Victoria Woodová v jímavém snímku o ženě v domácnosti frustrované složitým manželstvím, která v průběhu druhé světové války sebere odvahu a pustí se do svého vlastního boje za osvobození. (oficiální text distributora)

Volodimir2

Existuje množstvo vojnových filmov, ktoré nám predstavujú vojnu z pohľadu vojakov. A tento film nám predstavuje bežných ľudí, ktorí sa snažia pokračovať v živote, zatiaľ čo okolo nich zúri vojna. Veľmi zaujímavý je pohľad ako bežné veci prenikali do vojny a ako vojna prenikala do obyčajných vecí. Film je skutočnou udalosťou a vznikol na základe vydaných denníkov pani Nelly Lastovej pod názvom Nella Last's War: A Mother's Diary, 1939-45 (Vojna Nelly Lastovej: Denník matky, 1939-45). Večná škoda, že práve z toho najzaujímavejšieho obdobia t.j. rok 1944 a začiatok roka 1945 denníky sa stratili. Obyčajná žena Nella sa zapojila do výskumu organizácie Mass-Observation v roku 1937. Išlo o hromadné pozorovanie prostredníctvom skupiny 500 neškolených dobrovoľných pozorovateľov, ktorí so viedli denníky kde si anonymne zaznamenávali konverzáciu a správanie sa ľudí pri všetkých životných príležitostiach. Takže samozrejme sa do denníka dostali aj vojnové udalosti nálety na sever Anglicka (Nella žila s rodinou v Barrow-in-Furness, boli tu lodenice a oceliarne, čo znamenalo že počas tzv. Barow Blitz dochádzalo v apríli a máji 1941 k masívnemu nemeckému bombardovaniu). A tak jej denník nie sú iba spomienkou na vojnové udalosti ale ich opis s najmenšími detailmi. Skutočným príbehom filmu sú vzťahy v rodine Nelly, vzťahy so susedmi, vzťahy v rámci (WRVS) Ženskej kráľovskej dobrovoľníckej služby a zobrazuje emócie (lásku, aroganciu, žiarlivosť aj krutosť). Ale aj pozadie vojny a strach, predovšetkým chovanie pri náletoch, kedy museli spať v šatách, aby sa mohli rýchlo dostať do svojho krytu. Bola vždy silnou ženou, ale predovšetkým vojna jej pomohla uvedomiť si to. ()

petr.trep

Zajímavě zpracovaný příběh nervově nemocné ženy, které paradoxně změní druhá světová válka k lepší. Velmi povedený film s Victorií Woodovou v hlavní roli a zároveň autorkou scénáře. ()

Peenugirl

Zaujímavá žienka domáca... Silná osobnosť sa ukáže len počas ťažkých časov. Syn to zhrnul: prežívame iné vojny... aj manželstvo je ťažká vec, najmä ak je slovo rozvod tabu. Vojna ženám dala možnosť pracovať a nový rozmer života. Aj starším. Sloboda lieči dušu.90% ()