Kmen Andromeda (TV film)

The Andromeda Strain

Kmeň Andromeda

Sci-Fi

USA, 2008, 180 min

Slušnou výpravou oplývající TV film vycházející z novely Michaela Crichtona, který má bezmála tři hodiny, se celkem povedl. Sice herci nejsou nic extra, ale svou roli plní a co je hlavní tak první hodina je opravdu solidní rozjezd. Bohužel druhá část jej docela podkopala, neboť závěr totiž je velké zklamání. A je to o to víc nečekané, že první díl rozpočtem (nebo alespoň se režisérovi povedlo navodit takový dojem) totiž strčila do kapsy například 24 nebo Heroes. Příběh je celkem atraktivní a právě ten mne donutil sjet tyto tři hodiny rovnou v řadě, opravdu škoda toho jak to nakonec dopadnulo. Ale jde určitě v rámci televizní tvorby o velmi našlápnuté sci-fi.(10.8.2008)

Na TV film - tam byla videt velka financni pomoc bratri Scottu. No popravde jsem cekal vetsi sragoru, mile me to prekvapilo, jak to tak byva kdyz date na ocekavani. Nevidel jsem sice puvodni film, ale s cim uz me novodoby ruzovy Hollywood stve, je naprosta nerealnost prostredi, predevsim ve vedecke spolecnosti. Opravdu tezko uverit ze predni vedecti mozci jsou jak vystrizeni z Merlose place. Jako by byl problem vekovy prumer trochu zvysit, vzdyt Hollywood se pysni spoustou pohlednych a charizmatickych padesatniku, kteri nekoukaji toliko na honorare. A jelikoz se jedna o globalni problem osazenstvo je namichano pekne z celeho sveta. Nicmene nuda to rozhodne neni a porad se neco deje, dokonce se ani tolik neplytva lacinym sentimentem a to budis tvurcum k dobru(28.6.2010)

Co se pointy týče, občas to bylo jako kdyby jste se dívali okýnkem do pračky a snažili se zahlédnout červenou ponožku. Ale zábava to byla a jistě je třeba ocenit, že film se stopáží 180 minut nenudí a po celou dobu udrží pozornost diváka. Chvílemi se Andromeda jeví jako klasický epidemiline film, potom jako čisté sci-fi a pak zase jako jeden z mnoha konspiračních filmů... . A to celé se točí v klasickém schématu, kde nemůže chybět šťouravý reportér, pár geniálních vědců, zlí hoši z armády a vlády a v neposlední řadě také president USA. Ti všichni tam byli a chovali se přesně tak, jak jsou amíci naprogramovaní. Díky produkci bratrů Scottů, jsou všechny vojenské scény a triky na velmi dobré úrovni(další příležitost ukázat, že USA jsou v technologiích několik světelných let před zbytkem světa). Co se herců týká, tak nebylo až tak moc co hrát, takže nikdo nevyčnívá. Vědci, vojáci, politici... . Celkový dojem je, že jde o zručně zvládnutý film, který ovšem nedosahuje úrovně Andromedy z roku 1971, natož pak knižní předloze. Přesto je to v rámci žánru nadprůměr.(5.10.2010)

• Dan9K

Když to srovnám s původním filmem, tak je tu méně vědeckosti, více klišé, více korektnosti (například vědci musí být složeni ze všech myslitelných ras a pohlaví, zabíjení zvířátek musí být pohoršeně komentováno atd.) (souvisí s dobou vzniku), více patosu (ehm, v původním filmu nebyl žádný). Herecké výkony jsou značně horší (během celého filmu jsem jim ty role nevěřil, pořád jakoby na mě křičeli: "jsme herci!"), i to charisma mají nižší, technickoumělecké zpracování snímku značně obyčejné, oproti originálu. Stará verze působila dojmem fiktivního dokumentu, tak moc důvěryhodná byla. Nová verze je prostě obyčejným televizním scífkem s vyššími ambicemi. Na druhou stranu je fajn, že příběhová linie je daleko komplikovanější a fantasknější. Tento fakt dává nové adaptaci svůj smysl. Přestože je nová linka ve své podstatě hloupá, dostává to film na zajímavější úroveň. Škoda, že ke konci se vrší docela blbosti a některé klíčové věci vyšumí do ztracena a některé jsem zcela nepochopil. Všechno zde také musí být daleko megalomanštější, aby to dnešní diváky zaujalo. I přes 180 minut délky a čerstvě absolvovaný původní film jsem se ale skoro nenudil, což jde adaptaci nové velmi k dobru.(5.2.2015)

tohle je klasický "dej si palec do pusy" film...tedy remejk...abych to vysvětlil.. ja znal chapíka co mel dost špatnou paměť,,,hlavne kdyz vykladal naky ty vtipy co kde kolem popelnic pochytal vod majitelek pudlů.. nebo různý porekadla, co kde vyčet po zdech veřejných hajzlíků... ...jednou prisel a povidal mi, ze mu v praci rekli fákt dobrej jazykolam,ze mu to teda prve nešlo, ale že se jako "DÓST RYCHLE UČÍ"..a že teď,už to zmákne bez problémů i třikrát za sebou a pořad dokola opakoval "..dej si palec do pusy, dejsi palec do pusy...." ...ja se mu sice snažil, decentně, pohybem ruky a jemnými vulgarismy naznacit, ze je to trosku jinak...ale porad mi to nechtel verit.....dva dny na to, asi když mu to konečně došlo, se zhroutil a uz nikdy neprisel do "práce" (třídič)... takze opomeneme tech posledních dvacet pet minut hrůzy a necháme tomu ty tři hvězdy......tři rudé pěticípé hvězdy jež představují pět prstů ruky dělníka, ale též i pět kontinentů, jimž má komunistický systém vládnout...zbohem a strčte si tu všichni... prsty zkrs krky(15.5.2011)