Za svitu měsíce (TV seriál)

Moonlight

Fantasy / Horor / Drama

USA, 2007, 16x45 min

Marvin V. Rush

Alex O'Loughlin, Jason Dohring, Sophia Myles, Brian White, Shannyn Sossamon, Jacob Vargas, Holly Valance, Rudolf Martin, Tami Roman, Jordan Belfi, David Blue, Eric Winter, Sarah Foret, David Haley, Christopher Cousins, Edoardo Ballerini, Victoria Pratt, Robin Thomas, Daniel Goldman, Abigail Spencer, Claudia Black, Kathleen Munroe, Lorena Segura York, Jonathan LaPaglia, Lisa Sheridan, Shoshana Bush, Manuel Urrego, Martin Spanjers, Michelle Lee, Deanna Smith, Paul Rae, Karina Michel, Adele René, Alex Fernandez, Bonnie Burroughs, Ksenia Solo, Peyton List, Nick E. Tarabay, Patrick Fischler, Shelbie Bruce, Jill Latiano, Meredith Monroe, Elizabeth Tulloch, Heather Stephens, Brandon Molale, Alice Greczyn, Tiya Sircar, Nate Mooney, Mike Cochrane, Roy Vongtama, Amy Motta, Vlad Kozlov, Maurice Compte, Christopher Stapleton, Anthony Starke, Casey LaBow, Sean Wing, Bonnie Root, Ryan Caltagirone, Gideon Emery, Navid Negahban, Al Galvez, Haley Pullos, Kevin Weisman, Richard Cox, Luis Moncada, Elizabeth Chambers, Todd Giebenhain, Matt Riedy, Chase Kim, Gigi Rice, Mitch Eakins, Molly Culver, Brian Maillard, Chris Payne Gilbert, Christian Keyes, Lawrence Mandley, Hal Williams, Rachel Kimsey, Brian Oerly, Vincent De Paul, Wes Robinson, Mark D. Espinoza, Robert Noble, Anthony Molinari, Jeremy Denzlinger, Greg Pitts, Josh Clark, Josh Kelly, James C. Victor, Marques Johnson, Bill Parks

Pěkná oddechovka, ale nic vyloženě skvělého od Moonlight nečekejte. Na můj vkus je to chvílemi až moc slaďák (přeromantizovaný vztah hlavních hrdinů, skoro žádné vtipné špičkování a fungující chemie mezi postavami jako třeba v Castlovi) a detektivní zápletky nejsou převážně nic světoborného (což sice nebývají ani ve zmíněném Castlovi, ale ten boduje vtipem a invencí), ale po kritice přijde i pochvala - místy seriál vtipný i originální je a zábavný ve smyslu příjemného ukrácení dlouhé chvíle, když je člověk unavený a nechce se mu dělat něco produktivního, je stále. A natočený je moc pěkně. Několik okamžiků se mi opravdu hrozně líbilo (Bethino odhalení Mickovy upírské identity, možnost polidštění, Mick jako celebrita, scéna v poušti...), některé postavy se vyvíjely a seriál rozhodně měl potenciál na dvě série (byť takové tři už by byly asi maximum, co by snesl). Nový státní návladní se podařil a po závěru jsem litovala, že započatá zápletka neměla šanci na rozvinutí. Lepší 3* nebo slabší 4*.(21.9.2012)

Po delší době zase sleduju solidní seriál, u kterého přemýšlím i o pěti hvězdičkách, jenže postupem času ze mě nadšení mírně opadává. Tak nějak mi příjde, že hlavní kostra příběhu se nikam neposouvá, a jestli jo, tak příšerně pomalu. Další je fakt, co se bude dít dál. Jenže je to seriál, který podle mě rozhodně zaujme na první pohled. Nápaditý, originální, jenže neskutečně utahaný. Ze začátku jsem se příjemně bavil, ale ten pocit jsem tak v půlce seriálu prostě měl a je to docela škoda. SERIÁL ZRUŠEN po první sérii (16 dílů) (8/10)(14.9.2008)

Jak já ty kriminálky na x způsobů a x měst nemusím, tak musím přiznat, že ve spojení s upírsko-romantickou linkou mě to hned od prvního dílu chytlo, postupně díl po díle odzbrojovalo a po dokoukání si zajistilo místo v seriálových horních deseti a hlavně trůn na poli těch upírských. Zákonitosti upířího světa jsou patřičně upraveny, aby vyhovovaly potřebám seriálu (sluneční světlo pouze vysiluje, upír spí v mrazáku, kolík do srdce pouze paralyzuje, apod.), pro mě asi nejstravitelnější obraz upírů 21. století ze všech těch novějších pokusů o refresh. Krom skvělých scénářů každé epizody jsou hlavními esy Moonlightu neotřelé mono/dialogy se spoustou jemného černého humoru a chytře napsané postavy, z nichž snad žádná nevzbouzí ani náznak antipatií. Naopak, hlavní dvojice je absolutně bezchybná. On, soukromé očko, upír, který nesnáší to čím je…Mick St. John je chodící charisma a opravdový charakter, vedle kterého všichni ti Edwardové (TS), Billové (TB) a jim podobní vypadají jako břídilové. Ona, bulvární reportérka, člověk…Beth je zpočátku zmatená z pravdy o Mickovi, ale později se oba doplňují ve svých profesích a jiskření na sebe nenechá dlouho čekat. Nezbývá než si ťukat na čelo nad logikou studií, protože ten konec zvonec po 16. epizodě byla takřka podpásovka. 91%(21.3.2010)

Srdcovka, jejímž jediným větším problémem je fakt, že má bohužel jen jednu sérii, kterou jsem ale nadšeně zhlédnul v podstatě během dvou dnů. Mrzí mě to, protože s větším počtem dílů by se seriál mohl ubírat zajímavým směrem. Věřím, že ten potenciál tam byl. Zápletky jednotlivých případů rozhodně ale nebudou tím, co by tu diváka táhlo k dalšímu sledování. Nebýt toho, že pachatelem je vždy nějaký upír, jednalo by se o naprosto standardní a ničím výjimečné případy, které vídáme na televizních obrazovkách dnes a denně. Přesto si myslím, že nijak neuráží divákovu inteligenci. Vracet se k seriálu budete hlavně díky hlavnímu hrdinovi v podání Alexe O'Loughlina, který na svém charismatu naprosto bez problému utáhne celý seriál. Budete se těšit na každý další díl strávený v jeho společnosti. Celý seriál se nese v duchu noirových detektivek, a tak je i on hrdinou noirovým. Je rozervaný, cynický, často i zoufalý a přesto nebo právě díky tomu mu budete vždy fandit. No a když na to přijde, tak se vždy zachová správně... A je to upír. Nechybí mu ani osudová žena nebo femme fatale, chcete-li. Chemie mezi nimi dvěma funguje a jejich slovní přestřelky jsou zábavné a neomrzí. Pokud tedy hledáte příjemný detektivní seriál, u kterého si budete moct odpočinout a nechcete úplně vypínat mozek, tak jste ho právě našli.(8.9.2013)

Na tohle seriálu je pozitivní, že si na nic nehraje. Je tím, čím je - jednoduchou detektivkou s romantickou (pod/)nadstavbou. Jako lehká vsuvka do náročného dne byl ideální. Někdy kolem dílu č. 10 se sice malinko zamotá, ale naštěstí se zase rychle rozmotá, a relaxační kriminálka pokračuje. Ironií je, že snad ze všech těhle moderních vampírů se právě ti moonlightový nejvíce podobají těm od pana Stokera...(17.10.2010)

• - Seriál Moonlight byl dříve znám jako projekt Twilight a měl se na něm více podílet i David Greenwalt, který měl s upíry a detektivy již bohaté zkušenosti - napsal a režíroval mimo jiné několik desítek epizod seriálu Angel a Buffy, přemožitelka upírů. Nakonec však ze spolupráce sešlo, a tak Greenwalt napsal scénář pouze k jedné epizodě Moonlight (konkrétně Out of the Past). (CrypzzXD)

• - Poručíka Carla Davise měl původně hrát James Black. (Barrymore)

• - Asistenta na patologii Guillerma měl ztvárnit Benjamín Benítez. (Barrymore)