Zkrocení zlé ženy

• Itálie

La bisbetica domata

The Taming of the Shrew

William Shakespeare's The Taming of the Shrew

Skrotenie zlej ženy

William Shakespeare's The Taming of the Shrew

• Austrálie

Franco Zeffirelli's The Taming of the Shrew

Komedie / Drama / Romantický

Itálie / USA, 1967, 117 min

Ženy potřebují muže, muži potřebují ženy. Každý z nich chce vládnout a rozhodovat, a velice často si neuvědomují, že nejdůležitější je, aby tito dva vytvořili jeden harmonický pár. Historie ukazuje, že vztahy se ve spirále opakují a mění - patriarchát, matriarchát, opět patriarchát až do nedávné doby, a nyní ? Tento film ukazuje na předčasnou snahu o nastolení ženské vůle - i když co si budeme nalhávat, kdo bývá často hlavou rodiny. Z vlastní zkušenosti vím, že harmonie v rodině může mít hodně podob . Myslím, že se jedná o povedený film s dobrými hereckými výkony a slušnou atmosférou, zasazenou do povedeného prostředí. Hezké 4.(8.9.2010)

Úvod ma veľmi nechytil a tie básnicky kvetnaté reči mi spočiatku vadili. dal so filmu šancu, či sa rozbehne a urobil som dobre. Od "pytačiek" sa film úžasne rozbehol a R. Burton šikovne uhýbal všetkému, čo po ňom E. Taylor hádzala. Od tohto momentu mi nevadili ani básnické dialógy, pretože som sa začal baviť. Prvú polovicu filmu kývala ona s ním, druhú polovicu on s ňou a bolo sa no čo pozerať...Aj na E. Taylor, ktorá bola za mlada pekná kočka. 80%.(31.1.2012)

Prudce nekorektní klasika, u které má každá současná představitelka titulní role obrovský problém, jak se popasovat s tím vnitřním přerodem, kde k němu vůbec vzít pro dnešního diváka uvěřitelnou motivaci a jak zkrocené Kateřině zachovat důstojnost. Dlužno říct, že Zeffirelli s Taylorkou a Burtonem se s tím nemazali a strhli to jednoduše hrubou silou živelné energie s bohatou dopomocí grandiózní výpravy – a ejhle, ono to taky velmi dobře funguje.(14.3.2013)

Je možné, že psychologické pozadí "proměny" zlé ženy v tu nejlepší a nejoddanější není silnou stránkou tohoto filmu, je však třeba míti na paměti, že se jedná o Shakespearovu komedii, jde tedy o něco trochu jiného, ne nejméně o zábavu. A té jsem si užil velice mnoho. Ačkoli nejsem fanoušek Elizabeth Taylor, zde se mi jeví úchvatná. Pro Burtona ani nemám slov. Zkrátka paráda.(5.1.2007)

Vynikající filmová adaptace Shakespearovy komedie. Shakespeara na filmové plátno dokáže Franco Zeffirelli přenést jako málokdo a i Zkrocení zlé ženy je toho skvělým příkladem, navíc obsazení je perfektní, Rich a Liz jsou výborní, k tomu všemu navíc hudba Nina Roty, lépe to zkrátka ani dopadnout nemohlo.(7.3.2010)

• - Burton a Taylor se prý srdečně zasmáli, když druhý den po světové premiéře v Daily Mirror vyšla kritika s palcovým titulkem „Zkrocení zlé ženy, jeden den u Burtonových.“ [Zdroj: Jiří Žák – kniha Elizabeth Taylorová – Nebezpečný život] (Pavlínka9)

• - Taylor a Burton se vzdali honoráře za hlavní role, které vyměnili za podíl na zisku. (Olík)

• - Taylor a Burton byli v době natáčení manželi. Pokračovali v tradici, započatou Mary Pickfordovou a Douglasem Fairbanksem, kteří se jako manželský pár objevili ve stejných rolích v roce 1929. (Olík)