O dívce, která šlápla na chléb (TV film)

Pohádka

Česko, 2007, 56 min

Na této pohádce oceňuji zajímavé historické kulisy, kostýmy a především námět. Pohádka je to nadčasová a splnila i výchovnou roli, co se zacházení s chlebem a úcty k rodičům týče. Děti by se neměly stydět za rodiče, kteří jim poskytují lásku, ale nemohou jim poskytnout hmotný blahobyt. Pyšná dívka, která se vetřela mezi bohaté, když zapřela svou matku a ani pak si toho nevážila a chovala se povýšeně, byla potrestána, jak už to v pohádkách chodí. Příběh měl kouzlo a dobovou atmosféru starých časů. Herecky vynikla Bára Hrzánová jako šéfová polepšovny, ústřední dvojice byla nevýrazná. Cina nebyl přesvědčivý ve svých citech k herecky stejně nepřesvědčivé namyšlené BriGitě. Oceňuji jistou originalitu.(26.12.2017)

Velmi osobité zpracování pohádky z pera H.Ch. Andersena. Krásná hudba, slušné herecké výkony, zvláště Barbora Hrzánová byla úžasná, pěkné kulisy a vcelku moc příjemný příběh. Jako jeden z mála jsem tady nečetla předlohu, musím to dohnat. Jediné co bych vytkla je obsazení dospělého Alberta, vypadá jako Brigitin mladší bratr. To, že Lucie Molnárová toho nikdy moc nepředvede, už jsem si zvykla. Jen nevím zda za to mohou tipy rolí, co v pohádkách a filmu dostává, nebo prostě neumí hrát. Slušných 60%(23.11.2015)

Pohádka Jiřího Stracha je moderní, zábavná, hezká, s dobrými herci a žádnými tupými výrazy, jak se v poslední době stalo v našich pohádkách zvykem. Strach pohádky umí, dokáže je natočit s lákou, rozvahou i důstojnosti. Prostě příběh o dívence, která je pyšná až běda a díky tomu se ocitne v podzemním doupěti, kde se vaří bahno, špína a samý sajrajt. A je jasné, že láska bude mít co dělat, aby nebohou Gitu dostala zpět mezi živé. Škoda jen hodně rychlého a poněkud nedomyšleného konce. Hudba: Miloš Bok(7.11.2010)

Strach je momentálně a možná i vůbec jeden z nejlepších českých režisérů. Tahle pohádka však byla tak průměrná a laciná, že jeho talent neměl jak vyniknout. Zajímavé bylo, že i přes dost malou stopáž mi to připadalo snad dvakrát tak dlouhé, než to mohlo být. Holt je Andersen už dost provařený autor. 50%(28.11.2016)

Sympatická pohádka na motivy Hanse Christiana Andersena ve skvělé režii Jiřího Stracha. Velice kvituji úsilí České televize o tvorbu nových pohádek, tolik pro pohádkový svět jiná naše televize nedělá. A takovéhle používání televizních poplatků se mi líbí. My jsme vyrostli na českých pohádkách, tak nevím proč by o to měly být ochuzeny budoucí generace. A když k těm starým osvědčeným přibudou navíc nové - tím líp. Někdy se to povede, někdy ne, ale tahle pohádka patří k těm lepším.(26.12.2007)

• - Slovenská herečka Lucia Molnárová neovládá češtinu, a proto je v českých filmech při postsynchronech vždy předabována. Tentokrát její postavě Brigity propůjčila svůj hlas Andrea Elsnerová. (funhouse)