Za svitu měsíce (TV seriál)

Moonlight

Fantasy / Horor / Drama

USA, 2007, 16x45 min

Marvin V. Rush

Alex O'Loughlin, Jason Dohring, Sophia Myles, Brian White, Shannyn Sossamon, Jacob Vargas, Holly Valance, Rudolf Martin, Tami Roman, Jordan Belfi, David Blue, Eric Winter, Sarah Foret, David Haley, Christopher Cousins, Edoardo Ballerini, Victoria Pratt, Robin Thomas, Daniel Goldman, Abigail Spencer, Claudia Black, Kathleen Munroe, Lorena Segura York, Jonathan LaPaglia, Lisa Sheridan, Shoshana Bush, Manuel Urrego, Martin Spanjers, Michelle Lee, Deanna Smith, Paul Rae, Karina Michel, Adele René, Alex Fernandez, Bonnie Burroughs, Ksenia Solo, Peyton List, Nick E. Tarabay, Patrick Fischler, Shelbie Bruce, Jill Latiano, Meredith Monroe, Elizabeth Tulloch, Heather Stephens, Brandon Molale, Alice Greczyn, Tiya Sircar, Nate Mooney, Mike Cochrane, Roy Vongtama, Amy Motta, Vlad Kozlov, Maurice Compte, Christopher Stapleton, Anthony Starke, Casey LaBow, Sean Wing, Bonnie Root, Ryan Caltagirone, Gideon Emery, Navid Negahban, Al Galvez, Haley Pullos, Kevin Weisman, Richard Cox, Luis Moncada, Elizabeth Chambers, Todd Giebenhain, Matt Riedy, Chase Kim, Gigi Rice, Mitch Eakins, Molly Culver, Brian Maillard, Chris Payne Gilbert, Christian Keyes, Lawrence Mandley, Hal Williams, Rachel Kimsey, Brian Oerly, Vincent De Paul, Wes Robinson, Mark D. Espinoza, Robert Noble, Anthony Molinari, Jeremy Denzlinger, Greg Pitts, Josh Clark, Josh Kelly, James C. Victor, Marques Johnson, Bill Parks, Dierdre Holder, Jon Jon Briones

Téměř 90%. Pro mě (překvapivá) jednička mezi seriály nesoucí se na poslední módní vlně upírské tématiky. Moonlight na to jde s poměrně inovativním přístupem a představy o upírech si vykládá po svém. Navíc, pokud někomu nestačí k extázi vidět v TV upíra, seriál vkusně kombinuje upírskou love story s čistě detektivním krimi žánrem, který nabízí množství možností, jak zatraktivnit každý díl a přicházet se stále novými nápady. Dobrá atmosféra, vychytaný příběh a ucházející herci... Jediné, co v mých očích shazuje kvalitu, jsou poměrně nepovedené úvodní díly - seriál se rozjíždí dost pomalu a nezajímavě. Kolem 4. dílu se vše ale zlomí a začíná kolotoč úžasného děje, chytrého navazování děje jednotlivých epizod a velké efektivity v zaujmutí diváka. Dále pak smutný fakt, že tak dobrý seriál byl po první sezóně zrušen, když zde byl prostor dovyprávět skvěle nakousnutý příběh v minimálně ještě jedné sérii. Shame on you CBS! True Blood působí při porovnání jako trapný vykradač nápadů...(25.11.2009)

Žije v Los Angeles, je to soukromý detektiv s dlouhým kabátem a samotář. A upír se slabostí pro roztomilou blondýnu. A není to Angel. Ale protože každá správná detektivka začíná u dívky, tak i tady dojde na lásku, osud, rozpolcení, akci a neopakovatelnou atmosféru. Tímto tak děkuji CBS za to, že Micka přivedli na svět - a zároveň je proklínám za to, že mu dali tak málo času.(7.12.2008)

Moonlight není nic víc než solidní zábava, která vám ukrátí pochmurné podzimní večery. Upíří svět je tu vykreslený povrchně a být jedním z nich je vlastně fajn, protože jste nezranitelní, žijete, jak dlouho chcete, pro krev už nemusíte zabíjet a opačné pohlaví vám leží u nohou. Velkým plusem je sympatický představitel hlavní role, zajímavá Shannyn Sossamon a profesionálně napsané scénáře. A také to, že se seriál netáhne na šest sérií (na které, na rozdíl od True Blood, s odpuštěním ani nemá).(20.10.2009)

Ze všech upírovin, které jsem kdy viděl - a že si na ně hodně potrpím - zdaleka ta nejkoukatelnější, vlastně dokonce prudce nakažlivá... Seriálem se sice jako nit táhne klasický milostný problém "ona x upíří princ" a on je, ach, tak přitažlivý, ach, tak mužný a, ach, tak hluboce vážně se vyrovnává se svým existenčním problémem, přesto ale pořád se dá na seriál z nějakého záhadného důvodu koukat a dokonce čím dál tím víc. Vážně nedovedu říct proč. Protože jede tak zlehka? Protože hlavní postavy nakonec opravdu jsou tak moc sympatické? Protože dámy mají svého fešáka na dívání a pánové pro změnu fešandu? A protože seriál není vysloveně hloupý, ba naopak chvílemi i docela vtipný, aniž by si to kazil potenciálně neúspěšnou snahou o nějaké hluboké intelektuálno? Celosvětově seriál zaznamenal úspěch a značnou oblibu, proto je naprosto nepochopitelné, že byl najednou utnut a zrušen. Much much better than True Blood ever.(30.8.2009)

Po relativním zklamání z True Blood jsem pomalu přestával věřit, že může existovat televizní seriál, který by upíry dokázal využít opravdu pořádně. Pravděpodobně jsem ho ale našel. Moonlight vypadá po pár dílech vážně zajímavě. Skvělá atmosféra, opravdu dobře ztvárnění upíři (žádní emoboys z True Blood) a napínavý děj. Upíry si seriál mírně upravuje, ale díky tomu vypadají zajímavěji. Je dobře, že se tvůrci nebáli dát upíry na světlo. Dokazuje to, že na rozdíl od jiných si tvoří vlastní svět a pouze si neupravují ten starý... Přitom samozřejmě neočekávejte, že by upíři světélkovali...(24.12.2009)

• - Původně se měl děj odehrávat v New Yorku. (Barrymore)

• - Když nastala pauza během stávky scénáristů začátkem roku 2008, Sophia Myles (Beth Turner) si ostříhala vlasy k bradě. Když opět začlo natáčení, musela nosit paruku. (TomikZlesa)

• - Alex O´Loughlin pochází z Austrálie, v seriálu mluví americkým přízvukem. (TomikZlesa)