Reklama

Reklama

Zkrocení zlé ženy

  • Itálie La bisbetica domata (více)

Když narazí kosa na kámen, lítají jiskry až do oblak... Vážený pan Baptista, počestný občan města Padovy, má život kořeněný jednou velkou radostí a jednou velkou starostí. Tou radostí je jeho mladší dcera Bianka, něžná, poslušná bytůstka, stvořená pro to, aby byla potěšením pro otce a oporou pro svého budoucího manžela. Tou starostí je Kateřina, divoká, nespoutaná dračice, před kterou se třese nejen služebnictvo, ale i tatínek sám. Jedinou jeho nadějí je, že si tu saň jednou někdo vezme za ženu a odvede s sebou. Ale je vůbec na světě takový hrdina, který by si na ni troufnul? Zeffirelliho přepis slavné Shakespearovy komedie patří k nejlepším filmovým adaptacím her velkého alžbětince vůbec. Má na tom zásluhu jak vynikající, plnokrevné vystižení života a atmosféry renesanční Padovy, tak nepochybně znamenití představitelé dvou hlavních rolí (Taylorová a Burton). Byl oceněn řadou mezinárodních cen, mj. nominován na dva Oscary a dva Zlaté glóby. (Česká televize)

(více)

Recenze (134)

Gimli 

všechny recenze uživatele

Film není divadlo, takže to přehrávání a afektované herectví mě zde celou dobu rušilo. Zejména Richard Burton byl dost otravný. Pár vydařených scén a vtípků jsem zaznamenal, ale v kostce jde o takovou prostinkou kravinu. Třeba Deset důvodů, proč tě nenávidím, což je volnější adaptací této Shakespearovy hry, mě chytlo víc. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Vsadím se, že tu fúrii nemusela Liz ani moc hrát. A italské manželství si tayky vymýšlet nemuseli. Asi nejlepší verze Taming of the shrew, co jsem kdy viděl. A mnohem mnohem lepší, než když jsem si tohle Zkrocení zlé ženy četl v knize. V knize je prostě jenom mluva, a všechno ostatní si člověk musí domyslet, což není zase tak jednoduché, protože ta mluva jede zatraceně rychle. ()

Reklama

Radyo 

všechny recenze uživatele

V porovnání s adaptacemi jiných Shakespearových románů je tahle poněkud "jiná". Hvězdné herecké obsazení sice zaručuje určitou kvalitu, ale ta nakonec nedosáhne očekávané výše. Zdá se mi, že scénář nebyl dostatečně propracovaný a ona změna Kateřiny ze zlé saně na milující manželku proběhla tak nějak "náhle", jinými slovy, nějaké příčiny proměny jsou sice ukázány, ale nezdá se mi jich být tolik, aby zásadně změnily povahu člověka. Ale to už zabíhám do detailů. Za podívání tenhle film asi stojí, třeba jen kvůli tomu, že jde o zpracování klasické divadelní hry asi nejznámějšího autora všech dob. ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Hehe. Další film, kam nechala dvojka Burton-Taylorová prosáknout leccos ze svého reálného života, ale tady se tomu člověk na rozdíl od Kdo se bojí Virginie Woolfové s chutí zasměje. Jediný problém je, že si ti dva ukradnou snímek pro sebe a své kolegy nechají s bídou statovat, ale kdo by se o to staral, že. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Dnešním "emancipovaným" slečnám a ženám tato Shakespearova klasická komedie sice příliš radosti neudělá, ale to nic nemění na faktu, že Richard Burton i Elizabeth Taylorová se svých rolí zhostili výborně, přesně s takovým vtipem jaký jejich postavám Mistr kdysi vtiskl. Pánům se sklony k masochismu lze tento film doporučit i jako návodný materiál ke svádění krásných dračic:) I když někdy stačí i Lvice;) ()

Galerie (63)

Zajímavosti (6)

  • O angažování Elizabeth Taylor (Katharina) a Richarda Burtona (Petruchio) rozhodlo to, že se stali koproducenty snímku. Jejich finanční spoluúčast přilákala i další producenty, kteří zpočátku o jejich angažování nechtěli ani slyšet. (Olík)

Související novinky

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

15.06.2019

Slavný italský scenárista a režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Zprávu médiím potvrdil jeho syn. Zeffirelli byl známý především adaptacemi Shakespearových her a taky pojetím klasických…

Reklama

Reklama