Síla umění (TV seriál)

Sila umenia

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2006, 8x51 min

• Florentyna

Asi lepsi nez nic, ze. Ale jinak spis snuska dojmu, nez byt pouha popularizace umeni. To snad ani neni mozne, ze se jedna o "tak" fundovaneho pruvodce serialem. Skutecne nic podstatneho se nedozvite, ani zakladni kontext a vyznam umelce ve svete umeni (dostala mne vypoved, ze Turner si zaslouzi predni misto mezi velikany umeni, protoze jeho obrazy jsou vypovidaji o zivouci ppravde -a vic nic?). A navic je divna i rezie, je to postavene na divny naturalistickych mikrozaberech hercu+ hercuv nos zblizka v jednom dile, hercovo oko zblizka v jinem dile... no nevim, no. Jedine co mi prislo fajn, jsou detailni dlouhe zabery na vytvarna dila.(3.1.2014)

Unikátní polohrané polodokumentární profily těchto osmi výjimečných malířů: Caravaggio - Rembrandt - Gian Lorenzo Bernini - J. M. W. Turner - Jacques Louis David - Pablo Picasso - Vincent van Gogh - Mark Rothko. Neviděl jsem úplně kompletní set, ale ty díly, které jsem zhlédl, ve mne zanechaly opravdu silný dojem. Síla umění, síla BBC...(22.12.2009)

,, Prostě nějaké čmáranice, nerozumím jim, za pár korun Ti to abstraktní umění, na které pěješ samou ódu, nakreslím za deset sekund. Nemám s tím problém, dej mi těch slíbených deset sekund, nacákám Ti černou, modrou a ty mě budeš uctívat. Nedává to smysl, estetika je pro mne španělská vesnice. " Život nedává smysl, tak proč by umění smysl dávat mělo. Ano, prosím, jeden umělecký orgasmus k snídani, děkuji.(22.5.2013)

Velice dobrá představa o tom jak život umělců a jejich děl vypadal. Nicméně nesnáším vsuvky, jako když Caravaggio neustále mává nesmyslně mečem během vyprávění nebo rádoby zpovědi dobových postav na kameru, co je tohle za blbost. I když už z této historie disponujeme značnými písemnými poznatky musíme brát v potaz, že i ty poznatky nemusí být přesné, pokud je vůbec máme a že se pohybujeme především na teoretickém poli umění. Takže neberte všechno jako platný fakt jak kdybychom točili dokument v dané době před čtyřmy sty lety, ale vše stále podrobujte kritickému myšlení. Ale stejně je to zatím jeden z "nejzábavnějších" dokumentů na scéně umění.(12.11.2013)

CARAVAGGIO: Pijan, rváč, ... vrah - kdo by čekal, že vytvoří zásadní dílo křesťanského umění, zároveň tak osobní a blízké lidem. Bůh dokáže psát rovně i po křivých linkách. BERNINI: "Ve hbitých rukou tohoto sochaře se mramor chvěl, proudila v něm krev, potil se a dýchal. Postavy Berniniho pláčou a křičí. Jeho sochy utíkají z podstavců." Nejen to je Bernini. Rivalita slavné dvojice Berniniho a Borominiho mohla být vykreslena také tím, že na náměstí, kde Boromini postavil kostel, postavil Bernini fontánu čtyř řek, jejíž hlavní postavy jsou k Borominimu dílu otočeny zády. REMBRANDT: "Ještě nikdo se nepodíval takto zblízka na topografii očního víčka ve středním věku, olejnatost blahobytného nosu, vodnatost oční sklivcové membrány." Nádhera. I přes proslulost nejlepšího malíře zůstal za života nedoceněn, zřejmě také proto, že nakonec nemaloval jen bohatství a krásu, svět bohatých Nizozemců, kde neměla kritika místo. Maloval svobodně. DAVID: "Přísaha Horáciů Jacquese Louise Davida - je to obraz země v krizi." - Jak výstižné, a to nejen z Davidova pohledu, ale i z pohledu následujících událostí. Tohle je totiž hrůzný příběh francouzské revoluce. TURNER: "Střed horečného snu o katastrofě a hrůze, hříchu a trestu. Silueta lodi je téměř pohlcena gejzírem vybuchujících vod. Vlny se hemží příšerami, obscéními piraňami ukusující své oběti. Přibližující se rybí obluda je přímo z plátna Hieronima Bosche." Loď otroků jistě není "obsah plivátka", ale místo, kde se velké umění potkalo s problémem otroctví. PICASSO: "Co zmůže umění tváří v tvář lidské krutosti? Nemělo by se raději věnovat tomu, co mu jde nejlépe, poskytování radosti? Nebo je to tak, že když padají bomby, poznáme k čemu umění vlastně je?" Picasso se nám nemusí líbit, ale přesto to není nesmyslné patlání barev, má to hloubku. A mimo jiné taky počátek moderního umění. Tady se umění pro změnu potkává s válkou, tentokrát ale tou nejhorší. | Úžasně zpracovaný seriál o umění nemající obdoby. Jen máloco udělá vizuálnímu umění takovou "reklamu". A je to třeba, protože jak tento seriál ukazuje, můžeme v umění najít stopy i těch nejvýznamnějších a nejzásadnějších dějin, které pro nás jsou stále aktuální. A co se mu dá vytknout? Především mi vadilo přehnané přehrávání některých hraných scén, obzvláště u Caravaggia, jinde zase nedotažená hudba (která je ale zase jinde bezvadná). U druhé poloviny dílů se mohlo brazům a jejich vysvětlení věnovat více prostoru. Nejzdařilejší se mi zdál Rembrand a Bernini, naopak Rothko už ztratil "šťávu".(5.11.2014)

• Simon Schama