poster

Škola detektívky (TV seriál)

Krimi / Drama

Československo, 1989, 3 h 54 min (Minutáž: 43–51 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (9)

 • Oskar
  **

  Docent Martin Huba, zřejmě vysokoškolský profesor literatury (neviděl jsem první díl) leží s komplikovanými zlomeninami v nemocnici a krátí sobě, saniťákovi Marianu Labudovi i spolupacientům dobu rehabilitace velmi školometským výkladem o historickém vývoji detektivního žánru. U postele má všechnu potřebnou dokumentaci (např. osobní korespondenci A.C.Doylea), kterou dává kolovat, souká z hlavy data a věty jako z učebnice a pro ilustraci se vtěluje do slavných detektivů... Tedy, vzhledem k atraktivitě předloh, autorům scénáře (Miloš Macourek a Pavel Juráček) i režisérovi jsem očekával něco mnohem lepšího. Ten seriál je v nejhorším možném smyslu slova rutinní a zdá se, že vznikal na objednávku jako výplň nějaké mezery v dramaturgickém plánu. Jsem ochoten své hodnocení změnit, přesvědčí-li mě následující díly, že je nespravedlivé. Ale protože každá epizoda má vlastního detektiva a předlohu, bude tak jako tak lépe hodnotit je separátně. První díl podle Edgara Allana Poa jsem bohužel (nebo bohudík) neviděl. Druhý díl, DOBRODRUŽSTVO SO ŠIESTIMI NAPOLEÓNMI podle A.C.Doylea: V Baker street 211b (neptejte se, proč právě tam) je nuda, že by se dala krájet. Holmes, Watson a Lestrade sedí u stolu, jako by neměli nic jiného na práci, a scénář je velmi krkolomně přiměje zapříst hovor o případu podivína, který krade a rozbíjí Napoleonovy busty. Hubův Sherlock Holmes budí dojem tichého narkoleptika, Watson v podání Mariana Labudy je zase takové dychtivé zviřátko, které nemá v příběhu výrazné uplatnění a většinu času postává někde bokem. Pardon, řekl jsem v příběhu? Ba ne. Herci mají kostýmy, jsou jinak učesaní a sedí před kulisou znázorňující krb. Jinak se ale víceméně pokračuje v suchopárném tlachání z rámcového děje s docentem. Vše, co by se dalo ukázat jako dramatický děj, si ti tři pánové prostě vyprávějí. Jediná scéna, kde jsou kromě slov i stopové prvky akce, je dopadení vraha. Přesto je úplně stejně nudná jako vše předchozí. 20% Třetí díl, PRÍPAD OSCARA BRODSKIHO podle R. Austina Freemana, je o něco lepší. Po úmorném počátečním voiceoveru, který vysvětluje plány budoucího vraha déle, než může trvat akce jeho představitele, jsme skutečně svědky vyšetřování a skládání jednotlivých indicií v usvědčující celek. Je to úplně stejně konvenční, detektiv Thorndyke a jeho asistent Jarvis se od Holmese a Watsona liší spíše maskami a kostýmy než hereckým projevem Huby a Labudy, ale ano, je to dramatičtější příběh a je vhodnější pro tento druh ultralevné inscenace. 40%(4.8.2010)

 • Němi
  *

  [Za epizodu Sherlock Holmes: Dobrodružstvo so šiestimi Napoleónmi] - Holmes se přestěhoval z 221B do 211B (nechápu tenhle zásah), pravděpodobně, protože tam je krb přes celou stěnu, šavle na zdi a větší knihovna... zahodil důvtip, nebo lépe řečeno veškeré náznaky osobnosti, a přešel na zahleděné tlachání Huby. Martin Huba má blíže k absolutní katatonii, než geniální mysli. Jeho uspávací dikce a statičnost ale perfektně zapadají do celkového stylu filmu. Vorlíček vyprodukoval typicky strašnou TV produkci, v které postavy sedí ve studiu, potichu mluví a jedinou kulisou je vzdálený tikot v jinak "elektronickém" tichu. To je pak jedno, že i Labuda zahrál Watsona jako pohádkového dědečka a celé se to odehrává ve dvou miniaturních interiérech, přičemž veškerý děj mimo je sdělen skrze polopatické dialogy. Stejně to asi nebavilo ani samotné autory.(4.8.2010)

 • Martin741
  *

  Priserne nudny normalizacny serial.(1.7.2014)

 • Autogram
  *

  Detektívka podaná inovatívnym spôsobom ako rozprávanie v rozprávaní, ale ten spôsob je vyložene zlý. Nezaujímavý, zmätený a zrazu príde vyzradenie pointy. Televízia zaradila do programu iba prvú časť seriálu, a priznám sa, že ostatné mi chýbať nebudú.(7.2.2019)

 • hemul
  ****

  tento podareny serial som objavil az teraz, skoda, ze ho nebolo viac, najviac sa mi pacil diel 4. snad preto, ze som nepoznal predlohu, ale skor kvoli vybornemu Labudovi. v obsahu prveho dielu mate chybu. Popisujete obsah inej poviedky EAP.(2.4.2015)

 • kebom
  ****

  Vynikajúci seriál, ktorý som veľmi rád sledoval niekedy okolo 1990. Inak je tu zadaný nesprávny rok vzniku - seriál vznikol až v "revolučnom" roku 1989, to je asi príčina jeho zabudnutia. Odvtedy podľa môjho názoru ho v TV nedávali, i keď nerozumiem prečo (platilo až do augusta 2010, kedy ho oprášila Dvojka). Salajka - Labuda nemá chybu. (23. 11. 2010 - rok vzniku bol v údajoch opravený)(13.11.2007)

 • jan72
  ***

  1 - Vraždy v ulici Morgue (Poe) 2 - Dobrodružstvo so šiestimi Napoleonmi (Doyle) ### 3 - Prípad Oscara Brodskiho (Freeman) ### 4 - Honba za pokladom (Wallace) ### 5 - Smrť baróna Grandaru (Čapek)(14.6.2018)

 • Monicina
  **

  strašne slabé a nezáživné. Možno v 80.rokoch to malo "šmrnc", ale teraz je to nuda a celé také umelé. Nepáči sa mi ani ako to herci zahrali.(16.8.2018)

 • pds
  ****

  Genialny Martin Huba.70%(17.8.2018)