Bratři

Bratia

• Austrálie

Drama / Válečný / Thriller

USA, 2009, 105 min

Cekal jsem uz nekolikrat videnej pribeh, kdy se bracha zamiluje do brachovo manzelky, nasledne se bracha znova objevi a zacne velky dramo, kteryho brachu si ma zenska vybrat. Coz se nastesti nestalo. Na druhou stranu, stejne se nekona buhvijak slozitej pribeh, kdy odhaleni, ze je bracha nazivu pride zbytecne brzo, stejnetak jeho navrat, na druhou stranu, uz od zacatku je cloveku vyvoj deje jasnej a to jsem ani nevidel original. Nicmene Sheridan je zkusenej reziser, takze i z tyhle jednoduchy a predviatelny latky vyrobil docela silny drama, ktery ale stoji hlavne na trech hlavnich predstavitelich. Vykriky typu oskarovej Maguire jsou sice znacne mimo, ale v momente, kdy se pohublej, zjizvenej, bledej a vysilujici vrati z valky domu, zacne predvadet, ze je to slusnej herec a ne pouze ten trouba s ospalym vyrazem. Ale nemuzu si pomoct, vypada tady tak na dvacet let, ze by dvoum malejm holkam moh spis delat brachu. Co se tyce Gyllenhaala, ten si sice strihnul fajn roli flakace propustenyho z vezeni, ale za chvilku se to bohuzel smrskne na sympatickyho hodnyho strejdu a nema tak uz moc co hrat. No a Natalie odvadi svuj obvyklej nadstandart a navic ji to moc slusi. Takze celkove sice ne buhvijakej pribeh, ale solidne natoceny a skvele zahrany, takze tech 100 minut sem se fakt nenudil.(1.1.2010)

|| Scenár: David Benioff / Based on Brødre by Susanne Bier and Andres Thomas Jensen | Hudba: Thomas Newman | Produkcia: Michael DeLuca, Sigurjon Sighvatsson, Ryan Kavanaugh | Distribúcia: Lionsgate, Relativity Media | Štúdio: Michael De Luca Productions, Relativity Media, Sighvatsson Films | Rozpočet: 26 miliónov $ | Tržby: 43,318,349 $ || Opäť herecky neprekonateľný Gyllenhall, ktorý si kradne celý film pre seba. Natalie hraje obyčajku neobyčajne dobre, a Maguire sa tiež veľmi snaží, ajkeď v jeho tvári ešte stále občas vidím pavučieho muža - to tak s komixovými hrdinami býva - prirástu k jeho osobnosti. Dej veľmi neprekvapí, skôr len kvalitne a silno potvrdí, čo si o vojne človek myslí... a správne: Vo voje nie je víťaz, sú len dvaja porazení...(10.11.2011)

Tobey Maguire na Oscara, Jake Gyllenhaal do záporných rolí a Natalie Portman nechť nahradí Megan Fox v žebříčku nejvíce sexy žen světa. Originální Brødre jsem neviděl, tudíž nemohu srovnávat, i přesto mi tahle "válečná verze Reign Me Over" opravdu sedla. Žádný hloupý doják, ale pouze syrově podaný příběh o důsledcích mezinárodních konfliktů na rodiny bojujících vojáků. Sheridan navíc moc dobře rozumí svému řemeslu, a tak z ústřední trojice dostal vše co se dalo. Maguire v druhé polovině předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů za tento rok. Mrazivý a dokonalý. Prototyp ideálního dramatu.(31.12.2009)

Ačkoliv jsem neviděl dánský originál, tak po deseti minutách jsem byl schopen odhadnout celý následující vývoj děje ... a to je tak všechno, co na Brothers mohu zkritizovat. Silné téma, pěkná režie a úžasné herecké výkony hlavní trojice - v několika závěrečných scénách se mi živě vybavily loňské výkony Leonarda DiCapria a Kate Winslet v Revolutionary Road. Ze zdeptaného Maguirea mi šla chvílemi až husí kůže a dokonce bych si jej dokázal představit v nějakém psychologickém hororu. Silné čtyři.(30.12.2009)

Říká se, že jen mrtví viděli konec války. Já konec války viděl. Otázkou je, jestli můžu zase žít..... Co očekávat od filmu, kdy jeden bratr jde po ženě toho druhého, o kterém jen my víme, že není mrtvej? A když se vrátí, tak je tu místo idylky trauma. Jde prostě o film, který je o komplikovanosti života, vztahů a války a já jsem rád, že jsem to zajetí u Talibanců nepřežil. O třídu vejš ho každopádně povyšuje herecké obsazení a hlavně výkony. (To jsem si užil!) Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci vidět něco smysluplnějšího. 2.) Přesvědčím se, že T.Maguire přežije i bez Spidermana. 3.) Chystám se do zajetí, mám bratra a krásnou ženu. 4.) Mám trauma a dr.Uzel nemá čas. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(12.7.2010)

• - Kvůli své roli musel Tobey Maguire výrazně zhubnout. Během pěti týdnů shodil přibližně devět kilo a dostal se při výšce 175 cm až na váhu 65 kg. (greetchen)

• - Jake Gyllenhaal se během natáčení dozvěděl o smrti svého blízkého přítele Heatha Ledgera. Ihned z natáčení odjel a vrátil se scény dokončit až o dva dny později. (akisha)

• - Snímka Brothers získala dve nominácie na Zlatý Glóbus: Tobey Maguire bol nominovaný za Najlepší herecký výkon a pieseň U2 "Winter" za Najlepšiu pôvodnú pieseň vo filme. (ecceHOMMO)