Kletba Měsíčního údolí

Le Secret de Moonacre

The Secret of Moonacre

Kliatba Mesačného údolia

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

Maďarsko / Velká Británie / Francie / Austrálie / USA / Nový Zéland, 2008, 103 min

Gábor Csupó

David Eggby

Báječný rozprávkový príbeh, ktorý vyniká nefalšovaným príbehom a s dokonale prepracovanou audio-vizuálnou stránkou, ktorá sa miestami vyvyšuje nad samotným príbehom. Nepochybne je film určený pre mladšie publikum, ale aj starší diváci túžiaci po riadnej fantasy si určite prídu na svoje. Podobný film: Most do Krajiny Therabithia.(27.12.2010)

• josieaddms

Ne tak špatné jako žánrově podobný Zlatý Kompas, ale vůbec ne tak dobré jako třeba Letopisy Narnie. Mám ráda Britské fantasy, ale musí mít určitou myšlenku, nebo nějakou metaforu skrytou mezi těmi všemi jednorožci, mluvícími zvířaty, kouzly, a spanilými princeznami. Tohle mi přišlo jako od každého trochu, jako by se režisér nemohl přesně rozhodnout co zamýšlí. Líbila se mi výprava, a přistihla jsem se jak si pozorně prohlížím kostýmy, nevím jestli byli dobré, nebo špatné, ale mě zaujali a líbili se mi. Právě díky své zvláštnosti. Žel ale, Dakota mi připadá jako neskutečně nevzhledná mladá dáma, a celý film jsem měla dojem že je to převlečený nehezký mladík. Ostatní herci mi nijak nevadili, a vůbec v celém příběhu nebylo nic co by se mi nějak hnusilo, nebo co by se mi vyloženě nelíbilo. (Vyjma Českého dabingu který se mermomocí snažil z této pohádky udělat nesledovatelnou frašku) Ale na druhou stranu tam nebylo ani nic co by mě nadchlo, nebo ve mě nechalo nějaký hlubší dojem. Taková oddechovka na jedno použití.(3.1.2012)

I ja stejne jako flanker.27 se vydavam do boje za zachranu detskeho naivniho sveta pred spary dospelackeho stereotypu a uplne otupelosti pred neschopnosti videt veci tam kde je vidi deti. Ikdyz Gabor zacal velice slibne a Terabithiem si me uplne ziskal, zde jde s tou infantilnosti moc hluboko a dela z toho nechutnou frasku (viz. zaverecna scena) Ani to me neodradi a jsem schopen prehlednout i neucesany dej s nekolika nelogicnostmi. Porad je to pro me ten nejlepsi zanr z ktereho jak pevne doufam nikdy nevyrostu a radeji si poplacu i Therabithie nez u napr. Pearl Harboru.(1.10.2009)

• depony

Kletba Měsíčního údolí je zároveň i kletbou pro milovníka fantasy. Zoufale utahané dialogy, nesmyslné pasáže, kdy máte sami chuť Marušku zabít a nechcete to nechal na amatérech z lesa. Herecké obsazení bylo příjemné, ale ani oni nemohli utáhnout na svých bedrech nudný scénář, kterému chybí správné napětí. Několik vtipných momentů přesto nedokázalo zlepšit celkový dojem ze snímku.(17.2.2011)

Film je evidentně určený dětem, což je u filmu pro děti vlastnost a ne vada. Pokud někdo lehce naivní film, spoléhající víc na vnitřní kouzlo a pohádkové ´samo sebou´ odsuzuje pro nedostatek logiky, měl by zauvažovat nad tím, jak věci vnímal ve svých třeba osmi letech a jak přijímal Nekonečný příběh nebo Alenku v jinoříších. Kletba je primárně určena mezi dětmi pro holčičky a ty budou jistě spokojeny. Sympatická hlavní hrdinka, sympatická a krásná Laskavka (kdybych chovala lidi, rozhodně bych chtěla mít Nataschu v chovu), velmi hezký strýček, bláznivý kuchař, osobitě padoušský padouch, nádherné šaty, nádherné interiéry, exteriéry a další teriéry, jen ten lev je digitální tak, že se při jeho objevení na obrazovce rozblikají na pozdrav všechny věci v domácnosti, co jsou made in China a blikat mohou, a blikají i některé z těch, co blikat nemohou. Film diváka navíc vizuálně postavou Robina připravuje na Mechanický pomeranč, to by snad měl ocenit i divák snobsky intelektuálně nabubřelý. No a nebo taky ne.(17.3.2017)

• - Původně měl být pro natáčení použit skutečný lev, ale jelikož by pojištění všech herců a členů filmového štábu stálo ohromné množství peněz, rozhodli se tvůrci pro levnější variantu - lva udělat digitálně. (Hromino)

• - Dakotu Blue Richards ve většině scén nezastupuje žádná dvojnice. Dvojnici sice měla, ale režisér rozhodl, že bude efektnější, když ji nebude nikdo zastupovat. (Hromino)

• - Název snímku byl zvolen hlasováním v internetové anketě, kdy titul The Secret of Moonacre předčil původní název předlohy "The Little White Horse". (Hromino)