Dva mrazíci

Československo, 1954, 12 min

Jiří Trnka

Ludvík Hájek

Ilja Hurník

Těžko hodnotit dnešními kritérii, nicméně pro mě prostě jde o průměrné dílko vytahující do zapamatovatelna dvojice Burian-Werich a perfektní hudba Ilji Hurníka. V dnešní době už ale těžko (byť desetiminutovou) pohádku utáhne šedesát let stará technika loutkového filmu a animace. No a, milé děti, jak jinak to v roce 1954 mohlo dopadnout, než že neohrožený přírodní živel dostane napráskáno od sedláka a že od pohledu movitého člověka roznemůže i mrazík-strašpytel.(15.1.2016)

No na toho tlusťocha v kožichu by si vsadil každý, že tohle mučeníčko vydrží. Naštěstí v době, kdy mrazíci byli natočeni se nenosily podnikatelské manýry, ale tvrdá práce úderníků v našich socialistických dolech a hutích, a tudíž zvítězila utlačovaná sociální většina. A toho vykutáleného mrazíka, který si chtěl podat skromného dědulu dřevorubce mi bylo opravdu líto.(28.3.2005)

Předně nevím, proč je tu fotka ze Soli nad zlato, ale dobrá. Naprosto originální snímek kombinující loutky dřevěné i papírové. Tím Trnka dokázal přijít opět s něčím novým (přiznám se není to z mé hlavy). Papírové loutky jsou jako živé, mluví, dělají grimasy, dřevěné pro změnu v klidu trpí a mluvit vlastně ani nemusí. Werich a Burian film posunují ještě o třídu výš!(31.7.2008)

Tak to bylo dokonalé! Krásná hudba, vynikající animace i loutky, skvělý nápad.. Co mě ale nadchlo nejvíc byly hlasy Vlasty Buriana a Jana Wericha.. Bez nich by to nebylo tak výborné, jaké to je.. Od začátku do konce jsem měla úsměv doslova od ucha k uchu :D (Shlédnout můžete zde.)(6.2.2012)

Genialita Jiřího Trnky, který dovedl v roce 1954 zkombinovat loutkový s ploškovým filmem a charakteristické hlasy dvou českých komiků světového formátu, Jana Wericha a Vlasty Buriana, se skloubily v tomto krátkém animovaném klenotu. V úvodu filmu Dva mrazíci se obě postavičky zjeví z poletujících vloček a začnou spolu rozmlouvat a kout plán, jak potrestat lidi za to, že nadávají na mráz. „Nadávají nám, tak budeme trestat“, pronese povýšeně Modronoska v podání Jana Wericha a Vlasta Burian, jako dětinský a mírně naivní Rudonoska obdivně zvolá: „Sláva, trestejme.“ V zápětí se na scéně objeví trojrozměrné loutky dvou sedláků na saních tažených koňmi, které nás v kombinaci s průhlednými postavičkami papírových mrazíků přenesou do nadreálného pohádkového světa zahaleného do mrazivé mlhy. Rudonoska dostane za úkol poštípat toho tlustého, zatímco se Modronoska urputně a marně snaží zmrazit sedláka staříka. Charaktery obou sedláků, jakož i jejich fyziognomie, jsou po vizuální stránce naprosto zřetelné a v závěrečné části filmu je již divákovi jasné, který z mrazíků se svého úkolu lépe zhostil. Udělejte si někdy čas a zkuste se na tento zhruba dvanáctiminutový snímek podívat. Jistě pobaví po letech nejen děti, ale i jejich rodiče.(13.1.2010)

• - Motiv mrazíků a pokusu zmrazit dva různé lidi, stejně jako výsledek, se objevuje i v pohádce "Mráz a Mrazivec" ve výboru baltských pohádek "Diamantová sekera" od Jaroslava Tichého. Vzhledem k tomu, že knížka poprvé vyšla v roce 1953, je velmi pravděpodobné, že se jí Trnka inspiroval. (marmota-b)

• - Jediný film, který namlouval Vlasta Burian. (facojurka)