poster

Když nastaly deště

 • anglický

  The Rains of Ranchipur

 • anglický

  The Rains Came

  (pracovní název)

Drama

USA, 1955, 104 min

 • juvelinokivi
  **

  Tak tahle adaptace nesahá té z roku 1939 ani po kotníky. Jestli se tedy vůbec o adaptaci dá mluvit, vzhledem k tomu, že jeden z hlavních motivů knihy - trojúhelník Ráma - Edwina Hestonová - Lord Heston se vyvíjí zcela jinak. Což je dáno i jejich zcela rozdílnými povahami. Ráma, který ve svých letech ještě nepoznal ženu (?), se zamiluje do hloupé pipky Edwiny - což by se snad dalo omluvit jen tou jeho "nevybouřeností". Lord Heston, v knize jedna z nejodpudivějších postav, je tu sympatický džentlmen strádající chladem své manželky. Viděla jsem film, aniž bych znala předlohu - a i tak mi připadal neskutečně pitomý. Dvě hvězdy dávám za efekty a za druhou milostnou dvojici.(29.11.2014)

 • blackrain
  ***

  Knižní předlohu jsem prvně četla na střední škole. Dostala se mi do rukou více méně náhodou. Bloumala jsem po knihovně a nemohla si vybrat z knih, které tam nabízeli. Jedna žena akorát vracela asi pět knih. Bromfieldova kniha byla mezi nimi. Název mě přitahoval jako magnet, tak jsem se nechala přitáhnout. Nejdříve mě kniha moc nebavila. Po počáteční rozpačitosti ale přišel velký zlom. Začetla jsem se do ní a nechtěla se od ní za žádnou cenu odtrhnout. Kdykoliv mám čas, tak se k ní vracím. Film mě, bohužel, neohromil, jak jsem očekávala. Takže v tomhle případě dám radši přednost knize.(14.10.2009)

 • IdaHutt
  ***

  Měla jsem obavy, jak Hollywood zatočí s Bromfieldovým bestsellerem - a kupodivu, dopadlo to slušně. Vedle logické redukce počtu postav byly změněny některé další motivy, zejména pak charakter manžela prostopášné anglické lady, což vedlo i ke změně dějového vyústění. Nicméně atmosféru a poselství románu tvůrci plně zachovali. Navíc ani důstojný věk neubral tomuto snímku na působivosti katastrofických scén.(10.10.2011)

 • curunir
  ****

  ,,JE MI ĽÚTO, ŽE SOM VÁS POBOZKAL." ,,MNE NIE." __ Skvelý tajomný názov, exotické prostredie koloniálnej Indie a samozrejme aj môj obľúbenec Burton, boli hlavnými dôvodmi, ktoré ma pritiahli k tomuto filmu. Moju pozornosť však tiež priťahovali špeciálne efekty, za ktoré bol film nominovaný na Oscara, o to viac, že pre triky v starších filmoch mám pre ich častú kúzelnosť slabosť. Dočkáme sa ich vlastne až po troch štvrtinách v aj dnes pôsobivej scéne, kedy valiaca sa voda z pretrhnutej hrádze zasiahne Ranchipur, pričom som si spomenul na obdobnú scénu z mladšieho ,,Súboja titanov". Aj keď tu snímka dosiahne svojmu pomyselného vrcholu, pokračuje ešte ďalších 20 minút a stále ostáva dostatočne zaujímavou a drží divácku pozornosť. K tradičnému milostnému trojuholníku je tu pridaný ešte ďalší pár, čo je síce javí trocha zbytočne (v knižnej predlohe zrejme plní lepšiu úlohu), pomyselné opodstatnenie dosiahne až v závere. (15. hodnotenie, 5. komentár k filmu)(14.5.2012)

 • Faidra
  ***

  Bromfieldovu předlohu jsem v časech prepubertálních louskala se zájmem a celkem chápu, co na filmu naši předkové a zejména předkyně viděli, ale osobně, mám-li chuť na nějaký koloniální zákusek, sahám po Vzpomínkách na Afriku. Ty totiž mají kromě sladké polevy také solidní korpus a i ta jejich poleva chutná často po hořkých mandlích. Tady jsem cítila nanejvýš jejich vůni, i když do disputace, zda je lepší Robert Redford v letadle nebo Richard Burton v turbanu, se raději pouštět nebudu.(14.10.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace