Cesta

Scénografie:

Luigi Scaccianoce

Kostýmy:

Marcel Escoffier

Záverečná etapa tvorby Vittoria De Sicu poväčšinou postrádala sociálne protirečenia, tak výrazné v jeho neorealizmom šmrcnutých, a podľa mňa najlepších, dielach. Neinak je to i vo filme poslednom, nakrútenom pred smrťou režiséra, kde sa divák má dojať na osudoch veľkopanskej šľachty, žijúcej v prepychových palácoch. Ústrednou myšlienkou adaptácie Pirandellovej poviedky je objavná myšlienka o najdôležitejšej veci v živote - láske, akokoľvek nenaplnenej a tragickej. Fajn, veď o tom sa takmer všade píše a hovorí. Problém vidím v tom, že výsledok neposkytuje akékoľvek iné interpretácie, napriek snaživým výkonom Sofie Lorenovej a Richarda Burtona v hlavných úlohách.(20.12.2009)

Ctil otce svého i matku svou, proto o ruku ženy, kterou miloval, požádal.... pro svého bratra. Výživné téma, parádní lokace, ale výsledný dojem nijaký. Když zavřu obě oči, zapomenu na lepší de Sicovy filmy a zkusím uvěřit, že dabing Cestě nepřidal, jsem schopna zaokrouhlit nahoru.(23.1.2010)

Visconti byl niternější a radikálnější v adaptacích literárních děl, přesto je Cesta film s atmosférou díla velkého italského režiséra.(16.9.2014)

• Anderton

De Sica v Ceste už v 70. rokoch nekradne bicykle, ale preváža sa luxusnými automobilmi so smotánkou po pamiatkách Talianska. Na prvý pohľad to vyzerá vzrušujúco. Krásne lokácie, osudová láska, Richard zaľúbený do Sophie. Komercia ako stvorená pre naše mamy. Kde sa potom stala chyba? V prvej polhodine skákal dej tak dopredu, až z toho bolela hlava. Ale najmä, je to absolútne, ale absolútne bez života.(24.10.2015)

"Co klobouk ??" - "Vypadá to spíš jako mísa na ovoce.." - "To se teď nosí, drahá !!" ;)(15.9.2014)

Posledni film talianskeho rezisera Vittoria DeSicu nesie nazov Il Villagio. A tematicky ide o pribeh lasky medzi Richardom burtonom a Sophiou Loren. Pribeh sa odohrava kdesi v taliansku uprostred roku 1914. Film je to vyborny, aj Burton aj Loren vedeli hrat, takze o herecke koncerty je hned postarane. Koniec bol dost smutny, ale az prilis predvidatelny. 80 %(16.9.2014)

Nečekaně průměrný film i přes kvalitní režii Vittoria De Sicy a tradičně perfektního Richarda.(23.2.2010)

• JohnSmith

Příběh o ženě, která si musela vzít bratra muže, kterého milovala. Tragický milostný trojúhelník, ve kterém by měly vyčnívat výkony Burtona a Lorenové. Bohužel tomu tak není. Ani jeden nemá co předvést a celý film je tak trochu nezáživný a předvídatelný.(31.10.2015)

První polovina je skvělá, o nenaplněné lásce a obětování, pak se to zlomí a po nehodě už je to taková pomalu plynoucí drama s předvídatelným průběhem i koncem.(27.10.2011)

Hudba: Manuel De Sica, Nancy Cuomo(18.8.2013)

• blowup

Tak copak to v tv člověk nevidí? Herecký výkon Burtona je až skoro k smíchu a vůbec se nehodí navzájem se SL. Možná, že to byl i ten dabing, ale něco tak hrozného jsem už dlouho neviděla. Asi je to také tím očekáváním něčeho a tím pádem i výdrží při sledování, jinak bych to po půlhodině vypnula. Trochu se divím, jak se to tady líbilo...(20.9.2014)

• Dzony

Mé hodnocení je velice neobjektivní, toho jsem si vědom, ale dejte mi do filmu 5 minut kankánu a vypínám obrazovku, jdu zvracet s mozkem naplněným depresí.(24.10.2015)

• kubilov

Labutí píseň Vittoria De Sica, která se nese na jedné straně ve skvělé sicilské atmosféře, ale na druhé straně se strašně plytkým příběhem a na své poměry s nepříliš výraznou Sophií Loren, pro kterou tak může být nakonec po letech Il Viaggio pouze filmem, kde se objevila s pro sebe v příštích letech velmi důležitým mužem - Ricardem Burtonem.(10.2.2015)

Příjemný film, okouzlující krásnými palácovými interiéry a moc pěknou vhodnou hudbou. Obraz, často přeexponovaný a v jakémsi mlžném snovém oparu mě naopak příliš neoslovil. Vidím to něco mezi 75-80% a díky tomu zvedám jako 98. hodnotitel slabé hodnocení o 1% na 66%, 22.9.2014.(23.9.2014)

Tedy upřímně nic moc, ale tuším, že to bylo ve scéně, kdy Cesar přijíždí se svou švagrovou k doktorovi, kdy kůň, který táhne jejich kočár, musí usilovně brzdit a stejně mu podkovy na dlažbě kloužou, takže scéna vypadá nechtěně komicky. Nejspíš ji taky několikrát opakovali, protože když se milý koník konečně doklouže, ještě se na své pasažéry ohlédne, jestli už milostivě vystupují, když mu to dalo tolik práce, a ví, že hnedle dostane pokyn k odjezdu. Jinak hlavní dějová linka na mě příliš romanticky nepůsobila, ten mezinárodní herecký i umělecký mix je příliš umělý, neautentický, chladný, bez emocí. Interiéry, kostýmy, detaily vůbec, jsou sice skvělé, ale Burtonovi jsem to moc nevěřila. Lorenová občas až přehrávala. Nejzajímavější byly snad jen odkazy na někdy nepochopitelná morální pravidla doby konce 19. a začátku 20. století.(13.11.2014)

Ani 40 let neubralo filmu na kvalitě. Ta je sice postavena především na výkonech Richarda a Sofie, ale také skvěle navodí umrtvující atmosféru konzervativní Sicílie, která by dokázala Sofii umořit dříve, nežli by ochutnala alespoň trochu štěstí. Že film končí smutně? Nesouhlasím. Vzhledem k době a jejím konvencím byl závěr šťastný. Nemusí se vždy vzít a mít kupu dětí. Okouzlující, dojímavý, pohodový film.(18.9.2014)

Bohužel mě také film příliš nezaujal, přesto že Lorenku a Burtona mám ráda. Nemohou tady nijak zvlášť ukázat své herecké umění, děj je dost nudný, atmosféra studená asi tak stejně jako ty nevytopené neobývané salony v paláci, dabing hlavně Sophie mě také nenadchnul, to už sakra nemohou aspoň někdy dát dabing někomu jinému než T. Bebarové, třeba B. Munzarové...opravdu zajímavé bylo jen to, že jako vdova nemohla jít se synem první den do školy!!(29.1.2015)