• L_O_U_S

Nemastný-neslaný film, jehož největší slabinou je scénář. Herci prakticky nemají co hrát. Film nejvíce pokulhává při špatně napsaných dialozích, zejména při rozhovorech v Tomášově rodině (babiččina moudra, zbytečná postava matky). Neztotožnil jsem se s ani jednou z postav. Spousta scén je hluchá a nic nezachraňuje ani Viktor Preiss s Vladimírem Brabcem (podobnost jeho role majoru Zemanovi '68 čistě náhodná?). Dvě hvězdy dávám proto, že jsem za lístky dal 170 Kč a mimoto jsem byl svědkem i větších filmových průšvihů. (432., prosinec 2008)(28.12.2008)

Nemohu pochopit některé z okolních komentářů, které hovoří zcela proti tomuto novému českému filmu. To jste tak zaujatí režisérem VéKáVéček (btw. taky je nemám rád)? :P No já nevím.. Mně snímek přišel jako příjemná podívaná, které zpočátku tak trochu neseděl divadelní výkon ústřední dvojice - ono se těžko hraje neteatrálně, když studujete DAMU - ale to v průběhu naštěstí zmizelo. Mezi Marií Štípkovou a Ivanem Luptákem jsem jaksi postrádal kouzlo zamilovaného páru, což mi později připadalo jako vhodné, vzhledem k tomu, že mezi ní a Alexejem Bardukovem to zajiskřilo setsakramentsky.. a to mi dávalo smysl, protože k postavě Tomáše - dle mě - zkrátka lásku necítila. Děj byl sice pozvolný a některé části byly lehce nedovysvětlené či nevyužité (SPOILER: mrtvý bratr KONEC SPOILERU), ale nebylo to nic, co by se nedalo překousnout. Vladimír Drha se dosti obával reakce českého diváka na vyznění příjezdu sovětských vojsk na naše území, ale já se domnívám, že se úkolu zhostil decentně a rozhodně ne pobuřujícím způsobem. A ještě bych pochválil Tomáše Kluse, jehož ústřední píseň je skvěle dynamická a utkví vám v hlavě ještě na hodně dlouho.(18.11.2008)

• Sheldra

Forma bez obsahu je k ničemu, stejně jako obsah bez formy. Anglické jahody nemají ani jedno. Nezajímá mě, jestli za to může víc neschopný režisér, scénárista, který neumí napsat kloudný dialog, nebo herci (s výjimkou pana Preisse a Rusáka Bardukova, na kterého se dá dívat nejen proto, že jediný hraje s nadšením) bohatě obdaření prázdnými výrazy, rozjíveným pražským přízvukem a nulovým charismatem - výsledek je jediný: stojí to za hovno.(6.5.2010)

• Sandiego

Film, jehož nápad a jeho možné rozvití doplatilo především na nízký rozpočet. Několik lokací, stálé návraty na chatu, klaustrofobicky nepřehledný děj v bytě. Navíc dlouhé dialogové scény se statickou kamerou na filmovém zážitku nepřidají. Hlavní dvojice herců není zas taková tragédie, Štípková však nekrotí svůj výrazně divadelní přednes. Preiss a Divíšková naopak zachraňují kolovrátkové scény "z domova" a jejich scény jsou nejvděčnější. Závěr je už za ty dvě občas hodně přetrpěné hodiny až příliš otevřený, tragická linka naopak naprosto zbytečná.(23.8.2009)

pro mě ten film neměl skoro chybu,splnil nadmíru očekávání,které jsem měla při zakoupení lístku,slyšela jsem o něm totiž všelijaké nelichotivé zvěsti (které korespondujou s místním hodnocením,jak vidím)...ale k mojí radosti tam byl taky humor do té neutěšené doby,a ten vykulený ruský voják mi přišel zahraný skvěle,prostě se mi to moc líbilo(24.11.2013)

• - V průběhu celého filmu popíjejí postavy pivo z lahví, které se však vyrábějí a prodávají až dnes. Dříve bylo pivo v lahvích, které měly jiný tvar s kratším hrdlem a delším tělem. (Pepy)

• - Píseň „Malčik“, kterou složil Tomáš Klus pro tento film, je také poctou písničkáři Karlu Krylovi. [Zdroj: iDnes.cz] (orkadimenza)

• - Ve filmu debutovali začínající herci Ivan Lupták, Pier Orlavdin, Vjačeslav Burlac a Sergej Gherciu. (M.B)