Spálené životy

Camino a la redención

Spálené životy

Drama / Romantický / Krimi

USA / Argentina, 2008, 102 min

Rozpočet $20miliónovTržby USA $200,730Tržby Celosvetovo $4,673,546║ _Hra na umenie?_ Absurdné zlyhanie tohto snímka spočíva v tom že debutant na režisérskom poste Guillermo Arriaga sa chce štýlom poňatia výpovede príbehu, až moc podobať vycibrenému štýlu dnes už doslova legende ako je Alejandro Gonzáles Iñárritu a to je hlavná chyba, okrem toho je dej doslova miestami zbytočne naivný, rozpačitý, nezrozumiteľný o celkovej výpovede príbehu tiež ťažko polemizovať. To že sa podarilo do filmu naverbovať známejšie tváre("ošumelá"Charlize Theron, "úplne ošumelá" Kim Basinger) nemusí znamenať hneď, že film tieto niekdajšie Oscarové hviezdy povytiahnú a tie nedostatky vykryjú, práve naopak skôr to posúvajú na hranu vatového telenovelového balastu, pre mňa dosť sklamanie tento počin. /videl v kine: 40%/ (videl na festivale Art Film Fest 2010)(20.6.2010)

Geniální scénárista „volné“ trilogie (kterou mám hóóódně rád) Amores Perros, 21 gramů a Babel napsal a dokonce i sám zrežíroval další neméně zajímavý, emotivní, podmanivý, ale hlavně lidský a dostatečně uvěřitelně vyznívající příběh. Opět mozaikovité vyprávění je v tomto případě vlastním klíčem k samotnému příběhu – upřímně mě první půle nijak zvlášť nenadchla a bál jsem se, že film bude pokračovat v (do té doby) neopodstatněném duchu zoufalství a prázdnoty svých postav, přičemž pointou bude nějaké neštěstí (třeba hromadná bouračka). Nicméně poté jsem byl opravdu rád, že jsem se mýlil.)) a dostal pointu jako hrom, nad kterou jsem jen nevěřícně kroutil hlavou a uznale pokyvoval scénáristickému umu Guillerma Arriagy. Jediná výtka by se snad týkala režie. Možná to vlastně není ani tak úplně výtka, spíš nutné srovnání Inarrituova režijního přístupu s Arriagovým. Ve zmíněné trilogii (Amores Perros, 21 gramů, Babel – zejména se to týká její prostřední části) dokázal totiž Inarritu především pomocí protřelé kamery a záběrů ze zdánlivě nezajímavých nebo extravagantních úhlů ještě více podtrhnout emotivní a psychologickou hloubku příběhu – v tomto ohledu je Arriaga „pouhým“ režírujícím scénáristou. Na druhou stranu lze považovat Arriagův režijní přístup za příjemně civilní, „čistý“ a se zvoleným tématem vcelku korespondující, leč možná příliš umírněný a ukolíbaný téměř jistým faktem, že o adekvátní emocionální účinek se postará samotný scénář.(26.11.2010)

Tam kde maličkosti přerůstají v celoživotní honbu za odpuštěním. Velmi hluboké. ░ Film má vše, jak má být. Po dlouhé době pět hvězdiček. Mám ale výtku - vadila mi nekonzistence Mariany (Lawrencová × Basinger). Obě herečky mají jinou mimiku, jiná gesta, rozdílnou řeč. ░ Basingerová se neustále ptá na komplikované protivné otázky. Lawrencová mluví v jednoduchých větách a když pronese otázku, končí libozvučným tónem. ░ Kazí to dojem obzvláště v prostřední části filmu, kdy se Lawrencová ptá své matky "Kde jsi byla?" a o scénu později nastupuje Basinger a na větu "To je tvoje dcera" odpovídá "Cos to právě řekl?"(21.2.2013)

Hodně dobře zvládnutá hra s nelineárním dějem. Kvůi propásnutému začátku na ČT jsem nevěděl, že Theron a Lawrence jsou jedna postava v rúzných časech, což jediné mi moc nesedělo. Jennifer Lawrence ve Spálených životech ještě nebyla hvězdou, co by utáhla film (jako jí byla o dva roky později v Až na kost, ale koukat se na ní už sakra dalo! Postava Kim Basinger ale byla naprosto odporná, a osud téhle staromilenecké dvojice mě docela potěšil. Fotříka Mariany bych pověsil za k.... do průvanu.(18.7.2012)

Tichý, pomalo plynúci film o osobách, ktoré na prvý pohľad nemajú nič spoločné. No ako sa postupne ukazuje, všetko je úplne inak a je vidieť, že Arriaga sa od Iñárritu mnohému priučil, aj keď jeho prvý počin ešte nedosahuje kvalít Amores perros, či 21 gramov. The Burning Plain sa naozaj na nič nehrá a spolu s nádhernou hudbou s podpisom Hansa Zimmera nám umožňuje v pohode prežiť 111 minút nadpriemerného filmového zážitku, ktorý aj keď neprináša nič nové, rozdhodne neurazí a nepatrí medzi zbytočné filmy. Výber hercov je taktiež slušný. Obzvlášť sa mi páčila mladá Jennifer Lawrence a Kim Basinger...(23.9.2009)

• - Lokality, ve kterých se natáčelo byly: Depoe Bay, Portland v Oregonu a Las Cruces v Novém Mexiku. (Agatha)

• - Rozpočet filmu činil 20 milionů dolarů. (Agatha)