Zkrocení zlé ženy

• Itálie La bisbetica domata (více)

Kateřina je hubatá, tvrdohlavá a zlá. Nemá nápadníky, a proto ji chce otec vyvdat dřív než druhou dceru. Nakonec se ale i pro Kateřinu najde ženich, který se brzy postará, aby jeho žena začala zpívat docela jinou písničku... Hned po příjezdu do Padovy v doprovodu svého sluhy Trania si mladý šlechtic Lucenzio všimne krásné plavovlasé dívky, do níž se okamžitě zamiluje. Brzy se má dozvědět, že jejím otcem je bohatý padovský kupec Baptista Minola, který má ale ještě starší dceru Kateřinu. Na rozdíl od půvabné, milé a poslušné Blanky je Kateřina hubatá, nezvladatelná a zlá. Svou sestru dokonce bije a otec je na ni příliš slabý. Není tedy divu, že Blanka nemá o nápadníky nouzi – současně se jí dvoří mladý Hortenzio i starý Gremio –, zatímco před Kateřinou každý raději utíká. Baptista se tedy rozhodne, že mladší Blanku provdá, teprve až se mu podaří dostat pod čepec divokou Kateřinu. Petruccio mezitím přemýšlí, jak se dostat do blízkosti milované Blanky, a protože se dozví, že otec pro ni hledá učitele, pověří Trania, aby se za něj vydával a ucházel se o Blanku. On sám se mezitím stane jejím učitelem, a bude si tak užívat její blízkosti. Hortenzio a Gremio se zase věnují usilovnému hledání manžela pro zpupnou Kateřinu, aby si pak jeden z nich mohl vzít krásnou Blanku. Prozatím se tito dva sokové spojí. Právě v té době se v Padově objeví i další mladý šlechtic – Petruccio, syn Antonia z Verony, Hortenziův přítel. Ten všude hlásá, že hledá ženu. Když se dozví o bohatství Baptisty a o jeho problémech s Kateřinou, ihned prohlásí, že si ji vezme. V kupcově domě se tak sejdou Petruccio, Hortenzio i Gremio a brzy se objeví i Tranio v roli Lucenzia, který představuje nového „učitele filozofie", skutečného Lucenzia. Přešťastný otec Baptista hned s Petrucciem sepíše svatební smlouvu a odjíždí nakoupit vše potřebné do Benátek. Mezitím se poprvé „utká" se svou divokou manželkou a zdá se, že navzdory křiku a házení vším možným v něm svéhlavá Kateřina přece jen našla zalíbení... Přichází den svatby, ale ženich nikde. Kateřina začíná zuřit, bude všem pro posměch. Nakonec se Petruccio objeví v otrhaném oblečení a přiměřeně rozjařený vínem. Před oltářem usíná a trvá drahnou dobu, než pronese své „ano". Nakonec jsou ale novomanželé svoji a přichází hostina. Tehdy Petruccio prohlásí, že musí nutně odjet: hosté se mají veselit, on ale musí pryč a s sebou si vezme i svou vzpouzející se ženu... Když nejprve za deště a pak i sněhu přijede prokřehlá Kateřina do Petrucciova domu, najde tam jen nepořádek, špínu, nedbalé služebnictvo, a přestože umírá hlady, manžel poručí, že se oba postí, a všechno jídlo pod záminkou, že je špatně připravené, vyhodí. Zoufalá Katka, která stráví noc sama, se ale nedá. Hned druhý den se pustí i se služebnictvem do úklidu, aniž by dbala na manžela. Zanedlouho se celý dům blýská čistotou a všichni mají na sobě nové a nažehlené šaty... V Padově mezitím Ranio najde muže, který přichází od Mantovy a podobá se Lucenziovu otci: přivede ho do Baptistova domu, aby hrál jeho roli a dal souhlas k sňatku Lucenzia s Blankou. Skutečný Lucenzio se ale s Blankou mezitím tajně ožení. Je rozhodnuto pozvat na svatební hostinu i Petruccia s Kateřinou... Petruccio na oko předvede manželce krásné šaty, ze kterých si má vybrat, ale nakonec je před jejíma očima všechny zničí – prý se mu zdají nehezké a nevhodné. Manželka má jet ve starých... Aby ženu potrápil, říká vše opačně, než to skutečně je: v noci tvrdí, že je bílý den, a když na cestě potkají pravého Lucenziova otce Vicenzia, který cestuje do Padovy, tvrdí, že je krásná mladá panna. Kateřina mu ale ve všem přikyvuje, a když obrátí, chytře se vymluví na špatný zrak. Společně pak dojedou do Padovy, kde se tak setkají falešný Vicenzio s pravým. Toho chce dát kupec zavřít, ale právě včas přichází Lucenzio s Blankou a vyžádá si od pravého otce požehnání pro sebe i pro svou ženu. Nadchází čas svatebního veselí. Kateřina je zadumaná, pak náhle vstane a vybídne k odchodu Blanku a vdovu, která se mezitím stala družkou Hortenzia. Lucenzio s Petrucciem se vsadí o 4 000 zlatých, čí manželka přijde jako první na jejich zavolání... (TV Prima)

rigby

Lehké, vtipné, svěží, zábavné. Nechce se věřit, že jde o Shakespeara. I když občas je vidět trochu přehrávání, nic to nemění na celkově kladném vyznění filmu. ()

Leník

Nevěřila bych, že to o Zkrocení zlé ženy řeknu, ale připadalo mi to velmi ospalé. Zřejmě problém převedení divadelní hry na plátno, jak už se v pár filmech ukázalo, leckdy chudší divadelní příběh je v pohodě pro jeviště, ale nedostatečný pro plátno. Ovšem závěrečný Kateřinin monolog o poslušných ženuškách je geniální, moc mě pobavil. Feministkám se nedoporučuje, mohl by je z toho trefit šlak :-) ()

Janiska

Po velmi velmi dlouhých letech mě ke znovu shlédnutí tohoto filmu inspirovala divadelní hra viděná v našem regionálním divadle. A musím říct,že to byl nevšední zážitek (myslím film, no i když hra také). Úžasný film - atmosféra středověké Padovy a herecký kocert ústřední herecké dvojice..... Elizabeth je tak nádherně ledová a vzteklá a krásně vyjadřuje duševní pohnutí očima, ale dovolím si trochu rebelanství, na konci filmu jsem jí tak úplně to zkrocení nevěřila, no znáte přece ženy...,snad se pak Shakespeare nebude zlobit.... ()

sahier

Ani Liz nesklamala ,ani Burton , ani kostyméri , ani scenárista a režisér v jednej osobe. Divoká jazda divokej Liz . Rada si to pozriem aj zajtra aj pozajtra a popozajtra a vždy je na čo pozerať. Renesancia v renesancii :). ()

Nerdvana

Tak tohle už dneska nikdo neumí. Co kdyby místo kravských nesmyslných počítačových efektů někdo občas použil kvalitní propracované DOBOVÉ kostýmy a kvalitní herce, kteří umí hrát? Tohle je okouzlující zábava, na kterou se skvěle dívá. ()

Igy007

Nejotravnější pár historie filmu v adaptaci hry jednoho z nejotravnějších "autorů" historie lidstva. Já nevím, co jsem vlastně čekala :-))) ()

sospik

Tak jsem se dlouho nezasmááál :D jídlo !!! jídlo !!! jídlo !!! :D Shakespear určitě věděl jak na ženy a tenhle filmek plný paradoxů to jen dokazuje. Krása v podání Elizabeth. Výkony maximální, mimika obličeje 100%, střih brutální.. režie a přepracovaní scénáře z původní hry 150% neboť věřte, pokud byste viděli hru v původní veršované angličtině, kdy ji hráli jen muži a to se divadlo hrálo i několik dní a hra mohla mít klidně 10 hodin, nestálo by to za nic :) ()

killa black

Moc dobrá adaptace, která mně dostává svou barevností, rozverností a humorem. Tenhle film má atmosféru a taky Elizabeth Taylor, která mne drtí svojí krásou. V tomhle filmu je k sežrání. ()

zero_zelo

akorát tomu ději unikla celá ta přeměna. což je, na můj vkus, dost zásadní na celým příběhu. kdo nezná původ od Shakespeara, těžko pochopí, co se stalo... a to je dost škoda. jinak je to super obsazení, povedlo se a taylorová vypadá, že ji to ani moc práce nedalo :) ()

gizi

Film, i když dvouhodinový, uteče jako voda, je totiž plný života a ani chvíli nenudí. Hudba Nino Roty zde nijak nevyniká, což není kritika - prostě tam přesně sedí. Burton se zhostil své role excelentně, výborní jsou ale všichni herci, samozřejmě Taylorka také. Povedl se i český dabing z roku 2002: Štěpnička (Burton) je prostě výborný (i když jsem mu sem tam něco nerozumněl), A překvapivě výborná i Barbora Munzarová (Taylorová). Viděno 9.2.12 a při 90% se přikláním k 5*. ()

Alchemilla

Muž je hlavou rodiny, ale žena je krkem, který tou hlavou hýbe. :-) Zeffirelliho mám hodně ráda mimo jiné i pro výtvarnou stránku jeho filmů. Prakticky každý záběr by mohl fungoval i jako samostatný nepohyblivý obraz. ()

Dosty85

Plus: Herecké výkony Elizabeth a Richarda. Mínus: Konec je až moc útopický, dle mého názoru, i na dobu vzniku díla, ale tak ho hold Shakespeare napsal. ()

Gamine

Filmová zpracování Shakespeara mě většinou díky své omílanosti zas tak nebaví, ale tady jsem se párkrát díky skvělému hereckému podání upřímně zasmála a film mě bavil celou dobu. Elizabeth Taylor je Herečka, z některých jejích gest až mrazilo, Richard Burton má zase velké charisma a u něj nebyl problém uvěřit, že by dokázal zkrotit ženu jako Kateřina. Chemie mezi nimi byla hmatatelná. Jen konec mi přišel trochu přitažený za vlasy :) ()

slavikzbojni

Podľa mňa- okrem Mačky na horúcej plechovej streche- je to najlepší Elisabethin film a spolu s Burtonom sa tu "vybláznili " herecky naplno. Samozrejme- hrať Skakespearea bolo, je a bude vždy pre herca, čo si na sebe zakladá, lákavé. A aj Burton aj Taylorová to zvládli skoro dokonale. Tento film je trvalým zážitkom - ako to mnohí- ako napr. sportovec- konštatovali. Pokiaľ ide o to, prečo sa "zlá" žena zmenila tak náhle v milujúcu a poslušnú manželku- nech si každý namáha svoju pamäť, či predstavivosť- v oboch prípadoch príde na to, prečo sa KATKA zmenila... ()

kotrlak

Velkej biják z doby hvězdnýho tandemu Burton-Taylor. Dneska úsměvná taškařice. Podíval bych se na to znovu? NE ()

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

15.06.2019

Slavný italský scenárista a režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Zprávu médiím potvrdil jeho syn. Zeffirelli byl známý především adaptacemi Shakespearových her a taky pojetím klasických… (více)