlastne s ním má aj najviac styčných bodov, ako som opísal vyššie. Hlavný predstaviteľ je charizmatický, hlavná predstaviteľka krásna. Rusi sa tresli po vačku a pripravili veľké kino, ktoré sa nebojí krvi a násilia. ()

Marek1991

05.01.2012: 100. komentár som si nechal na svoj obľúbený film. Čakal som iné spracovanie, keďže som zvyknutý na veľkofilmy v hollywoodskom štýle. Taktiež to mohlo byť viac o faktoch o vojne alebo viac životopisné, ale konečné spracovanie bolo veľmi inovatívne. Bolo to niečo nové, krásne. Rôzne prestrihy zaujímavých častí deja, všetko podstatné bolo ukázané. Herci boli vynikajúci a presvedčivý. Herec Konstantin Chabenskij má u mňa za tento film miesto medzi najlepšími. Dobové udalosti perfektne spracované. Hra s farbami vyšla asi najlepšie ako som kedy videl. Veľa morálnych hodnôt, ale aj zápas so životom. Život ľudí, masové popravy, vojna, láska dvoch osôb, ktorá bola na čas rozdelená smrťou jedného. Ukazujú sa tu osudové chyby bielej armády a tiež našich vojakov, ktorí na Sibíri pôsobili pod vedením Milana Rastislava Štefánika. Admirál Kolčak tam bol alternatívou pre Rusko, no ono si nakoniec vybralo červených-komunistov. Tak aj dopadlo. Keby vyhral on, nemuselo by toľko ľudí zomrieť pod reformami Lenina či Stalina, vraždením za vlády Stalina a Lenina, či neskôr. Nemuselo by to byť tak zlé v 2. svetovej vojne pre Rusov. No nanešťastie sa naplnila zlá cesta pre Rusko, ktorá trvá dodnes. Práve tam zomrela morálka a hodnoty mnohých Rusov, ktoré ani v komunizme ani v kapitalizme nenachádzam. Dobové spracovanie vynikajúce, dej, scenár, dialógy fascinujúce, prostredie takisto. Moja z najobľúbenejších scén vôbec, je tá, kde vedľa seba vlajú vlajky Ruska, Francúzska, Británie, USA a možno aj iných, Kolčak stojí na pódiu a prihovára sa k svojmu ľudu emotívnym prejavom, ktorý si ho tam pokľaknutím a výkrikmi prehlasuje za panovníka. Vojna bola nezmyselná, ako to ukazuje spoločné pochovávanie bojujúcich strán do spoločných masových hrobov, zomrelo zbytočne veľa Rusov a iných Slovanov, či ľudí z iných národov, bol tam však jeden výrazný hrdina doby a ním bol admirál Kolčak. Fascinujúci film, veľkolepý veľkofilm, jeden z mojich najobľúbenejších, škoda že nemôžem dať viac ako 5 hviezdičiek. 100% jeden z najkrajších filmov, aké som kedy videl. Aktualizácia 16.06.2017: Bol som kedysi veľmi zaslepený. Tento film vôbec neukazuje, čo za človek Kolčak bol. To som sa dozvedel až omnoho neskôr. Z brutálneho človeka vyrobili romantika a hrdinu a zo zložitých udalostí urobili urobili emotívne jasne danú záležitosť. Dnes už tento film považujem skôr za nezvládnutý aj keď s pekným vizuálom a na prvý pohľad možno aj príbehom, ktorý však je ako som spomínal jednostranný. ()

• Německá loď z úvodní scény z roku 1916 je Kolčakovem identifikována jako Friedrich Carl. Obrněný křižník SMS Friedrich Carl byl ve skutečnosti potopen také v ruském minovém poli, avšak již o dva roky dříve v listopadu roku 1914. (Adrai)
  • Film se točil rok a půl na mnoha místech Ruska. (Mertax)
  • Kolčakovi (Konstantin Chabenskij) byl slíben bezpečný odchod s legiemi z Ruska, Čechoslováci ho ale museli vydat levicové vládě v Irkutsku, aby jim povolila průjezd. Proto se nelze divit, že jeho poslední slova před popravou byla: „Děkuji, čeští psi.“ (sator)