Síla umění (TV seriál)

Simon Schama's Power of Art

Sila umenia

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2006, 8x51 min

Zatím jsem viděla jenom van Gogha, takže možná časem hodnocení upravím. Tenhle populárně-naučný styl je docela líbivý, každý si v něm najde to své. Jen mám pocit, že to podání je sice působivé, ale hodně zjednodušené a okleštěné od spousty důležitých informací. Pro všeobecný přehled to asi stačí, ale člověk si nesmí dělat iluze, že prostřednictvím takového seriálu dané umělce pochopí. Smyslem je asi spíš diváky nadchnout pro umění a pobídnout je k dalšímu poznávání.(5.5.2012)

Velmi sugestivní cyklus, ale občas(!) hraná forma ruší a snaha nás za každou cenu vtáhnout do "dramatu" vyznívá lacině (několikrát opakovaný záběr jak potem zbrocený Caravaggio šermuje proti zdi/kameře a podobně). Caravaggio **** Rembrandt ***** Berniny **** Turner **** David **** Picasso ***** Van Gogh **** Rothko ****(28.1.2015)

,, Prostě nějaké čmáranice, nerozumím jim, za pár korun Ti to abstraktní umění, na které pěješ samou ódu, nakreslím za deset sekund. Nemám s tím problém, dej mi těch slíbených deset sekund, nacákám Ti černou, modrou a ty mě budeš uctívat. Nedává to smysl, estetika je pro mne španělská vesnice. " Život nedává smysl, tak proč by umění smysl dávat mělo. Ano, prosím, jeden umělecký orgasmus k snídani, děkuji.(22.5.2013)

Umění zbožňuju a studuju, ale k tomuto dokumentu jsem se dostala teprve nedávno a zatím měla možnost vidět jen dva díly, ale jsem si jista, že rozhodně nebyly posledními. Tento dokument dokázal nemožné. Podat fakta o životě významných umělců tak, aby si je člověk snadno zapamatoval a k tomu všemu ještě poskytl možnost dozvědět se zajímavé historky z příběhů života umělců, jejich děl a doby. Tleskám.(20.2.2011)

Unikátní polohrané polodokumentární profily těchto osmi výjimečných malířů: Caravaggio - Rembrandt - Gian Lorenzo Bernini - J. M. W. Turner - Jacques Louis David - Pablo Picasso - Vincent van Gogh - Mark Rothko. Neviděl jsem úplně kompletní set, ale ty díly, které jsem zhlédl, ve mne zanechaly opravdu silný dojem. Síla umění, síla BBC...(22.12.2009)

• Simon Schama