Brundibáři

(TV seriál)
Animovaný / Pohádka
Československo, 1980, 49 min (Minutáž: 8–9 min)

Epizody(6)

Kratičké příběhy dvou čmeláků, kteří se stejně jmenují a navlas se sobě i podobají. (Karlos80)

tomtomtoma

Zdeněk Smetana patřil k nejvýraznějším tvářím české, respektive československé, animované filmové tvorby pro děti. Jeho minisérie Brundibáři zaostává sice v popularitě za Rákosníčkem, Křemílkem, Vochomůrkou i malou čarodějnicí, ale svým duchem za nimi v žádném případě nekulhá s odstupem. Výtvarná podoba se drží Smetanova charakteristického rukopisu v ideálním vzorci pro dětské diváky. Hrdiny jsou jednovaječná dvojčata čmeláků Bernardů Bombusů. Hlasový doprovod Jiřího Sováka neskrývá rozpustilou soutěživost a dychtivě se žene vpřed k novým zážitkům. Vedle výchovného směřování nelze přehlédnout, a natož přeslechnout, ani hudební hrátky Václava Zahradníka. Uličnická nátura je napadena dobromyslností. Je to další z podnětných kousků v rozvoji malého člověka, dospělým je dovoleno s rozkoší pozorovat důmyslnou tvůrčí neposednost, která se ve Smetanově podobě neomrzí. ()

Matematicka

Dva stejní brundibáři Bernard Bombus & Bernard Bombus. Oba milují hudbu, hrají na basu a ač sami trochu líní, nemají rádi hloupost, především tu lidskou... Seriál, který mi v dětství zcela unikl a viděla jsem ho až teď se svými dětmi. Ač je starší než já, je překvapivě aktuální (i pro dospělé) a ukazuje i k docela závažným, např. ekologickým tématům. Velice pěkně výtvarně zpracováno Zdeňkem Smetanou, výborný komentář Jiřího Sováka. Autory námětu jsou Edgar Dutka a Zdeněk Smetana. Celkem velice povedené a vtipné. ()

lubospoti

Tenhle večerníček si moc nepamatuji. Nejspíše je to tím, že příběhy nebyly příliš záživné. Asi jedinou světlou stránkou tohoto seriálu je povedená animace Zdeňka Smetany. ()

ostravak30

Křemílek a Vochomůrka či Rákosníček byli výborní. Jiří Sovák sice hlasově nestačí na Jiřinu Bohdalovou, ale snaha je. Respektive byla. Ovšem on nedostal moc prostoru. Brundibáři byli o mnoho méně záživní než zmíněné pohádkové seriály. Ty příběhy byly trochu slabé, aby zaujaly. Nejspíš proto vzniklo jen šest epizod a repríz také moc nebylo. Já si totiž tenti Večerníček pamatuji, ale jen malinko. Ještě bych ovšem pochválil hudbu, kdy v některých epizodách zazní docela slavné melodie. ()