Poslední vlak (festivalový název)

Posledniy poezd

Rusko, 2003, 82 min

Alexej German ml.

Oleg Lukičjov
  • tahit

Žánr válečných filmů a obzvlášť Velká vlastenecká válka je v Rusku stále oblibě. Tenhle film patří k těm válečným filmům, který je sice natočen akčním způsobem, myslím si, že nepřevyšuje ani průměr svého žánrů a nedosahuje úrovně starších válečných ruských filmů. Film svým provedením neurazí, ale ani nepřekvapí. Za zvláštní pozornost stojí skutečnost, že obrněné vlaky Ruské ministerstvo obrany třeba ještě nedávno v minulém čase využívalo v podmínkách válečných konfliktů.(2.4.2010)

• RHK

Ruský válečný film s dosti stupidním scénářem. Vojákům pravidelně upadávají v bitce (ne bitvě) s nepříteli pistole, střelou zasažení vojáci se mnohdy bez krve choulí k zemi amatérským způsobem, ruští občané dle potřeby režiséra přebíhají k nepříteli, sovětští vojáci až na bývalého generála jsou pobíjeni profesionálními německými záškodníky jako komáři... Připomnělo mi to nekvalitou mnohé pitomé sovětské válečné snímky, které jsem povinně shlédl ještě během školní docházky. Jediným plusem je dostatek akčních scén, ovšem právě ty působí zrežírovány dost bezradně. A tak nejlépe a nejrealističtěji vypadají dvě paralelní milostné romance a vzpomínky hlavního hrdiny. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=sfIw2AHIr3E(19.7.2010)

Řekl bych průměr. Snažili se hodně natočit velký válečný film, ale udělali mnoho chyb. Ve sktečnosti neproveditelné akce. Aby procházely takové diverzantní akce jednoho člověka je skoro až neuvěřitelné. Bojové scény byly ucházející, masakry nechyběly a byly v určitých mezích humanity. Snažili se to osvěžit trochou romantiky a erotiky, ale.... Na druhou stranu zase pěkně ukázali, jak do armády byly naverbováni kdejací kriminálníci a primitivové a budiž vám odpuštěno (možná), když přežijete zbytek války v první linii.(29.11.2010)

• nash.

Asi to měl být akční válečný příběh pojatý jako western (záhadný jezdec z neznáma, skupina outsiderů, které se tento postaví do čela, závěrečný souboj atd.). Jenže... ač jsou některé momenty zajímavě kontroverzní (jako je hlavní klaďas, který bez váhání zatáhne do lesa svého zrádného kolegu a tam ho popraví), výsledek je značně rozpačitý, a to zejména vinou místy úsměvně ochotnických hereckých výkonů a velmi často tragicky amatérské režie, která selhává nejen při inscenaci bojových scén, ale jako by si vůbec nedokázala poradit s velkým plátnem a uvízla někde na úrovni levných televizních seriálů. Svým způsobem mi to připomnělo Nepolapitelné mstitele.(1.8.2010)

• brooklyn73

Jednotky rude armady se dostanou kdesi v Rusku do naprosteho nemeckeho obkliceni. Jedina cesta z obkliceny vede na obrnenem vlaku. Zacatek filmu kdy se jedna "ruda" jednotka chce pridat na stranu nemcu v boji proti bolsevikum a zidum a vzapeti je rozstrilena,nekym ze zalohy mi prisla svym zpusobem vystizna pro cely film,jelikoz o prebihani k nemcum se hovori v podstate stale. Pribeh mi prisel dost zmateny.Jedna bojova scena strida druhou, trochu oziveni prichazi ve chvili kdy na scenu dorazi Drevorubec a jeho souputnici,kamaradi .V uplnem konci filmu mi chybi vysvetleni jakpak nakonec zkoncil nemecky dustojnik,jeden z hladnich postav tohoto filmu.Zajimavy je osud Drevorubce ,ktery mel dojit az do Prahy kde ma byt take pochovan.(25.8.2008)