Malá Gita žije na chudé kodaňské periférii a spolu s houfem stejně chudých dětí toužebně okukuje výlohy obchodů. Většinou je vyžene šmajdavý strážník Vincek. Gitu, které se děti posmívají kvůli jejím snům, nejvíc přitahuje výloha a vůně pekárny U mořské panny, která patří paní Ulssenové. Za výlohou jsou rozprostřeny koláče na mísách, mezi elegantními hosty pekárny prochází paní majitelka, za pultem jsou čisťounké dívky a nádobí sbírá malý Albert. Gita sní o tom, že i ona bude jednou taková dáma. Místo toho s maminkou žije v polorozpadlé kůlně. Gitina matka se živí uklízením v honosné domácnosti, ale jednoho dne na mokrých schodech uklouzne pán domu a Gitině matce nezbývá, než se vrátit k žebrotě. Malé Gity všimne bezdětná paní Ulssenová. Gita ucítí životní příležitost a laskavé dámě se představí jako sirotek Brigita. Maminku bez mrknutí zapře. Paní Ulssenová poskytne Brigitě domov. Jenže Brigita se začne chovat ke svému okolí povýšeně a sobecky. A za to ji nemine trest. Když jednoho dne dokonce šlápne i na čerstvě upečený chleba a v té chvíli se pod ní rozevře blátivá louže. Brigita se propadne do podzemního doupěte, kde se na sobeckou slečnu, která šlape po božím daru, a navíc zapřela i vlastní matku, čeká patřičná odplata, o kterou se už postará Bahenní žínka, Prakouš, Hamižnice a další příšery z podzemí... (oficiální text distributora)

DaViD´82

Pohádka na motivy Christiana Andersena. V první půli je velmi dobrá, jenže od chvíle kdy se Gita propadne k Bahenní žínce, tak se to zbytečně odkloňuje od dánské předlohy směrem k našim reáliím. Scénáristka Lucie Konášová začne jen trapně recyklovat "Ježíškovský" humor ze svého Anděla Páně a tím to jde celé do kytek. Konec je pak již pouze nedostatečnou tečkou za promarněnou příležitostí. ()

fleker

kdysi na vsi sem šel s místím tlučhubou z jednoty, když najednou povídá: "hele vole šmídka větrá..třetí patro nahoře -čum"...já říkám kudy nebo co? a co má bejt?..."no máme šanci že ji uvidíme..." no a co je to zač? ..".ále...taková stará vosumdesátiletá bába"...jo tak ty seš na todle... "né vole,ale já tu bydlím patnáct let a eště sem ji neviděl, a táta, ten tu zažil eště sedumdesátý léta a taky neměl to štěstí...ale teď větrá, tak máme šanci,,, něco jí tam hodíme a pak k ní zajdem že nám to tam jako spadlo...." , tak sem se chopil iniciativy a protože sme šli zrovna z krámu, mrštil sem ji tam bochník chleba ...trefa, hotovo,,ztáhnu pravýho kouta a založím ruce,,," blbče, já myslel tohle,,, trochu nenápadně ne?",,,,aha, to máš říct že tu máš tenisák.... "přemejšlej taky někdy, těžko jí můžeš zvonit na barák že ti tam spad bochník chleba",,,no to je fakt,,tys byl vždycky krang...tak sem šel domů se svěšenou hlavou, ale druhej den v 6 ráno ..telefon...."héééj dobréj nápad s bochníkem,,, fungovalo to,,,".....zahltila mě pýcha, tak asi nejsem zase úplně kničemu,ale netušil sem JAK?...."no táta ji prej viděl asi v jednu ráno na záhoně s rejčem a před chvílej tu zvonila, jestli prej nevíme vo ňákým vandalovi,,,že ji někdo včera chlebem zabil kočku,,,tak sme tě práskli, nevadí?"...no tak to dík povídám,,,a když se pak su uklidit z baráku,,,,, prd ho,,, ve dveřích rozzuřená bába s chlebem..:"-neztratil ste včera náhodou bochník chleba-" sípe na mně a podává mi hnědou hroudu... jó ztratil, ,,,,,,,,ale tenhle není můj, usmívám se (sluníčko).. my kupovali celozrnnej ()

Mariin

Strachova pohádka podle Andersena o pyšné dívce, která se styděla za svou chudou maminku a nevážila si chleba jako Božího daru. Za trest se propadla do „polepšovny“ k Bahenní žínce do kanálu. Vážné téma, zvláště aktuální pro současnost, kdy se zbylé pečivo hází do kontejnerů nebo se povaluje mezi plivanci na chodnících. ()

flanker.27

Molnárová podruhé (a postsynchron opět Elsnerová, proč to radši nemůže hrát sama), zašpiněné jí to skoro sluší víc. Jinak je to ovšem šlápnutí ne do chleba, ale do něčeho mnohem nepříjemnějšího. A o tom samém to i celé je. Konášová psát neumí! V současných pohádkách už si zvykám, že mužská postava působí naprosto nechlapsky, ale tenhle cucákoidní přerostlej Harry Potter bylo moc i na dnešní poměry. ()

Jezinka.Jezinka

Pohádka, kde se Lucie Molnárová učila pohybovat se před kamerou před natáčením "velké" vánoční pohádky, Tři životy. Paradoxně, tenhle nácvik je lepší, než byla ta velká pohádka. Myslím, že to je předlohou, která má hlavu a patu, byť tam je značná odchylka od původní Andersenovy předlohy, mě ta odchylka vyhovuje. Andersenovu pohádku jsem četla až poté, co jsem viděla její filmové zpracování a je to depka naprostá, i když už jsem dospělá. I když tedy, než ten hlavní hrdina, to snad radši zůstat u těch bahňáků. ()

• Slovenská herečka Lucia Molnárová neovládá češtinu, a proto je v českých filmech při postsynchronech vždy předabována. Tentokrát její postavě Brigity propůjčila svůj hlas Andrea Elsnerová. (funhouse)