Reklama

Reklama

Přelstít lišku pouště je úkol hodný pravých mužů... Libye 1943. Po téměř třech letech lítých pouštních bojů vehnal Rommel svým brilantním nasazením tankových jednotek Brity do zoufalé situace. Osud Středomoří visí na vlásku. Němci obsadili strategický přístav Tobruk a nyní zde shromažďují posily a vojenský materiál k dalšímu útoku. Britové mají ovšem v záloze plán. Zajatí britští výsadkáři mají při přesunu do Tobruku přemoci německou stráž, zmocnit se konvoje a pod velením kapitána Fostera zničit pobřežní dělostřelecké baterie a umožnit tak britskému námořnictvu útok na přístav. Plán ovšem už na samotném začátku získá povážlivé trhliny... Hlavní roli v americkém válečném filmu režiséra Henryho Hathawaye ztvárnil Richard Burton. (Česká televize)

(více)

Recenze (15)

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Klasický válečný film amerického střihu ve stylu gentlemanského westernu, kde se umírá jen tak mimochodem bez nějakých zbytečných emocí. Kladní hrdinové, tzn. ti naši, převyšují nepřítele po všech stránkách, ať už chytrostí či přesností střelby. Hodně se zde střílí, bouchá to jako při ohňostroji, občas teče krev, zkrátka válka je takové jedno velké akční divadlo. Nebo to bylo někdy i doopravdy? ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Do třetice všeho dobrého s Richardem Burtonem. Poprvé v dávném starověku (Kleopatra), podruhé ve středověku (Tisíc dnů s Annou) a nyní v novověku. A pokaždé za čtyři. Předně by mě samotného zajímalo, zda se Němci opravdu chovali v souladu s ženevskými konvencemi. Celý příběh o tom, kterak partička vojáků porazila celou Rommelovu armádu a samotného generála napálili je trochu naivní. Na druhé straně vrcholná bitevní scéna vypadá skvěle a na použití techniky si filmaři dali opravdu záležet. ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Nielen kvôli charizmatickému Burtonovi v hlavnej úlohe je zaujímavý film, ale aj kvôli svojmu svižnému tempu a záverečnej veľkolepej akcii. Príbeh má prvoradý účel zabaviť akciou a dôvtipom postáv z diverznej skupiny poskladanej zo zdravotníckej jednotky, a na nejaké historické reálie sa nehrá. Preto je tu aj taká početnosť hlášok, a preto mu aj odpustím detaily ako to, že nemeckí vojaci, ktorí sú tu predstavovaní viacmenej ako hlupáci, nespoznajú prízvuk u britských vojakov, ktorá sa snažia hovoriť nemecky. Taká skôr oddychovka, ktorá svoj účel plní. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Mal by som vás dať zastreliť, ale nachytali aj mňa..." Takto sebakriticky zhodnotil situáciu generál Rommel po tom, čo mu skupina britských vojakov na čele s jedným filatelistom prešla cez rozum. R. Burton ja samozrejme hlavnou hviezdou, ale i jedinou. Iné hviezdne mená tu nenájdete, ale miesto nich si režisér mohol dovoliť množstvo vojenskej techniky, ktorá mňa osobne najviac nadchla pri parádnej scéne, kde sa na asfaltovej ceste stretne niekoľko nákladných áut a množstvo nemeckých dvojmiestnych motoriek, kde sa všetci navzájom zdravia a dávajú si prednosť. Akcia je veľmi slušná, zaujme scéna v zakliesnenom a prevrátenom nemeckom tanku a celkovo je to všetko v tomto filme pomerne pestré. Púšť si prejdeme nielen s pechotou, ale natrafím a odstavíme i dve tankové divízie generála Rommela, máme tú česť i s námorníctvom a tak trochu i letectvom. Talianska "číča" príbeh trochu okorenila a tak tú naivnú story o hrdinských vojakoch v pohode zožeriete. "Klop-klop, otvárajte, tu Africa corps!..." 70%. ()

JohnSmith 

všechny recenze uživatele

Je to sice svižně natočené, Burton dělá co může, a sem tam se objeví trochu humoru. Dal bych i víc hvězd, ale co mě dokáže namíchnout, když výprava pohnojí co může. Téměř všechna nákladní vozidla německé armády jsou tak vlastně americká nákladní vozidla, místo německých tanků má Rommel americké lehké tanky M24 a místo kulometů MG42 se používají americké Browningy. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (1)

  • Téměř všechny akční scény byly převzaty z filmu Tobruk (1967). (Marek06)

Reklama

Reklama