Zkrocení zlé ženy

• Itálie

La bisbetica domata

The Taming of the Shrew

William Shakespeare's The Taming of the Shrew

Skrotenie zlej ženy

William Shakespeare's The Taming of the Shrew

• Austrálie

Franco Zeffirelli's The Taming of the Shrew

Komedie / Drama / Romantický

Itálie / USA, 1967, 117 min

" Ja som tak pánovitý, ako ona umienená. A keď dva ohne vzplanú spolu, spoločne strávia to, čo živý ich zlobu. Nech slabý vánok oheň rozdúcha, divoká búrka sfúkne vždy každý oheň. Ako ja jej, tak i ona mne sa podobá, pretože ja som chlap a nefňukám ako decko." Skvostné scény, herci užívajúci si svoje úlohy ( inak to pri Shakespearovi ani nejde ), nádherné kulisy a mnoho múdra zo života. " Nesmieš si vziať nikoho okrem mňa. Pretože ja som zrodený, aby som ťa skrotil a premenil ťa z divej šelmy na učenlivé a poslušné mačiatko." Nič pre " moderné " ženy.(10.5.2011)

Chápu, že tehdejší doba byla jiná a postavení ženy i muže ve společnosti je od současnosti odlišné a taky to v téhle hře tak beru. Už jen kvůli Richardovi a Elizabeth stojí zato, se na tento snímek podívat. Herecký a hlavně zábavný koncert manželského páru, jenž zastínil všechny ostatní, a to i květnatou řečí plných kudrlinek a básnického spojení. Nicméně ta proměna divé saně v poslušnou ženušku byla až moc náhlá. Čekala jsem větší drama, větší souboj vychytralosti jednoho pohlaví nad druhým, postupnou krotkost a zamilování se Kateřiny do svého chotě. Nějak mi ten konec nesedl. Stále jsem očekávala nějaký chytrý a nápaditý tah v závěrečné řeči a ono nic.(9.10.2016)

Nejsem fanouškem klasických divadelních her, skoro bych řekl, že naopak. Nicméně v tomto případě platí dvojnásob, že výjimky potvrzují pravidla. Zeffirelliho filmové zpracování stejnojmenné hry W. Shakespeara patří ze zdánlivě nekonečné řady adaptací mezi ty nejlepší, ne-li přímo top. Nemalý podíl na tom má ústřední dvojice Burton-Taylor, která již existující chemii potvrzovala opakovaně v řadě předchozích společných filmů (Kleopatra, Písečný ptáček..). Sekundární příběhová linka byla ve srovnání s tou jejich nezajímavá, skoro až nudná. A i přes svůj věk by se Zkrocení zlé ženy mělo povinně pouštět všem těm dnešním feministkám a podobným sebrankám.(8.10.2016)

Nezapomenutelné Lucentiovo (M. York) „Já planu“, atmosféra staré Padovy se zpěvy študentů prahnoucích po lásce spíše, než vědění knih moudrých, masky pravou tvář ukazující v karnevalech bujarých renesanční doby v mravech uvolněné volnomyšlenkářské… Pak už jen On a Ona. Ona - dračice kolem níž muži po špičkách chodí s přáním neviditelnými býti a hlavy kloníc jen před svícnem letícím. On - hromotluk požitkářský spíše loupežníka nežli šlechtice připomínající. Setkání temperamentů takových logicky jiskření přináší a nakonec oheň lásky vzplane. Však nakolik zkrotil muž ženu „zlou“ zůstává otázkou otevřenou… *** Otazník pro „pizda“, „tlama nevymáchaná“, „hnusná slizská svině“ ? - Básník vložil by slova tato do veršů svých, či šálil mne snad sluch můj?... *** Pro atmosféru filmu, um herecký i ztvárnění režisérovo čtyři hvězdy zavěšuji...(18.1.2014)

Ženy potřebují muže, muži potřebují ženy. Každý z nich chce vládnout a rozhodovat, a velice často si neuvědomují, že nejdůležitější je, aby tito dva vytvořili jeden harmonický pár. Historie ukazuje, že vztahy se ve spirále opakují a mění - patriarchát, matriarchát, opět patriarchát až do nedávné doby, a nyní ? Tento film ukazuje na předčasnou snahu o nastolení ženské vůle - i když co si budeme nalhávat, kdo bývá často hlavou rodiny. Z vlastní zkušenosti vím, že harmonie v rodině může mít hodně podob . Myslím, že se jedná o povedený film s dobrými hereckými výkony a slušnou atmosférou, zasazenou do povedeného prostředí. Hezké 4.(8.9.2010)

• - Burton a Taylor se prý srdečně zasmáli, když druhý den po světové premiéře v Daily Mirror vyšla kritika s palcovým titulkem „Zkrocení zlé ženy, jeden den u Burtonových.“ [Zdroj: Jiří Žák – kniha Elizabeth Taylorová – Nebezpečný život] (Pavlínka9)

• - Taylor a Burton se vzdali honoráře za hlavní role, které vyměnili za podíl na zisku. (Olík)

• - O Angažování Elizabeth Taylor a Richarda Burtona rozhodlo to, že se stali koproducenty snímku. Jejich finanční spoluúčast přilákala i další producenty, kteří zpočátku o jejich angažování nechtěli ani slyšet. (Olík)