Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

• USA Jan Saudek (festivalový název)
všechny plakáty

Celovečerní dokumentární film JAN SAUDEK, s podtitulem „V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu“, vypráví osobitým způsobem syrově pravdivý životní příběh hrdiny i odpadlíka. Podává jej jako velkolepé drama. Drama plné barev vzrušujících obrazů, ale také provokujících myšlenek, iluzí a idejí. Jan Saudek, světově uznávaný fotograf, v zahraničí mnohokrát oceněný a vystavovaný daleko dříve, než ho poznala široká veřejnost v rodné vlasti, vystupuje před kamerou v mnoha rolích. Často je mění, často překvapuje, nejčastěji šokuje. Přesto se ani tento velký stvořitel iluzí zcela neschoval před pronásledujícími třemi kamerami a nemilosrdně odhalujícím okem režiséra. génia.

Svým tvůrčím pojetím se dokument nehlásí k tradiční formě tohoto žánru. Snaží se s ní zacházet volně tak, aby dokázal pojmout a interpretovat celou složitost umělcovy osobnosti. Každá ze tří do sebe navzájem propojených obrazových linií vypovídá o jiném světě. Ta barevná je filmová, čistá a „realistická“, vypráví a podává faktické informace. Černobílá se zabývá nitrem samotného autora, a proto mu nikdy nestojí tváří v tvář. A syrově dokumentární kamera přímo z ruky režiséra mapuje intimní chvíle, kam doposud nebylo dovoleno vstoupit žádnému filmaři. Chvíle, kdy Jan Saudek prožívá své intelektuální, citové a sexuální „orgie“. Stejně tak je ale svědectvím o opravdových citech, o štěstí a o samotě génia.

Autor a režisér Adolf Zika vychází z dlouholetého přátelství s portrétovaným. Přestože si jej hluboce váží, neomezuje se na pouhé zaznamenávání vyslovovaných pravd kontroverzního mistra fotografie. Spolu s divákem se snaží nahlédnout za umělcovu masku, a to i za cenu bolestivých odhalení – dostat se až na samou dřeň těchto „pravd“.

V některých pasážích dokumentu by se možná dalo hovořit o záběrech a scénách, které jsou za hranicí etiky a morálky současné společnosti. Přesto se nejedná o první český pornofilm v kinech, ale o největší love story posledních let. Válka, utrpení, ztráta nejbližších jsou zde v kontrastu ke slepé lásce, vysněné rodině a neuchopitelnému lesku slávy. Chudoba, zatracení a zneuznání v kontrastu k bohatství, pokryteckému obdivu a nebe se dotýkající svobodě v nezastavitelném stárnutí. O tom a mnohém nevysloveném a nevyslovitelném je tento strhující dokument o životě a díle nejslavnějšího žijícího českého fotografa Jana Saudka. (oficiální text distributora)

Kaferano

Nepatřím mezi ty, kteří adorují fotografie Jana Saudka, ale rozhodně jeho práci nepřehlížím. Když vidím ty fotky, myslím na to, jak asi probíhá práce, jak shání modely a na pohnutky, které ho k tomu vedou. Pro znalce životního příběhu Jana Saudka asi tento dokument nemá valnou cenu, ale pro ostatní je to myslím dokument, z kterého se dá leccos vypozorovat. Pokud je pozérský , tak je to také svým způsobem výpovědní hodnota, která osobnost JS dokresluje. Osobně jsem měla pocit, že Saudek mluví upřímně. Pár dní po zhlédnutí dokumentu jsem pana Saudka potkala v parku. Podíval se na mne pozorným okem znalce ( to nejsem žádná tlustá ) a byla jsem docela ráda , že vedle něj šla ta velká paní s kočárkem :-)) jeho žena .... ()

FIBO

Konečně jednou pořádně rozporuplné komentáře :) Asi takhle, obliba tohodle snímku záleží na postoji konkrétního člověka k Saudkovi. Příznivce určite nezklame a odpůrcům jejich názor nezmění. Překvapivě se člověk dozvídá zajímavé info, které by jinak nejspíš nevěděl a zároveň jsou ve filmu pasáže, které mi přijdou zbytečné až neúměrné. Jako dokument ok, možná by nevadilo, kdyby rozhovorů bylo méně a více se zaměřil na Saudka samotného, ale to už je asi věc názoru. Příznivce potěší vynechané scény na dvd a pětiminutová fotogalerie mistrových obrazů (cca. 4 vteřiny na slide) + další várka bonusů. Zajímavé komentáře: charlosina, qualkalim, Klobouček ()

kisha

V první řadě beru zpět veškerá obvinění z pozérství, kterými jsem kdy počastovala své známé, jelikož v porovnání s tímhle chlapíkem jsou, troufám si tvrdit, všichni ultraupřímní a hyperpřirození. To je jedinej závěr, kterej můžu vyvodit z tohoto dokumentu. Bylo to nudné, nic nového říkající, nahrané, uměle nastylované. Kdo je na takovou podobu "dokumentu" zvědavej. ()

Kracken

Jan Saudek je obdivuhodný člověk. Někdo ho díky jeho upřímnosti a upřímnosti lidí kterýma se obklopuje nenávídí, ale kdyby tak byli všichni k sobě upřímní, svět by možná byl mnohem lepší. Jeho fotografie myslím jasně vystihují jeho duši, jsou plné citu, poetičnosti, ženské i mužské krásy ale také jisté zvrácenosti nebo zvědavosti, které má Jan Saudek v sobě jistě dost. Dokument mě velmi potěšil svým stylem a rozhodně se na něj určitě někdy podívám znova, protože zkrátka jedno shlédnutí nestačí. ()

wosho

To je tady tolik fanoušků dokumentů v kinech a zároveň odpůrců jedné z největčích ikon české fotografie??? Páni tolik odpadů snad nemá ani homoporno Zarostlé zadnice z roku 1976:-) ()

Golltes

Neni som si istý či by Janovi Saudekovi nebolo lepšie v TV.Práca s filmovou formou,pojatá "umelecky" totiž nestačí. Tvorba Jana Saudeka je téma na dlhú diskusiu a mrzí ma,že film sa len pramálo venoval zahraničnému ohlasu na umelcovu (možno trochu kontroverznú) tvorbu.Dokument akoby nevyužil celý svoj potenciál... ()

svorad

Škoda, že je to jen až na pár scén jakási přehlídka póz tohoto fotografa a jeho pohrávání si s režisérem. Možná by to chtělo zkušenějšího dokumentaristu, který by se Janu Saudkovi dostal lépe pod kůži. Otázkou ovšem je, zda-li je to vůbec možné. ()

bila.tecka

Ryze subjektivní pohled režiséra-fotografa, který svůj nekritický obdiv dává docela jasně najevo. Výrazné Saudkově osobnosti by možná stačilo pustit na něj kameru a nechat ho mluvit. Podobně jako Adolf Zika mám velmi rád Saudkovu tvorbu pro jeho osobitý pohled na lidskou nahotu, práce z 60. a 70. let považuji za jeho vrcholné. Dokument není ani tak překvapující a zajímavý z podaných informací, jako spíš snahou o postižení Saudkova nitra. Femme Fatale Sára má taktéž co říct, ačkoliv tu největší výpovědní hodnotu mají především Fotografie. ()

Paity

Kdo nechápe Saudka, nechápe ani toto. Takže pro mě je to jednoduché, jedna hvězda, protože jsem to prostě nepochopil. ()

Ripley

Tvůrce počítá s tím,že divák o Janu Saudkovi ví něco více než jen to,že jde o známého fotografa.Takový divák se bude v dokumentu mnohem lépe orientovat nežli neznalý. ()

Arach.No

Pro všechny kdo dali odpad, nehodnoďte svůj osobní pohled na Saudkovu osobu. Tento dokument je vtipný, živý, i když ne moc osobitě natočený. To ale vynahrazuje nezmapovatelnost a nezachytitelnost géniovy duše. ()

Piškotka

Jako bych vše, co bylo řečeno, někde slyšela a opakovaně četla. Jana Saudka velkým dílem obdivuji, jeho fotky, jeho stojky a neutuchající energii staříka, co si hraje na samčího mladíka. Těžko říct, zda je to póza či zda stáří nechce říct ano a vpouzí se jako dítě, co dlouho nedostává oblíbenou hračku. Věřím mu, že má rád své dvojče, protože dvojčata jsou po celý život na sebe napojena, i když nejsou fyzicky spolu. Výpovědi těch, co ho obklopují či obklopovali, Jeníčkovi mažou med kolem huby. Třeba taková Sára, té nevěřím ani slovo. Prý původním jménem Šárka Směšná:)) Ta ho vymačkala a zahodila jako citron a teď si užívá jeho autorských práv a peněz. Nevím, kdo je větší chudák. Fotky jsou však nádherným duševním bohatstvím, zejména jeho raná tvorba. Raději bych si otevřela průvodce jeho artefakty. ()

ondrula

Dle mého hezky natočený a zajímavý dokument. Mám rád lidi, kteří si ze sebe dokáží dělat srandu, i když mají za sebou dlouhý a nelehký život; vlastně mám dojem, že do jeho života se vešlo několik životů. A navíc Sudek je génius a jak známo, génius má vždycky pravdu. ()

Shimargh

Výtečný dokument o Janu Saudkovi, viděno na jeho výstavě v Malostranské besedě a obojí hodnotím za plný počet. ()