Jak vycvičit draka

• USA How to Train Your Dragon (více)

Tato dobrodružná fantasy komedie se odehrává v mytickém světě drsných Vikingů a divokých, oheň chrlících draků. Vypráví příběh vikingského mladíka jménem Škyťák, který žije na ostrově, kde je boj s draky součástí života. Škyťákovy dosti pokrokové názory a neobvyklý smysl pro humor nenachází příliš pochopení v jeho kmeni ani u jeho náčelníka, což je shodou okolností ... Škyťákův otec. Když je mládenec společně s ostatními teenagery zařazen do drakobijské školy, bere to jako svou šanci dokázat, že umí být bojovníkem. Pak se však setká, a posléze spřátelí, s poraněným drakem, což obrátí jeho svět vzhůru nohama. Co začalo jako jeden ze Škyťákových pokusů ukázat co v něm je, se mění v šanci ukázat nový směr budoucnosti celého kmene. (HBO Europe)

Jazzzz

Děj je jednoduchý, prostý, film je koukatelný, zábavný. Takhle vypádá film vhodný na odpočinek, podle mých představ. Animace je hezká, místy až roztomilá. Nemám co vytknout, přesto však nedávám 5 hvězd, tento film mi přišel jako pohádka každým coulem, narozdíl on animáče Wall-E, který mluvil jak animací tak myšlenkou. ()

tnp101

Nenápadný a na první pohled ne příliš atraktivní animák, který mě ovšem hned od úvodních sekund nepřestával fascinovat svou epičností. Dějově se nejedná o žádný zázrak, co však nelze nepochválit jsou sympatické (v originále navíc báječně namluvené) charaktery, výtečnou akci i smysl pro humor. Otázkou zůstává, jak moc bych si snímek užil bez Powellova hudebního doprovodu, ale vzhledem k tomu, že se jedná o základní složku filmové struktury, už jen tak uvažovat se mi zdá být naprosto zbytečné. 80% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Na řadu přichází pojednání o v tuzemsku distribuovaném Blu-ray disku - přesněji 2D edici. OBRAZ: Jelikož máme tu čest s digitálně animovaným filmem, nepřekvapí, že obrazový přepis atakuje referenční hodnoty ve všech myslitelných parametrech. Obraz působí velice filmově - anamorfický poměr stran 2,35:1 (horizontální černé pruhy), realistická kamera i nasvícení. Na zrno kteréhokoli druhu samozřejmě nenarazíme a na plný odiv se tak dere fantastická ostrost, drobnokresba i hloubka vytvářející takový 2,5D efekt. Barevná paleta se nevyznačuje přesyceností, jako spíš méně do očí bijícími, přesto však sytými a z technického hlediska dokonale podanými, odstíny a luxusní je také černá. ZVUK: Originální anglický zvuk v Dolby TrueHD 5.1 se vyznačuje mohutností. Už delší dobu jsem neslyšel tak dynamickou a na subwoofer agresivní stopu, která je ovšem zároveň tak precizní v reprodukování jemných detailů v klidných i uřvaných sekvencích. O skvělé prostorovosti samozřejmě ani nemusí být řeč a dokonalá hudební i dialogová složka jen potvrzují, co jsem již napsal o obrazu - referenční materiál. Česká stopa v DD 5.1 se pyšní, jak je u animáků zvykem, povedeným dabingem a slabší dynamikou, což však ve výsledku není žádná tragédie, stopa totiž i tak zní skvěle. BONUSY: A nyní již k bonusům. Hned na začátek zmíním, že jich je ve srovnání s těmi na zahraniční verzi o poznání méně, ale až na několik smazaných scén a krátkometrážní film jsme o nic zásadního nepřišli. Cestu odstartujeme dvojicí slušných dokumentů (12 + 11 minut, oba s českými titulky), přičemž první pojednává o obsazení a druhý o animaci. To je bohužel ze všech klasických video-bonusů vše, ale nezoufejte, pokračujeme totiž nijak zázračným, ale bezpochyby nadprůměrných audio-komentářem režisérů/scenáristů a producenta, jenž ke všemu vybaven českými titulky! Následuje PiP stopa, která se často téměř překrývá s audio-komentářem, ale nadto disponuje zákulisními záběry (převážně ve formě rozhovorů), storyboardy a dalšími produkčními materiály. Doprovod jí dělá „trivia“ stopa s textovými informacemi všeho druhu rozesetými po celé stopáži. V případě těchto dvou stop jsme se však již české lokalizace nedočkali. Přídavnými materiály tak disk vyloženě nepřekypuje, ale čistě z obsahového hlediska nabízí dostatečnou nálož informací. Jen dodám, že pokud přemýšlíte o 3D verzi titulu, žádné bonusy na vás na ní nečekají a stejně tak ani české titulky u filmu - k dispozici je pouze dabing. FINÁLNÍ VERDIKT: Referenční audiovizuální stránka a slušná bonusová výbava, tudíž titul, který stojí za hřích. 80%. () (méně) (více)

T-pack

Nevim, jestli je se mnou něco špatně, protože poslední dobou se hrozně snadno nadchnu a/nebo jsem naměkko. U tohodle filmu jsem byl přirozeně obojí a může za to Hiccup, Toothless, Astrid a vůbec všichni ostatní. Sice příběh ze všech nejklasičtější, zabalenej ovšem do něčeho tak správnýho, že se mu to musí odpustit. Věděl jsem, že tenhle film bude dobrej už podle prvních pár slov a skutečně tomu tak bylo. ()

geklon

plné klišé a dost nevyrovnané animace. Banální příběh, nudné charaktery.... nechápu taková vysoká hodnocení. Vždyť i Rio nebo Gnomeo a Julie jsou o třídu zábavnější, originálnější a příjemně koukatelnější.... Zklamání. ()

Ivuse

Už jenom Bezzubka si zaslouží plný počet *. :-) Prostředí drsné severské země je úchvatné, stejně jako hudba. Animace krásně vtáhne diváka že se až nestačí divit. Příběh je, jak už tady napsalo mnoho jiných, předvídatelný, ale to mi vůbec nevadilo. ()

Pavlínka9

Obrovským plus bylo neskutečné vtáhnutí do děje, kdy bych neřekla, že film má extra nejúžasnější animaci na světě, ale právě i tím mě zaujal, že nemá všechna světová plus a přitom má tak ohromný úspěch :) To bylo pořád - tys to ještě neviděla, jo? A proč ne? Já jsem ani nějak nechtěla - nějak jsem tím asi prostě nebyla na počátku ochromena, ale když jsem to zapla :) Už jsem nechtěla, aby to skončilo :) Drak, který mi tu připomínal naši kočku :D Jelikož ty pohyby až moc dobře znám :D A neobvyklý typ, to samé o hlavní postavě a sem tam pár vtípků. Prostě paráda - jak pro dospělé tak děti. Už se těším až se podívám na druhý díl :) ()

tere.z

Od nového počinu Dreamworks jsem nečekala vůbec nic. O to víc mi tento krásný a roztomilý animák vyrazil dech. Parádní hudba, vskutku „epická“ kamera (okamžitě naskakkuje Pána prstenů:), vtipné gagy a taky létající skály (Avatar hadr). A hlavně je tu roztomilý drak a sympatický hlavní hrdina (pokud se dá u animáku použít pojem civilní herectví, hodí se to právě sem). Příběh je sice klasický (ovšem ne nijak plytký), ale je tak hezky zpracovaný, že to vůbec nevadí. Jednoduše krásná filmařina v animáku a výborná alternativa věčně se pitvořících, trapně hláškujících postaviček z mnoha nejmenovaných Drakových konkurentů. ()

yeniczek

Parádní animák, který vás nejspíše překvapí jak svojí vizualizací, tak svým příběhem. Bál jsem se, že se bude jednat o film spíše pro malé děti, ale podle mě jsme si ten film užili všichni. Navíc viděno v IMAX a musím říct, že jestli mělo význam jít na nějaký animák ve 3D, tak je to určitě tento. Let na drakovi je něco úžasného a to nemluvím o letu střemhlav:) 9/10 a nejlepší na tom je, že je to pecka i v žánru hraných fantasy, protože je to lepší, než co se za poslední roky uplodilo. Hudba od Powella je úžasná! ()

BetuSKA

Ač je mi líto té jedné chybějící hvězdičky, v porovnání s například Zataženo, občas třakaře - jehož pointa je takřka stejná - Třakaře vítězí. Každopádně se mi líbilo hodně, zvláště drak-pokémon a drak-godzilla, škoda jen trapných vikingských dětí a možná trochu i pana Bosse otce.... ()

VasaX

Po shlédnutí, v kině a 3D, jsem byl unesen a vážně jsem uvažoval o pěti hvězdičkách. Ve výsledku dávám jen čtyři, ale pořád je to mé jasné doporučení a aspirace na plný počet v žánru byla velká a ty, kteří zde na ČSFD pět dali, plně chápu. Jestli 3D nebo jen tak digitálně či "analogově, nechám na preferenci ostatních, v tomto případě 3D bylo jen takové krásné prokreslení, nic dechberoucího, rozhodně však neurážlivého, jako v případě nových Titánů. Samotný děj je zábavný, i když klasicky-pohádkový ale novodoběji vyšperkovaný. Vizuální zpracování je úžasné a krásné. Děj má spád a je zábavný jak to jen jde, dobrodružný na pohádku až až. Pokud máte možnost a alespoň trochu chuť, rozhodně se mu nevyhýbejte, byla by to škoda. I když z něj po skončení projekce nebudete uneseni dlouho jako děti, při sledování si každou minutu užijete o to lépe. ()

hroubek

V Dreamworks to konečně pochopili, že nemůžou stále dokola sázet na Shreka a po každém neúspěchu s jiným filmem se k němu vracet. Příběh je velmi slušný,animace skvěla a postavy úžasné. Při prvních záběrech na vesnici se nemůžete vynadívat jak si sní tvůrci pohráli a samotná kapitola jsou draci,kteří jsou prostě perfektní a skoro každý má osobnost. Samotný výcvik ukáže jak jsem si představoval filmového Eragona. Když, jsem to viděl myslel jsem, že jsem viděl animák roku, ale za pár dnů jsem viděl Toy Story 3 a musím uznat, že závěr hraček přeci jenom o něco lepší. Snad příště draku. ()

Petr23

Na rovinu, film mě nebavil. Protože, skoro jediné co mě zaujalo bylo grafické zpracovaní. Animovaní dráčci jsou prostě roztomilí, a navíc ta okouzlující severská krajina. Oproti tomu příběh je podle mého tuctový až nezajímavý, na můj vkus až příliš sentimentální (zvlášť ke konci). Hlavní hrdina je typický otloukánek a slaboušek z kterého se časem stane "borec". Já vím, že je to film pro děti, a zápletka je stvořena pro tuto cílovou skupinu, ale co je moc, to je moc. Nechci nikoho urazit, ani mu film znechutit, protože se jistě najdou lidé kteří budou film vychvalovat a mne zavrhovat. Ale já si prostě za svým názorem stojím, a na film se už podruhé rozhodně nepodívám. ()

Trustme

Jak vycvičit draka? To musíte být romantický Viking ve věku rozverné puberty, který touží něčím zaujmout a náhodně se vám podaří obávaného draka... přizabít! Následným "disneyovským" vztahem pochopit, že vše není tak černé a nebezpečné jak se traduje a naukou o tom druhém vycvičit nejen draka, ale i náturu lidí kolem sebe... DreamWorks Animation nakreslil jeden z nejlepších animáků ve své filmografii a troufnu si prásknout, že i nejlepší animák roku 2010. Svět Vikingů, byť v roztomilejším designu je stále vděčným námětem, spolu s dračími bestiemi všeho druhu jaké nenapadnou ani japonskou část design výtvarníků. Něco takového jsem si přál vždy spatřit. A co, že tady je to jen pohádková romantika bez useknutých hlav a dvoumetrových Vikingů. Právě zde ono zpracování do perfektního karikaturního vizuálu podsaditých vousáčů, či nordických tvářiček vikingských teenagerů je trefné. Postavičky stále nedosahují těch nejjemnějších "hereckých" nuancí, co Pixaří "herci", ale už, už to má náběh na animáky se "srdcem a duší". DreamWorks Anim. vsází spíše na akci, nějaký ten výbuch a efektní létání, než na dojemnost a zvýšené poučování malých diváků. Tady je až na poučování vše a to v míře větší než můj údiv snese. Zpracování dračích vizáží, letecké manévry a závěrečná bitva patří k tomu nejlepšímu co bylo v čistě počítačově animovaných filmech vyprodukováno. ()

Aven

Další oddychový a příjemný animák. Zábavné ano, něčím vyjímečné ne. Přesto mě to bavilo. ()

Brandon

Draci už nejsou co bývali, stali se z nich přiblbé nafouknuté užovky, kříženci netopýrů a zdegenerovaní papoušci s velkýma očima a předkusem. O ději ani nemluvím. ()

Danny F.

Nádherný film. Není mu co vytknout, má vše v přiměřeném množství; humor, trocha napětí a příběh. Toto vše dělá z tohoto animáku dokonalou podívanou. 100% ()

Tereza666

Další s perfektně provedených, stylových, zábavných a nesmírně milých animáčků. Příjemná záležitost, která vás příjemně pobaví. ()

Hraný remake Jak vycvičit draka má obsazení

Hraný remake Jak vycvičit draka má obsazení

31.05.2023

Hraná adaptace animovaného hitu studia DreamWorks Animation Jak vycvičit draka konečně našla své lidské představitele. Oba herci pak údajně byli vybráni i proto, že by se mohli v sérii zdržet i na… (více)

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

16.02.2023

Třetí drak letí k rekordním ziskům

Třetí drak letí k rekordním ziskům

25.02.2019

Třetí a závěrečný snímek trilogie Jak vycvičit draka o minulém víkendu konečně přistál v kinech a jak už je nyní jasné, bude z toho rekordní rozlučka. Jak vycvičit draka 3 totiž za víkend v Americe… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky