Everest (TV film)

Everest

Everest: Hora smrti

Akční

Kanada, 2007, 174 min

Tahle partička rozjuchanejch blbečků v trenkách a Adidas teplákách by nevylezla nikam, tím méně na Mount Everest. Naprosto neprofesionální přístup všech zůčastněných včetně vedoucího bez jakékoli autority schazuje totálně důvěryhodnost tohohle snímku. Pokud se zakládá na skutečnosti, moc jí tam pravděpodobně není. Ale ta příroda je natočená pěkně.(27.9.2012)

• u_vox

Nahodilý a notně zkreslený pokus kanadských filmových kýčařů, jak se vypořádat s národním mindrákem z dobývání Matky nebes. A dozajista pomsta fanynkám Brandona z Beverly Hills 90210, jejichž idol uvedený na himálajské výšce v úvodních titulcích, se odporoučí k zemi snad ještě dříve, než tyto doběhnou. Zpracování dusí lavina hysterie, nemužné rozjívenosti, absence jakékoliv zodpovědnosti, a shazují projevy afektované a povrchní dvojice vdov po horolezcích, které by si však profesionální lezec nenajal ani na úklid horské latríny. Kapitán Kirk v roli novináře by pak Spocka donutil v hrobě se obracet. Ani Lesley Hope to v roli povrchní manažerky nesluší, neb v ní hrubě plýtvá talentem. První díl ještě jakž takž uvádí do příběhu a neskrývá ambice svérázně vystihnout charaktery. Druhý však už jen vrství klišé a aroganci v takové míře, až si přejete, aby si je hora vzala všechny. Chudáci šerpové, pokud se měli starat o takové joudy…(19.9.2017)

• vojta033

Musím přiznat, že jsem neviděl první půlku. Ale i tak mi to stačilo, abych si udělal závěr, že mě tento film absolutně nezaujal. Jak už psal (arcticsky), nejlepší byly záběry krajiny. Jinak mi to přijde jako zabití 3 hodin (4 v případě sledování v televizi s kupou blbých reklam). Raději se podívám na nějaký dokument na toto téma.(5.10.2011)

Film, který popisuje výstup kanadské expedice na Everest v roce 1982 se kupodivu obejde bez výraznějších melodramatických gest a zbytečného patosu, jak je známe z dokumentárních snímků. Stejně tak reálná předloha tvůrcům zabránila v presentaci podivuhodných zvratů a nepravděpodobného chování horolezců, jak je známe z filmů dobrodružných (rvačky pod vrcholem, skoky, sprinty, rozvleklé debaty ve stěně a podobné vysokohorské nesmysly). Výsledkem je solidně natočený televizní film, kde se objeví jak skutečný Base Camp, tak ledopád Khumbu. Pozor SPOILER: Laurie Skreslet a Pat Morrow na vrchol nedorazili ve stejný den, ale s dvoudenním odstupem, což si tvůrci, zřejmě s ohledem na atraktivnější závěr, upravili dle svého.(3.3.2010)

Solidně natočený dvojdílný televizní snímek volně se inspirující na skutečných událostech vytvořený jako lehké drama s takřka dokumentární kamerou. Příběh poukazuje na partu nadšenců zdolat Mount Everest a to za každou cenu. A tak si s vůlí sobě vlastní sáhnou až na dno nejen svých zkušeností a fyzických sil, ale i vztahů mezi sebou. Rok 1982 a Kanadská expedice ´Everest´, která to dokázala i když se to ani tentokrát neobešlo bez obětí. Scénář nenese žádné extravagantní akční či dramatické scény, jaké jsou zvykem u celovečerních snímků. Nebezpečí hor však samozřejmě vynecháno nebylo, avšak netlačilo se ve ztvárnění tolik na pilu. Pozvolné tempo vyprávění přináší nejen nádherné scenérie hor, ale i silný příběh lidí, kteří chtějí pouze splnit svůj sen. Jak už to bývá, na samém konci nám jsou ukázány skutečné podoby horolezců a jejich další osudy.(18.7.2017)