Reklama

Reklama

Kurt Cobain - About a Son

  • USA Kurt Cobain About a Son
Dokumentární
USA, 2006, 96 min

Obsahy(1)

Rok před tím, než spáchal sebevraždu, natočil frontman proslulé grungeové skupiny Nirvana rozsáhlou sérii rozhovorů dotýkající se všech stránek jeho života, od odcizeného dětství na ponurém průmyslovém Severozápadě USA až po nenadálý průlom a fenomenální úspěch Nirvany a kontroverzní manželství s Courtney Love. Nesmírně ostýchavý Cobain, neschopný vyrovnat se s tíhou slávy v rozhovorech působí jako osamělý a do sebe stáhnutý člověk hluboce poznamenaný nešťastným dětstvím. Režisér A. J. Schnack se rozhodl nepoužít záběry Kurta Cobaina a namísto toho jej nechat promluvit za sebe; obrazové pozadí této zpovědi tvoří neutěšená dřevařská města a průmyslové krajiny, jež se podílely na formování této výrazné osobnosti. (Siriuss)

(více)

Recenze (57)

Bebacek 

všechny recenze uživatele

O Kurtovi s Kurtem pouze ve zvukové stopě. Přemýšlím, jestli mělo vůbec nějaký smysl natočit tenhle film - tuhle "osobní zpověď" formou monologického rozhovoru by si stačilo přečíst na papíře. Dokumentární záběry autentického prostředí, kde vyrůstal a kde se formovala jeho osobnost, mají v tomto případě téměř nulovou výpověď. A nezazní zde byť jediná skladba Nirvany. V podstatě to mohl být "film" o jakémkoli muzikantovi s bolestmi břicha. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Dokument, který vznikl krátce před sebevraždou frontmana skupiny Nirvana a manžela Courtney Love a v němž jeho samotného neuvidíme. Abych se přiznal, ze všeho nejvíce mi dokument A. J. Schnacka připomněl časosběrné snímky Godfrey Reggia (zvláště Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Anima Mundi). Záběrů na přírodu, město, ruch velkoměsta, ale i únavnost maloměsta je mnoho, převažují. Až si člověk říká, o čem že ten dokument má být. Aha - o Kurtu Cobainovi, muzikantovi, který zhruba rok před sebevraždou poskytl toto filmové interview, jež snad jediné se vymyká z rukou Courtney Cox, která nyní vlastní práva ke všem jeho dílům a schovává si je pěkně doma v šuplíku (nebo spíš trezoru) a nedá a nedá. Možná za tučný prachy. I v tom je totiž tenhle dokument divný - nikde, ale skutečně nikde Kurta samotného nezahlédnete (teda kromě asi dvou krátkých sekvencí mám pocit), a dokonce nikde nezazní hudba Nirvany. Ona by se k tomuto rozjímavému dokumentu ale nehodila. Přesto je dokument svým způsobem zajímavý - Kurt vypráví o svém zpackaném dětství, má problém sám se sebou, bojí se lidí a světa, neví, co si počít se slávou, a zdá se, že ani jeho extrovertní a extravagantní manželka mu není zrovna po chuti... V tom tkví síla tohoto dokumentu - jako výpověď, či snad zpověď nešťastného člověka. Ano, byl slavný. Ale paradoxně to mu přidělávalo největší vrásky. DVD není taky nijak extrovně vybavené, ale chybí mu ona síla výpovědi dokumentu. Načne je protipirát, trailery na filmy Síla odvahy, Nebezpečný cíl, Tobruk, 4 trailery najdeme ještě v hlavním menu, ale to je všechno. Kvalita obrazu a zvuku (ne že by na něm tady záleželo) jsou průměrné. ()

Reklama

nirvanafan 

všechny recenze uživatele

Dlouho jsem se těšila, až to konečně vyjde na dývku a s výsledkem jsem naprosto spokojená. Nejspíš to bude tím, že Nirvana je moje nejoblíbenější kapela a tenhle příběh znám skoro nazpaměť z knížek o Nirvaně, který jsem přečetla. Ale tahle osobní zpověď mě přesto dokázala oslovit. Z autentického rozhovoru všechno vyzní úplně jinak, než když to o Kurtovi napíše někdo jiný. A záběry míst z Kurtova dospívání a koncertování byly skvělou volbou a ještě víc ve mně podnítili touhu navštívit slavný Seattle i zapadákov Aberdeen. ()

aluna 

všechny recenze uživatele

I když bych se ráda dočkala nějakýho "pořádnýho" dokumentu se vším všudy, byla by škoda tyhle rozhovory nevyužít. Knížku Come As You Are od Michaela Azerrada, která z nich vznikla, jsem kdysi četla a musím říct, že je asi dobře, že autoři About a son Kurtovu zpověď ničím nerušili. Takhle mě jeho hlas vcucnul a nic mě od poslouchání jeho myšlenek nerozptylovalo. Pro fanoušky povinnost a já jsem spokojená. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Kurtovo meditování o životě, kde se několikrát zmínil o tom, že měl chuť ustřelit si hlavu. Asi nikoho v té době nenapadlo, že to hned příští rok uskuteční. Bylo zajímavé poslouchat ho, když vyprávěl o svých snech, třeba jak být geekem, o jeho rozhovorech s mimozemšťany, o jeho želvách. O jeho postoji k životu, mediím, drogám a penězům. V neposlední řadě k jeho největší lásce, hudbě. Na kluka, kterému bylo v té době asi 26 let měl na spoustu věcí celkem jasný a realistický pohled, jen uskutečnění některých cílů bylo už nad jeho síly. Droga je svinstvo, ona mu sice ulevila od bolestí žaludku, ale nakonec stejně skončil moc smutně. Kluk s velkým srdcem, ale moc krátkým životem. Jinak to byla moc povedená záležitost AJ Schnacka, který nám zprostředkoval tahle noční setkání s Kurtem, díku mu. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama