Poslední vlak (festivalový název)

Posledniy poezd

Rusko, 2003, 82 min

Alexej German ml.

Oleg Lukičjov
  • RHK

Ruský válečný film s dosti stupidním scénářem. Vojákům pravidelně upadávají v bitce (ne bitvě) s nepříteli pistole, střelou zasažení vojáci se mnohdy bez krve choulí k zemi amatérským způsobem, ruští občané dle potřeby režiséra přebíhají k nepříteli, sovětští vojáci až na bývalého generála jsou pobíjeni profesionálními německými záškodníky jako komáři... Připomnělo mi to nekvalitou mnohé pitomé sovětské válečné snímky, které jsem povinně shlédl ještě během školní docházky. Jediným plusem je dostatek akčních scén, ovšem právě ty působí zrežírovány dost bezradně. A tak nejlépe a nejrealističtěji vypadají dvě paralelní milostné romance a vzpomínky hlavního hrdiny. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=sfIw2AHIr3E(19.7.2010)

• tahit

Žánr válečných filmů a obzvlášť Velká vlastenecká válka je v Rusku stále oblibě. Tenhle film patří k těm válečným filmům, který je sice natočen akčním způsobem, myslím si, že nepřevyšuje ani průměr svého žánrů a nedosahuje úrovně starších válečných ruských filmů. Film svým provedením neurazí, ale ani nepřekvapí. Za zvláštní pozornost stojí skutečnost, že obrněné vlaky Ruské ministerstvo obrany třeba ještě nedávno v minulém čase využívalo v podmínkách válečných konfliktů.(2.4.2010)

Řekl bych průměr. Snažili se hodně natočit velký válečný film, ale udělali mnoho chyb. Ve sktečnosti neproveditelné akce. Aby procházely takové diverzantní akce jednoho člověka je skoro až neuvěřitelné. Bojové scény byly ucházející, masakry nechyběly a byly v určitých mezích humanity. Snažili se to osvěžit trochou romantiky a erotiky, ale.... Na druhou stranu zase pěkně ukázali, jak do armády byly naverbováni kdejací kriminálníci a primitivové a budiž vám odpuštěno (možná), když přežijete zbytek války v první linii.(29.11.2010)

Válečné filmy nejsou má kategorie, ale na film jsem se díval se sestrou a ta je válečná fanatička. Takže film sledovala pozorně a já jedním očkem. Jakmile ale byla nějaká dobrá scéna, upozornila mne. Nejvíc se ji prý líbila scéna, kdy vybuchl granát a jednomu vojákovi to roztrhlo břicho, vylezly střeva a opodál stojícímu vojákovi tyto vnitřnosti prskly na ksicht! Přikázala mi, že filmu musím dát 5* a já tak tedy činím! Já jen dodám, že film měl krásné barvy - radost pohledět :-)(24.7.2008)

• slovan1

Věřím, že ruská filmová tvorba má pár povedných snímku, ale tento mezi ně určitě nepatří. Předlouhé vyprávění o honbě za obrněným vlakem. Dialogy trapné, nedobré... Nevím, jestli to mám dávat za vinu českému předabování, či je to přesný překlad a tvůrci byli prostě jelita. Akční scény maji ještě kus cesty ke kvalitě, jako předvádí západní filmový průmysl. I ty herecké výkony nebyly bůhvijaké... Parta typku si prostě vzala partu ochotníku a řekli si, že by mohli něco natočit... Zmínku si zaslouží pulzující střeva venku z břicha. No a za teatrální předvádění padlého vojáka musím dát alespoň 2 hvězdy :-D(1.9.2010)