Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

• USA Jan Saudek (festivalový název)
všechny plakáty

Celovečerní dokumentární film JAN SAUDEK, s podtitulem „V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu“, vypráví osobitým způsobem syrově pravdivý životní příběh hrdiny i odpadlíka. Podává jej jako velkolepé drama. Drama plné barev vzrušujících obrazů, ale také provokujících myšlenek, iluzí a idejí. Jan Saudek, světově uznávaný fotograf, v zahraničí mnohokrát oceněný a vystavovaný daleko dříve, než ho poznala široká veřejnost v rodné vlasti, vystupuje před kamerou v mnoha rolích. Často je mění, často překvapuje, nejčastěji šokuje. Přesto se ani tento velký stvořitel iluzí zcela neschoval před pronásledujícími třemi kamerami a nemilosrdně odhalujícím okem režiséra. génia.

Svým tvůrčím pojetím se dokument nehlásí k tradiční formě tohoto žánru. Snaží se s ní zacházet volně tak, aby dokázal pojmout a interpretovat celou složitost umělcovy osobnosti. Každá ze tří do sebe navzájem propojených obrazových linií vypovídá o jiném světě. Ta barevná je filmová, čistá a „realistická“, vypráví a podává faktické informace. Černobílá se zabývá nitrem samotného autora, a proto mu nikdy nestojí tváří v tvář. A syrově dokumentární kamera přímo z ruky režiséra mapuje intimní chvíle, kam doposud nebylo dovoleno vstoupit žádnému filmaři. Chvíle, kdy Jan Saudek prožívá své intelektuální, citové a sexuální „orgie“. Stejně tak je ale svědectvím o opravdových citech, o štěstí a o samotě génia.

Autor a režisér Adolf Zika vychází z dlouholetého přátelství s portrétovaným. Přestože si jej hluboce váží, neomezuje se na pouhé zaznamenávání vyslovovaných pravd kontroverzního mistra fotografie. Spolu s divákem se snaží nahlédnout za umělcovu masku, a to i za cenu bolestivých odhalení – dostat se až na samou dřeň těchto „pravd“.

V některých pasážích dokumentu by se možná dalo hovořit o záběrech a scénách, které jsou za hranicí etiky a morálky současné společnosti. Přesto se nejedná o první český pornofilm v kinech, ale o největší love story posledních let. Válka, utrpení, ztráta nejbližších jsou zde v kontrastu ke slepé lásce, vysněné rodině a neuchopitelnému lesku slávy. Chudoba, zatracení a zneuznání v kontrastu k bohatství, pokryteckému obdivu a nebe se dotýkající svobodě v nezastavitelném stárnutí. O tom a mnohém nevysloveném a nevyslovitelném je tento strhující dokument o životě a díle nejslavnějšího žijícího českého fotografa Jana Saudka. (oficiální text distributora)

Slarque

Dokumenty by neměli točit obdivovatelé portrétovaného, to pak může uspokojit pouze další nekritické obdivovatele. Adolf Zika se neukazuje jako příliš dobrý filmař, to jen osobnost Jana Saudka film drží nad vodou. Jako vždycky jde spíš o to s kolika ženskými Jan spal, než že by šlo o jeho fotografie. Ale koukat se na to dalo (a zapomenu na to rychle). ()

Marze

Zábavný dokument či medailonek. Je vidět, že ženy poznají, že mistr je má prostě od srdce rád. Přítelkyně Sára ho bere pragmaticky jako malého kluka. Pomáhá mu v jeho neschopnosti být dobrým obchodníkem. Líbil se mi jeho humor a postřehy o životě. Na dotaz kolik vám je let odpoví slečna provinile "Už mi bylo 21", načež Jan zareaguje "Už nejste nejmladší". Vtip s počítáním přeřízlých žen mě také pobavil. Dokumentem se vine téma co je to umění. Na talkshow pěkně uzemní zlého diváka, který jej obviní z kýče a pornografie potvrzením jeho názoru. Ale již v prvních vteřinách dokumentu říká, že pornografie se neprodává za statisíce. Myslím, že jeho dílo uměním je. Mistrovi se nejvíce líbí definice umění domovnice "umění je blbost". Chleba s lacinou marmeládou jsem také přestal jíst.  Ke shlédnutí na https://dokumenty.tv/jan-saudek-v-pekle-svych-vasni-raj-v-nedohlednu-dokument/ ()

Iggy

Hrozně se mi líbí název filmu V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu, jinak to ale není nijak zvlášť zajímavý ani objevný film, stačí se podívat na jakýkoli jiný dokument o Saudkovi nebo rozhovor s ním. Saudek je sice originální člověk, ale zas tak moc co říct nemá… ()

Mononoke.

Saudek je takový komediant, že to snad ani není možné. Doporučuji všem milovníkům jeho fotek, z "dokumentu" tryskají emoce, vášně a je stejně kýčový jako jeho fotky. Čekala jsem například pohled do fotografovi "kuchyně", Zika (který v 90tých letech udělal jednu sérii dobrých ženských aktů a od té doby jede pořád to samé) se navíc projevil (po těch pár pronesených větách) jako naprostý dutohlav a namyšlený floutek, ale je to přesně ten typ člověka, který může Saudka skoro nekriticky obdivovat a sedí mi to k němu, Saudkovi role bohemskeho rádoby génia sedí a hrozně se v ní vyžívá, ale nevěřím mu, že takový skutečně je. Všichni kdo máte Saudka rádi pro jeho fotky se proberte a půjčte si knížku o Sudkovi nebo Drtikolovi. Jeden drtikolův akt vám toho dá mnohem víc než všechny ty Saudkovi nabubřelé nevkusy. (LFŠ 2008) ()

spaceboyCZ

Zajimalo by mne, jestli ti chudacci, co tento film oznacili za odpad, ho aspon videli...otevrete oci a proberte se ze svych pubertalnich nalad... ()

ledzepfan

Tomuhle dokumentu se povedl heroický čin-Je totiž ještě více pozérský než objekt vlastního pozorování. Samotný Zika působí, že by obdivně tleskal i kdyby mu Saudek máznul hnědku pod nos a taková beznadějná nekritičnost smíchaná se -sice chválihodnou ale né příliš povedenou- snahou uchytit filmový portrét trošku jinak, dává dohromady dokument, který táhne nahoru jen a pouze Saudek, který je teda podle mého falešný jak papírová pětikoruna ale aspoň je to přirozený showman a plácá páté přes deváté tak dlouho až to místy dokonce i dává smysl. Podtrženo sečteno= Saudek je zajímavá osobnost, ale pokud se budeme chtít podívat trošku více pod povrch(né jen uspokojovat bulvárně perverzní zvědavost) budeme potřebovat lepšího pozorovatele a filmaře než je Zika..................... PS: Snad jednoho dne někdo natočí podobně obsáhlý dokument o Kájovi.. protože( a v tom má Jan pravdu) byl prostě lepší. ()

Adman

Výborné zachycení umělcova života, který vůbec nebyl jednoduchý. Dokument je to mírně nadprůměrný. Velice se mi zamlouvala práce s filmovou kamerou, hloubkou ostrosti a v neposlední řadě také kompozičně. Autoři pojali dokument o umělci umělecky, což je jejich veliké plus. Na druhou stranu se Adolf Zika ptá na můj vkus příliš neosobitě. "Co bylo nejtěžší?" Jan Saudek ale vždy odpoví srozumitelně a jasně. Jde o energického a ulítlého muže v letech, který se s životem umí poprat. Exoti, kteří se tomuto světoznámému umělci těžko někdy vyrovnaní a hodnotí dokument odpadem, tak bysi měli uvědomit, že hodnotí audiovizuální dílo a nikoli subjektivní pohled na Jana Saudka. ()

NinonL

Nedávno jsem viděla o Janu Saudkovi hraný film (Fotograf) a zamilovala jsem si ho. I tento dokument se mi líbil, přestože nebyl tak otevřený. Myslím si, že panu fotografovi do jisté míry rozumím a mám v mnoha ohledech podobné myšlení. Snad bude o něm filmů ještě více. ()

ivishka

Vcelku ucházející dokument o prapodivném člověku se smutným dětstvím, ale ještě smutnějším vnímáním světa. Nikdy se mi extra nelíbily jeho fotografie a ani po tomto dokumentu nezměním názor. Někdo krásu vnímá jinak a hlavně kýč, který u jeho tvorby dominuje nemusí být až tak zřetelný. Nepatřím mezi znalce umění neumím říct co je a co není "krásné". Mluvím pouze o mém subjektivním názoru. Celkově se mi nelíbil už začátek, ve kterém mluví malé dítě (jako Saudek). Nejsem totiž zastáncem až takového vtahování do děje a přišlo mi to příliš zcestné. Ještě taková poznámka na závěr - nikdy nepochopím, jak se může Saudek s úsměvem dívat do tváře Sáry Saudkové, která (ač žila kousek od našeho města ve Velké Bystřici) mu v podstatě ukradla veškerou tvorbu nejen v negativech a disponováním s nimi, ale také svou tvorbou, kterou "mistra" napodobuje. ()

sta

To, co se Kauteckému podařilo v Občanu Havlovi takřka dokonale, tedy proniknout dokumentované osobnosti na kostní dřeň a tu ukázat divákovi, se Zikovi s daleko expresivnější osobností Jana Saudka nepodařilo téměř vůbec.. má to své pravdivé momenty, zbytek je ale jen pokus poodkrýt nános nejrůznějších masek, které si mnohdy odporují.. ()

qualkalim

Odpad si Jan Saudek rozhodně nezaslouží, na druhou stranu 3x kratší 13. komnata nabídla daleko zábavnější pohled na "Mistrovu" osobu... A že o pózu, která má být zábavná (o tom, že bychom snad zahlédli celou pravou tvář Jana Saudka, myslím nemůže být ani řeč), jde tady především... Přesto jsem se pobavil docela slušně, dokumentaristické schopnosti má však Zika zcela průměrné, takže lehce alibistických 6/10 zcela sedí... ()

Siegmund

DVD s tímto filmem jsem si koupil jen proto, že bylo skutečně za pakatel. Dnes vím, že jsem udělal moc dobře. Ne že by pro mne sourozenci Saudkové byli neznámým pojmem, ale byli mi lhostejní, stejně tak jako mi byla lhostejná jejich tvorba, i když jsem znal jsem jak Janovy fotografie, tak i Kájovy kresby. Teprve zajímavý „skorodokument“ Adolfa Ziky mi Jana přiblížil. Byl jsem mile překvapen, jak pěkně se Jan Saudek vyjadřuje, třeba i ve srovnání s vyjadřováním tvůrců v rozhovorech v bonusech. Soukromý život dílo Jana Saudka jsou velmi zvláštní. Já bych tak žít nemohl a ani nechtěl. Na druhou stranu je také pravda, že bych ani nedokázal vytvořit to, co vytváří on. Ve filmu jsem postrádal přiblížení technik, kterými vznikají fotografie s podivným nábojem. ()

sonnak

Rozhodně jde o lepší počin než diskutovaná a doporučovaná 13. komnata. Dokument je mnohem komplexnější a dává xkrát lepší představu o tom, jaký se Saudek zdá být. Záměrně neříkám "jaký je", protože to zřejmě ví jen on sám, a nejspíš ani on. Nicméně jde o úžasnou postavu našeho umění, která si pozornost určitě zaslouží. A k výtkám ohledně protiřečení si - to lze nelézt jak tady, tak i v Komnatě. Ale to k Saudkovi prostě patří. Nutno ještě podotknout, že zde opravdu spíše hodnotím Saudka jako osobu, nežli dokumentaristický um Ziky. ()

Kaluž

Mám rád práci pana Saudka a jeho osobitý pohled na ženy mi není proti srsti, ale Zika by měl raději více cvakat než točit. ()

fmash

Je všeobecně známo, že Jan Saudek je společenský pozér, a v tomto dokumentu nikdo nemohl čekat důkazy hovořící proti. Saudek je rovněž bonviván a bohém s výraznou (faktickou, nikoli proklamovanou) neúctou k existenciálním životním potřebám ostatních. Což se nám zdálo logické, to by jinak byl houby bohém. Značnou otevřenost umělcovu co se osobních témat týče považuji (zřejmě na rozdíl od mnohých) za mírně tíhnoucí k bulváru a nejsem si jist, jestli jsem to všechno opravdu chtěl vědět - nicméně Saudkova tvorba jako taková je velmi niterná a přitom exhibující a možná to spolu souvisí. Jeden z našich nejznámějších fotografů se v Zikově dokumentu ukazuje, přes veškeré excesy a „chlapáctví“ jako stárnoucí muž, který však svou léty nasbíranou moudrost nestaví do kouta a na své poměry neokázalým způsobem se jí (bez zbytečné hořkosti!) řídí.         Z diváckého hlediska jsem nevnímal pozitivně Zikovy vstupy ve filmu - buď měl být jako tázající se zcela skryt, nebo měl vystupovat víc autonomně - jím zvolená forma působila až přespříliš uctivě, čímž poněkud podkopávala autentičnost situací. Bylo také místy znát, že sestřih z celkových šedesáti hodin záznamu hrozí produkcí nekoherentních momentů. Naopak byl jsem spokojen s výběrem hudby doprovázející nejen zobrazované fotografie. Jako velmi zajímavé a vzbuzující zamyšlení mi přišly rozhovory s přáteli a příbuznými Jana Saudka. Citlivým způsobem spíš než samotného Saudka přiblížily pocity (a někdy skutky) osob, žijících ve stínu tak výrazné osobnosti. Jako ctiteli Saudkových fotografií se mi rovněž dostalo nového pohledu na jeho tvorbu. Výběr fotografií, hudební doprovod, náhled na okolnosti jejich vzniku a přítomná debata (Saudkem velmi silně prožívaná) na téma jejich potenciální ošklivosti, vnímané částí publika, mi umožnila opět nově procítit jejich svého druhu dokonalost a lidství. Výtky, že nejlepší díla vytvořil před desítkami let a nyní se již jen opakuje a tvoří kýč, Saudek odbývá větou, že za mlada také lépe běhal - a má pravdu. Ostatně má právo nyní tvořit pro svou radost a potěšení, protože ostatním už toho poskytl dost.         Ve výsledku dokument hodnotím jako skvělý. Nevím sice, jak by mohl v kinech oslovit většinového diváka, ale svůj cíl přiblížit zainteresovanému příjemci jednu uměleckou osobnost splnil na výbornou. Saudek nekompromisně žil, tvořil, tvoří a žije přesně jako by ze slovníkové definice bohémského umělce vypadl. A koho tento film nezaujal, pro toho má sám fotograf jednu neobyčejně trefnou poznámku: „Jestli lidé nepoznají kdo jsem z mých fotografií, tak už nevím, jak jinak. Protože já sám jsem zcela nezajímavý člověk.“ Bravo. ()

SeanLSD

Keď máte Saudka radi, bude sa vám páčiť aj film, hoci vám možno nepovie mnoho nového. Keď ho radi nemáte, načo naň chodiť ? O tom to je. Nijako zvlášť kontroverzný dokument o kontroverznom umelcovi vám však môže priblížiť človeka, ktorý stojí za tými slávnymi obrázkami, či už k ich priaznivcom patríte, alebo nie. A o tom predsa dokumenty majú byť. http://www.nekultura.cz/film-recenze/jan-saudek-v-pekle-svych-vasni-raj-v-nedohlednu.html ()