Bratři

Bratia

• Austrálie

Drama / Válečný / Thriller

USA, 2009, 105 min

"Nevím, kdo řekl, že jen mrtví uvidí konec války. Já viděl konec války. Otázkou je - dovedu se vrátit do života?" Válečné psychologické drama, které nabízí několik výborných hereckých výkonů, skvělou hudbu, pár silných scén v podobě vyřčených vět, psychiku vojáků navrátivších se z války a tíživost svědomí. Já se do sledování Bratrů dokázal ponořit a snímek se mi celkem odměnil - zapůsobil na mě.(21.11.2010)

Tobey Maguire na Oscara, Jake Gyllenhaal do záporných rolí a Natalie Portman nechť nahradí Megan Fox v žebříčku nejvíce sexy žen světa. Originální Brødre jsem neviděl, tudíž nemohu srovnávat, i přesto mi tahle "válečná verze Reign Me Over" opravdu sedla. Žádný hloupý doják, ale pouze syrově podaný příběh o důsledcích mezinárodních konfliktů na rodiny bojujících vojáků. Sheridan navíc moc dobře rozumí svému řemeslu, a tak z ústřední trojice dostal vše co se dalo. Maguire v druhé polovině předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů za tento rok. Mrazivý a dokonalý. Prototyp ideálního dramatu.(31.12.2009)

No, přiznám se, že film se objevil v mém hledáčku kvůli třem hlavním hereckým aktérům a s faktem, že by mě nějak víc mohl chytnout i příběh, jsem (raději) moc nepočítal. Ale stalo se. Přiznám se, že mám slabost pro komorní dramata, která mě dokážou nějak emocionálně zasáhnout a když jsou v něm i herci, kterým věřím každé gesto (teď mluvím o Tobeym a Natalii), jsem nadšený a tohle je přesně ten případ. Také jsem čekal trochu jiný závěr, ale aspoň to nebylo tak předvídatelné. Hodně silné 4* (ale ty 2 malé holky mi přišly moc přechytralé, vyumělkované a docela mě štvaly).(9.3.2010)

Už původní dánská verze režisérky Susanne Bier mi dala jasně najevo, že tohle je téma silné, strhující, mrazivé a lze ho cítit jen s těmi nejlepšími herci. Hodně mě mrzí a vlastně tak trošku i opovrhuji, když někdo neviděl původní verzi a hnal se k DVDripu na Sheridanovu režii a herecké obsazení, přičemž původní verze je jen o 5 let starší. Když se natáčí remake filmu třeba 20 let starého, chápu, že ne každý se do něj hned hrne, ale v tomhle případě to mistrovské herectví bylo potřeba vidět v podání těch nejlepších dánských představitelů a až poté se vrhnout na americkou předělávku. Jeden z mála filmů, kteří to potřebují... a jeden z těch, kde nelze ani jednu verzi soudit, protože ačkoli jsou stejné, jsou tolik jiné... Líbí se mi, že i vzhledem se Sheridan držel předlohy a Gyllenhaala nechal zarůst a oblékl ho jako traktoristu zatímco Maguire vypadá prostě jako debil, to pohubnutí roli také sedlo a Natalie je krásná, avšak je otázka, jestli tady s takovou jistotou musela být? A také, jestli ten film vůbec musel znovu vzniknout.(3.1.2010)

Co jsem čekal, to jsem dostal. Takový téma by si zasloužilo ještě o 3O minut víc. Všechno mi přišlo moc uspěchaný (zvlášť první bod zvratu) a najednou byl konec. Obdivuju Tobeyho, že nezakysnul v roli Parkera a jde naproti těmhle vyzývavým polohám. Snad poprvé jsem doufal, že film skončí o minutu až dvě dřív. Tell me, Sam, what happened.(5.1.2010)

• - Tobey Maguire a Jake Gyllenhaal hrajú vo filme bratov. Maguire skoro zrušil účasť v druhom Spider-Manovi kvôli zraneniam chrbta a práve Gyllenhaal bol herec, ktorému mala s najväčšou pravdepodobnosťou rola pripadnúť. (yatan)

• - Carey Mulligan sa na festivale Sundance zmienila, že rolu dostala po poslaní svojej nahrávky do Ameriky. Keď dokončili jej scény, bolo okolo 3:00 ráno a väčšinu scén improvizovala. Vraj si to celé dosť užívala. (yatan)

• - Natáčení probíhalo v Novém Mexiku. Teplota, která zde přesahovala 35°C, dělala všem velké problémy. (Nyck)