Ulice New Yorku

Sidewalks of New York

Komedie / Romantický

USA, 2001, 107 min

Woody Allen napadne asi každého filmového fanouška už tak po pěti, deseti minutách. Edward Burns to ale z mého pohledu zvládnul na výbornou. Film se mi trefil přesně do nálady, ačkoli nejsem silný angličtinář, zvládl jsem to bez titulků a výjimečně si filmovou angličtinu vychutnal. Nemohl jsem se vystříhat sentimentálních vzpomínek na moji oblíbenou herečku, která již není mezi námi, zato jsem se výtečně bavil u eskapád poměrně mladistvě vypadajícího Stanleyho Tucci. Špičková záležitost, pro niž nemám nic jiného než chválu.(8.12.2014)

Rozhodně překvapivý film o prolínání vztahů několika lidí žijících v New Yorku. Scénář a hlavně některé dialogy mi dost připomínali snímky Woodyho Allena (například neustále omílaný vtip o velikosti penisu nebo rozhovory manželů,...), jejich kvalita ale těm Allenovým nesahala ani po kotníky. Přesto je však zajímavé, jak se režisér k filmu staví. Díky volné kameře se může zdát, že se jedná o dokument - tento pocit je ještě více umocněn rozhovory s postavami, které jsou volně vloženy mezi jednotlivé části příběhu - a kameraman samotný je součástí děje, přihlíží, ale v žádném případě do něj nevstupuje, divák si tak v některých situacích může spíše připadat jako někdo kdo sleduje video natočené nějakým šmírujícím zvrhlíkem sledujícím vztahy několika obyčejných lidí. Právě obyčejnost postav je největší zbraní snímku, hrdinové jsou totiž naprosto normální a chovají se přirozeně, možná i tak jako my sami. Přesto však filmu chybí nějaké překvapení a silnější momenty, které by mu pomohli zůstat déle v naší paměti.(13.1.2006)

Další zajímavý nezávislý film zasazen do prostředí města New York. Herecké výkony jsou naprosto přirozené, nejvíc sympatický mi byl samozřejmě David Krumholtz. Volná kamera dobře vystihuje dynamičnost města a přispívá také k tomu, že i film je naprosto dynamický a uteče jako voda. Konverzační humor je také na úrovni; Ben (David Krumholtz) se ptá Ashley (Brittany Murphy): "Vy nejste z New Yorku, že?" - "Jsem z Iowy" - "Jednou jsem byl v Atlantě." (Brittany Murphy pochází z Atlanty). "Odkud je?" - "Z Iowy." - "Z Iowy? Kde to kurva je?" :)(12.1.2006)

Opravdu hodně vtipná konverzačka (hlavně Stanley Tucci perlí), která sice nijak extra nezahřeje u srdce, ale nakonec se vše k aspoň trochu dobrému obrátí. Edward Burns se u mě vyšvihl, nečekal jsem že by mohl splodit něco takhle dobrého a navíc to okořenit tak příjemným obsazením. Rosario a hlavně Brittany no comment, fakt beezvaaaaaaaaa.(15.11.2006)

Chvilkami to i vypadá, že by to mohlo mít nějaké poselství. Pokud tam ale nějaké bylo, tak se ztratilo pod nánosem vulgarit a precizních situací. Je zcela očividné, že se Burns inspiroval filmy Woodyho Allena. Jenže Woody má v něčem navrch. V jeho snímcích dominuje humor, který zde úplně chybí. Přesto příjemné překvapení, hlavně díky obsazení.(13.1.2006)

• - Kvůli teroristickým útokům z 11. září 2001 byla odložena premiéra ze září na listopad. (blackrain)

• - Na původním plakátu se vyskytovala dvojice věží World Trade Center, což bylo po teroristickém útoku důvodem k jeho pozmění. (blackrain)