Zkrocení zlé ženy

• Itálie

La bisbetica domata

The Taming of the Shrew

William Shakespeare's The Taming of the Shrew

Skrotenie zlej ženy

William Shakespeare's The Taming of the Shrew

• Austrálie

Franco Zeffirelli's The Taming of the Shrew

Komedie / Drama / Romantický

Itálie / USA, 1967, 117 min

• Morien

Problém, který mám s tímhle filmem a obecně některými shakespearovskými adaptacemi, je ten, že tvůrci příliš lpí na originálním textu. Bojí se škrtat. Mně nedělá problém dívat se na film dlouhý tři hodiny a klidně víc, pokud se tam témata nezačínají opakovat. A to se tady děje. Kateřinina vzteklost, Petruchiova neotesanost, potroublost těch ostatních přisluhovačů, naivita Blanky a Lucentia, to jsou všechno zdroje zábavy, ale když se potom zejména vzteklost a neotesanost neustále opakují, už mě to bavit přestává. Tolik inovativní ty manželské hádky zase nejsou a nemůže tomu pomoci ani rozjívené renesanční prostředí. Navíc se ani tady herci nevyhnou afektovanosti projevu, která v divadle může být působivá, ale na plátně mě většinou spíš rozčiluje.(17.6.2009)

"Zkrocení zlé ženy není situační fraška o týrání manželky, ale chytrá adaptace lidového motivu, jež má ukázat, jak se utváří partnerský vztah mezi sobě rovnými. Petruchio se nepotřebuje zamilovat, ale najít manželku...Zvolí si Kateřinu pro její ohnivost, jako by si volil koně, a musí vynaložit nejméně tolik inteligence a energie, když ji učí, aby mu důvěřovala a přijala úmluvu, kterou jí nabízí, jako by vynaložil na zaježdění koně." (Germaine Greerová: Shakespeare)(30.10.2011)

I když přihlédnu k tezi, že (podle J. Blacka, autora Tajných dějin světa) jde v tomto příběhu o alegorii zasvěcení anebo (podle uživatele raroh) o alegorii politickou, nic to nemění na tom, že se mi příběh nelíbí a marně se snažím za ním vidět něco jiného než o zformování partnerky podle představ partnera. Tento film mi k jinému náhledu rozhodně nepomohl (a asi ani neměl); navíc mám silný dojem, že Liz Taylorová, která mě tak uchvátila svým herectvím například v Kočce na rozpálené plechové střeše nebo v Suddenly, Last Summer, od Kleopatry herecky stagnovala, ne-li hůř. Navíc mě celou dobu popouzela hudba. Nino Rota je sice báječný skladatel pro filmy jako Amarcord, ale soundtrack ke Zkrocení ve mě vyvolával podobně "libé" pocity jako juchavé písničky, které bývají téměř nedílnou součástí českých televizních pohádek.(20.11.2012)

" Ja som tak pánovitý, ako ona umienená. A keď dva ohne vzplanú spolu, spoločne strávia to, čo živý ich zlobu. Nech slabý vánok oheň rozdúcha, divoká búrka sfúkne vždy každý oheň. Ako ja jej, tak i ona mne sa podobá, pretože ja som chlap a nefňukám ako decko." Skvostné scény, herci užívajúci si svoje úlohy ( inak to pri Shakespearovi ani nejde ), nádherné kulisy a mnoho múdra zo života. " Nesmieš si vziať nikoho okrem mňa. Pretože ja som zrodený, aby som ťa skrotil a premenil ťa z divej šelmy na učenlivé a poslušné mačiatko." Nič pre " moderné " ženy.(10.5.2011)

Dnešním "emancipovaným" slečnám a ženám tato Shakespearova klasická komedie sice příliš radosti neudělá, ale to nic nemění na faktu, že Richard Burton i Elizabeth Taylorová se svých rolí zhostili výborně, přesně s takovým vtipem jaký jejich postavám Mistr kdysi vtiskl. Pánům se sklony k masochismu lze tento film doporučit i jako návodný materiál ke svádění krásných dračic:) I když někdy stačí i Lvice;)(22.3.2003)

• - O Angažování Elizabeth Taylor a Richarda Burtona rozhodlo to, že se stali koproducenty snímku. Jejich finanční spoluúčast přilákala i další producenty, kteří zpočátku o jejich angažování nechtěli ani slyšet. (Olík)

• - Taylor a Burton se vzdali honoráře za hlavní role, které vyměnili za podíl na zisku. (Olík)

• - Způsobem, kterým se Petruchio (Richard Burton) chová ke Kateřině (Elizabeth Taylor), jako je odpírání jídla a spánku, se ve Shakespearově době krotili draví ptáci, zejména pak sokoli nebo jestřábi. (Jirka_Šč)