Za svitu měsíce (TV seriál)

Moonlight

Fantasy / Horor / Drama

USA, 2007–2008, 11 h 32 min (Minutáž: 41–45 min)

Alex O'Loughlin, Sophia Myles, Jason Dohring, Brian White, Shannyn Sossamon, Jacob Vargas, Holly Valance, Rudolf Martin, Tami Roman, Jordan Belfi, David Blue, Eric Winter, Sarah Foret, David Haley, Christopher Cousins, Edoardo Ballerini, Victoria Pratt, Robin Thomas, Daniel Goldman, Abigail Spencer, Claudia Black, Kathleen Munroe, Lorena Segura York, Jonathan LaPaglia, Lisa Sheridan, Shoshana Bush, Manuel Urrego, Martin Spanjers, Michelle Lee, Deanna Smith, Paul Rae, Karina Michel, Adele René, Alex Fernandez, Bonnie Burroughs, Ksenia Solo, Peyton List, Nick E. Tarabay, Patrick Fischler, Shelbie Bruce, Jill Latiano, Meredith Monroe, Elizabeth Tulloch, Heather Stephens, Brandon Molale, Alice Greczyn, Tiya Sircar, Nate Mooney, Mike Cochrane, Roy Vongtama, Amy Motta, Vlad Kozlov, Maurice Compte, Christopher Stapleton, Anthony Starke, Casey LaBow, Sean Wing, Bonnie Root, Ryan Caltagirone, Gideon Emery, Navid Negahban, Al Galvez, Haley Pullos, Kevin Weisman, Richard Cox, Luis Moncada, Elizabeth Chambers, Todd Giebenhain, Matt Riedy, Chase Kim, Gigi Rice, Mitch Eakins, Molly Culver, Brian Maillard, Chris Payne Gilbert, Christian Keyes, Lawrence Mandley, Hal Williams, Rachel Kimsey, Brian Oerly, Vincent De Paul, Wes Robinson, Mark D. Espinoza, Robert Noble, Anthony Molinari, Jeremy Denzlinger, Greg Pitts, Josh Clark, Josh Kelly, James C. Victor, Marques Johnson, Bill Parks, Dierdre Holder, Jon Jon Briones, Bryan Rasmussen, Nancy Stelle, Justice Leak, Philip Maurice Hayes, Erika Ringor, Dean O'Gorman, Brad Greenquist, Jermaine Williams, Benjamín Benítez, Vanessa Lengies, Scott Shaw, Victor Webster, Marc Anthony Samuel, Ian Abercrombie, Emilio Rivera, Charley Rossman, Jason Butler Harner, Eddie McClintock, Adam Shapiro, Josh Wingate

Moonlight mi přišel asi jako nejlepší seriál s upírskou tématikou, i když srovnává se mi to hůř, u jiných kazí dojem další série a tady mi v hlavě zůstala jen ta jedna jediná jako hodně povedená. Není tu žádná překombinovatnost, krvežíznivost, nic, jen prostě je hlavní postavou upír..jinak "člověk" jako každý jiný, kterého potkáváte denně v práci - není to o pití krve a rituálech ale právě spíš o běžném životě. Alex O'Loughlin zde má neuvěřitelné charizma a eleganci, která nevím ani tak jestli je dána tou rolí a upírskostí nebo prostě jím, ale je vážně škoda tak malého prostoru pro jeho realizaci, seriál by určitě další díly snesl.(3.4.2011)

Jak já ty kriminálky na x způsobů a x měst nemusím, tak musím přiznat, že ve spojení s upírsko-romantickou linkou mě to hned od prvního dílu chytlo, postupně díl po díle odzbrojovalo a po dokoukání si zajistilo místo v seriálových horních deseti a hlavně trůn na poli těch upírských. Zákonitosti upířího světa jsou patřičně upraveny, aby vyhovovaly potřebám seriálu (sluneční světlo pouze vysiluje, upír spí v mrazáku, kolík do srdce pouze paralyzuje, apod.), pro mě asi nejstravitelnější obraz upírů 21. století ze všech těch novějších pokusů o refresh. Krom skvělých scénářů každé epizody jsou hlavními esy Moonlightu neotřelé mono/dialogy se spoustou jemného černého humoru a chytře napsané postavy, z nichž snad žádná nevzbouzí ani náznak antipatií. Naopak, hlavní dvojice je absolutně bezchybná. On, soukromé očko, upír, který nesnáší to čím je…Mick St. John je chodící charisma a opravdový charakter, vedle kterého všichni ti Edwardové (TS), Billové (TB) a jim podobní vypadají jako břídilové. Ona, bulvární reportérka, člověk…Beth je zpočátku zmatená z pravdy o Mickovi, ale později se oba doplňují ve svých profesích a jiskření na sebe nenechá dlouho čekat. Nezbývá než si ťukat na čelo nad logikou studií, protože ten konec zvonec po 16. epizodě byla takřka podpásovka. 91%(21.3.2010)

Uznávám, že to má zajímavou atmosféru, komiksové postupy taky nejsou marné, soundtrack je vynikající, hlavní herec a herečka mají určitý šarm, ale co je to platné, když v příbězích samotných není o co hrát, chybí větší prvek napětí, a když je potřeba, funguje detektiv-upír jako radar, mašina na rozbor krve či DNA, prostě takový kluk vše v jednom. Hodně mi vadilo pár nelogičností a rytmus den-noc byl cele podřízen ne logice děje, ale hlavní postavě. (LA není tak veliké, abych ráno vyjel na místo činu nebo na sraz s klientem a dorazil tam až večer.). Ústřední motiv vztahu upír - lidská holka, ozvláštněný bejvalkou, není k zahození, ale v podstatě se točí kolem tří čtyř neustále opakovaných náznaků a nejde moc do hloubky. Ale uznávám, pohltí to.(2.3.2010)

Po Buffy a Angelovi přišel upíří detektiv Mick. Sice dlouho nepobyl, ale jeho návštěva byla velmi kvalitní. Začátek seriálu patří slabším dílům, jenže od půlky (tak 7 díl) se to tak perfektně rozjede, že dva - tři díly na den je málo:-)). Škoda, že nedostal tento seriál větší prostor, alespoň to skončilo lehce uzavřené. Filozofie upíra, který se chce stát znovu člověkem, přidala tomuto seriálu něco nového, co nebývá tak časté v podobných seriálech. Jinak také perfektní vtípek od tvůrců seriálu na francouzskou revoluci:o). Mick, Josef a Beth byla dobrá trojka.(27.6.2010)

začala som to pozerať kvôli Jasonovi Dohringovi a pilotný diel by som označila za priemerný. lenže tento seriál sa diel od dielu zlepšuje. charaktery sú zaujímavé a hlavne Mick je neuveriteľne sympatická postava. Beth je ako Lois Lane až na to, že ona sa pravdu o svojom Supermanovi dozvie podstatne skôr. a potom je tu Josef. ktorý by si jednoznbačne zaslúžil viac priestoru. a už som spomenula to skvelé herecké obsadenie?(10.11.2007)

• - Alex O´Loughlin pochází z Austrálie, v seriálu mluví americkým přízvukem. (TomikZlesa)

• - Seriál je založen na knize Trevora Munsona. (TomikZlesa)

• - Když nastala pauza během stávky scénáristů začátkem roku 2008, Sophia Myles (Beth Turner) si ostříhala vlasy k bradě. Když opět začlo natáčení, musela nosit paruku. (TomikZlesa)