Cesta k vítězství (TV film)

• Kanada

Above and Beyond

Hrdinovia vojny

Drama / Válečný

Kanada, 2006, 2x85 min

Tak předně bych si tu dovolil poznamenat, že většina zde frustrovaných asi šla do filmu s pocitem, že uvidí další Battle of Britain... Už ten cover... Brandon Walsh z Beverly Hills v pilotce a šátku, bombarďák v pozadí....... -- Jinak si nedovedu vysvětlit termíny jako ,,roztahaná telenovela'' atd. Nehodlám se tu řadit k zástupu zklamaných diváků. Jen na okraj bych však uživatele - honajz - rád upozornil, RAF vznikla v roce 1918 po sloučení Royal Flying Corps a Royal Naval Air Service.... ! //////////////// O tématu něco vím a co co jsem očekával jsem v rámci možností TV produkce dostal. Kdo četl autobiografickou knihu od Air Vice-Marshala Donalda Bennetta (dodávám: CB, CBE, DSO) - Pathfinder, bude vědět o co tu tvůrcům šlo. Tenhle film je totiž uhlavně o něm a jeho partičce z Atlantic Ferry. V roce 1940 v průběhu Bitvy o Británii toho RAF měla plné kecky a kdyby Göring věděl jak je to se silami letců i počtem strojů vše nadoraz, kdo ví jak by to vše nakonec bylo. RAF stihla v USA před válkou i po jejím vyhlášení Německu objednat relativně velké množství stíhaček, bombardérů i průzkumných hydroplánů, leč se je nedařilo do Británie dostat. Ponorkové vlčí smečky ještě neohrožované radary na lodích a v letounech velmi úspěšně decimovaly konvoje napěchované zásobami a stroji mířícími do Anglie. Británie by válku bez pomoci zvenčí neustála. Bennetta napadl šílený nápad dát dohromady partu zkušených civilních pilotů co létali atlantické trasy před válkou a z Kanady přelétávat přes moře letouny přímo do Anglie...Jelikož se to postupně ukázalo jako více než realizovatelné, skutečně najmul skoro každého pilota který uměl létat a přelety se staly masovějšími... Vše bylo ilegální, protože Amerika v té době ještě ve válce s Německem nebyla, nicméně vše se dělo s tichým souhlasem i podporou USA. Tenhle film je přesně o tom. Zde se přelétávají jen dvoumotorové bombardéry Lockheed Hudson, ale v praxi to byly i čtyřmotorové B24 Liberator, B17, PBY Cataliny ad... Většina letounů byla ve filmu digitálně dodělaná, odhadoval bych že jedna verze novějšího typu skutečného Hudsonu byla k dispozici. Nedostatek financí byl vidět i na letišti, kde sice za zády hrdinů vždy panoval čilý ruch, ale při podrobnějším soustředění jste si všimli, že tam jezdí stále jeden neválečný Jeep a Dodge a roztahovací traktůtrek...To samé i comparz hrající personál... Film je okořeněn milostnou zápletkou díky které se mírně natáhl. Osobně i já bych raději ubral na romanci a zkrátil stopáž. Priestley se sice ve filmu mihne, ale nic zásadního. Já si cením námětu i hrdiny Benneta, který hned po skončení práce na přeletech šel formovat letky Pathfinderů z letounů Mosquito. Byl u vývoje naváděcích zařízení GEE a změny koncepce strategického bombardování... Byl zásadní postavou Bomber Command a velkou pomocí bombarďáku Harrisovi. Jen díky takovým jako byl Bennet se podařilo Třetí říši kobercovými nálety zlomit páteř. Dnešní kecy o teroristech z RAF a ubohých hodných vybombardovaných německých občanech zásadně odmítám. Benneta si zde střihl Richard E. Grant. Za mně je to na poctivé tři zánovní Hudsony! * * *(25.10.2012)

Pokud někdo očekává letecké bitvy, bude rozhodně zklamaný, protože o nich film není. Snímek si vybral nebojovou, ale velmi důležitou část 2 SV. I přes absenci bojů je snímek zajímavý, ale ublížila mu příliš dlouhá stopáž a zbytečná romance. Stačilo romantiku nahradit technickými a klimatickými potížemi pilotů při přeletu atlantiku a snímek by byl výrazně lepší.(9.5.2014)

• honajz

Ne že by zrovna letěly, ale jsou v oblibě filmy z 2. světové války s letci. Tož natočíme honem rychle nějaký taky... To si asi řekli producenti tohoto dvoudílného televizního snímku, který okatě těží z novodobých žánrových klišé - máme tu lásku, smrt a čest, a samozřejmě sem tam letecké souboje, aby se neřeklo. Nechybí tradiční úvodní taneční večírek, naznačení vztahů mezi postavami včetně těch zamilovaných, následuje politická debata, jak a kde zasáhnout proti Hitlerovi, která je docela ukecaná, holt zaplňte dvakrát 86 minut. Následně je to opět o vztazích, opět o vyjednávání, dokonce se dostaneme dvakrát na letiště, ale stále žádné letadlo na nebi - první éro v luftě vlastně uvidíme až zhruba po hodině filmu. Příběh vypráví, jak vlastně vzniklo RAF a jak z New Foundlandu bylo potřeba přepravit 25 tisíc letadel. Což si přečtete na obalu DVD a v závěrečných titulcích této minisérie, jinak syžet podobnou pomocnou ruku nenabízí. Ačkoliv téma je zajímavé, vůbec se nejde do hloubky věci, místo toho, co by mne potenciálně zajímalo, se vypráví o naprosto okrajových záležitostech a vztazích. A to nemluvím o anachronismech (v úvodu použité letadlo má turbo, které tehdejší model neměl, a také zní jinak, uniformy nejsou vždy přesné, javorový list se ještě v roce 1940 nepoužíval jako označení apod.) Kdo má rád herce Jasona Priestleyho (alias Brandona Walshe ze seriálu Beverly Hills 90210), narazí na něho i v tomto filmu, pokud se smíří s faktem, že trošičku přibral.(9.8.2009)

Cestu k vítězství dělali také docela obyčejní lidé. Drží se i faktů : na tomto letišti Gander zahynul dr Banting (21. února 1941, Newfoundland) nositel Nobelovy ceny za inzulín. 1940 V té době si všichni dělali iluze že válka je sranda a že skončí za pár týdnů. Viděl jsem to asi 5x a stále mne to dojímá. Pro mne je to jasná *****. Souboje jsem ani moc nečekal, tady šlo o psychologické uvědomění že válka začíná . Dnes víme s jakými konci. Zdravím deda :-) Ps Amerika ještě tehdy nebyla ve válce tak si z toho nedělali hlavu, spíš srandu. A dívat se na blbečka Harrisona bez kyslíku to nejde, ale ta Liane Balaban byla perfektní a Benett ( Richard E. Grant) ještě lepší deda :-)20.8.2016 PS Sir Frederick Grant Banting (14. listopadu 1891, Alliston – 21. února 1941, Newfoundland) 14.2.2020:-) Benet ( Richard E. Grant) byl osobnost nc:-)viz vikipedie Air Vice-Marshala Donalda Bennetta :-)(28.3.2015)

• Smok

Rozťahaná letecká telenovela. Po "Úteku z pevnosti Colditz" ďalší podpriemerný vojnový film s Jasonom Priestlym.(2.10.2009)